gedit master - en to bg translation catalogue (750 entries)

en: Text Editor
bg: Текстов редактор

en: Edit text files
bg: Редактиране на текстови файлове

en: gedit Text Editor
bg: Текстов редактор (gedit)

en: Text;
bg: текст;редактор;Text;

en: Open a New Window
bg: Отваряне на нов прозорец

en: Open a New Document
bg: Отваряне на нов документ

en: Use Default Font
bg: Използване на стандартния шрифт

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
bg: Дали да се използва стандартният системен шрифт за текста или шрифт специфичен за gedit. Ако тази опция е изключена, то ще бъде използван шрифтът указан в опцията „Шрифт на редактора“.

en: Editor Font
bg: Шрифт на редактора

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
bg: Шрифт избран от потребителя, който ще бъде използван за текстовата област. Важи само при изключена опция „Използване на стандартния шрифт“.

en: Style Scheme
bg: Стилови схеми

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
bg: Идентификаторът на стилова схема на GtkSourceView, която се ползва за оцветяване на текста.

en: Create Backup Copies
bg: Създаване на резервни копия

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
bg: Дали gedit да създава резервни копия на файловете, които записва. Можете да укажете разширението за копията в опцията „Разширение на резервните копия“.

en: Autosave
bg: Автоматично запазване

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
bg: Дали gedit да записва променените файлове след определен интервал време. Можете да укажете интервала в опцията „Интервал за автоматичното запазване“.

en: Autosave Interval
bg: Интервал за автоматично запазване

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
bg: Брой минути, след които gedit ще запише автоматично променените файлове. Това е валидно само при включена опция „Автоматично запазване“.

en: Undo Actions Limit (DEPRECATED)
bg: Брой отмени на команди (НЕНУЖНО В НОВИТЕ ВЕРСИИ)

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions. Deprecated since 2.12.0
bg: Максимален брой на действията, които gedit ще може да отмени или направи отново. Използвайте „-1“ за неограничен брой действия. Ненужно от 2.12.0 нататък

en: Maximum Number of Undo Actions
bg: Максимален брой връщания назад

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo. Use "-1" for unlimited number of actions.
bg: Максимален брой на действията, които gedit ще може да отмени или направи отново. Използвайте „-1“ за безброй действия.

en: Line Wrapping Mode
bg: Режим с пренасяне

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "none" for no wrapping, "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
bg: Указване как да се пренасят дългите редове в областта за редактиране. Използвайте „none“ за режим без пренос, „word“ за пренос на границите на думи и „char“ за пренос при всеки знак. Имайте предвид, че стойностите са зависими от регистъра на буквите, така че се уверете, че са изписани точно, както ги виждате тук.

en: Tab Size
bg: Размер на табулатора

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
bg: Указване на броя интервали, които да се изобразят вместо табулаторите.

en: Insert spaces
bg: Вмъкване на интервали

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
bg: Дали gedit да вмъква интервали вместо табулации.

en: Automatic indent
bg: Автоматичен отстъп

en: Whether gedit should enable automatic indentation.
bg: Дали gedit трябва да разрешава автоматично разделяне на абзаци.

en: Display Line Numbers
bg: Показване на номера на редовете

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
bg: Дали gedit да изобразява номера на редове в областта за редактиране.

en: Highlight Current Line
bg: Оцветяване на текущия ред

en: Whether gedit should highlight the current line.
bg: Дали gedit да оцветява текущия ред.

en: Highlight Matching Brackets
bg: Оцветяване на съответстващите скоби

en: Whether gedit should highlight matching brackets.
bg: Дали gedit да оцветява съответстващите скоби.

en: Display Right Margin
bg: Показване на дясна граница

en: Whether gedit should display the right margin in the editing area.
bg: Дали gedit да изобразява дясната граница в областта за редактиране.

en: Right Margin Position
bg: Позиция на дясната граница

en: Specifies the position of the right margin.
bg: Определяне на позицията на дясната граница.

en: Smart Home End
bg: Умни „Home“ и „End“

en: Specifies how the cursor moves when the HOME and END keys are pressed. Use "disabled" to always move at the start/end of the line, "after" to move to the start/end of the line the first time the keys are pressed and to the start/end of the text ignoring whitespaces the second time the keys are pressed, "before" to move to the start/end of the text before moving to the start/end of the line and "always" to always move to the start/end of the text instead of the start/end of the line.
bg: Указва как се движи курсорът при натискането на клавишите „HOME“ и „END“. „DISABLED“ (изключване) означава курсорът винаги да се придвижва в началото/края на реда, „AFTER“ (след) да се отива в началото/края на текста след отиването в началото/края на реда, „BEFORE“ (преди) да се отива в началото/края на текста преди отиването в началото/края на реда и „ALWAYS“ (винаги) винаги да се придвижва в началото/края на текста, а не на реда.

en: Restore Previous Cursor Position
bg: Възстановяване на предишната позиция на курсора

en: Whether gedit should restore the previous cursor position when a file is loaded.
bg: Дали gedit да възстановява предишната позиция на курсора, когато се зареди файл.

en: Enable Syntax Highlighting
bg: Включване на оцветяването на синтаксиса

en: Whether gedit should enable syntax highlighting.
bg: Дали gedit трябва да оцветява синтаксиса.

en: Enable Search Highlighting
bg: Включване на оцветяването при търсене

en: Whether gedit should highlight all the occurrences of the searched text.
bg: Дали gedit да отбелязва оцветено всички съвпадения на търсения текст.

en: Ensure Trailing Newline
bg: Нов ред в края

en: Whether gedit will ensure that documents always end with a trailing newline.
bg: Дали gedit да слага нов ред в края, ако такъв липсва.

en: Toolbar is Visible
bg: Лентата с инструменти е видима

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
bg: Дали лентата с инструменти да е видима в прозорците за редактиране.

en: Notebook Show Tabs Mode
bg: Показване на подпрозорци в режим за преносими компютри

en: Specifies when to show the notebook tabs. Use "never" to never show the tabs, "always" to always show the tabs, and "auto" to show the tabs only when there is more than one tab. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
bg: Указване кога да се показват подпрозорците за преносими компютри. Използвайте „never“, за да не се показват, „always“ за постоянно показван и „auto“ за показване,  само когато има повече от един подпрозорец. Имайте предвид, че стойностите са зависими от регистъра на буквите, така че се уверете, че са изписани точно, както ги виждате тук.

en: Status Bar is Visible
bg: Лентата на състоянието е видима

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
bg: Дали линията за състояние в долната част на прозореца за редактиране да е видима.

en: Side panel is Visible
bg: Страничният панел е видим

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
bg: Дали страничният панел, който е в лявата част на прозореца, да бъде видим.

en: Maximum Recent Files
bg: Максимален брой скоро използвани файлове

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
bg: Указване на максималния брой последни файлове, който ще бъде показани в подменюто „Последни файлове“.

en: Print Syntax Highlighting
bg: Печатане на синтактично оцветен текст

en: Whether gedit should print syntax highlighting when printing documents.
bg: Дали gedit да печата синтактично оцветен текст или да пренебрегва цветовете.

en: Print Header
bg: Печатане на горен колонтитул

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
bg: Дали gedit да включва горен колонтитул на документа при печат.

en: Printing Line Wrapping Mode
bg: Режим с пренасяне при печат

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "none" for no wrapping, "word" for wrapping at word boundaries, and "char" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
bg: Указване как да се пренасят дългите редове при печат. Използвайте „none“ за режим без пренос, „word“ за пренос на границите на думи и „char“ за пренос при всеки знак. Имайте предвид, че стойностите са зависими от регистъра на буквите, така че се уверете, че са изписани точно, както ги виждате тук.

en: Print Line Numbers
bg: Печатане на номера на редове

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
bg: Ако тази стойност е 0, при печат на документ няма да бъдат разпечатани номера на редове. Иначе gedit ще печата номера през всеки толкова реда.

en: Body Font for Printing
bg: Шрифт на текста в тялото на документа при печат

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
bg: Указване на шрифта, който да се използва за тялото на документа при печат.

en: Header Font for Printing
bg: Шрифт на колонтитула при печат

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
bg: Указване на шрифта, който да се използва за главницата при печат. Важи само при включена опция „Печатане на горен колонтитул“.

en: Line Number Font for Printing
bg: Шрифт на номера на ред при печат

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
bg: Указване на шрифта, който да се използва за номерата на редове при печат. Важи само, когато опцията „Печатане номера на редове“ е различна от нула.

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by gedit for automatic detection of the file encoding. You may want to customize it adding encodings that are common in your country, for instance the GB18030 encoding for the Chinese translation. You may also want to remove the ISO-8859-15 enco
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
bg: ['UTF-8', 'CURRENT', 'WINDOWS-1251', 'KOI8R' ,'ISO-8859-5', 'UTF-16']

en: Automatically Detected Encodings
bg: Автоматично откриване на кодирането на знаците

en: Sorted list of encodings used by gedit for automatically detecting the encoding of a file. "CURRENT" represents the current locale encoding. Only recognized encodings are used.
bg: Подреден списък с кодиранията на знаците, използвани от gedit за автоматично откриване на кодирането на файл. „CURRENT“ е текущото кодиране на локала. Използват се само познати кодирания на знаци.

note: Translators: This is the list of encodings shown by default in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are displayed.
en: ['ISO-8859-15']
bg: ['UTF-8', 'WINDOWS-1251', 'KOI8R' ,'ISO-8859-5', 'UTF-16']

en: Encodings shown in menu
bg: Кодирания на знаци, показвани в менюто

en: List of encodings shown in the Character Encoding menu in open/save file selector. Only recognized encodings are used.
bg: Списък с кодирания на знаци, показани в меню „Кодиране на знаците“ в прозореца за отваряне или запазване на файл. Използват се само познати кодирания на знаци.

en: Active plugins
bg: Включени приставки

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .gedit-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
bg: Списък на включените приставки. Съдържа „местоположението“ на включените приставки. Погледнете файла .gedit-plugin, за да намерите „местоположението“ на дадена приставка.

en: Show the application's help
bg: Извеждане на помощта на приложението

en: Show the application's version
bg: Извеждане на версията приложението

en: Display list of possible values for the encoding option
bg: Показване на възможните стойности
                                        за кодирането

en: Set the character encoding to be used to open the files listed on the command line
bg: Кодиране на знаците, което да бъде
                                        използвано при отварянето на файлове чрез
                                        командния ред

en: ENCODING
bg: КОДИРАНЕ

en: Create a new top-level window in an existing instance of gedit
bg: Създаване на нов прозорец в работещ gedit

en: Create a new document in an existing instance of gedit
bg: Създаване на нов документ в работещ gedit

en: Set the size and position of the window (WIDTHxHEIGHT+X+Y)
bg: Геометрия на прозореца за X Window (ВИСОЧИНАxШИРОЧИНА+X+Y)

en: GEOMETRY
bg: ГЕОМЕТРИЯ

en: Open files and block process until files are closed
bg: Отваряне на файловете и заключване на програмата, докато файловете не се затворят

en: Run gedit in standalone mode
bg: Изпълнение в самостоятелен режим

en: [FILE...] [+LINE[:COLUMN]]
bg: [ФАЙЛ…] [+РЕД[:КОЛОНА]]

en: There was an error displaying the help.
bg: Грешка при изобразяване на ръководството.

en: - Edit text files
bg: — редактиране на текстови файлове

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
bg: %s
    За пълния списък с опции изпълнете „%s --help“.

en: %s: invalid encoding.
bg: %s: неправилно кодиране на знаците.

en: About gedit
bg: Относно gedit

en: Question
bg: Въпрос

en: Close _without Saving
bg: _Без запазване

en: If you don't save, changes from the last %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
bg[0]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последната %ld секунда ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последните %ld секунди ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: If you don't save, changes from the last minute will be permanently lost.
bg: Ако не изберете „Запазване“, промените от последната минута ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: If you don't save, changes from the last minute and %ld second will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
bg[0]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последната минута и %ld секунда ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последната минута и %ld секунди ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: If you don't save, changes from the last %ld minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %ld minutes will be permanently lost.
bg[0]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последната %ld минута ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последните %ld минути ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: If you don't save, changes from the last hour will be permanently lost.
bg: Ако не изберете „Запазване“, промените от последния час ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: If you don't save, changes from the last hour and %d minute will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last hour and %d minutes will be permanently lost.
bg[0]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последния час и %d минута ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последния час и %d минути ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: If you don't save, changes from the last %d hour will be permanently lost. | If you don't save, changes from the last %d hours will be permanently lost.
bg[0]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последния час ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Ако не изберете „Запазване“, промените от последните %d часа ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Changes to document "%s" will be permanently lost.
bg: Промените направени по документа „%s“ ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Save changes to document "%s" before closing?
bg: Искате ли да запазите промените по документа „%s“ преди да бъде затворен?

en: Saving has been disabled by the system administrator.
bg: Запазването е изключено от системния администратор.

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
bg[0]: Промените направени по %d документ ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Промените направени по %d документа ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
bg[0]: Има %d документ с незапазени промени. Да бъде ли запазен преди затварянето?
bg[1]: Има %d документа с незапазени промени. Да бъдат ли запазени преди затварянето?

en: Docum_ents with unsaved changes:
bg: Документи с _незапазени промени:

en: S_elect the documents you want to save:
bg: Избор докум_ентите, които искате да запазите:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
bg: Ако не изберете „Запазване“, всичките ви промени ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Loading file '%s'…
bg: Файлът „%s“ се зарежда…

en: Loading %d file… | Loading %d files…
bg[0]: Зарежда се %d файл…
bg[1]: Зареждат се %d файла…

note: Translators: "Open Files" is the title of the file chooser window
en: Open Files
bg: Отваряне на файлове

en: The file "%s" is read-only.
bg: Файлът „%s“ е само за четене.

en: Do you want to try to replace it with the one you are saving?
bg: Искате ли да се опитате да го замените с този, който записвате сега?

en: _Replace
bg: _Замяна

en: Save the file using compression?
bg: Запазване с компресия?

en: The file "%s" was previously saved as plain text and will now be saved using compression.
bg: Файлът „%s“ е бил запазен като обикновен текст, но сега ще бъде запазен с компресия.

en: _Save Using Compression
bg: _С компресия

en: Save the file as plain text?
bg: Запазване като обикновен текст?

en: The file "%s" was previously saved using compression and will now be saved as plain text.
bg: Файлът „%s“ е бил запазен с компресия, а сега ще бъде запазен като обикновен текст.

en: _Save As Plain Text
bg: _Обикновен текст

en: Saving file '%s'…
bg: Файлът „%s“ се запазва…

en: Save As
bg: Запазване като

en: Reverting the document '%s'…
bg: Възстановяване на документа „%s“…

en: Revert unsaved changes to document '%s'?
bg: Възвръщане на незапазените промени на документа „%s“?

en: Changes made to the document in the last %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld seconds will be permanently lost.
bg[0]: Промените направени по документа в последната %ld секунда ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Промените направени по документа в последните %ld секунди ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Changes made to the document in the last minute will be permanently lost.
bg: Промените направени по документа в последната минута ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Changes made to the document in the last minute and %ld second will be permanently lost. | Changes made to the document in the last minute and %ld seconds will be permanently lost.
bg[0]: Промените направени по документа в последната минута и %ld секунда ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Промените направени по документа в последната минута и %ld секунди ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Changes made to the document in the last %ld minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %ld minutes will be permanently lost.
bg[0]: Промените направени по документа в последната %ld минута ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Промените направени по документа в последните %ld минути ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Changes made to the document in the last hour will be permanently lost.
bg: Промените направени по документа в последния час ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Changes made to the document in the last hour and %d minute will be permanently lost. | Changes made to the document in the last hour and %d minutes will be permanently lost.
bg[0]: Промените направени по документа в последния час и %d минута ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Промените направени по документа в последния час и %d минути ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: Changes made to the document in the last %d hour will be permanently lost. | Changes made to the document in the last %d hours will be permanently lost.
bg[0]: Промените направени по документа в последния час ще бъдат загубени безвъзвратно.
bg[1]: Промените направени по документа в последните %d часа ще бъдат загубени безвъзвратно.

en: _Revert
bg: _Възстановяване

en: gedit is a small and lightweight text editor for the GNOME Desktop
bg: gedit е малък и лек текстов редактор за работната среда GNOME

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
bg[0]: Намерено и заменено %d съвпадение.
bg[1]: Намерени и заменени %d съвпадения.

en: Found and replaced one occurrence
bg: Намерено и заменено едно съвпадение.

note: Translators: %s is replaced by the text entered by the user in the search box
en: "%s" not found
bg: Низът „%s“ не е открит

en: Unsaved Document %d
bg: Незапазен документ %d

en: Read-Only
bg: (само за четене)

en: Documents
bg: Документи

en: Unicode
bg: Уникод

en: Western
bg: Западно

en: Central European
bg: Централно европейско

en: South European
bg: Южно европейско

en: Baltic
bg: Балтийско

en: Cyrillic
bg: Кирилица

en: Arabic
bg: Арабско

en: Greek
bg: Гръцко

en: Hebrew Visual
bg: Иврит видим

en: Turkish
bg: Турско

en: Nordic
bg: Скандинавско

en: Celtic
bg: Келтско

en: Romanian
bg: Румънско

en: Armenian
bg: Арменско

en: Chinese Traditional
bg: Китайско — традиционно

en: Cyrillic/Russian
bg: Кирилица/Руска

en: Japanese
bg: Японско

en: Korean
bg: Корейско

en: Chinese Simplified
bg: Китайско — опростено

en: Georgian
bg: Грузинско

en: Hebrew
bg: Иврит

en: Cyrillic/Ukrainian
bg: Кирилица/Украинска

en: Vietnamese
bg: Виетнамско

en: Thai
bg: Тайско

en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Automatically Detected
bg: Автоматично открито

en: Current Locale (%s)
bg: Текущ локал (%s)

en: Add or Remove...
bg: Добавяне или премахване…

en: Character Encodings
bg: Кодиране на знаците

en: _Description
bg: _Описание

en: _Encoding
bg: _Кодиране

note: ex:set ts=8 noet:
en: Character encodings
bg: Кодиране на знаците

en: A_vailable encodings:
bg: На_лични кодирания на знаци:

en: E_ncodings shown in menu:
bg: _Кодирания на знаци, показвани в менюто:

en: All Files
bg: Всички файлове

en: All Text Files
bg: Всички текстови файлове

en: C_haracter Encoding:
bg: Кодиране на з_наците:

en: L_ine Ending:
bg: Край на _ред:

en: Unix/Linux
bg: Юникс/Линукс

en: Mac OS Classic
bg: Класически Мак ОС

en: Windows
bg: Уиндоус

en: _Retry
bg: _Опитване отново

en: Could not find the file %s.
bg: Файлът „%s“ не може да бъде открит.

en: Please check that you typed the location correctly and try again.
bg: Проверете дали сте написали местоположението правилно и опитайте отново.

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: gedit cannot handle %s locations.
bg: gedit не може да използва местоположение тип „%s“.

en: gedit cannot handle this location.
bg: gedit не може да използва това местоположение.

en: The location of the file cannot be mounted.
bg: Местоположението на файла не може да се монтира.

en: The location of the file cannot be accessed because it is not mounted.
bg: Местоположението, където се намира файлът, е недостъпно, защото не е монтирано.

en: %s is a directory.
bg: „%s“ е папка.

en: %s is not a valid location.
bg: „%s“ не е валидно местоположение.

en: Host %s could not be found. Please check that your proxy settings are correct and try again.
bg: Хостът %s не е намерен. Проверете настройките на сървъра посредник и опитайте отново.

en: Hostname was invalid. Please check that you typed the location correctly and try again.
bg: Името на хоста е невалидно. Уверете се, че сте написали адреса правилно и опитайте отново.

en: %s is not a regular file.
bg: %s не е редовен файл.

en: Connection timed out. Please try again.
bg: Връзката изтече. Опитайте отново.

en: The file is too big.
bg: Файлът е прекалено голям.

en: Unexpected error: %s
bg: Неочаквана грешка: %s

en: gedit cannot find the file. Perhaps it has recently been deleted.
bg: gedit не намира файла. Вероятно е бил изтрит наскоро.

en: Could not revert the file %s.
bg: Файлът „%s“ не може да се възстанови.

en: Ch_aracter Encoding:
bg: Кодир_ане на знаците:

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: Edit Any_way
bg: _Редактиране въпреки това

en: The number of followed links is limited and the actual file could not be found within this limit.
bg: При проследяване на връзки има ограничение в броя им. В неговите рамки файлът не бе открит.

en: You do not have the permissions necessary to open the file.
bg: Нямате нужните разрешения, за да отворите този файл.

en: gedit has not been able to detect the character encoding.
bg: gedit не успя да открие кодирането на знаците.

en: Please check that you are not trying to open a binary file.
bg: Проверете дали не се опитвате да отворите двоичен файл.

en: Select a character encoding from the menu and try again.
bg: Изберете кодиране на знаците от менюто и опитвайте отново.

en: There was a problem opening the file %s.
bg: Грешка при отваряне на файла „%s“.

en: The file you opened has some invalid characters. If you continue editing this file you could corrupt this document.
bg: Файлът, който отворихте, съдържа неправилни знаци. Ако продължите и го редактирате, можете да го повредите.

en: You can also choose another character encoding and try again.
bg: Изберете друго кодиране на знаците от менюто и опитвайте отново.

en: Could not open the file %s using the %s character encoding.
bg: Файлът „%s“ не може да се отвори при използването на кодирането на знаците %s.

en: Select a different character encoding from the menu and try again.
bg: Изберете различно кодиране на знаците от менюто и опитайте отново.

en: Could not open the file %s.
bg: Не може да се отвори файла „%s“.

en: Could not save the file %s using the %s character encoding.
bg: Файлът „%s“ не може да се запази при използването на кодирането на знаците %s.

en: The document contains one or more characters that cannot be encoded using the specified character encoding.
bg: Документът съдържа един или повече знаци, които не могат да бъдат записани чрез определеното кодиране на знаците.

note: Translators: the access key chosen for this string should be different from other main menu access keys (Open, Edit, View...)
en: D_on't Edit
bg: _Отказване на редактирането

en: This file (%s) is already open in another gedit window.
bg: Файлът (%s) вече е отворен в друг прозорец на gedit.

en: gedit opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
bg: gedit отвори файла по начин непозволяващ редактиране. Искате ли въпреки това да го редактирате?

en: S_ave Anyway
bg: _Запазване въпреки това

en: D_on't Save
bg: _Отказване на запазването

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" * could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is * not accurate (since last load/save)
en: The file %s has been modified since reading it.
bg: Файлът %s е променян откакто е прочетен.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
bg: Ако изберете „Запазване“, всички външни промени могат да бъдат изгубени. Да се запази ли въпреки това?

en: Could not create a backup file while saving %s
bg: Неуспех при създаването на резервно копие докато се запазваше %s.

en: Could not create a temporary backup file while saving %s
bg: Неуспех при създаването на временно резервно копие, докато се запазваше %s.

en: gedit could not back up the old copy of the file before saving the new one. You can ignore this warning and save the file anyway, but if an error occurs while saving, you could lose the old copy of the file. Save anyway?
bg: gedit не успя да запази резервно копие на старата версия на файла, преди да запази новата. Можете да пренебрегнете тази грешка и да запазите файла, но ако се появи грешка докато файлът се запазва, може да загубите старата му версия. Да се запази ли файла въпреки това?

note: Translators: %s is a URI scheme (like for example http:, ftp:, etc.)
en: gedit cannot handle %s locations in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
bg: gedit не може да обработи местоположението %s в режим позволяващ запис. Проверете дали сте написали правилно адреса и опитайте отново.

en: gedit cannot handle this location in write mode. Please check that you typed the location correctly and try again.
bg: gedit не може да обработи това местоположение в режим позволяващ запис. Проверете дали сте написали правилно адреса и опитайте отново.

en: %s is not a valid location. Please check that you typed the location correctly and try again.
bg: %s не е валидно местоположение. Проверете, че сте въвели местоположението правилно и опитайте отново.

en: You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.
bg: Нямате нужните права, за да запазите файла. Проверете дали сте написали правилно местоположението и опитайте отново.

en: There is not enough disk space to save the file. Please free some disk space and try again.
bg: На твърдия диск няма достатъчно място за запис на файла. Освободете място и опитайте отново.

en: You are trying to save the file on a read-only disk. Please check that you typed the location correctly and try again.
bg: Опитвате се да запазите файл върху устройство, което позволява само четене. Проверете дали сте въвели местоположението правилно и опитайте отново.

en: A file with the same name already exists. Please use a different name.
bg: Файл със същото име вече съществува. Използвайте друго име.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on length of the file names. Please use a shorter name.
bg: Дискът, на който записвате има ограничение за размера на имената на файловете. Използвайте по-кратко име.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes. Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
bg: Дискът, на който записвате, има ограничение за размера на файловете. Пробвайте да запазите по-малък файл или използвайте диск без ограничения.

en: Could not save the file %s.
bg: Файлът „%s“ не може да се запази.

note: FIXME: review this message, it's not clear since for the user the "modification" * could be interpreted as the changes he made in the document. beside "reading" is * not accurate (since last load/save)
en: The file %s changed on disk.
bg: Файлът %s се промени на диска.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
bg: Искате ли да се откажете от промените и да презаредите файла?

en: Do you want to reload the file?
bg: Искате ли да презаредите файла.

en: _Reload
bg: П_резареждане

en: Some invalid chars have been detected while saving %s
bg: При запазването на „%s“ бяха открити някои невалидни знаци

en: If you continue saving this file you can corrupt the document.  Save anyway?
bg: Ако продължите със запазването на този файл, документът може да се повреди. Искате ли да продължите?

note: ex:set ts=8 noet:
en: _New Window
bg: _Нов прозорец

en: _Preferences
bg: _Настройки

en: _Help
bg: Помо_щ

en: _About
bg: _Относно

en: _Quit
bg: _Спиране на програмата

note: Keep in sync with the respective GtkActions
en: _Move to New Window
bg: Пре_местване в нов прозорец

en: Save _As...
bg: Запазване _като…

en: _Print...
bg: _Печат…

en: Open a file
bg: Отваряне на файл

en: Open a recently used file
bg: Отваряне на скоро използван файл

en: Empty
bg: Празен

en: Hide panel
bg: Скриване на панел

en: Click on this button to select the font to be used by the editor
bg: Натиснете бутона, за да изберете какъв шрифт да използва редакторът

en: _Use the system fixed width font (%s)
bg: _Използване на системния шрифт с фиксирана широчина (%s)

en: Directory '%s' could not be created: g_mkdir_with_parents() failed: %s
bg: Папката „%s“ не може да бъде създадена: неуспешно изпълнение на g_mkdir_with_parents(): %s

en: The selected color scheme cannot be installed.
bg: Избраната цветова схема не може да бъде инсталирана.

en: Add Scheme
bg: Добавяне на схема

en: A_dd Scheme
bg: _Добавяне на схема

en: Color Scheme Files
bg: Файлове на цветова схема

en: Could not remove color scheme "%s".
bg: Цветовата схема „%s“ не може да бъде изтрита.

en: gedit Preferences
bg: Настройки на gedit

note: ex:set ts=8 noet:
en: Preferences
bg: Предпочитани настройки

en: _Display line numbers
bg: Показване на _номера на редовете

en: Display right _margin at column:
bg: Показване на _дясна граница при колона:

en: Text Wrapping
bg: Режим с пренасяне

en: Enable text _wrapping
bg: Разрешаване на ре_жим с пренасяне

en: Do not _split words over two lines
bg: Без разделяне на думите на _два реда

en: Highlighting
bg: Оцветяване

en: Highlight current _line
bg: Оцветяване на _текущия ред

en: Highlight matching _brackets
bg: Оцветяване на съответства_щите скоби

en: View
bg: Изглед

en: Tab Stops
bg: Табулатори

en: _Tab width:
bg: _Широчина на табулатора:

en: Insert _spaces instead of tabs
bg: Вмъкване на _интервали вместо табулации

en: _Enable automatic indentation
bg: Включване на _автоматичния отстъп

en: File Saving
bg: Запазване на файлове

en: Create a _backup copy of files before saving
bg: Създаване на _резервно копие на файловете преди запазване

en: _Autosave files every
bg: Автоматично запазване на файловете на _всеки

en: _minutes
bg: _минути

en: Editor
bg: Редактор

en: Font
bg: Шрифт

en: Editor _font:
bg: _Шрифт на редактора:

en: Pick the editor font
bg: Избор на шрифт за редактора

en: Color Scheme
bg: Цветова схема

en: Install scheme
bg: Инсталиране на схема

en: Install Scheme
bg: Инсталиране на схема

en: Uninstall scheme
bg: Деинсталиране на схема

en: Uninstall Scheme
bg: Деинсталиране на схема

en: Font & Colors
bg: Шрифт и цветове

en: Plugins
bg: Приставки

en: File: %s
bg: Файл: %s

en: Page %N of %Q
bg: Страница %N от %Q

en: Preparing...
bg: Подготовка…

note: ex:set ts=8 noet:
en: Syntax Highlighting
bg: Синтактично оцветен текст

en: Print synta_x highlighting
bg: Печат с оцветяване на _синтаксиса

en: Line Numbers
bg: Номера на редове

en: Print line nu_mbers
bg: Печатане на _номера на редове

note: 'Number every' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: _Number every
bg: _Номериране на всеки

note: 'lines' from 'Number every 3 lines' in the 'Text Editor' tab of the print preferences.
en: lines
bg: реда

en: Page header
bg: Колонтитул на страници

en: Print page _headers
bg: Печатане на _горните колонтитули

en: Fonts
bg: Шрифтове

en: _Body:
bg: _Тяло:

en: _Line numbers:
bg: Номера на _редове:

en: He_aders and footers:
bg: Горен и долен _колонтитул:

en: _Restore Default Fonts
bg: _Възстановяване на стандартните шрифтове

en: Show the previous page
bg: Показване на предишната страница

en: Show the next page
bg: Показване на следващата страница

en: Current page (Alt+P)
bg: Текуща страница (Alt+P)

note: Translators: the "of" from "1 of 19" in print preview.
en: of
bg: от

en: Page total
bg: Общо страници

en: The total number of pages in the document
bg: Общия брой страници в документа

en: Show multiple pages
bg: Показване на множество страници

en: Zoom 1:1
bg: Мащаб 1:1

en: Zoom to fit the whole page
bg: Пасване на цялата страница

en: Zoom the page in
bg: Увеличаване на страницата

en: Zoom the page out
bg: Намаляване на страницата

en: _Close Preview
bg: _Затваряне на мострата

en: Close print preview
bg: Затваряне на мострата

en: Page %d of %d
bg: Страница %d от %d

en: Page Preview
bg: Преглед на страница

en: The preview of a page in the document to be printed
bg: Преглед как ще изглежда отпечатана страницата от документа

note: ex:set ts=8 noet:
en: Replace
bg: Замяна

en: Replace _All
bg: Замяна на _всички

en: Replace All
bg: Замяна на всички

en: _Search for:
bg: _Търсене за:

en: Replace _with:
bg: _Замяна с:

en: _Match case
bg: Зачитане на главни/_малки

en: Match _entire word only
bg: Ако съвпада само с _цяла дума

en: Search _backwards
bg: Търсене наза_д

en: _Wrap around
bg: _След края — от началото

note: Use spaces to leave padding proportional to the font size
en: OVR
bg: ЗАМ

en: INS
bg: ВМК

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible to avoid space problems.
en:   Ln %d, Col %d
bg:   Ред %d, Кол. %d

en: There is a tab with errors | There are %d tabs with errors
bg[0]: Има подпрозорец с грешки.
bg[1]: Има %d подпрозореца с грешки.

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Reverting %s from %s
bg: Възстановяване на %s от %s

en: Reverting %s
bg: Възстановяване на %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Loading %s from %s
bg: Зареждане на %s от %s

en: Loading %s
bg: Зареждане на %s

note: Translators: the first %s is a file name (e.g. test.txt) the second one is a directory (e.g. ssh://master.gnome.org/home/users/paolo)
en: Saving %s to %s
bg: Запазване на %s в %s

en: Saving %s
bg: Запазване на %s

note: Read only
en: RO
bg: Четене

en: Error opening file %s
bg: Грешка при отваряне на файла %s

en: Error reverting file %s
bg: Грешка при възстановяването на файла %s

en: Error saving file %s
bg: Грешка при запазване на файла %s

en: Unicode (UTF-8)
bg: Уникод (UTF-8)

en: Name:
bg: Име:

en: MIME Type:
bg: Вид MIME:

en: Encoding:
bg: Кодиране на знаците:

en: Close document
bg: Затваряне на документ

note: Toplevel
en: _File
bg: _Файл

en: _Edit
bg: _Редактиране

en: _View
bg: _Изглед

en: _Search
bg: _Търсене

en: _Tools
bg: И_нструменти

en: _Documents
bg: _Документи

en: Create a new document
bg: Създаване на нов документ

en: _Open...
bg: _Отваряне…

note: Edit menu
en: Pr_eferences
bg: Н_астройки

en: Configure the application
bg: Настройки на приложението

note: Help menu
en: _Contents
bg: _Ръководство

en: Open the gedit manual
bg: Отваряне на ръководството на gedit

en: About this application
bg: Относно приложението

en: Leave fullscreen mode
bg: Изход от цял екран

en: Save the current file
bg: Запазване на текущия файл

en: Save the current file with a different name
bg: Запазване на текущия файл под ново име

en: Revert to a saved version of the file
bg: Възстановяване до записана версия на файла

en: Print Previe_w
bg: П_реглед за печат

en: Print preview
bg: Преглед за печат

en: Print the current page
bg: Печат на текущата страница

en: Undo the last action
bg: Отменяне на последното действие

en: Redo the last undone action
bg: Повтаряне на последното отменено действие

en: Cut the selection
bg: Изрязване на избраната част

en: Copy the selection
bg: Копиране на избраната част

en: Paste the clipboard
bg: Поставяне на съдържанието на системния буфер

en: Delete the selected text
bg: Изтриване на избрания текст

en: Select _All
bg: Избор на вси_чко

en: Select the entire document
bg: Избор на целия документ

note: View menu
en: _Highlight Mode
bg: _Режим на оцветяване

note: Search menu
en: _Find...
bg: _Търсене…

en: Search for text
bg: Търсене за текст

en: Find Ne_xt
bg: _Следваща поява

en: Search forwards for the same text
bg: Търсене напред за същия текст

en: Find Pre_vious
bg: _Предишна поява

en: Search backwards for the same text
bg: Търсене назад за същия текст

en: _Replace...
bg: _Замяна…

en: Search for and replace text
bg: Търсене и заменяне на текст

en: _Clear Highlight
bg: Из_чистване на оцветяването

en: Clear highlighting of search matches
bg: Изчистване на оцветяването на съвпадения при търсенето

en: Go to _Line...
bg: Отиване на _ред…

en: Go to a specific line
bg: Отиване на конкретен ред

note: Documents menu
en: _Save All
bg: _Запазване на всички

en: Save all open files
bg: Запазване на всички отворени файлове

en: _Close All
bg: Зат_варяне на всички

en: Close all open files
bg: Затваряне на всички отворени файлове

en: _New Tab Group
bg: _Нова група подпрозорци

en: Create a new tab group
bg: Създаване на нова група подпрозорци

en: P_revious Tab Group
bg: Предишна _група подпрозорци

en: Switch to the previous tab group
bg: Показване на предишната група подпрозорци

en: Nex_t Tab Group
bg: _Следваща група подпрозорци

en: Switch to the next tab group
bg: Показване на следващата група подпрозорци

en: _Previous Document
bg: _Предишен документ

en: Activate previous document
bg: Отваряне на предишен документ

en: N_ext Document
bg: С_ледващ документ

en: Activate next document
bg: Отваряне на следващ документ

en: Move the current document to a new window
bg: Премества текущия документ в нов прозорец

en: Close the current file
bg: Затваряне на текущия файл

en: Quit the program
bg: Спиране на програмата

en: _Toolbar
bg: Лента с _инструменти

en: Show or hide the toolbar in the current window
bg: Показване или скриване на лентата с инструменти в текущия прозорец

en: _Statusbar
bg: Лента на _състоянието

en: Show or hide the statusbar in the current window
bg: Показване или скриване на лентата за състоянието в текущия прозорец

en: Edit text in fullscreen
bg: Редактиране на текста на цял екран

en: Side _Panel
bg: Страничен _панел

en: Show or hide the side panel in the current window
bg: Показване или скриване на страничния панел в текущия прозорец

en: _Bottom Panel
bg: _Долен панел

en: Show or hide the bottom panel in the current window
bg: Показване или скриване на долния панел в текущия прозорец

en: Please check your installation.
bg: Проверете дали сте инсталирали правилно програмата.

en: Unable to open UI file %s. Error: %s
bg: Неуспех при намирането на файла с ГПИ — %s. Грешка: %s

en: Unable to find the object '%s' inside file %s.
bg: Неуспех при намирането обекта „%s“ във файла %s.

note: Translators: '/ on <remote-share>'
en: / on %s
bg: / на „%s“

note: create "Wrap Around" menu item.
en: _Wrap Around
bg: _След края — от началото

note: create "Match Entire Word Only" menu item.
en: Match _Entire Word Only
bg: Само съвпадения на _цяла дума

note: create "Match Case" menu item.
en: _Match Case
bg: Зачитане на р_егистъра

en: String you want to search for
bg: Низ, който да бъде търсен

en: Line you want to move the cursor to
bg: Ред, на който искате да преместите курсора

en: Use %s highlight mode
bg: Използване на режим на оцветяване „%s“

note: add the "Plain Text" item before all the others Translators: "Plain Text" means that no highlight mode is selected in the * "View->Highlight Mode" submenu and so syntax highlighting is disabled
en: Plain Text
bg: Обикновен текст

en: Disable syntax highlighting
bg: Изключване на оцветяването на синтаксиса

note: Translators: %s is a URI
en: Open '%s'
bg: Отваряне на „%s“

en: Open
bg: Отваряне

en: Save
bg: Запазване

en: Print
bg: Печат

en: Find
bg: Търсене

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
bg: Отваряне на „%s“

en: Use Spaces
bg: Използване на интервали

en: Tab Width
bg: Широчина на табулатора

en: Bracket match is out of range
bg: Съответстващата скоба е извън обхвата

en: Bracket match not found
bg: Няма съответстваща скоба

en: Bracket match found on line: %d
bg: Открита е скоба на ред: %d

en: There are unsaved documents
bg: Някои документи не са записани

note: ex:set ts=8 noet:
en: Change Case
bg: Смяна на регистъра

en: Changes the case of selected text.
bg: Смяна на регистъра на избрания текст.

en: C_hange Case
bg: См_яна на регистъра

en: All _Upper Case
bg: Само _главни букви

en: Change selected text to upper case
bg: Промяна на избрания текст към главни букви

en: All _Lower Case
bg: Само _малки букви

en: Change selected text to lower case
bg: Промяна на избрания текст към малки букви

en: _Invert Case
bg: Обръщане на _регистъра

en: Invert the case of selected text
bg: Обръщане регистъра на избрания текст

en: _Title Case
bg: _Регистър за заглавие

en: Capitalize the first letter of each selected word
bg: Първата буква на всяка избрана дума да е главна

note: ex:set ts=8 noet:
en: Check update
bg: Проверка за обновления

en: Check for latest version of gedit
bg: Проверка за последната версия на gedit

en: There was an error displaying the URI.
bg: Грешка при изобразяване на връзката.

en: _Download
bg: _Изтегляне

en: _Ignore Version
bg: _Игнориране на версията

en: There is a new version of gedit
bg: Има нова версия на gedit

en: You can download the new version of gedit by clicking on the download button or ignore that version and wait for a new one
bg: Можете да изтеглите новата версия на gedit като натиснете бутона за изтегляне

note: ex:set ts=8 noet:
en: Version to Ignore
bg: Игнорирана версия

note: This is releated to the next gedit version to be released
en: Version to ignore until a newer version is released.
bg: Игнорирана версия до следващата издадена версия.

note: ex:set ts=8 noet:
en: Document Statistics
bg: Статистика за документа

en: Analyzes the current document and reports the number of words, lines, characters and non-space characters in it.
bg: Анализира текущия документ и определя броя думи, редове, знаци в него.

en: _Document Statistics
bg: _Статистика за документа

en: Get statistical information on the current document
bg: Статистическа информация за текущия документ

en: _Update
bg: _Подновяване

en: File Name
bg: Файл

en: Document
bg: Документ

en: Selection
bg: Избрано

en: Lines
bg: Редове

en: Words
bg: Думи

en: Characters (with spaces)
bg: Знаци (с интервали)

en: Characters (no spaces)
bg: Знаци (без интервали)

en: Bytes
bg: Байтове

en: Build
bg: Компилиране

en: Run "make" in the document directory
bg: Стартиране на „make“ в папката на документа

en: Open terminal here
bg: Отваряне на терминал тук

en: Open a terminal in the document location
bg: Отваряне на терминал в местоположението на документа

en: Remove trailing spaces
bg: Изтриване на празните знаци в краищата на редовете

en: Remove useless trailing spaces in your file
bg: Изтриване на безполезните празни знаци в краищата на редовете във файла

en: Run command
bg: Стартиране на команда

en: Execute a custom command and put its output in a new document
bg: Изпълнение на команда и пренасочване на изхода ѝ в нов документ

en: External Tools
bg: Външни инструменти

en: Execute external commands and shell scripts.
bg: Изпълняване на външни команди и скриптове.

en: Whether to use the system font
bg: Използване на системния шрифт

en: If true, the external tools will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
bg: Ако опцията е включена, външните инструменти ще използват глобалния стандартен шрифт, ако е равноширок (може да се използва и подобен шрифт).

en: A Pango font name. Examples are "Sans 12" or "Monospace Bold 14".
bg: Име на шрифт във формат Pango. Примери: „Sans 12“ или „Monospace Bold 14“.

en: Could not execute command: %s
bg: Командата не може да бъде изпълнена: %s

en: You must be inside a word to run this command
bg: Трябва да сте в дума, за да използвате тази команда

en: Running tool:
bg: Стартиран инструмент:

en: Done.
bg: Готово.

en: Exited
bg: Завърши работа.

en: All languages
bg: Всички езици

en: All Languages
bg: Всички езици

en: New tool
bg: Нов инструмент

en: This accelerator is already bound to %s
bg: Този бърз клавиш е вече свързан с %s.

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
bg: Въведете нов бърз клавиш или натиснете „Backspace“ за изчистване

en: Type a new accelerator
bg: Въведете нов бърз клавиш

en: Stopped.
bg: Спрян.

note: ex:ts=4:et:
en: All documents
bg: Всички документи

en: All documents except untitled ones
bg: Всички документи без ненаименованите

en: Local files only
bg: Само локални файлове

en: Remote files only
bg: Само отдалечени файлове

en: Untitled documents only
bg: Само ненаименованите документи

en: Nothing
bg: Нищо

en: Current document
bg: Текущия документ

en: Current selection
bg: Текущо избраната част

en: Current selection (default to document)
bg: Текущо избраната част (стандартно е целият документ)

en: Current line
bg: Текущия ред

en: Current word
bg: Текущата дума

en: Display in bottom pane
bg: Показване в долния панел

en: Create new document
bg: Създаване на нов документ

en: Append to current document
bg: Добавяне към текущия документ

en: Replace current document
bg: Замяна на целия документ

en: Replace current selection
bg: Замяна на избраната част

en: Insert at cursor position
bg: Вмъкване на позицията на курсора

en: Manage External Tools
bg: Управление на външните инструменти

en: _Tools:
bg: Инс_трументи:

en: Add a new tool
bg: Добавяне на нов инструмент

en: Add Tool
bg: Добавяне на инструмент

en: Remove selected tool
bg: Премахване на избрания инструмент

en: Remove Tool
bg: Премахване на инструмент

en: Revert tool
bg: Възстановяване на инструмент

en: Revert Tool
bg: Възстановяване на инструмент

en: _Edit:
bg: _Редактиране:

en: _Applicability:
bg: Прило_жимост:

en: _Output:
bg: _Изход:

en: _Input:
bg: _Вход:

en: _Save:
bg: _Запазване:

en: Shortcut _Key:
bg: _Бърз клавиш:

en: Manage _External Tools...
bg: _Управление на външните инструменти…

en: Opens the External Tools Manager
bg: Управление на външните инструменти

en: External _Tools
bg: _Външни инструменти

en: External tools
bg: Външни инструменти

en: Shell Output
bg: Изход от обвивка

note: ex:ts=4:et:
en: File Browser Panel
bg: Панел на файловия браузър

en: Easy file access from the side panel
bg: Лесен файлов достъп от страничния панел

en: File System
bg: Файлова система

en: _Set root to active document
bg: _Основната папка да е на активния документ

en: Set the root to the active document location
bg: Задаване на основната папка да е на активния документ

en: _Open terminal here
bg: _Отваряне на терминал тук

en: Open a terminal at the currently opened directory
bg: Отваряне на терминал в текущо отворената папка

en: File Browser
bg: Файлов браузър

en: An error occurred while creating a new directory
bg: Възникна грешка при създаването на нова папка

en: An error occurred while creating a new file
bg: Възникна грешка при създаването на нов файл

en: An error occurred while renaming a file or directory
bg: Възникна грешка при преименуването на файл или папка

en: An error occurred while deleting a file or directory
bg: Възникна грешка при изтриването на файл или папка

en: An error occurred while opening a directory in the file manager
bg: Възникна грешка при отварянето на папка в мениджъра за файлове

en: An error occurred while setting a root directory
bg: Възникна грешка при задаването на главната папка

en: An error occurred while loading a directory
bg: Възникна грешка при зареждането на папка

en: An error occurred
bg: Възникна грешка

en: Cannot move file to trash, do you
    want to delete permanently?
bg: Файлът не може да бъде преместен в кошчето,
    искате ли окончателно да го изтриете?

en: The file "%s" cannot be moved to the trash.
bg: Файлът „%s“ не може да бъде преместен в кошчето.

en: The selected files cannot be moved to the trash.
bg: Избраните файлове не могат да бъдат преместени в кошчето.

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
bg: Сигурни ли сте, че искате окончателно да изтриете „%s“?

en: Are you sure you want to permanently delete the selected files?
bg: Сигурни ли сте, че искате окончателно да изтриете избраните файлове?

en: If you delete an item, it is permanently lost.
bg: Изтритите неща биват окончателно унищожени.

en: (Empty)
bg: (Празен)

en: The renamed file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
bg: Преименуваният файл в момента не преминава през филтъра. За да го направите видим, трябва да промените филтъра си

note: Translators: This is the default name of new files created by the file browser pane.
en: file
bg: файл

en: The new file is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the file visible
bg: Новият файл в момента не преминава през филтъра. За да го направите видим, трябва да промените филтъра си

note: Translators: This is the default name of new directories created by the file browser pane.
en: directory
bg: папка

en: The new directory is currently filtered out. You need to adjust your filter settings to make the directory visible
bg: Новата папка в момента не преминава през филтъра. За да я направите видима, трябва да промените филтъра си

en: Bookmarks
bg: Отметки

en: _Filter
bg: _Филтър

en: _Move to Trash
bg: Преместване в _кошчето

en: Move selected file or folder to trash
bg: Преместване на избрания файл или папка в кошчето

en: _Delete
bg: _Изтриване

en: Delete selected file or folder
bg: Изтриване на избрания файл или папка

en: Open selected file
bg: Отваряне на файла

en: Up
bg: Нагоре

en: Open the parent folder
bg: Отваряне на горната папка

en: _New Folder
bg: _Нова папка

en: Add new empty folder
bg: Добавяне на нова, празна папка

en: New F_ile
bg: Нов _файл

en: Add new empty file
bg: Добавяне на нов, празен файл

en: _Rename
bg: _Преименуване

en: Rename selected file or folder
bg: Преименуване на избрания файл или папка

en: _Previous Location
bg: _Предишно местоположение

en: Go to the previous visited location
bg: Отиване на предишното посетено местоположение

en: _Next Location
bg: _Следващо местоположение

en: Go to the next visited location
bg: Отиване на следващото посетено местоположение

en: Re_fresh View
bg: _Обновяване на изгледа

en: Refresh the view
bg: Обновяване на изгледа

en: _View Folder
bg: _Преглед на папка

en: View folder in file manager
bg: Преглед на папка във файловия мениджър

en: Show _Hidden
bg: Показване на _скритите

en: Show hidden files and folders
bg: Показване на скритите файлове и папки

en: Show _Binary
bg: Показване на _двоичните

en: Show binary files
bg: Показване на двоичните файлове

en: Match Filename
bg: Напасване на името на файла

en: No mount object for mounted volume: %s
bg: Липсва обект представляващ монтирания том: %s

en: Could not open media: %s
bg: Носителят не може да се отвори: %s

en: Could not mount volume: %s
bg: Томът не може да се монтира: %s

note: ex:ts=8:noet:
en: Open With Tree View
bg: Отваряне в дървовидния изглед

en: Open the tree view when the file browser plugin gets loaded instead of the bookmarks view
bg: Отваряне на дървовидния изглед, когато приставката за браузъра се зареди вместо изгледа на отметките

en: File Browser Root Directory
bg: Основна папка на файловия браузър

en: The file browser root directory to use when loading the file browser plugin and onload/tree_view is TRUE.
bg: Основната папка на файловия браузър, когато се зареди приставката за файловия браузър и „onload/tree_view“ е ИСТИНА.

en: File Browser Virtual Root Directory
bg: Виртуална основна папка на файловия браузър

en: The file browser virtual root directory to use when loading the file browser plugin when onload/tree_view is TRUE. The virtual root must always be below the actual root.
bg: Виртуалната основна папка на файловия браузър, когато се зареди приставката за файловия браузър и „onload/tree_view“ е ИСТИНА. Виртуалната папка трябва да е под истинската основна папка.

en: Enable Restore of Remote Locations
bg: Включване на възстановяването на отдалеченото местоположение

en: Sets whether to enable restoring of remote locations.
bg: Задаване на включването на възстановяването на отдалечени местоположения.

en: Set Location to First Document
bg: Местоположението да е на първия документ

en: If TRUE the file browser plugin will view the directory of the first opened document given that the file browser hasn't been used yet. (Thus this generally applies to opening a document from the command line or opening it with Nautilus, etc.)
bg: Ако е ИСТИНА, приставката за мениджъра ще стартира с папката на първия отворен документ, стига да не е използван файловия браузър. (Това обикновено е така при отваряне на документ от командния ред или при отварянето му през Nautilus, и т.н.)

en: File Browser Filter Mode
bg: Режим на филтриране във файловия браузър

en: This value determines what files get filtered from the file browser. Valid values are: none (filter nothing), hide-hidden (filter hidden files) and hide-binary (filter binary files).
bg: Тази стойност определя кои файлове не преминават през филтъра на файловия браузър. Възможните стойности са „none“ (нищо да не се филтрира), „hide-hidden“ (махане на скритите файлове от изгледа), „hide-binary“ (махане на двоичните файлове от изгледа).

en: File Browser Filter Pattern
bg: Шаблон на филтъра за файловия браузър

en: The filter pattern to filter the file browser with. This filter works on top of the filter_mode.
bg: Шаблонът за филтри, който да се ползва във файловия браузър. Той работи в режима на филтриране посочен във „filter_mode“.

en: Modelines
bg: Линии за режима

en: Emacs, Kate and Vim-style modelines support for gedit.
bg: Поддръжка в gedit на линиите за режима на Emacs, Kate и Vim.

en: Command Color Text
bg: Цвят на командите

en: The command color text
bg: Цвят на командата

en: Error Color Text
bg: Цвят на грешките

en: The error color text
bg: Цвят на грешките

en: If true, the terminal will use the desktop-global standard font if it's monospace (and the most similar font it can come up with otherwise).
bg: Ако е истина, външните инструменти ще използват глобалния стандартен шрифт, ако е равноширок, или подобен.

en: C_ommand color:
bg: Цвят на _командите:

en: _Error color:
bg: Цвят на _грешките:

note: ex:et:ts=4:
en: Python Console
bg: Конзола на Питон

en: Interactive Python console standing in the bottom panel
bg: Интерактивна конзола на Питон в долния панел

en: Quick open
bg: Бързо отваряне

en: Quickly open documents
bg: Бързо отваряне на файлове

note: ex:ts=4:et:
en: Quick Open
bg: Бързо отваряне

en: Quickly open files
bg: Бързо отваряне на файлове

en: Type to search...
bg: Търсене на написаното…

note: ex:ts=8:et:
en: Snippets
bg: Изрезки

en: The archive "%s" could not be created
bg: Архивът „%s“ не може да бъде създаден

en: Target directory "%s" does not exist
bg: Целевата папка „%s“ не съществува

en: Target directory "%s" is not a valid directory
bg: Целевата папка „%s“ е невалидна папка

en: File "%s" does not exist
bg: Файлът „%s“ не съществува

en: File "%s" is not a valid snippets file
bg: „%s“ не е валиден файл с изрезки

en: Imported file "%s" is not a valid snippets file
bg: Внесеният файл „%s“ не е валиден файл с изрезки

en: The archive "%s" could not be extracted
bg: Архивът „%s“ не може да бъде разархивиран

en: The following files could not be imported: %s
bg: Следните файлове не могат да бъдат внесени: %s

en: File "%s" is not a valid snippets archive
bg: Файлът „%s“ не е валиден архив с изрезки

en: Snippets archive
bg: Архив с изрезки

en: Add a new snippet...
bg: Добавяне на нова изрезка…

en: Global
bg: Глобално

en: Revert selected snippet
bg: Възстановяване на избраната изрезка

en: Delete selected snippet
bg: Изтриване на избраната изрезка

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(3)
en: This is not a valid Tab trigger. Triggers can either contain alphanumeric characters (or _, : and .) or a single (non-alphanumeric) character like: {, [, etc.
bg: Това не е валиден спусък за табулатора. Валидните спусъци съдържат букви, цифри (или „_“, „:“ и „.“) или единичен знак, който не е буква или цифра — например „{“, „[“ и т.н.

note: self['hbox_tab_trigger'].set_spacing(0)
en: Single word the snippet is activated with after pressing Tab
bg: Дума, с която изрезката се поставя след натискане на табулатор

en: The following error occurred while importing: %s
bg: Възникна следната грешка при внасяне: %s

en: Import successfully completed
bg: Внасянето завърши успешно

en: Import snippets
bg: Внасяне на на изрезки

en: All supported archives
bg: Всички поддържани архиви

en: Gzip compressed archive
bg: Архив, компресиран с gzip

en: Bzip2 compressed archive
bg: Архив, компресиран с bzip2

en: Single snippets file
bg: Единичен файл с изрезки

en: All files
bg: Всички файлове

en: The following error occurred while exporting: %s
bg: Възникна следната грешка при изнасяне: %s

en: Export successfully completed
bg: Изнасянето завърши успешно

note: Ask if system snippets should also be exported
en: Do you want to include selected <b>system</b> snippets in your export?
bg: Искате ли да изнесете и избраните <b>системни</b> изрезки?

en: There are no snippets selected to be exported
bg: Не са избрани изрезки за изнасяне

en: Export snippets
bg: Изнасяне на изрезки

en: Type a new shortcut, or press Backspace to clear
bg: Въведете нов бърз клавиш или натиснете „Backspace“ за изчистване

en: Type a new shortcut
bg: Въведете нов бърз клавиш

en: Execution of the Python command (%s) exceeds the maximum time, execution aborted.
bg: Изпълнението на командата на Питон (%s) надвиши максималното разрешено време. Изпълнението ѝ се преустановява.

en: Execution of the Python command (%s) failed: %s
bg: Изпълнението на командата на Питон (%s) е неуспешно: %s

en: Insert often-used pieces of text in a fast way
bg: Вмъкване на често използвани части текст, по бърз начин

en: Manage Snippets
bg: Управление на изрезки

en: _Snippets:
bg: _Изрезки:

en: Create new snippet
bg: Създаване на нова изрезка

en: Add Snippet
bg: Добавяне на изрезка

en: Remove Snippet
bg: Изтриване на изрезка

en: Import Snippets
bg: Внасяне на на изрезки

en: Export selected snippets
bg: Изнасяне на избраните изрезки

en: Export Snippets
bg: Изнасяне на изрезки

en: Activation
bg: Задействане

note: "tab" here means the tab key, not the notebook tab!
en: _Tab trigger:
bg: _Спусък за табулатора:

en: S_hortcut key:
bg: Б_ърз клавиш:

en: Shortcut key with which the snippet is activated
bg: Бърз клавиш, с който се поставя изрезката

en: _Drop targets:
bg: _Цели на влачене:

en: Manage _Snippets...
bg: Управление на _изрезки…

en: Manage snippets
bg: Управление на изрезки

en: S_ort...
bg: Подре_ждане…

en: Sort the current document or selection
bg: Подреждане на текущия документ или избран текст

note: ex:ts=8:noet:
en: Sort
bg: Подреждане

en: _Sort
bg: Подре_ждане

en: _Reverse order
bg: Обратен _ред

en: R_emove duplicates
bg: Пр_емахване на повтарящите се

en: _Ignore case
bg: _Игнориране на главни/малки

en: S_tart at column:
bg: _Започване от колона:

en: You cannot undo a sort operation
bg: Подреждането не може да се отменя

en: Sorts a document or selected text.
bg: Подреждане на документ или избран текст.

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions for the current misspelled word Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if there are no suggestions * for the current misspelled word
en: (no suggested words)
bg: (няма предположения)

en: _More...
bg: _Още…

note: Ignore all
en: _Ignore All
bg: И_гнориране на всички

note: + Add to Dictionary
en: _Add
bg: _Добавяне

en: _Spelling Suggestions...
bg: Предло_жения за правопис…

en: Check Spelling
bg: Проверка на правописа

en: Suggestions
bg: Предложения

note: Translators: Displayed in the "Check Spelling" dialog if the current word isn't misspelled
en: (correct spelling)
bg: (няма правописни грешки)

en: Completed spell checking
bg: Проверката на правописа приключи

[ctx: language]
note: Translators: this refers to an unknown language code * (one which isn't in our built-in list).
en: Unknown (%s)
bg: Неизвестен (%s)

[ctx: language]
note: Translators: this refers the Default language used by the * spell checker
en: Default
bg: Стандартен език

note: ex:ts=8:noet:
en: Set language
bg: Избор на език

en: Languages
bg: Езици

en: _Check Spelling...
bg: _Проверка на правописа…

en: Check the current document for incorrect spelling
bg: Проверка на текущия документ за некоректен правопис

en: Set _Language...
bg: Избор на _език…

en: Set the language of the current document
bg: Задаване на езика на текущия документ

en: _Highlight Misspelled Words
bg: _Оцветяване на сгрешените думи

en: Automatically spell-check the current document
bg: Автоматична проверка на текущия документ за правописни грешки

en: The document is empty.
bg: Документът не съдържа текст.

en: No misspelled words
bg: Няма сгрешени думи

en: Select the _language of the current document.
bg: Избор на _езика на текущия документ.

en: Check spelling
bg: Проверка на правописа

en: Misspelled word:
bg: Сгрешена дума:

en: word
bg: дума

en: Change _to:
bg: Замяна _с:

en: Check _Word
bg: _Проверка на дума

en: _Suggestions:
bg: _Предложения:

en: _Ignore
bg: _Игнориране

en: Cha_nge
bg: _Заменяне

en: Ignore _All
bg: И_гнориране на всички

en: Change A_ll
bg: Заменяне на вси_чки

en: User dictionary:
bg: Потребителски речник:

en: Add w_ord
bg: _Добавяне на дума

en: Language:
bg: Език:

en: Language
bg: Език

en: Spell Checker
bg: Проверка на правописа

en: Checks the spelling of the current document.
bg: Проверка на правописа на текущия документ.

en: Insert Date and Time
bg: Вмъкване на дата/време

en: Use the _selected format
bg: Използване на _избрания формат

en: _Use custom format
bg: Използване на потре_бителски формат

note: Translators: Use the more common date format in your locale
en: %d/%m/%Y %H:%M:%S
bg: %d.%m.%Y %H:%M:%S

note: Translators: This example should follow the date format defined in the entry above
en: 01/11/2009 17:52:00
bg: 01.11.2002 17:52:00

en: _Insert
bg: _Вмъкване

en: In_sert Date and Time...
bg: Вм_ъкване на дата/време…

en: Insert current date and time at the cursor position
bg: Вмъкване на текущите дата и час на позицията на курсора.

en: Available formats
bg: Налични формати

note: ex:ts=8:noet:
en: Configure date/time plugin
bg: Настройка на приставката дата/време

en: When inserting date/time...
bg: При вмъкване на дата/време…

en: _Prompt for a format
bg: Посочване на _формат

en: Prompt Type
bg: Запитващо съобщение

en: If the user should be prompted for a format or if the selected or custom format should be used.
bg: Запитване на потребителя за форматиране, използване на избраното форматиране или използване на потребителско форматиране.

en: Selected Format
bg: Избран формат

en: The selected format used when inserting the date/time.
bg: Избраният формат при вмъкване на дата/време.

en: Custom Format
bg: Използване на потребителски формат

en: The custom format used when inserting the date/time.
bg: Потребителският формат при вмъкване на дата/време.

en: Insert Date/Time
bg: Вмъкване дата/време

en: Inserts current date and time at the cursor position.
bg: Вмъкване на текущите дата и час на позицията на курсора.

en: Zeitgeist dataprovider
bg: Предаване на данни към Zeitgeist

en: Logs access and leave event for documents used with gedit
bg: Регистрира събития за достъп и затваряне на документи при работа с редактора gedit
