stellarium 0.18.2 - en to bg translation catalogue (3733 entries)

en: custom object
bg: друг обект

en: custom marker
bg: друг маркер

note: TRANSLATORS: type of object
en: Type
bg: Тип

en: Marker
bg: Маркер

en: asterism
bg: астеризъм

en: Display Options
bg: Настройки на изгледа

en: Asterism lines
bg: Линии на астеризми

en: Asterism labels
bg: Етикети на астеризми

en: Ray helpers
bg: Насочващи лъчи

en: constellation
bg: съзвездие

en: Constellation lines
bg: Фигури на съзвездията

en: Constellation art
bg: Илюстрации на съзвездията

en: Constellation labels
bg: Надписи на съзвездията

en: Constellation boundaries
bg: Граници на съзвездията

en: Select single constellation
bg: Избиране на отделно съзвездие

en: Remove selection of constellations
bg: Без избор на съзвездия

en: Select all constellations
bg: Избор на всички съзвездия

en: Stars
bg: Звезди

en: Stars labels
bg: Етикети на звездите

en: Increase the magnitude limit for stars
bg: Увеличаване на граничната звездна величина

en: Reduce the magnitude limit for stars
bg: Намаляване на граничната звездна величина

en: Meridian
bg: Меридиан

en: Ecliptic of J2000.0
bg: Еклиптика (J2000.0)

en: Ecliptic of Date
bg: Еклиптика на дата

en: Equator of J2000.0
bg: Екватор (J2000.0)

en: Equator
bg: Екватор

en: Precession Circle
bg: Кръг на прецесия

en: Horizon
bg: Хоризонт

en: Galactic Equator
bg: Галактичен екватор

en: Supergalactic Equator
bg: Свръхгалактичен екватор

note: TRANSLATORS: Full term is "opposition/conjunction longitude"
en: O./C. longitude
bg: Дължина оп./съед.

en: Prime Vertical
bg: Основен вертикал

en: Equinoctial Colure
bg: Меридиан на равноденствията

en: Solstitial Colure
bg: Меридиан на слънцестоенията

en: Circumpolar Circle
bg: Кръг на постоянна видимост

note: TRANSLATORS: North Celestial Pole
en: NCP
bg: P

note: TRANSLATORS: South Celestial Pole
en: SCP
bg: P′

[ctx: nadir]
note: TRANSLATORS: Nadir
en: Z'
bg: Z′

note: TRANSLATORS: North Ecliptic Pole
en: NEP
bg: Π

note: TRANSLATORS: South Ecliptic Pole
en: SEP
bg: Π′

note: TRANSLATORS: North Galactic Pole
en: NGP
bg: G

note: TRANSLATORS: South Galactic Pole
en: SGP
bg: G′

note: TRANSLATORS: North Supergalactic Pole
en: NSGP
bg: SG

note: TRANSLATORS: South Supergalactic Pole
en: SSGP
bg: SG′

en: Grids and lines
bg: Мрежи и линии

en: Equatorial grid
bg: Екваториална мрежа

en: Azimuthal grid
bg: Азимутна мрежа

en: Ecliptic line
bg: Линия на еклиптиката

en: Ecliptic J2000 line
bg: Линия на еклиптиката (J2000)

en: Equator line
bg: Линия на екватора

en: Equator J2000 line
bg: Линия на екватора (J2000)

en: Meridian line
bg: Линия на меридиана на наблюдателя

en: Horizon line
bg: Линия на хоризонта

en: Equatorial J2000 grid
bg: Екваториална мрежа (J2000)

en: Ecliptic J2000 grid
bg: Еклиптична мрежа (J2000)

en: Ecliptic grid
bg: Еклиптична мрежа

en: Galactic grid
bg: Галактична мрежа

en: Galactic equator
bg: Галактичен екватор

en: Supergalactic grid
bg: Свръхгалактична мрежа

en: Supergalactic equator
bg: Свръхгалактичен екватор

en: Opposition/conjunction longitude line
bg: Линия на дължината на опозиции и съединения

en: Precession Circles
bg: Кръгове на прецесия

en: Colure Lines
bg: Линии на специалните меридиани

en: Circumpolar Circles
bg: Околополюсни кръгове

en: Celestial J2000 poles
bg: Небесни полюси (J2000)

en: Celestial poles
bg: Небесни полюси

en: Zenith and nadir
bg: Зенит и надир

en: Ecliptic J2000 poles
bg: Полюси на еклиптиката (J2000)

en: Ecliptic poles
bg: Полюси на еклиптиката

en: Galactic poles
bg: Галактични полюси

en: Supergalactic poles
bg: Свръхгалактични полюси

en: Equinox J2000 points
bg: Точки на равноденствие (J2000)

en: Equinox points
bg: Точки на равноденствие

en: Solstice J2000 points
bg: Точки на слънцестоене (J2000)

en: Solstice points
bg: Точки на слънцестоене

en: Atmosphere
bg: Атмосфера

en: Fog
bg: Мъгла

en: Cardinal points
bg: Посоки на света

en: Ground
bg: Земна повърхност

en: Landscape illumination
bg: Осветление на пейзажа

en: Landscape labels
bg: Етикети на пейзажа

en: Light pollution data from locations database
bg: Данни за светлинна замърсеност от базата с местоположенията

en: Increase light pollution
bg: Увеличаване на светлинното замърсяване

en: Reduce light pollution
bg: Намаляване на светлинното замърсяване

en: Cyclic change in light pollution
bg: Циклична промяна на светлинното замърсяване

en: Author
bg: Автор

en: Location
bg: Местоположение

en: extinction coefficient
bg: коефициент на екстинкция

en: Atmospheric conditions
bg: Атмосферни условия

en: Light pollution
bg: Светлинно замърсяване

en: by Bortle scale
bg: по ска̀лата на Бортъл

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Geographic area distinguished by amount of reflected light
en: albedo feature
bg: отражателен белег

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Arc-shaped feature
en: arcus
bg: арка

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Radial-patterned features on Venus
en: astrum
bg: астра

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Chain of craters
en: catena
bg: верига от кратери

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Hollows, irregular steep-sided depressions usually in arrays or clusters
en: cavus
bg: падина

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Distinctive area of broken terrain
en: chaos
bg: бездна

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A deep, elongated, steep-sided depression
en: chasma
bg: пропаст

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Small hills or knobs
en: collis
bg: хълм

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Ovoid-shaped feature
en: corona
bg: корона

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A circular depression
en: crater
bg: кратер

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Ridge
en: dorsum
bg: хребет

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Active volcanic centers on Io
en: eruptive center
bg: еруптивен център

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Bright spot
en: facula
bg: ярко петно

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Pancake-like structure, or a row of such structures
en: farrum
bg: лавов купол

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A very low curvilinear ridge with a scalloped pattern
en: flexus
bg: рид

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Flow terrain
en: fluctus
bg: разлив

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Channel on Titan that might carry liquid
en: flumen
bg: река

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Strait, a narrow passage of liquid connecting two larger areas of liquid
en: fretum
bg: пролив

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Long, narrow depression
en: fossa
bg: вада

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Island (islands), an isolated land area (or group of such areas) surrounded by, or nearly surrounded by, a liquid area (sea or lake)
en: insula
bg: остров

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Landslide
en: labes
bg: свлачище

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Complex of intersecting valleys or ridges
en: labyrinthus
bg: лабиринти

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Irregularly shaped depression on Titan having the appearance of a dry lake bed
en: lacuna
bg: езерно корито

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: "Lake" or small plain; on Titan, a "lake" or small, dark plain with discrete, sharp boundaries
en: lacus
bg: езеро

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Cryptic ringed feature
en: large ringed feature
bg: голяма пръстеновидна форма

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Small dark spots on Europa
en: lenticula
bg: тъмно петънце

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A dark or bright elongate marking, may be curved or straight
en: linea
bg: линия

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Extension of plateau having rounded lobate or tongue-like boundaries
en: lingula
bg: плато

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Dark spot, may be irregular
en: macula
bg: тъмно петно

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: "Sea"; on the Moon, low albedo, relatively smooth plain, generally of large extent; on Mars, dark albedo areas of no known geological significance; on Titan, large expanses of dark materials thought to be liquid hydrocarbons
en: mare
bg: море

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A flat-topped prominence with cliff-like edges
en: mensa
bg: плато

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Mountain
en: mons
bg: планина

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A very large dark area on the Moon
en: oceanus
bg: океан

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: "Swamp"; small plain
en: palus
bg: блато

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: An irregular crater, or a complex one with scalloped edges
en: patera
bg: необичаен кратер

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Low plain
en: planitia
bg: низина

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Plateau or high plain
en: planum
bg: равнина

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Cryo-volcanic features on Triton
en: plume
bg: перо

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: "Cape"; headland promontoria
en: promontorium
bg: нос

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A large area marked by reflectivity or color distinctions from adjacent areas, or a broad geographic region
en: regio
bg: район

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Reticular (netlike) pattern on Venus
en: reticulum
bg: мрежа

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Fissure
en: rima
bg: цепнатина

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Scarp
en: rupes
bg: склон

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A feature that shares the name of an associated feature.
en: satellite feature
bg: сателитна форма

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Lobate or irregular scarp
en: scopulus
bg: изпъкнал склон

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Sinuous feature with segments of positive and negative relief along its length
en: serpens
bg: змия

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Subparallel furrows and ridges
en: sulcus
bg: бразда

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: "Bay"; small plain; on Titan, bays within seas or lakes of liquid hydrocarbons
en: sinus
bg: залив

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Extensive land mass
en: terra
bg: земя

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Tile-like, polygonal terrain
en: tessera
bg: плочник

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Small domical mountain or hill
en: tholus
bg: възвишение

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Dunes
en: unda
bg: дюна

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Valley
en: vallis
bg: долина

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Extensive plain
en: vastitas
bg: пустош

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: A streak or stripe of color
en: virga
bg: провлак

[ctx: landform]
note: TRANSLATORS: Lunar features at or near Apollo landing sites
en: landing site name
bg: място на кацане

[ctx: landform]
en: undocumented landform type
bg: недокументиран релеф

note: TRANSLATORS: Description for landform 'albedo feature'
en: Geographic area distinguished by amount of reflected light.
bg: Географска област с различаващо се албедо

note: TRANSLATORS: Description for landform 'arcus'
en: Arc-shaped feature.
bg: Дъговидна форма

note: TRANSLATORS: Description for landform 'astrum'
en: Radial-patterned feature.
bg: Форма с белези от радиален център към периферията

note: TRANSLATORS: Description for landform 'catena'
en: Chain of craters.
bg: Верига от кратери

note: TRANSLATORS: Description for landform 'cavus'
en: Hollows, irregular steep-sided depressions usually in arrays or clusters.
bg: Падини със стръмни граници в групи

note: TRANSLATORS: Description for landform 'chaos'
en: Distinctive area of broken terrain.
bg: Характерен накъсан релеф

note: TRANSLATORS: Description for landform 'chasma'
en: A deep, elongated, steep-sided depression.
bg: Дълга, дълбока падина със стръмни граници

note: TRANSLATORS: Description for landform 'collis'
en: Small hills or knobs.
bg: Малък хълм или възвишение

note: TRANSLATORS: Description for landform 'corona'
en: Ovoid-shaped feature.
bg: Вид обла форма

note: TRANSLATORS: Description for landform 'crater'
en: A circular depression.
bg: Кръгла падина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'dorsum'
en: Ridge.
bg: Хребет

note: TRANSLATORS: Description for landform 'eruptive center'
en: Active volcanic center.
bg: Активен вулканичен център

note: TRANSLATORS: Description for landform 'facula'
en: Bright spot.
bg: Ярко петно

note: TRANSLATORS: Description for landform 'farrum'
en: Pancake-like structure, or a row of such structures.
bg: Палачинкообразна форма, сама или редица от няколко такива

note: TRANSLATORS: Description for landform 'flexus'
en: A very low curvilinear ridge with a scalloped pattern.
bg: Много нисък, нагънат хребет

note: TRANSLATORS: Description for landform 'fluctus'
en: Flow terrain.
bg: Терен в резултат от поток

note: TRANSLATORS: Description for landform 'flumen'
en: Channel, that might carry liquid.
bg: Канал, по който може да тече течност.

note: TRANSLATORS: Description for landform 'fretum'
en: Strait, a narrow passage of liquid connecting two larger areas of liquid.
bg: Пролив, тесен поток от течност, която свързва две по-големи площи с течност.

note: TRANSLATORS: Description for landform 'fossa'
en: Long, narrow depression.
bg: Дълга, тясна падина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'insula'
en: Island, an isolated land area surrounded by, or nearly surrounded by, a liquid area (sea or lake).
bg: Остров, изолирана суша, която е почти или изцяло обградена от течна област (море или езеро)

note: TRANSLATORS: Description for landform 'labes'
en: Landslide.
bg: Свлачище

note: TRANSLATORS: Description for landform 'labyrinthus'
en: Complex of intersecting valleys or ridges.
bg: Форма, съставена от пресичащи се долини или хребети

note: TRANSLATORS: Description for landform 'lacuna'
en: Irregularly shaped depression, having the appearance of a dry lake bed.
bg: Низини с неправилна форма, изглеждащи като коритата на пресъхнали езера

note: TRANSLATORS: Description for landform 'lacus' on Titan
en: 'Lake' or small, dark plain with discrete, sharp boundaries.
bg: Езеро или малка, тъмна равнина с резки граници

note: TRANSLATORS: Description for landform 'lacus'
en: 'Lake' or small plain.
bg: Езеро или малка равнина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'large ringed feature'
en: Cryptic ringed feature.
bg: Загадъчни, пръстеновидни форми

note: TRANSLATORS: Description for landform 'lenticula'
en: Small dark spot.
bg: Малко, тъмно петно

note: TRANSLATORS: Description for landform 'linea'
en: A dark or bright elongate marking, may be curved or straight.
bg: Тъмна или светла, нагъната или права следа

note: TRANSLATORS: Description for landform 'lingula'
en: Extension of plateau having rounded lobate or tongue-like boundaries.
bg: Плата със заоблени или приличащи на езици краища

note: TRANSLATORS: Description for landform 'macula'
en: Dark spot, may be irregular
bg: Тъмно петно с възможно неправилна форма

note: TRANSLATORS: Description for landform 'mare' on the Moon
en: 'Sea'; low albedo, relatively smooth plain, generally of large extent.
bg: Море, сравнително гладка равнина с ниско албедо и сравнително голяма площ

note: TRANSLATORS: Description for landform 'mare' on Mars
en: 'Sea'; dark albedo areas of no known geological significance.
bg: Море, площи с ниско албедо без значение за геологията

note: TRANSLATORS: Description for landform 'mare' on Titan
en: 'Sea'; large expanses of dark materials thought to be liquid hydrocarbons
bg: Море, голяма площ от тъмни материали, счита се, че са пълни с течни въглеводороди

note: TRANSLATORS: Description for landform 'mensa'
en: A flat-topped prominence with cliff-like edges.
bg: Възвишение с плоско било, оградено със стръмни склонове

note: TRANSLATORS: Description for landform 'mons'
en: Mountain.
bg: Планина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'oceanus'
en: A very large dark area.
bg: Много голяма, тъмна област

note: TRANSLATORS: Description for landform 'palus'
en: 'Swamp'; small plain.
bg: Блато, малка равнина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'patera'
en: An irregular crater, or a complex one with scalloped edges.
bg: Необичан кратер или кратер със сложна форма и ръбове като раковина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'planitia'
en: Low plain.
bg: Ниска равнина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'planum'
en: Plateau or high plain.
bg: Висока равнина или плато

note: TRANSLATORS: Description for landform 'plume'
en: Cryo-volcanic feature.
bg: Форма в резултат на крио-вулканична дейност

note: TRANSLATORS: Description for landform 'promontorium'
en: 'Cape'; headland promontoria.
bg: Нос, издаване на някаква форма

note: TRANSLATORS: Description for landform 'regio'
en: A large area marked by reflectivity or color distinctions from adjacent areas, or a broad geographic region.
bg: Голяма площ с различно албедо или контраст спрямо околността или просто голям географски район

note: TRANSLATORS: Description for landform 'reticulum'
en: Reticular (netlike) pattern.
bg: Мрежеста форма

note: TRANSLATORS: Description for landform 'rima'
en: Fissure.
bg: Цепнатина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'rupes'
en: Scarp.
bg: Стръмен склон, ескарп

note: TRANSLATORS: Description for landform 'satellite feature'
en: A feature that shares the name of an associated feature.
bg: Форма, която споделя името на друга свързана с нея форма

note: TRANSLATORS: Description for landform 'scopulus'
en: Lobate or irregular scarp.
bg: Склон с изпъкнали неравности

note: TRANSLATORS: Description for landform 'serpens'
en: Sinuous feature with segments of positive and negative relief along its length.
bg: Криволичеща форма с изпъкнал и вдлъбнат релеф по протежението си

note: TRANSLATORS: Description for landform 'sulcus'
en: Subparallel furrows and ridges.
bg: Донякъде паралелни бразди и хребети

note: TRANSLATORS: Description for landform 'sinus' on Titan
en: 'Bay'; bays within seas or lakes of liquid hydrocarbons.
bg: Заливи в морета и езера от течни въглеводороди

note: TRANSLATORS: Description for landform 'sinus'
en: 'Bay'; small plain.
bg: Залив, малка равнина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'terra'
en: Extensive land mass.
bg: Обширна земна маса

note: TRANSLATORS: Description for landform 'tessera'
en: Tile-like, polygonal terrain.
bg: Терен с многоъгълни, плочковидни форми

note: TRANSLATORS: Description for landform 'tholus'
en: Small domical mountain or hill.
bg: Малка куполообразна планина или хълм

note: TRANSLATORS: Description for landform 'unda'
en: Dunes.
bg: Дюни

note: TRANSLATORS: Description for landform 'vallis'
en: Valley.
bg: Долина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'vastitas'
en: Extensive plain.
bg: Обширна равнина

note: TRANSLATORS: Description for landform 'virga'
en: A streak or stripe of color.
bg: Ивица, полоса с определен цвят

en: Undocumented landform type.
bg: Недокументиран вид образувания

en: geologic term
bg: геологически термин

en: Linear size
bg: Линеен размер

en: Diameter
bg: Диаметър

en: Planetographic long./lat.
bg: Планетографски дълж./шир.

en: Celestial body
bg: Небесно тяло

en: Landform description
bg: Описание на релеф

en: Nomenclature labels
bg: Номенклатурни етикети

en: Magnitude
bg: Звездна величина

en: Opacity
bg: Непрозрачност

en: extincted to
bg: екстинкция до

en: Photometric system
bg: Фотометрична система

en: Color Index (B-V)
bg: Цветови индекс (B-V)

en: Surface brightness
bg: Повърхностна яркост

en: after extinction
bg: след екстинкция

[ctx: magnitude]
en: mag
bg: вeл.

en: arcmin
bg: дъгова минута

en: arcsec
bg: дъгова секунда

en: Contrast index
bg: Индекс на контраста

en: Size
bg: Размер

en: Orientation angle
bg: Ъгъл на ориентация

en: Distance
bg: Разстояние

[ctx: distance]
note: TRANSLATORS: Unit of measure for distance - Millions of Light Years
en: M ly
bg: 10⁶ ly

en: Redshift
bg: Червено отместване

en: Parallax
bg: Паралакс

en: Morphological description
bg: Морфологично описание

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: high concentration of stars toward the center
bg: най-висока концентрация на звезди към центъра

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: dense central concentration of stars
bg: доста висока концентрация на звезди към центъра

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: strong inner core of stars
bg: висока концентрация на звезди навътре

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: intermediate rich concentrations of stars
bg: средно висока концентрация на звезди

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: intermediate concentrations of stars
bg: средна концентрация на звезди

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: rather loose concentration of stars towards the center
bg: доста ниска концентрация на звезди към центъра

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: loose concentration of stars towards the center
bg: ниска концентрация на звезди към центъра

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: loose concentration of stars
bg: ниска концентрация на звезди

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: very loose concentration of stars towards the center
bg: много ниска концентрация на звезди към центъра

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: almost no concentration towards the center
bg: почти липсваща концентрация на звезди към центъра

[ctx: Shapley-Sawyer Concentration Class]
en: undocumented concentration class
bg: недокументирана концентрация на звезди

[ctx: Trumpler's Concentration Class]
en: strong central concentration of stars
bg: силна концентрация на звезди към центъра

[ctx: Trumpler's Concentration Class]
en: little central concentration of stars
bg: ниска концентрация на звезди към центъра

[ctx: Trumpler's Concentration Class]
en: no noticeable concentration of stars
bg: не се забелязва концентрация на звезди към центъра

[ctx: Trumpler's Concentration Class]
en: a star field condensation
bg: сгъстено звездно поле

[ctx: Trumpler's Concentration Class]
en: undocumented concentration class
bg: недокументирана концентрация

[ctx: Trumpler's Brightness Class]
en: small brightness range of cluster members
bg: тесен интервал на дисперсия на яркостите на членовете на купа

[ctx: Trumpler's Brightness Class]
en: medium brightness range of cluster members
bg: среден интервал на дисперсия на яркостите на членовете на купа

[ctx: Trumpler's Brightness Class]
en: large brightness range of cluster members
bg: широк интервал на дисперсия на яркостите на членовете на купа

[ctx: Trumpler's Brightness Class]
en: undocumented brightness range of cluster members
bg: недокументиран интервал на дисперсия на яркостите на членовете на купа

[ctx: Trumpler's Number of Members Class]
en: poor cluster with less than 50 stars
bg: беден куп с под 50 звезди

[ctx: Trumpler's Number of Members Class]
en: moderately rich cluster with 50-100 stars
bg: среден куп с 50-100 звезди

[ctx: Trumpler's Number of Members Class]
en: rich cluster with more than 100 stars
bg: богат куп с над 100 звезди

[ctx: Trumpler's Number of Members Class]
en: undocumented number of members class
bg: недокументиран брой звезди в купа

[ctx: nebulosity factor of open clusters]
en: the cluster lies within nebulosity
bg: купът е в мъглявина

[ctx: Reflection Nebulae Brightness]
en: very bright
bg: много ярка

[ctx: Reflection Nebulae Brightness]
en: bright
bg: ярка

[ctx: Reflection Nebulae Brightness]
en: moderate brightness
bg: средно ярка

[ctx: Reflection Nebulae Brightness]
en: faint
bg: бледа

[ctx: Reflection Nebulae Brightness]
en: very faint
bg: много бледа

[ctx: Reflection Nebulae Brightness]
en: uncertain brightness
bg: несигурна яркост

[ctx: Reflection Nebulae Brightness]
en: undocumented brightness of reflection nebulae
bg: недокументирана яркост на отражателна мъглявина

[ctx: Reflection Nebulae Classification]
en: the illuminating star is embedded in the nebulosity
bg: осветяващата звезда е в мъглявината

[ctx: Reflection Nebulae Classification]
en: star is located outside the illuminated nebulosity
bg: осветяващата звезда е извън мъглявината

[ctx: Reflection Nebulae Classification]
en: star is located on the corner of the illuminated nebulosity
bg: осветяващата звезда е на границата на мъглявината

[ctx: Reflection Nebulae Classification]
note: TRANSLATORS: peculiar: odd or unusual, cf. peculiar star, peculiar galaxy
en: star is located outside the illuminated peculiar nebulosity
bg: осветяващата звезда е извън осветената пекулярна мъглявина

[ctx: Reflection Nebulae Classification]
note: TRANSLATORS: peculiar: odd or unusual, cf. peculiar star, peculiar galaxy
en: the illuminated peculiar nebulosity
bg: осветената пекулярна мъглявина

[ctx: Reflection Nebulae Classification]
en: undocumented reflection nebulae
bg: недокументирана отражателна мъглявина

en: circular form
bg: кръгла форма

en: elliptical form
bg: овална форма

en: irregular form
bg: неправилна форма

en: undocumented form
bg: недокументирана форма

en: amorphous structure
bg: аморфна структура

en: conventional structure
bg: обичайна структура

en: filamentary structure
bg: нишковидна структура

en: undocumented structure
bg: недокументирана структура

[ctx: HII region brightness]
en: faintest
bg: бледа

[ctx: HII region brightness]
en: moderate brightness
bg: средно ярка

[ctx: HII region brightness]
en: brightest
bg: много ярка

en: undocumented brightness
bg: недокументирана яркост

[ctx: supernova remnant structure classification]
en: remnant shows a shell radio structure
bg: останките имат радиоструктура на обвивка

[ctx: supernova remnant structure classification]
en: remnant shows a filled center ('plerion') radio structure
bg: останките имат радиоструктура със запълнен център (плерион)

[ctx: supernova remnant structure classification]
en: remnant shows a composite (or combination) radio structure
bg: останките имат композитна радиоструктура

[ctx: supernova remnant structure classification]
en: remnant shows a shell radio structure with some uncertainty
bg: останките имат радиоструктура на обвивка с известна несигурност

[ctx: supernova remnant structure classification]
en: remnant shows a filled center ('plerion') radio structure with some uncertainty
bg: останките имат радиоструктура със запълнен център (плерион) с известна несигурност

[ctx: supernova remnant structure classification]
en: remnant shows a composite (or combination) radio structure with some uncertainty
bg: останките имат композитна радиоструктура с известна несигурност

en: galaxy
bg: галактика

en: active galaxy
bg: активна галактика

en: radio galaxy
bg: радиогалактика

en: interacting galaxy
bg: взаимодействаща галактика

en: quasar
bg: квазар

en: star cluster
bg: звезден куп

en: open star cluster
bg: разсеян звезден куп

en: globular star cluster
bg: кълбовиден звезден куп

en: nebula
bg: мъглявина

en: planetary nebula
bg: планетарна мъглявина

en: dark nebula
bg: тъмна мъглявина

en: cluster associated with nebulosity
bg: куп свързан с мъглявина

en: bipolar nebula
bg: биполярна мъглявина

en: emission nebula
bg: емисионна мъглявина

en: HII region
bg: зона с йонизиран водород

en: reflection nebula
bg: отражателна мъглявина

en: supernova remnant
bg: останка от свръхнова

en: supernova candidate
bg: кандидат за свръхнова

en: supernova remnant candidate
bg: кандидат за останки от свръхнова

en: stellar association
bg: звездна асоциация

en: star cloud
bg: звезден облак

en: interstellar matter
bg: междузвездна материя

en: emission object
bg: емисионен обект

en: BL Lac object
bg: обект BL Гущер

en: blazar
bg: блазар

en: molecular cloud
bg: молекулярен облак

en: young stellar object
bg: млад звезден обект

en: possible quasar
bg: непотвърден квазар

en: possible planetary nebula
bg: непотвърдена планетарна мъглявина

en: protoplanetary nebula
bg: протопланетна мъглявина

note: TRANSLATORS: Type of object
en: star
bg: звезда

en: symbiotic star
bg: симбиотична звезда

en: emission-line star
bg: емисионна звезда

en: cluster of galaxies
bg: галактичен куп

en: object of unknown nature
bg: неизвестен вид обект

en: undocumented type
bg: недокументиран вид

en: Deep-sky objects
bg: Обекти от дълбокото небе

en: Toggle DSO type filter
bg: Превключване на филтър за обектите от дълбокото небе

en: Absolute Magnitude
bg: Абсолютна звездна величина

en: Mean Opposition Magnitude
bg: Средна величина при опозиция

[ctx: coordinates]
note: TRANSLATORS: Ecliptical rectangular coordinates
en: Ecliptical
bg: Еклиптични

[ctx: distance]
note: TRANSLATORS: Unit of measure for distance - milliones kilometers
en: M km
bg: 10⁶ km

en: Distance from Sun
bg: Разстояние от слънцето

en: Orbital velocity
bg: Орбитална скорост

en: Heliocentric velocity
bg: Хелиоцентрична скорост

en: Equatorial rotation velocity
bg: Екваториална скорост на въртене

en: with rings
bg: с пръстени

en: scaled up to
bg: мащабиран до

en: Apparent diameter
bg: Видим диаметър

en: Equatorial diameter
bg: Екваториален диаметър

[ctx: duration]
note: TRANSLATORS: Unit of measure for period - days
en: days
bg: дни

en: Sidereal period
bg: Сидеричен период

en: Sidereal day
bg: Сидеричен ден

en: Mean solar day
bg: Среден слънчев ден

en: The period of rotation is chaotic
bg: Хаотичен период на завъртане

en: Synodic period
bg: Синодичен период

en: Phase angle
bg: Фазов ъгъл

en: Elongation
bg: Елонгация

en: Illuminated
bg: Осветеност

en: Albedo
bg: Албедо

[ctx: Moon phase]
en: Waxing Crescent
bg: Растящ сърп

[ctx: Moon phase]
en: First Quarter
bg: Първа четвърт

[ctx: Moon phase]
en: Waxing Gibbous
bg: Наближаваща пълнолуние

[ctx: Moon phase]
en: Full Moon
bg: Пълнолуние

[ctx: Moon phase]
en: Waning Gibbous
bg: След пълнолуние

[ctx: Moon phase]
en: Third Quarter
bg: Трета четвърт

[ctx: Moon phase]
en: Waning Crescent
bg: Намалящ сърп

[ctx: Moon phase]
en: New Moon
bg: Новолуние

en: Moon age
bg: Възраст (ден от цикъла) на Луната

en: days old
bg: дни

en: Eclipse obscuration
bg: Покритие на затъмнение

en: Eclipse magnitude
bg: Магнитуд на затъмнение

en: Provisional designation: %1
bg: Временно означение: %1

note: TRANSLATORS: Tholen spectral taxonomic classification of asteroids
en: Tholen spectral type
bg: Спектрален тип по Толен

note: TRANSLATORS: SMASSII spectral taxonomic classification of asteroids
en: SMASSII spectral type
bg: Спектрален тип по SMASSII

[ctx: type of comet]
en: non-periodic
bg: непериодична

[ctx: type of comet]
en: periodic
bg: периодична

en: Coma diameter (estimate)
bg: Диаметър на комата (оценка)

en: Gas tail length (estimate)
bg: Дължина на газовата опашка (oценка)

en: Core diameter
bg: Диаметър на ядрото

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Planets
bg: Планети

en: Planet labels
bg: Етикети на планетите

en: Planet orbits
bg: Орбити на планетите

en: Planet trails
bg: Следи от планетите

en: Planet markers
bg: Маркери за планетите

en: Planet selection marker
bg: Маркер за избор на планета

en: Enlarge Moon
bg: Увеличаване на Луната

en: Enlarge minor bodies
bg: Увеличаване на малките тела

en: Native planet names (from starlore)
bg: Местни наименования на планетите

en: eruptive variable star
bg: еруптивна променлива

en: pulsating variable star
bg: пулсираща променлива

en: rotating variable star
bg: въртяща се променлива

en: cataclysmic variable star
bg: катаклизмична променлива

en: eclipsing binary system
bg: затъмнително двойна звезда

en: variable star
bg: променлива звезда

en: double star
bg: двойна звезда

en: Magnitude range
bg: Диапазон на звездната величина

en: Spectral Type
bg: Спектрален тип

en: Period
bg: Период

en: Next maximum light
bg: Следващ максимум

en: Next minimum light
bg: Следващ минимум

en: Rising time
bg: Изгрев

en: Duration of eclipse
bg: Продължителност на затъмнение

en: Position angle
bg: Позиционен ъгъл

en: Separation
bg: Ъглово отстояние

en: Proper motions by axes
bg: Собствено движение по осите

[ctx: milliarc second per year]
en: mas/yr
bg: мил. дъг. сек./год.

en: Position angle of the proper motion
bg: Позиционен ъгъл на собственото движение

en: Angular speed of the proper motion
bg: Ъглова скорост на собственото движение

en: Milky Way
bg: Млечен път

en: Zodiacal Light
bg: Зодиакална светлина

en: Digitized Sky Survey (TOAST)
bg: Цифров обзор на небето (TOAST)

en: Toggle Hierarchical Progressive Surveys (experimental)
bg: Превключване към йерархия от все по-подробни обзори (експериментално)

en: Night mode
bg: Нощен режим

en: Cannot create Spout sender. See log for details.
bg: Неуспешно изпращане на изображение чрез Spout sender. За повече информация прегледайте журналния файл.

en: Date and Time
bg: Дата и час

en: Movement and Selection
bg: Придвижване и избиране на обекти

en: Increase time speed
bg: Ускоряване на времето

en: Decrease time speed
bg: Забавяне на времето

en: Increase time speed (a little)
bg: Ускоряване на времето (малко)

en: Decrease time speed (a little)
bg: Забавяне на времето (малко)

en: Set normal time rate
bg: Нормално протичане на времето

en: Set time rate to zero
bg: Спиране на времето

en: Set reverse time direction
bg: Обратен ход на времето

en: Set time to now
bg: Уеднаквяване с текущото време

en: Add 1 solar minute
bg: +1 слънчева минута

en: Add 1 solar hour
bg: +1 слънчев час

en: Add 1 solar day
bg: +1 слънчев ден

en: Add 7 solar days
bg: +7 слънчеви дни

en: Subtract 1 solar minute
bg: -1 слънчева минута

en: Subtract 1 solar hour
bg: -1 слънчев час

en: Subtract 1 solar day
bg: -1 слънчев ден

en: Subtract 7 solar days
bg: -7 слънчеви дни

en: Add 1 sidereal day
bg: +1 сидеричен ден

en: Add 7 sidereal days
bg: +7 сидерични дни

en: Add 1 sidereal year
bg: +1 сидерична година

en: Add 100 sidereal years
bg: +100 сидерични години

en: Add 1 synodic month
bg: +1 синодичен месец

en: Add 1 saros
bg: +1 сарос

en: Add 1 draconic month
bg: +1 драконов месец

en: Add 1 draconic year
bg: +1 драконова година

en: Add 1 anomalistic month
bg: +1 аномалистичен месец

en: Add 1 anomalistic year
bg: +1 аномалистична година

en: Add 100 anomalistic years
bg: +100 аномалистични години

en: Add 1 mean tropical month
bg: +1 среден тропичен месец

en: Add 1 mean tropical year
bg: +1 средна тропична година

en: Add 100 mean tropical years
bg: +100 средни тропични години

en: Add 1 tropical year
bg: +1 тропична година

en: Add 1 Julian year
bg: +1 юлианска година

en: Add 1 Julian century
bg: +1 юлиански ден

en: Add 1 Gaussian year
bg: +1 гаусова година

en: Add 1 calendric month
bg: +1 календарен месец

en: Subtract 1 sidereal day
bg: -1 сидеричен ден

en: Subtract 7 sidereal days
bg: -7 сидерични дни

en: Subtract 1 sidereal year
bg: -1 сидерична година

en: Subtract 100 sidereal years
bg: -100 сидерични години

en: Subtract 1 synodic month
bg: -1 синодичен месец

en: Subtract 1 saros
bg: -1 сарос

en: Subtract 1 draconic month
bg: -1 драконов месец

en: Subtract 1 draconic year
bg: -1 драконова година

en: Subtract 1 anomalistic month
bg: -1 аномалистичен месец

en: Subtract 1 anomalistic year
bg: -1 аномалистична година

en: Subtract 100 anomalistic years
bg: -100 аномалистични години

en: Subtract 1 mean tropical month
bg: -1 среден тропичен месец

en: Subtract 1 mean tropical year
bg: -1 средна тропична година

en: Subtract 100 mean tropical years
bg: -100 средни тропични години

en: Subtract 1 tropical year
bg: -1 тропична година

en: Subtract 1 Julian year
bg: -1 юлианска година

en: Subtract 1 Julian century
bg: -100 юлиански години

en: Subtract 1 Gaussian year
bg: -1 гаусова година

en: Subtract 1 calendric month
bg: -1 календарен месец

en: Set home planet to selected planet
bg: Избраната планета да е отправна

en: Go to home
bg: Връщане в началото

en: Flip scene horizontally
bg: Обръщане на сцената по хоризонтала

en: Flip scene vertically
bg: Обръщане на сцената по вертикала

en: Correction is disabled. Use only if you know what you are doing!
bg: Корекциите са забранени. Използвайте, само ако знаете какво правите!

en: This historical formula was obtained by C. Schoch in 1931 and was used by G. Henriksson in his article <em>Einstein's Theory of Relativity Confirmed by Ancient Solar Eclipses</em> (%1). See for more info %2here%3.
bg: Тази историческа формула е предложена от C. Schoch през 1931 и е ползвана от G. Henriksson в статията му <em>Потвърждение на теорията на относителността на Айнщайн чрез слънчевите затъмнения в древността (Einstein's Theory of Relativity Confirmed by Ancient Solar Eclipses)</em> (%1). За повече информация вижте %2тук%3.

en: This empirical equation was published by G. M. Clemence in the article <em>On the system of astronomical constants</em> (%1).
bg: Това емпирично установено уравнение е публикувано от G. M. Clemence в статията <em>За системата от астрономични константи (On the system of astronomical constants)</em> (%1).

en: This formula is based on a study of post-1650 observations of the Sun, the Moon and the planets by Spencer Jones (%1) and used by Jean Meeus in his <em>Astronomical Formulae for Calculators</em>. It was also adopted in the PC program SunTracker Pro.
bg: Тази формула на Spencer Jones (%1) се основава на наблюденията след 1650 на Слънцето, Луната и планетите и се използва от Jean Meeus във <em>Формули за астрономически изчисления (Astronomical Formulae for Calculators)</em>. Тя се ползва също и в програмата SunTracker Pro.

en: This is a slightly modified version of the IAU (1952) formula which was adopted in the <em>Astronomical Ephemeris</em> and in the <em>Canon of Solar Eclipses</em> by Mucke & Meeus (1983).
bg: Това е леко променен вариант на формулата на МАС (1952), която се ползва в <em>Астрономически ефемериди (Astronomical Ephemeris)</em> и в <em>Канон на слънчевите затъмнения (Canon of Solar Eclipses)</em> от Mucke и Meeus (1983).

en: The tables of Tuckerman (1962, 1964) list the positions of the Sun, the Moon and the planets at 5- and 10-day intervals from 601 BCE to 1649 CE. The same relation was also implicitly adopted in the syzygy tables of Goldstine (1973).
bg: Таблиците на Tuckerman (1962, 1964) съдържат позициите на Слънцето, Луната и планетите на интервали от 5 и 10 дена от 601 пр.н.е. до 1649 сл.н.е. Същите данни се ползват и от таблиците на Goldstine (1973) за сизигиите.

en: This equation was published by P. M. Muller and F. R. Stephenson in the article <em>The accelerations of the earth and moon from early astronomical observations</em> (%1).
bg: Това уравнение е публикувано от P. M. Muller и F. R. Stephenson в статията <em>Ускоренията на Земята и Луната от ранни астрономически наблюдения (The accelerations of the earth and moon from early astronomical observations)</em> (%1).

en: This equation was published by F. R. Stephenson in the article <em>Pre-Telescopic Astronomical Observations</em> (%1).
bg: Това уравнение е публикувано от F. R. Stephenson в статията <em>Астрономическите наблюдения преди телескопите (Pre-Telescopic Astronomical Observations)</em> (%1).

en: This 12th-order polynomial equation (outdated and superseded by Schmadel & Zech (1988)) was published by L. D. Schmadel and G. Zech in the article <em>Polynomial approximations for the correction delta T E.T.-U.T. in the period 1800-1975</em> (%1) as fit through data published by Brouwer (1952).
bg: Това полиномно уравнение от 12-та степен е публикувано от L. D. Schmadel и G. Zech в статията <em>Полиномно приближение на корекциите за T E.T.-U.T. в периода 1800-1975 (Polynomial approximations for the correction delta T E.T.-U.T. in the period 1800-1975)</em> (%1) на базата на данните публикувани от Brouwer (1952). Това уравнение се счита за остаряло и е заменено в следваща статия на Schmadel и Zech (1988).

en: This algorithm was adopted in P. Bretagnon & L. Simon's <em>Planetary Programs and Tables from -4000 to +2800</em> (1986) and in the PC planetarium program RedShift.
bg: Този алгоритъм е възприет в статията на P. Bretagnon и L. Simon <em>Програми и таблици за планетите от -4000 до +2800 (Planetary Programs and Tables from -4000 to +2800)</em> (1986) и в програмата-планетариум RedShift.

en: This formula was published by F. R. Stephenson and L. V. Morrison in the article <em>Long-term changes in the rotation of the earth - 700 B.C. to A.D. 1980</em> (%1).
bg: Тази формула е публикувана от F. R. Stephenson и L. V. Morrison в статията <em>Дългопериодични промени във въртенето на земята — 700 пр. Хр. до 1980 сл. Хр. (Long-term changes in the rotation of the earth - 700 B.C. to A.D. 1980)</em> (%1).

en: This algorithm is used in the PC planetarium program Guide 7.
bg: Този алгоритъм е използван в програмата-планетариум Guide 7.

en: This algorithm was given by F. Espenak in his <em>Fifty Year Canon of Solar Eclipses: 1986-2035</em> (1987) and in his <em>Fifty Year Canon of Lunar Eclipses: 1986-2035</em> (1989).
bg: Този алгоритъм е публикуван от F. Espenak в <em>50 години слънчеви затъмнения: 1986-2035 (Fifty Year Canon of Solar Eclipses: 1986-2035)</em> (1987) и <em>50 години лунни затъмнения: 1986-2035</em> (1989).

en: This formula was obtained by K.M. Borkowski (%1) from an analysis of 31 solar eclipse records dating between 2137 BCE and 1715 CE.
bg: Тази формула е получена от K.M. Borkowski (%1) на базата на анализа му на записите за 31 слънчеви затъмнение между 2137 пр.н.е. и 1715 сл.н.е.

en: This 12th-order polynomial equation was published by L. D. Schmadel and G. Zech in the article <em>Empirical Transformations from U.T. to E.T. for the Period 1800-1988</em> (%1) as data fit through values given by Stephenson & Morrison (1984).
bg: Това полиномно уравнение от 12-та степен е публикувано от L. D. Schmadel и G. Zech в статията <em>Емпирично преобразуване от U.T. към E.T. за периода 1800-1988</em> (%1) на базата на данните от Stephenson и Morrison (1984).

en: This formula was adopted by M. Chapront-Touze & J. Chapront in the shortened version of the ELP 2000-85 lunar theory in their <em>Lunar Tables and Programs from 4000 B.C. to A.D. 8000</em> (1991).
bg: Тази формула се ползва от M. Chapront-Touze и J. Chapront в съкратената версия на лунната теория ELP 2000-85 в публикацията им <em>Таблици и програми за Луната от 4000 пр.Н.Е. до 8000 от н.е. (Lunar Tables and Programs from 4000 B.C. to A.D. 8000)</em> (1991).

en: This equation was published by F. R. Stephenson and L. V. Morrison in the article <em>Long-Term Fluctuations in the Earth's Rotation: 700 BC to AD 1990</em> (%1).
bg: Това уравнение е публикувано от F. R. Stephenson и L. V. Morrison в статията <em>Дългопериодични промени във въртенето на Земята: 700 пр.Хр. до 1990 сл.Хр. (Long-Term Fluctuations in the Earth's Rotation: 700 BC to AD 1990)</em> (%1).

en: F. R. Stephenson published this formula in his book <em>Historical Eclipses and Earth's Rotation</em> (%1).
bg: F. R. Stephenson публикува тази формула в книгата <em>Исторически затъмнения и въртенето на Земята (Historical Eclipses and Earth's Rotation)</em> (%1).

en: From J. Meeus, <em>Astronomical Algorithms</em> (2nd ed., 1998), and widely used. Table for 1620..2000, and includes a variant of Chapront, Chapront-Touze & Francou (1997) for dates outside 1620..2000.
bg: От книгата на J. Meeus <em>Астрономически алгоритми (Astronomical Algorithms)</em> (2-ро издание, 1998) и широко ползваната Таблица за годините от 1620 до 2000. Това включва и вариант на Chapront, Chapront-Touze и Francou (1997) за датите извън интервала от 1620 до 2000.

en: The JPL Solar System Dynamics Group of the NASA Jet Propulsion Laboratory use this formula in their interactive website %1JPL Horizons%2.
bg: Групата за слънчева динамика към Лабораториите за реактивно придвижване на НАСА използват тази формула за интерактивния им уеб сайт %1JPL Horizons%2.

en: This polynome was published by J. Meeus and L. Simons in article <em>Polynomial approximations to Delta T, 1620-2000 AD</em> (%1).
bg: Този многочлен е публикуван от J. Meeus и L. Simons в статията <em>Полиномни приближение към Делта Т 1620-2000 сл.Хр. (Polynomial approximations to Delta T, 1620-2000 AD)</em> (%1).

en: The fourth edition of O. Montenbruck & T. Pfleger's <em>Astronomy on the Personal Computer</em> (2000) provides simple 3rd-order polynomial data fits for the recent past.
bg: Четвъртото издание на книгата на O. Montenbruck & T. Pfleger — <em>Астрономия за персоналния компютър (Astronomy on the Personal Computer)</em> (2000) дава приближения на базата на многочлен от 3-та степен за близкото минало.

en: E. M. Reingold & N. Dershowitz present this polynomial data fit in <em>Calendrical Calculations</em> (3rd ed. 2007) and in their <em>Calendrical Tabulations</em> (2002). It is based on Jean Meeus' <em>Astronomical Algorithms</em> (1991).
bg: E. M. Reingold и N. Dershowitz дават тези полиномни приближения в <em>Календарни изчисления (Calendrical Calculations)</em> (3-то изд. 2007) и в <em>Календарни таблици (Calendrical Tabulations)</em> (2002). Те се основават на <em>Астрономически алгоритми (Astronomical Algorithms)</em> (1991) на Jean Meeus.

en: This important solution was published by L. V. Morrison and F. R. Stephenson in article <em>Historical values of the Earth's clock error %1T and the calculation of eclipses</em> (%2) with addendum in (%3).
bg: Това важно решение е публикувано от L. V. Morrison и F. R. Stephenson в статията <em>Исторически стойности за грешката на земния часовник %1T и изчисленията на затъмненията (Historical values of the Earth's clock error %1T and the calculation of eclipses)</em> (%2) с приложенията в (%3).

en: From the Length of Day (LOD; as determined by Stephenson & Morrison (%2)), Victor Reijs derived a %1T formula by using a Simplex optimisation with a cosine and square function. This is based on a possible periodicy described by Stephenson (%2). See for more info %3here%4.
bg: От <em>Дължината на деня (Length of Day)</em> публикувана от Stephenson и Morrison (%2), Victor Reijs извлича формула %1T чрез симплекс оптимизации чрез косинус и квадратна функция. Това се основава на възможна периодичност описана от Stephenson (%2). За повече информация вижте %3тук%4.

en: This solution by F. Espenak and J. Meeus, based on Morrison & Stephenson (2004) and a polynomial fit through tabulated values for 1600-2000, is used for the %1NASA Eclipse Web Site%2 and in their <em>Five Millennium Canon of Solar Eclipses: -1900 to +3000</em> (2006). This formula is also used in the solar, lunar and planetary ephemeris program SOLEX.
bg: Това решение на F. Espenak и J. Meeus се основава на Morrison и Stephenson (2004) и полиномно приближение от табличните стойности за 1600-2000 и се използва от %1уеб сайта на НАСА за затъмненията%2 и публикацията <em>Пет хилядолетия слънчеви затъмнения: -1900 до +3000 (Five Millennium Canon of Solar Eclipses: -1900 to +3000)</em> (2006). Същата формула се ползва от програмата им за слънчеви, лунни и планетни ефемериди — SOLEX.

en: Used by default.
bg: Стандартно се полза.

en: PATCHED VERSION WITHOUT ADDITIONAL LUNAR ACCELERATION.
bg: ЗАКЪРПЕНА ВЕРСИЯ — БЕЗ ДОПЪЛНИТЕЛНОТО ЛУННО УСКОРЕНИЕ.

en: This solution by B. Banjevic, based on Stephenson & Morrison (1984), was published in article <em>Ancient eclipses and dating the fall of Babylon</em> (%1).
bg: Това решение на B. Banjevic се основава на Stephenson & Morrison (1984) и е публикувано в статията <em>Древни затъмнения и определяне на падането на Вавилон (Ancient eclipses and dating the fall of Babylon)</em> (%1).

en: This solution by S. Islam, M. Sadiq and M. S. Qureshi, based on Meeus & Simons (2000), was published in article <em>Error Minimization of Polynomial Approximation of DeltaT</em> (%1) and revisited by Sana Islam in 2013.
bg: Това решение на S. Islam, M. Sadiq и M. S. Qureshi се основава на Meeus и Simons (2000) и е публикувано в статията <em>Минимизиране на грешката при полиномно приближение на ДелтаТ (Error Minimization of Polynomial Approximation of DeltaT)</em> (%1) и е обновено от Sana Islam в 2013.

en: This polynomial approximation with 0.6 seconds of accuracy by M. Khalid, Mariam Sultana and Faheem Zaidi was published in <em>Delta T: Polynomial Approximation of Time Period 1620-2013</em> (%1).
bg: Това полиномно приближение с точност от 0,6 секунди с автори M. Khalid, Mariam Sultana и Faheem Zaidi е публикувано в <em>Делта Т: полиномно приближение в периода 1620-2013 (Delta T: Polynomial Approximation of Time Period 1620-2013)</em> (%1).

en: This solution by F. R. Stephenson, L. V. Morrison and C. Y. Hohenkerk (2016) was published in <em>Measurement of the Earth’s rotation: 720 BC to AD 2015</em> (%1). Outside of the named range (modelled with a spline fit) it provides values from an approximate parabola.
bg: Това решение на F. R. Stephenson, L. V. Morrison и C. Y. Hohenkerk (2016) е публикувано в <em>Измерване на въртенето на Земята: 720 пр.Хр. до 2015 от сл.Хр. (Measurement of the Earth’s rotation: 720 BC to AD 2015)</em> (%1). Извън този интервал, в който се използва приближение чрез сплайн, се използва парабола.

en: This solution by G. Henriksson was published in the article <em>The Acceleration of the Moon and the Universe - the Mass of the Graviton</em> (%1) and based on C. Schoch's formula (1931).
bg: Това решение на G. Henriksson е публикувано в статията <em>Ускорението на Луната и Вселената — масата на гравитона (The Acceleration of the Moon and the Universe - the Mass of the Graviton)</em> (%1) и се основава на формулата на C. Schoch (1931).

en: This is a quadratic formula for calculation of %1T with coefficients defined by the user.
bg: Това е квадратна формула за изчисления на %1T с коефициенти на потребителя.

en: Error
bg: Грешка

en: The solution's value of %1 for %2 (secular acceleration of the Moon) requires an adaptation, see Guide for details.
bg: Стойността на %1 за %2 от това решение (приливното ускорение на Луната) изисква промяна, за детайли вижте ръководството.

en: with zero values outside this range
bg: със стойност 0 извън този интервал

en: with a typical 1-second accuracy and zero values outside this range
bg: с типична точност от 1 секунда и стойност 0 извън този интервал

en: with a mean error of less than one second, max. error 1.9s, and values for the limit years outside this range
bg: със средна грешка под 1 секунда, максимална грешка 1,9 сек. и стойности за граничните години извън този интервал

en: with values for the limit years outside this range
bg: със стойности за граничните години извън този интервал

en: Valid range of usage: between years %1 and %2, %3.
bg: Допустим диапазон: между година %1 и %2, %3.

en: Valid range of usage: between years %1 and %2.
bg: Допустим диапазон: между година %1 и %2.

en: Maximum FOV:
bg: Максимален зрителен ъгъл (FOV):

en: Perspective
bg: Перспективна

en: Perspective projection maps the horizon and other great circles like equator, ecliptic, hour lines, etc. into straight lines. The mathematical name for this projection method is <i>gnomonic projection</i>.
bg: При перспективната проекция хоризонтът и другите големи окръжности като екватора, еклиптиката, часовите линии и др. се изобразяват като прави линии. Математическото ѝ име е <i>гномонична проекция</i>.

en: Equal Area
bg: Равноплощна

en: The full name of this projection method is <i>Lambert azimuthal equal-area projection</i>. It preserves the area but not the angle.
bg: Пълното име на проекцията е <i>Азимутална, равноплощна проекция на Ламберт</i>. Тя запазва площта, но не и ъглите.

en: Stereographic
bg: Стереографска

en: Stereographic projection is known since antiquity and was originally known as the planisphere projection. It preserves the angles at which curves cross each other but it does not preserve area.
bg: Стереографската проекция е известна от античността. Старото ѝ наименование е планисферна. Тя запазва ъглите, но не и площите.

en: Fish-eye
bg: Рибешко око

en: In fish-eye projection, or <i>azimuthal equidistant projection</i>, straight lines become curves when they appear a large angular distance from the centre of the field of view (like the distortions seen with very wide angle camera lenses).
bg: В проекцията тип „рибешко око“, правите линии стават криви когато се отдалечат на голямо ъглово разстояние от центъра на зрителното поле, подобно на изкривяванията които се наблюдават при някои широкоъгълни фотографски обективи.

en: Hammer-Aitoff
bg: Хамер-Айтоф

en: The Hammer projection is an equal-area map projection, described by Ernst Hammer in 1892 and directly inspired by the Aitoff projection.
bg: Проекцията на Хамер е еквивалентна картографска проекция, описана от Ернст Хамер през 1892 г. и пряко вдъхновена от проекцията на Айтоф.

en: Cylinder
bg: Цилиндрична

en: The full name of this projection mode is <i>cylindrical equidistant projection</i>. With this projection all parallels are equally spaced.
bg: Пълното име на този вид проекция е <i>цилиндрична равнопромеждутъчна проекция</i>. При нея всички паралели се намират на равни разстояния един от друг.

en: Mercator
bg: На Меркатор

en: The Mercator projection is one of the most used world map projections. It preserves direction and shapes but distorts size, in an increasing degree away from the equator.
bg: Проекцията на Меркатор е една от най-ползваните в картографията. Тя запазва посоките и формите, но силно увеличава площта с отдалечаването от екватора.

en: Orthographic
bg: Ортографична

en: Orthographic projection is related to perspective projection, but the point of perspective is set to an infinite distance.
bg: Ортографичната проекция е подобна на перспективната, но отправната точка се намира на безкрайно разстояние в далечината.

en: Sinusoidal
bg: Синусуидална

en: The sinusoidal projection is a <i>pseudocylindrical equal-area map projection</i>, sometimes called the Sanson-Flamsteed or the Mercator equal-area projection.
bg: Синусоидалната проекция е <i>псевдоцилидрична, равноплощна проекция</i>. Други нейни имена са проекция на Самсон-Фламстед или равноплощна проекция на Меркатор.

en: Miller cylindrical
bg: Цилиндрична на Милър

en: The Miller cylindrical projection is a modified Mercator projection, proposed by Osborn Maitland Miller (1897-1979) in 1942. The poles are no longer mapped to infinity.
bg: Цилиндричната проекция на Милър е модифицирана проекция на Меркатор. Тя е предложена от Осбърн Мейтланд Милър (1897-1979) през 1942. Полюсите вече не са в безкрайността.

[ctx: coordinates for current epoch]
en: on date
bg: на дата

en: (apparent)
bg: (привидни)

[ctx: celestial coordinate system]
note: TRANSLATORS: Right ascension/Declination
en: RA/Dec
bg: α/δ

[ctx: celestial coordinate system]
note: TRANSLATORS: Hour angle/Declination
en: HA/Dec
bg: t/δ

[ctx: celestial coordinate system]
note: TRANSLATORS: Azimuth/Altitude
en: Az./Alt.
bg: h/A

[ctx: celestial coordinate system]
note: TRANSLATORS: Galactic longitude/latitude
en: Gal. long./lat.
bg: l/b

[ctx: celestial coordinate system]
note: TRANSLATORS: Supergalactic longitude/latitude
en: Supergal. long./lat.
bg: Свръхгал. l/b

[ctx: celestial coordinate system]
note: TRANSLATORS: Ecliptic longitude/latitude
en: Ecl. long./lat.
bg: Екл. дълж./шир.

en: Ecliptic obliquity
bg: Наклон към еклиптиката

en: Mean Sidereal Time
bg: Средно звездно време

en: Apparent Sidereal Time
bg: Видимо звездно време

[ctx: celestial event; passage across a meridian]
note: TRANSLATORS: time of transit
en: Transit
bg: Пасаж

[ctx: celestial event]
en: Rise
bg: Изгрев

[ctx: celestial event]
en: Set
bg: Залез

en: Daytime
bg: Ден

en: Polar night
bg: Полярна нощ

en: This object never rises
bg: Обектът не изгрява

en: Polar day
bg: Полярен ден

en: Circumpolar (never sets)
bg: Обектът не залязва (околополярен)

en: Polar dawn
bg: Полярен изгрев

en: Polar dusk
bg: Полярен сумрак

en: IAU Constellation
bg: Съзвездие по МАС

en: Deep-sky objects background images
bg: Изображения на обекти от дълбокото небе

en: Miscellaneous
bg: Други

en: Switch between equatorial and azimuthal mount
bg: Смяна между екваториално и азимутно окачване

en: Center on selected object
bg: Центриране на избрания обект

en: Zoom in on selected object
bg: Увеличаване на избрания обект

en: Zoom out
bg: Намаляване

en: Track object
bg: Следване на обект

en: Look towards East
bg: Към изток

en: Look towards West
bg: Към запад

en: Look towards North
bg: Към север

en: Look towards South
bg: Към юг

en: Look towards Zenith
bg: Към зенита

en: Look towards North Celestial pole
bg: Към северния небесен полюс

en: Look towards South Celestial pole
bg: Към южния небесен полюс

[ctx: mount mode]
en: Equatorial mount
bg: Екваториално монтиране

[ctx: mount mode]
en: Alt-azimuth mount
bg: Азимутално монтиране

en: Network error
bg: Мрежова грешка

en: Error parsing position
bg: Грешка при анализа на позицията

en: Querying
bg: Запитване

en: Not found
bg: Не са намерени съвпадения

en: Found
bg: Открито

[ctx: solar time]
note: TRANSLATORS: Local Mean Solar Time. Please use abbreviation.
en: LMST
bg: СМСВ

[ctx: solar time]
note: TRANSLATORS: Local True Solar Time. Please use abbreviation.
en: LTST
bg: ИМСВ

en: Select screenshot directory
bg: Папка за снимки на екрана

en: Startup FOV: %1%2
bg: Зрително поле при стартиране: %1%2

en: Startup direction of view Az/Alt: %1/%2
bg: Посока на наблюдение при стартиране (A/h): %1/%2

en: Authors
bg: Автори

en: Contact
bg: За контакт

en: Version
bg: Версия

en: License
bg: Лиценз

[ctx: license]
en: unknown
bg: непознат

en: Running script:
bg: Изпълняван скрипт:

en: Running script: [none]
bg: Изпълняван скрипт: [няма]

en: Finished downloading new star catalogs!
    Restart Stellarium to display them.
bg: Изтеглянето на нови каталози приключи!
    Рестартирайте Stellarium, за да се покажат.

en: All available star catalogs have been installed.
bg: Всички налични звездни каталози са инсталирани.

en: Get catalog %1 of %2
bg: Сваляне на каталог %1 от %2

en: Downloading %1...
    (You can close this window.)
bg: Изтегля се %1…
    (Може да затворите този прозорец.)

en: Download size: %1MB
    Star count: %2 Million
    Magnitude range: %3 - %4
bg: Размер на файла: %1 MB
    Брой звезди: %2 милиона
    Величини: между %3 и %4

en: Error downloading %1:
    %2
bg: Грешка при свалянето на %1:
    %2

en: Verifying file integrity...
bg: Проверка на целостта на файла…

en: Error downloading %1:
    File is corrupted.
bg: Грешка при свалянето на %1:
    Файлът е повреден.

en: Available
bg: Достъпен

en: Not Available
bg: Недостъпен

note: TRANSLATORS: Full phrase is "Algorithm of DeltaT"
en: Algorithm of
bg: Алгоритъм за

en: Without correction
bg: Без корекция

en: IAU (1952)
bg: МАС (1952)

en: Astronomical Ephemeris (1960)
bg: Астрономически ефемериди (1960)

en: Tuckerman (1962, 1964) & Goldstine (1973)
bg: Tuckerman (1962, 1964) и Goldstine (1973)

en: Muller & Stephenson (1975)
bg: Muller и Stephenson (1975)

en: Schmadel & Zech (1979)
bg: Schmadel и Zech (1979)

en: Schmadel & Zech (1988)
bg: Schmadel и Zech (1988)

en: Morrison & Stephenson (1982)
bg: Morrison и Stephenson (1982)

en: Stephenson & Morrison (1984)
bg: Stephenson и Morrison (1984)

en: Stephenson & Houlden (1986)
bg: Stephenson и Houlden (1986)

en: Chapront-Touze & Chapront (1991)
bg: Chapront-Touze и Chapront (1991)

en: Stephenson & Morrison (1995)
bg: Stephenson и Morrison (1995)

en: Meeus (1998) (with Chapront, Chapront-Touze & Francou (1997))
bg: Meeus (1998) (с Chapront, Chapront-Touze и Francou (1997))

en: Meeus & Simons (2000)
bg: Meeus и Simons (2000)

en: Morrison & Stephenson (2004, 2005)
bg: Morrison и Stephenson (2004, 2005)

en: Stephenson, Morrison & Hohenkerk (2016)
bg: Stephenson, Morrison и Hohenkerk (2016)

en: Espenak & Meeus (2006)
bg: Espenak и Meeus (2006)

en: Espenak & Meeus (2006) no extra moon acceleration
bg: Espenak и Meeus (2006) без допълнително ускорение на Луната

en: Montenbruck & Pfleger (2000)
bg: Montenbruck и Pfleger (2000)

en: Reingold & Dershowitz (2002, 2007)
bg: Reingold и Dershowitz (2002, 2007)

en: Islam, Sadiq & Qureshi (2008, 2013)
bg: Islam, Sadiq и Qureshi (2008, 2013)

en: Khalid, Sultana & Zaidi (2014)
bg: Khalid, Sultana и Zaidi (2014)

en: Custom equation of %1T
bg: Друго уравнение за %1T

en: System default
bg: Системни настройки

en: yyyy-mm-dd (ISO 8601)
bg: гггг-мм-дд (ISO 8601)

en: dd-mm-yyyy
bg: дд-мм-гггг

en: mm-dd-yyyy
bg: мм-дд-гггг

en: 12-hour format
bg: 12-часов формат

en: 24-hour format
bg: 24-часов формат

en: None
bg: Никаква

en: 5/6/5 bits
bg: 5/6/5 бита

en: 6/6/6 bits
bg: 6/6/6 бита

en: 8/8/8 bits
bg: 8/8/8 бита

en: 10/10/10 bits
bg: 10/10/10 бита

en: Cannot check updates...
bg: Неуспешна проверка за обновления…

en: Looks like you are using the development version of Stellarium.
bg: Изглежда сте с експериментална версия на Stellarium.

en: This is latest stable version of Stellarium.
bg: Това е последната стабилна версия на Stellarium.

en: This version of Stellarium is outdated!
bg: Това е остаряла версия на Stellarium.

en: Download new version.
bg: Изтегляне на най-новата версия.

en: Stellarium Help
bg: Помощ за Stellarium

en: Keys
bg: Клавиши

en: Further Reading
bg: Допълнителна информация

en: Pan view around the sky
bg: Местене на изгледа по небето

en: Arrow keys & left mouse drag
bg: Клавишите със стрелки и влачене с левия бутон на мишката

en: Zoom in/out
bg: Увеличаване/намаляване

en: Page Up/Down
bg: Клавиши Page Up/Down

en: Ctrl+Up/Down
bg: Стрелки нагоре/надолу

en: Time dragging
bg: Управление на времето

en: Ctrl & left mouse drag
bg: Ctrl + влачене с левия бутон на мишката

en: Time scrolling: minutes
bg: Единица за промяна на времето: минути

en: Ctrl & mouse wheel
bg: Ctrl + колелцето на мишката

en: Time scrolling: hours
bg: Единица за промяна на времето: часове

en: Ctrl+Shift & mouse wheel
bg: Ctrl+Shift + колелцето на мишката

en: Time scrolling: days
bg: Единица за промяна на времето: дни

en: Ctrl+Alt & mouse wheel
bg: Ctrl+Alt + колелцето на мишката

en: Time scrolling: years
bg: Единица за промяна на времето: години

en: Ctrl+Alt+Shift & mouse wheel
bg: Ctrl+Alt+Shift + колелцето на мишката

en: Select object
bg: Избиране на обект

en: Left click
bg: Натискане с ляв бутон на мишката

en: Clear selection
bg: Изчистване на избора

en: Ctrl & left click
bg: Ctrl + натискане на левия бутон на мишката

en: Right click
bg: Натискане на десния бутон на мишката

en: Add custom marker
bg: Добавяне на маркер

en: Shift & left click
bg: Shift + натискане на левия бутон на мишката

en: Delete marker closest to mouse cursor
bg: Изтриване на маркера най-близо до показалеца на мишката

en: Shift & right click
bg: Shift + натискане на десния бутон на мишката

en: Delete all custom markers
bg: Изтриване на всички потребителски маркери

en: Shift & Alt & right click
bg: Shift+Alt + натискане на десния бутон на мишката

en: Below are listed only the actions with assigned keys. Further actions may be available via the "%1" button.
bg: По-долу са изброени само действията, към които има дефинирани комбинации. Останалите действия са достъпни чрез бутона „%1“.

en: Text User Interface (TUI)
bg: Текстов потребителски интерфейс (ТПИ)

en: Activate TUI
bg: Включване на ТПИ

en: The following links are external web links, and will launch your web browser:
bg: Следните препратки са връзки към външни уеб-страници и ще стартират уеб браузъра:

en: The Stellarium User Guide
bg: Потребителско ръководство на Stellarium

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: {Frequently Asked Questions} about Stellarium.  Answers too.
bg: {Често задавани въпроси} за Stellarium. Както и отговори.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: {The Stellarium Wiki} - General information.  You can also find user-contributed landscapes and scripts here.
bg: {Уикито на Stellarium} — обща информация. Можете също да намерите и пейзажи и скриптове, създадени от други потребители.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: {Bug reporting and feature request system} - if something doesn't work properly or is missing and is not listed in the tracker, you can open bug reports here.
bg: {Система за докладване на грешки и предложения} — ако нещо не работи както трябва или липсва и не е изброено в системата, можете да го докладвате тук.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: {Google Groups} - discuss Stellarium with other users.
bg: {Групи на Google} — може да обсъждате Stellarium с други потребители.

en: Developers
bg: Разработчици

en: Project coordinator & lead developer: %1
bg: Координатор на проекта и главен разработчик: %1

en: Graphic/other designer: %1
bg: Графичен/друг дизайнер: %1

en: Developer: %1
bg: Разработчик: %1

en: Continuous Integration: %1
bg: Непрекъсната интеграция: %1

en: Tester: %1
bg: Тестер: %1

en: Former Developers
bg: Бивши разработчици

en: Several people have made significant contributions, but are no longer active. Their work has made a big difference to the project:
bg: Някои сътрудници са допринесли много, но вече не работят по проекта. Тяхната работа е от голямо значение за Stellarium:

en: Doc author/developer: %1
bg: Разработчик и автор на документацията: %1

en: OSX Developer: %1
bg: Разработчик за OSX: %1

en: Contributors
bg: Сътрудници

en: Several people have made contributions to the project and their work has made Stellarium better (sorted alphabetically): %1.
bg: Някои сътрудници са допринесли за проекта и са направили Stellarium по-добър (по азбучен ред): %1.

en: Quit
bg: Изход

en: Speed up the script execution rate
bg: Ускоряване на изпълнението на скрипта

en: Slow down the script execution rate
bg: Забавяне на изпълнението на скрипта

en: Set the normal script execution rate
bg: Изпълняване на скрипта с нормална скорост

en: Stop script execution
bg: Спиране на изпълнението на скрипта

en: Pause script execution
bg: Пауза на изпълнението на скрипта

en: Resume script execution
bg: Продължаване на изпълнението на скрипт

en: Script console window
bg: Скриптова конзола

en: Help window
bg: Помощ

en: Configuration window
bg: Настройки

en: Search window
bg: Търсене

en: Sky and viewing options window
bg: Небе и настройки на изгледа

en: Date/time window
bg: Дата/време

en: Location window
bg: Местоположение

en: Shortcuts window
bg: Клавишни комбинации

en: Astronomical calculations window
bg: Прозорец за астрономически изчисления

en: Bookmarks
bg: Отметки

en: Copy selected object information to clipboard
bg: Копиране на информацията за избрания обект

en: Auto hide horizontal button bar
bg: Автоматично скриване на хоризонталната лента с бутони

en: Auto hide vertical button bar
bg: Автоматично скриване на вертикалната лента с бутони

en: Toggle visibility of GUI
bg: Скриване/показване на визуалния интерфейс

en: Space
bg: Интервал

en: Time zone
bg: Часова зона

en: Local Mean Solar Time
bg: Локално средно слънчево време

en: Local True Solar Time
bg: Локално истинско слънчево време

en: Simulation speed
bg: Скорост на симулация

en: planetocentric distance
bg: пленетоцентрично разстояние

en: planetocentric observer
bg: планетоцентричен наблюдател

[ctx: abbreviation]
note: TRANSLATORS: Field of view. Please use abbreviation.
en: FOV
bg: ЗП

en: Field of view
bg: Зрително поле

[ctx: abbreviation]
note: TRANSLATORS: Frames per second. Please use abbreviation.
en: FPS
bg: кдр/сек.

en: Frames per second
bg: Кадри в секунда

en: Deep Sky
bg: Дълбоко небе

en: Solar System
bg: Слънчева система

en: Loading ...
bg: Зареждане…

en: properties
bg: настройки

note: TRANSLATORS: Short description for Class 1 of the Bortle scale
en: Excellent dark-sky site
bg: Отлично тъмно небе

note: TRANSLATORS: Short description for Class 2 of the Bortle scale
en: Typical truly dark site
bg: Типично тъмно небе

note: TRANSLATORS: Short description for Class 3 of the Bortle scale
en: Rural sky
bg: Небе на село

note: TRANSLATORS: Short description for Class 4 of the Bortle scale
en: Rural/suburban transition
bg: Небе в начало на предградията

note: TRANSLATORS: Short description for Class 5 of the Bortle scale
en: Suburban sky
bg: Небе в предградията

note: TRANSLATORS: Short description for Class 6 of the Bortle scale
en: Bright suburban sky
bg: Светло небе в предградията

note: TRANSLATORS: Short description for Class 7 of the Bortle scale
en: Suburban/urban transition
bg: Небе в началото на града

note: TRANSLATORS: Short description for Class 8 of the Bortle scale
en: City sky
bg: Небе в града

note: TRANSLATORS: Short description for Class 9 of the Bortle scale
en: Inner-city sky
bg: Небе в центъра на града

en: The naked-eye limiting magnitude is
bg: Гранична звездна величина за невъоръжено око

en: Uses a polygonal 3D model for some selected subplanetary objects (small moons, asteroids, comets) instead of a spherical approximation
bg: Използване на многостени като тримерни приближения за някои по-малки от планети обекти (малки луни, астероиди, комети) вместо сфери

en: Use a &quot;shadow map&quot; to simulate self-shadows of non-convex solar system objects. May reduce shadow penumbra quality on some objects.
bg: Симулиране на собствените сенки на не изцяло изпъкналите обекти от Слънчевата система чрез текстури на сенките. Това може да влоши качеството на полусенките на някои обекти.

en: Abbreviated
bg: Съкратени

en: Native
bg: Местни

en: Translated
bg: Преведени

en: No shooting stars
bg: Без падащи звезди

en: Normal rate
bg: Нормална честота

en: Standard Orionids rate
bg: Обичайна честота за Орионидите

en: Standard Perseids rate
bg: Обичайна честота за Персеидите

en: Standard Geminids rate
bg: Обичайна честота за Геминидите

en: Exceptional Perseid rate
bg: Изключително висока честота за Персеидите

en: Meteor storm rate
bg: Часово число на метеорния дъжд

en: Exceptional Draconid rate
bg: Изключително висока честота за Драконидите

en: Exceptional Leonid rate
bg: Изключително висока честота за Леонидите

en: Very high rate (1966 Leonids)
bg: Много висока честота за Леонидите (1966)

en: Highest rate ever (1833 Leonids)
bg: Най-висока честота за Леонидите (1833)

[ctx: magnitude algorithm]
en: Astronomical Almanach (1984)
bg: Астрономически алманах (1984)

[ctx: magnitude algorithm]
en: Explanatory Supplement (1992)
bg: Обяснително приложение (1992)

[ctx: magnitude algorithm]
en: Explanatory Supplement (2013)
bg: Обяснително приложение (2013)

[ctx: magnitude algorithm]
en: Generic
bg: Генеричен

en: The algorithm was used in the <em>Astronomical Almanac</em> (1984 and later) and gives V (instrumental) magnitudes (allegedly from D.L. Harris).
bg: Този алгоритъм се ползва в <em>Астрономически алманах (Astronomical Almanac)</em> (от 1984 нататък) и дава V (инструментални) звездни величини (според някои източници — от D.L. Harris).

en: The algorithm is based on visual observations 1877-1891 by G. Mueller and was published in <em>Explanatory Supplement to the Astronomical Ephemeris</em> (1961).
bg: Този алгоритъм се основава на визуални наблюдения в периода 1877-1891 от G. Mueller и е публикуван в <em>Обяснително приложение към астрономическите ефемериди (Explanatory Supplement to the Astronomical Ephemeris)</em> (1961).

en: The algorithm was published in the <em>Explanatory Supplement to the Astronomical Almanac</em> (1992).
bg: Този алгоритъм е публикуван в <em>Обяснително приложение към астрономическия алманах (Explanatory Supplement to the Astronomical Almanac)</em> (1992).

en: The algorithm was published in the 3rd edition of the <em>Explanatory Supplement to the Astronomical Almanac</em> (2013).
bg: Този алгоритъм е публикуван в 3-тото издание на <em>Обяснително приложение към астрономическия алманах (Explanatory Supplement to the Astronomical Almanac)</em> (2013).

en: Visual magnitude based on phase angle and albedo.
bg: Видима звездна величина на база фазов ъгъл и албедо.

en: Reset location list to show all known locations
bg: Изчистване на списъка, за да се покажат всички познати местоположения

en: Toggle fetching GPS location. (Does not change time zone!) When satisfied, toggle off to let other programs access the GPS device.
bg: Превключване на местоположението по GPS. (Това не сменя часовия пояс!) След като получите местоположението, изключете настройката, за да позволите и на другите си програми да имат достъп до устройството за GPS.

en: GPS listening...
bg: Слушане за GPS…

en: GPS disconnecting...
bg: Прекъсване на връзка към GPS…

en: GPS location fix
bg: Поправка на положението на GPS

en: GPS:FAILED
bg: GPS:НЕУСПЕХ

en: Get location from GPS
bg: Местоположение от GPS

en: Select a ZIP archive that contains a Stellarium landscape
bg: Изберете ZIP архив, който съдържа пейзаж за Stellarium

note: TRANSLATORS: This string is displayed in the "Files of type:" drop-down list in the standard file selection dialog.
en: ZIP archives
bg: ZIP архиви

en: Landscape "%1" has been installed successfully.
bg: Пейзажът „%1“ бе инсталиран успешно.

en: Success
bg: Успех

en: No landscape was installed.
bg: Не беше инсталиран пейзаж.

en: Error!
bg: Грешка!

en: Remove an installed landscape
bg: Премахване на инсталиран пейзаж

en: Do you really want to remove this landscape?
bg: Наистина ли искате да изтриете пейзажа?

en: Landscape "%1" has been removed successfully.
bg: Пейзажът „%1“ бе изтрит.

en: The selected landscape could not be (completely) removed.
bg: Избраният пейзаж не беше премахнат (напълно).

note: TRANSLATORS: MiB = mebibytes (IEC 60027-2 standard for 2^20 bytes)
en: Size on disk: %1 MiB
bg: Размер върху диска: %1 MiB

note: TRANSLATORS: The parameter is a file/directory path that may be quite long.
en: Stellarium cannot open for reading or writing %1
bg: Stellarium не може да отвори за четене или записване %1

en: The selected file is not a ZIP archive or does not contain a Stellarium landscape.
bg: Избраният файл не е ZIP архив или не съдържа пейзаж за Stellarium.

note: TRANSLATORS: The parameter is the duplicate name or identifier.
en: A landscape with the same name or identifier (%1) already exists.
bg: Вече съществува пейзаж със същото име или идентификатор (%1).

note: TRANSLATORS: The parameter is a file/directory path that may be quite long. "It" refers to a landscape that can't be removed.
en: You can remove it manually by deleting the following directory: %1
bg: Можете да го премахнете ръчно като изтриете следната директория: %1

en: quickrun...
bg: проба…

en: selected text
bg: избран текст

en: clear text
bg: изчистване на текста

en: clear images
bg: изчистване на изображенията

en: natural
bg: природен

en: starchart
bg: небесен атлас

en: Load Script
bg: Зареждане на скрипт

en: Script Files
bg: Скриптови файлове

en: Save Script
bg: Запазване на скрипта

en: Select Script Include Directory
bg: Избор на папка със скриптове

[ctx: coordinate system]
en: Equatorial (J2000.0)
bg: Екваториален (J2000.0)

[ctx: coordinate system]
en: Equatorial
bg: Екваториален

[ctx: coordinate system]
en: Horizontal
bg: Хоризонтални

[ctx: coordinate system]
en: Galactic
bg: Галактична

[ctx: coordinate system]
en: Supergalactic
bg: Свръхгалактична

[ctx: coordinate system]
en: Ecliptic
bg: Еклиптична

[ctx: coordinate system]
en: Ecliptic (J2000.0)
bg: Еклиптична (J2000.0)

en: Right ascension
bg: Ректасцензия

en: Declination
bg: Деклинация

note: TRANSLATORS: azimuth
en: Azimuth
bg: Азимут

note: TRANSLATORS: altitude TRANSLATORS: Satellite altitude
en: Altitude
bg: Височина

en: Longitude
bg: Дължина

en: Latitude
bg: Ширина

en: Simbad Lookup Error
bg: Грешка при търсене в SIMBAD

en: Simbad Lookup
bg: Търсене в SIMBAD

en: University of Strasbourg (France)
bg: Университетът в Страсбург (Франция)

en: Harvard University (USA)
bg: Университета в Харвард (САЩ)

en: Paste and Search
bg: Поставяне и търсене

en: Action
bg: Действие

en: Primary shortcut
bg: Главна комбинация

en: Alternative shortcut
bg: Алтернативна комбинация

en: Custom equation for %1T
bg: Друго уравнение за %1T

en: A typical equation for calculation of %1T looks like:
bg: Типичното уравнение за изчисляване на %1T изглежда така:

en: where
bg: където

en: year
bg: година

en: Secular acceleration of the Moon
bg: Приливно ускорение на Луната

note: TRANSLATORS: name of object
en: Name
bg: Име

note: TRANSLATORS: right ascension
en: RA (J2000)
bg: α (J2000)

note: TRANSLATORS: declination
en: Dec (J2000)
bg: δ (J2000)

note: TRANSLATORS: opacity
en: opacity
bg: непрозрачност

note: TRANSLATORS: magnitude
en: mag
bg: магн.

note: TRANSLATORS: angular size, arcminutes
en: A.S.
bg: ъгл. р-р

note: TRANSLATORS: separation, arcseconds
en: sep.
bg: отст.

note: TRANSLATORS: period, days
en: per.
bg: на

[ctx: days]
en: d
bg: д.

note: TRANSLATORS: distance, AU
en: dist.
bg: разст.

note: TRANSLATORS: proper motion, arcsecond per year
en: P.M.
bg: с. движ.

[ctx: arcsecond per year]
en: "/yr
bg: ″/год.

note: TRANSLATORS: surface brightness
en: S.B.
bg: пов. ярк.

en: Galaxies
bg: Галактики

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Active galaxies
bg: Активни галактики

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Radio galaxies
bg: Радиогалактики

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Interacting galaxies
bg: Взаимодействащи галактики

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Bright quasars
bg: Ярки квазари

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Star clusters
bg: Звездни купове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Open star clusters
bg: Разсеяни звездни купове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Globular star clusters
bg: Кълбовидни звездни купове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Stellar associations
bg: Звездни асоциации

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Star clouds
bg: Звездни облаци

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Nebulae
bg: Мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Planetary nebulae
bg: Планетарни мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Dark nebulae
bg: Тъмни мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Reflection nebulae
bg: Отражателни мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Bipolar nebulae
bg: Биполярни мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Emission nebulae
bg: Емисионни мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Clusters associated with nebulosity
bg: Купове свързани с мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: HII regions
bg: Зони с йонизиран водород

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Supernova remnants
bg: Останки от свръхнови

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Interstellar matter
bg: Междузвездна материя

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Emission objects
bg: Емисионни обекти

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: BL Lac objects
bg: Обекти BL Гущер

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Blazars
bg: Блазари

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Molecular Clouds
bg: Молекулярни облаци

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Young Stellar Objects
bg: Млади звездни обекти

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Possible Quasars
bg: Възможни квазари

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Possible Planetary Nebulae
bg: Възможни планетарни мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Protoplanetary Nebulae
bg: Протопланетни мъглявини

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Symbiotic stars
bg: Симбиотични звезди

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Emission-line stars
bg: Емисионни звезди

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Supernova candidates
bg: Кандидати за свръхнови

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Supernova remnant candidates
bg: Кандидати за останки от свръхнови

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Clusters of galaxies
bg: Галактични купове

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Messier Catalogue
bg: Каталог на Месие

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Caldwell Catalogue
bg: Каталог на Калдуел

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Barnard Catalogue
bg: Каталог на Барнард

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Sharpless Catalogue
bg: Каталог на Шарплес

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Van den Bergh Catalogue
bg: Каталог на Ван ден Берг

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: The Catalogue of Rodgers, Campbell, and Whiteoak
bg: Каталог на Роджърс, Кембъл и Уайтоук

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Collinder Catalogue
bg: Каталог на Колиндер

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Melotte Catalogue
bg: Каталог на Мелот

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: New General Catalogue
bg: Нов общ каталог

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Index Catalogue
bg: Индексен каталог

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Lynds' Catalogue of Bright Nebulae
bg: Каталог на Линд на ярките мъглявини

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Lynds' Catalogue of Dark Nebulae
bg: Каталог на Линд на тъмните мъглявини

en: Principal Galaxy Catalog
bg: Основен каталог на галактиките

en: The Uppsala General Catalogue of Galaxies
bg: Общ каталог на галактиките на Упсала

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Cederblad Catalog
bg: Каталог на Седерблад

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: The Catalogue of Peculiar Galaxies
bg: Каталог на пекулярните галактики

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: The Catalogue of Interacting Galaxies
bg: Каталог на взаимодействащите галактики

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: The Catalogue of Galactic Planetary Nebulae
bg: Каталог на галактични планетарни мъглявини

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: The Strasbourg-ESO Catalogue of Galactic Planetary Nebulae
bg: Каталог на галактични планетарни мъглявини Страсбург-ESO

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: A catalogue of Galactic supernova remnants
bg: Каталог на галактични останки от свръхнови

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: A Catalog of Rich Clusters of Galaxies
bg: Каталог на богатите купове от галактики

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Hickson Compact Group
bg: Компактна група на Хиксън

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Abell Catalog of Planetary Nebulae
bg: Каталог на планетарните мъглявини на Абел

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: ESO/Uppsala Survey of the ESO(B) Atlas
bg: Обзор на ESO/Упсала на атлас ESO(B)

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Dwarf galaxies
bg: Галактики-джуджета

note: TRANSLATORS: Catalogue of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Herschel 400 Catalogue
bg: Каталог Хершел 400

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Bright double stars
bg: Ярки двойни звезди

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Bright variable stars
bg: Ярки променливи звезди

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Bright stars with high proper motion
bg: Ярки звезди с високо собствено движение

en: Solar system objects
bg: Обекти от слънчевата система

en: Solar system objects: comets
bg: Обекти от слънчевата система: комети

en: Solar system objects: minor bodies
bg: Обекти от слънчевата система: малки тела

en: Solar system objects: planets
bg: Обекти от слънчевата система: планети

en: Positions on %1
bg: Местоположение на %1

en: Average angular size
bg: Среден ъглов размер

en: Planetocentric distance
bg: Планетоцентрично разстояние

en: Topocentric distance
bg: Топоцентрично разстояние

en: Angular size (with rings, if any)
bg: Ъглов размер (вкл. пръстени, ако има)

en: star with high proper motion
bg: звезда с високо собствено движение

en: CSV (Comma delimited)
bg: CSV (разделител „,“)

en: Save celestial positions of objects as...
bg: Запазване на небесните позиции на обектите като…

en: Julian Day
bg: Юлиански ден

note: TRANSLATORS: phase
en: phase
bg: фаза

note: TRANSLATORS: elongation
en: elong.
bg: елонг.

en: Save calculated ephemerides as...
bg: Запазване на изчислените ефемериди като…

en: 10 minutes
bg: 10 минути

en: 30 minutes
bg: 30 минути

en: 1 hour
bg: 1 час

en: 6 hours
bg: 6 часа

en: 12 hours
bg: 12 часа

en: 1 solar day
bg: 1 слънчев ден

en: 5 solar days
bg: 5 слънчеви дни

en: 10 solar days
bg: 10 слънчеви дни

en: 15 solar days
bg: 15 слънчеви дни

en: 30 solar days
bg: 30 слънчеви дни

en: 60 solar days
bg: 60 слънчеви дни

en: 100 solar days
bg: 100 слънчеви дни

en: 1 sidereal day
bg: 1 сидеричeн ден

en: 5 sidereal days
bg: 5 сидерични дни

en: 10 sidereal days
bg: 10 сидерични дни

en: 15 sidereal days
bg: 15 сидерични дни

en: 30 sidereal days
bg: 30 сидерични дни

en: 60 sidereal days
bg: 60 сидерични дни

en: 100 sidereal days
bg: 100 сидерични дни

en: 1 sidereal year
bg: 1 сидерична година

en: 1 Julian day
bg: 1 юлиански ден

en: 5 Julian days
bg: 5 юлиански дни

en: 10 Julian days
bg: 10 юлиански дни

en: 15 Julian days
bg: 15 юлиански дни

en: 30 Julian days
bg: 30 юлиански дни

en: 60 Julian days
bg: 60 юлиански дни

en: 100 Julian days
bg: 100 юлиански дни

en: 1 Julian year
bg: 1 юлианска година

en: 1 Gaussian year
bg: 1 гаусова година

en: 1 synodic month
bg: 1 синодичен месец

en: 1 draconic month
bg: 1 драконов месец

en: 1 mean tropical month
bg: 1 среден тропичен месец

en: 1 anomalistic month
bg: 1 аномалистичен месец

en: 1 anomalistic year
bg: 1 аномалистична година

en: 1 saros
bg: 1 сарос

en: Solar system
bg: Слънчева система

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Asteroids
bg: Астероиди

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Plutinos
bg: Плутини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Comets
bg: Комети

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Dwarf planets
bg: Планети-джуджета

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Cubewanos
bg: Кубевани

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Scattered disc objects
bg: Обекти от разредения диск

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Oort cloud objects
bg: Обекти от облака на Оорт

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Sednoids
bg: Седноиди

en: Bright stars (<%1 mag)
bg: Ярки звезди (<%1 зв. вел.)

en: Bright double stars (<%1 mag)
bg: Ярки двойни звезди (<%1 зв. вел.)

en: Bright variable stars (<%1 mag)
bg: Ярки променливи звезди (<%1 зв. вел.)

en: Bright star clusters (<%1 mag)
bg: Ярки звездни купове (<%1 зв. вел.)

en: Bright nebulae (<%1 mag)
bg: Ярки мъглявини (<%1 зв. вел.)

en: Bright galaxies (<%1 mag)
bg: Ярки галактики (<%1 зв. вел.)

en: Local Time
bg: Местно време

en: Magnitude vs. Time
bg: Звездна величина по време

en: Phase vs. Time
bg: Фаза по време

en: Distance vs. Time
bg: Дистанция по време

en: Elongation vs. Time
bg: Елонгация по време

en: Angular size vs. Time
bg: Ъглов размер по време

en: Phase angle vs. Time
bg: Фазов ъгъл по време

note: TRANSLATORS: The phrase "Heliocentric distance" may be long in some languages and you can short it to use in the drop-down list.
en: Heliocentric distance vs. Time
bg: Хелиоцентрично разстояние по време

en: Date
bg: Дата

en: Phase
bg: Фаза

en: Angular size
bg: Ъглов размер

note: TRANSLATORS: The phrase "Heliocentric distance" may be long in some languages and you can short it.
en: Heliocentric distance
bg: Хелиоцентрично разстояние

en: Now about %1
bg: В момента около %1

en: Passage of meridian at approximately %1
bg: Преминаване през меридиана около %1

en: Line of civil twilight
bg: Линия на гражданския полумрак

en: Line of nautical twilight
bg: Линия на навигационния полумрак

en: Line of astronomical twilight
bg: Линия на астрономическия полумрак

en: Phenomenon
bg: Явление

en: Object 1
bg: 1-ви обект

en: Object 2
bg: 2-ри обект

en: Solar Elongation
bg: Елонгация спрямо Слънцето

en: Lunar Elongation
bg: Елонгация на луна

en: Save calculated phenomena as...
bg: Запазване на изчисленото явление като…

en: Conjunction
bg: Съединение

en: Opposition
bg: Противостоене

en: Eclipse
bg: Затъмнение

[ctx: passage of the celestial body]
en: Transit
bg: Пасаж

en: Occultation
bg: Окултация

en: Angular distance from the Sun
bg: Ъглово разстояние от Слънцето

en: Angular distance from the Moon
bg: Ъглово разстояние от Луната

[ctx: Celestial object is observed...]
en: In the Evening
bg: Вечер

[ctx: Celestial object is observed...]
en: In the Morning
bg: Сутрин

[ctx: Celestial object is observed...]
en: Around Midnight
bg: Около полунощ

[ctx: Celestial object is observed...]
en: In Any Time of the Night
bg: През цялата вечер

en: Bright stars
bg: Ярки звезди

en: Bright nebulae
bg: Ярки мъглявини

en: Text file
bg: Текстов файл

en: Save list of objects as...
bg: Запазване на списъка от обекти като…

en: spin-orbit resonance
bg: орбитален резонанс

en: Days from today
bg: Период в дни от днешна дата

en: Linear distance
bg: Линейно разстояние

en: Angular distance
bg: Ъглово разстояние

en: Day
bg: Ден

en: Object
bg: Обект

en: Localized name
bg: Локализирано име

en: Location of observer
bg: Местоположение на наблюдателя

en: Unnamed star
bg: Звезда без име

en: Import bookmarks
bg: Внасянe на отметки

en: Export bookmarks as...
bg: Изнасяне на отметките като…

en: Scripts
bg: Скриптове

en: Shortcut
bg: Клавишни комбинации

en: Save screenshot
bg: Запазване на снимка на екрана

en: Reload shaders (for development)
bg: Презареждане на програмите за GPU (за разработка)

en: Full-screen mode
bg: Цял екран

en: Insufficient OpenGL version. Please update drivers, graphics hardware, or use --angle-mode (or --mesa-mode) option.
bg: Стара версия на OpenGL. Пробвайте да обновите графичните драйвери, да смените видеокартата или използвайте опциите „--angle-mode“ или „--mesa-mode“.

en: Insufficient OpenGL version. Please update drivers, or graphics hardware.
bg: Стара версия на OpenGL. Пробвайте да обновите графичните драйвери или да смените видеокартата.

en: Your DirectX/OpenGL ES subsystem has problems. See log for details.
    Ignore and suppress this notice in the future and try to continue in degraded mode anyway?
bg: Подсистемата за DirectX/OpenGL ES има проблем. Погледнете журналния файл.
    Да се продължи ли във възможно влошен режим (това съобщение няма да се показва повече)?

en: Your OpenGL/Mesa subsystem has problems. See log for details.
    Ignore and suppress this notice in the future and try to continue in degraded mode anyway?
bg: Подсистемата за OpenGL/Mesa има проблем. Погледнете журналния файл.
    Да се продължи ли във възможно влошен режим? (това съобщение няма да се показва повече)

en: Your OpenGL subsystem has problems. See log for details.
    Ignore and suppress this notice in the future and try to continue in degraded mode anyway?
bg: Подсистемата за OpenGL има проблем. Погледнете журналния файл.
    Да се продължи ли във възможно влошен режим? (това съобщение няма да се показва повече)

en: Your OpenGL ES subsystem has problems. See log for details.
    Ignore and suppress this notice in the future and try to continue in degraded mode anyway?
bg: Подсистемата за OpenGL ES има проблем. Погледнете журналния файл.
    Да се продължи ли във възможно влошен режим? (това съобщение няма да се показва повече)

note: TRANSLATORS: Cardinals names: North
en: N
bg: С

note: TRANSLATORS: Cardinals names: South
en: S
bg: Ю

note: TRANSLATORS: Cardinals names: East
en: E
bg: И

note: TRANSLATORS: Cardinals names: West
en: W
bg: З

note: TRANSLATORS: Ordinals names: Northeast
en: NE
bg: СЗ

note: TRANSLATORS: Ordinals names: Southeast
en: SE
bg: ЮЗ

note: TRANSLATORS: Ordinals names: Southwest
en: SW
bg: ЮИ

note: TRANSLATORS: Ordinals names: Northwest
en: NW
bg: СИ

note: TRANSLATORS: Type of object
en: planet
bg: планета

note: TRANSLATORS: Type of object
en: comet
bg: комета

note: TRANSLATORS: Type of object
en: asteroid
bg: астероид

note: TRANSLATORS: Type of object
en: moon
bg: луна

note: TRANSLATORS: Type of object
en: plutino
bg: плутино

note: TRANSLATORS: Type of object
en: dwarf planet
bg: планета джудже

note: TRANSLATORS: Type of object
en: cubewano
bg: кубевано

note: TRANSLATORS: Type of object
en: scattered disc object
bg: обект от разредения диск

note: TRANSLATORS: Type of object
en: Oort cloud object
bg: обект от облака на Оорт

note: TRANSLATORS: Type of object
en: sednoid
bg: седноид

note: TRANSLATORS: Type of object
en: observer
bg: наблюдател

note: TRANSLATORS: Type of object
en: artificial
bg: изкуствен

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Moons
bg: Луни

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Constellations
bg: Съзвездия

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Custom Objects
bg: Други обекти

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Asterisms
bg: Астеризми

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features
bg: Геологически форми

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Artificial objects
bg: Изкуствени обекти

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: albedo features
bg: Геологически форми: отражателни белези

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: arcūs
bg: Геологически форми: арки

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: astra
bg: Геологически форми: астри

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: catenae
bg: Геологически форми: вериги от кратери

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: cavi
bg: Геологически форми: падини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: chaoses
bg: Геологически форми: бездни

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: chasmata
bg: Геологически форми: пропасти

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: colles
bg: Геологически форми: хълмове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: coronae
bg: Геологически форми: корони

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: craters
bg: Геологически форми: кратери

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: dorsa
bg: Геологически форми: хребети

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: eruptive centers
bg: Геологически форми: еруптивни центрове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: faculae
bg: Геологически форми: ярки петна

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: farra
bg: Геологически форми: лавови куполи

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: flexūs
bg: Геологически форми: ридове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: fluctūs
bg: Геологически форми: разливи

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: flumina
bg: Геологически форми: реки

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: freta
bg: Геологически форми: проливи

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: fossae
bg: Геологически форми: вади

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: insulae
bg: Геологически форми: острови

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: labēs
bg: Геологически форми: свлачища

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: labyrinthi
bg: Геологически форми: лабиринти

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: lacunae
bg: Геологически форми: езерни корита

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: lacūs
bg: Геологически форми: езера

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: large ringed features
bg: Геологически форми: големи пръстеновидни форми

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: lineae
bg: Геологически форми: линии

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: lingulae
bg: Геологически форми: езичести плата

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: maculae
bg: Геологически форми: тъмни петна

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: maria
bg: Геологически форми: морета

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: mensae
bg: Геологически форми: плата

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: montes
bg: Геологически форми: планини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: oceani
bg: Геологически форми: океани

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: paludes
bg: Геологически форми: блата

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: paterae
bg: Геологически форми: необичайни кратери

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: planitiae
bg: Геологически форми: низини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: plana
bg: Геологически форми: равнини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: plumes
bg: Геологически форми: пера

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: promontoria
bg: Геологически форми: носове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: regiones
bg: Геологически форми: райони

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: rimae
bg: Геологически форми: цепнатини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: rupēs
bg: Геологически форми: склонове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: scopuli
bg: Геологически форми: изпъкнали склонове

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: serpentes
bg: Геологически форми: змии

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: sulci
bg: Геологически форми: бразди

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: sinūs
bg: Геологически форми: заливи

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: terrae
bg: Геологически форми: земи

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: tholi
bg: Геологически форми: възвишения

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: undae
bg: Геологически форми: дюни

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: valles
bg: Геологически форми: долини

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: vastitates
bg: Геологически форми: пустоши

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: virgae
bg: Геологически форми: провлаци

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: landing sites
bg: Геологически форми: места на кацане

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: lenticulae
bg: Геологически форми: тъмни петънца

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: reticula
bg: Геологически форми: мрежи

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Geological features: tesserae
bg: Геологически форми: плочници

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Epimetheus
bg: Именовани геологически форми на Епиметей

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Vesta
bg: Именовани геологически форми на Веста

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Mathilde
bg: Именовани геологически форми на Матилда

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Venus
bg: Именовани геологически форми на Венера

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Mercury
bg: Именовани геологически форми на Меркурий

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Iapetus
bg: Именовани геологически форми на Япет

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Ganymede
bg: Именовани геологически форми на Ганимед

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Ceres
bg: Именовани геологически форми на Церера

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Ida
bg: Именовани геологически форми на Ида

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Triton
bg: Именовани геологически форми на Тритон

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Oberon
bg: Именовани геологически форми на Оберон

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Itokawa
bg: Именовани геологически форми на Итокава

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Thebe
bg: Именовани геологически форми на Тива

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Gaspra
bg: Именовани геологически форми на Гаспра

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Rhea
bg: Именовани геологически форми на Рея

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Enceladus
bg: Именовани геологически форми на Енцелад

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of the Moon
bg: Именовани геологически форми на Луната

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Dione
bg: Именовани геологически форми на Диона

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Steins
bg: Именовани геологически форми на Щeйн

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Phoebe
bg: Именовани геологически форми на Феба

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Puck
bg: Именовани геологически форми на Пък

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Europa
bg: Именовани геологически форми на Европа

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Lutetia
bg: Именовани геологически форми на Лутеция

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Tethys
bg: Именовани геологически форми на Тетис

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Eros
bg: Именовани геологически форми на Ерос

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Callisto
bg: Именовани геологически форми на Калисто

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Phobos
bg: Именовани геологически форми на Фобос

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Proteus
bg: Именовани геологически форми на Протей

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Hyperion
bg: Именовани геологически форми на Хиперион

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Titania
bg: Именовани геологически форми на Титания

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Deimos
bg: Именовани геологически форми на Деймос

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Io
bg: Именовани геологически форми на Йо

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Ariel
bg: Именовани геологически форми на Ариел

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Dactyl
bg: Именовани геологически форми на Дактил

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Titan
bg: Именовани геологически форми на Титан

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Amalthea
bg: Именовани геологически форми на Амалтея

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Umbriel
bg: Именовани геологически форми на Умбриел

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Janus
bg: Именовани геологически форми на Янус

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Mars
bg: Именовани геологически форми на Марс

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Miranda
bg: Именовани геологически форми на Миранда

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Mimas
bg: Именовани геологически форми на Мимас

note: TRANSLATORS: List of geological features by celestial body (for "Lists" in the search tool)
en: Named geological features of Pluto
bg: Именовани геологически форми на Плутон

note: TRANSLATORS: Type of objects (for "Lists" in the search tool)
en: Bright galaxies
bg: Ярки галактики

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Interesting double stars
bg: Интересни двойни звезди

note: TRANSLATORS: Type of stars (for "Lists" in the search tool)
en: Interesting variable stars
bg: Интересни променливи звезди

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Arabic
bg: Арабска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Arabic Moon Stations
bg: Арабски домове на Луната (манзили)

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Aztec
bg: Ацтекска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Belarusian
bg: Белоруска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Boorong
bg: Буронги

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Chinese
bg: Китайска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Egyptian
bg: Египетска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Hawaiian Starlines
bg: Хавайски звездни линии

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Inuit
bg: Ескимоска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Indian Vedic
bg: Индийска ведическа

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Japanese Moon Stations
bg: Японски домове на Луната

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Kamilaroi/Euahlayi
bg: Камиларой/Юхалейи

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Korean
bg: Корейска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Dakota/Lakota/Nakota
bg: Дакота/Лакота/Накота (Сиукси)

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Macedonian
bg: Македонска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Maori
bg: Маорска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Mongolian
bg: Монголска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Lokono
bg: Локоно

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Navajo
bg: Навахо

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Norse
bg: Норвежка

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Ojibwe
bg: Оджибуе

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Romanian
bg: Румънска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Sami
bg: Сами

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Sardinian
bg: Сардинска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Siberian
bg: Сибирска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Tukano
bg: Тукано

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Tupi-Guarani
bg: Тупи-гуарани

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Tongan
bg: Тонганска

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Western
bg: Западна

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Western (H.A.Rey)
bg: Западна (Х. А. Рей)

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Western (O.Hlad)
bg: Западна (O. Хлад)

note: TRANSLATORS: Name of the sky culture
en: Northern Andes
bg: Северни Анди

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Guereins
bg: Герен

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Trees
bg: Дървета

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Moon
bg: Луна

note: TRANSLATORS: Landscape name: Hurricane Ridge
en: Hurricane
bg: Хребет Хърикейн

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Ocean
bg: Океан

note: TRANSLATORS: Landscape name: Garching bei Munchen
en: Garching
bg: Гархинг

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Mars
bg: Марс

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Jupiter
bg: Юпитер

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Saturn
bg: Сатурн

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Uranus
bg: Уран

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Neptune
bg: Нептун

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Geneva
bg: Женева

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Grossmugl
bg: Голяма могила

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Zero Horizon
bg: Нулев хоризонт

note: TRANSLATORS: Name of landscape
en: Sun
bg: Слънце

note: TRANSLATORS: Name of 3D scene ("Sterngarten" is proper name)
en: Vienna Sterngarten
bg: Щернгартен във Виена

note: TRANSLATORS: Name of 3D scene
en: Testscene
bg: Пробна сцена

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Landscape Tour
bg: Обиколка на пейзажите

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Partial Lunar Eclipse
bg: Частично лунно затъмнение

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Total Lunar Eclipse
bg: Пълно лунно затъмнение

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Screensaver
bg: Защита на екрана

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Solar Eclipse 2009
bg: Слънчево затъмнение 2009

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Startup Script
bg: Скрипт при стартиране

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Zodiac
bg: Зодиак

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Mercury Triple Sunrise and Sunset
bg: Троен изгрев и залез на Меркурий

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Double eclipse from Deimos in 2017
bg: Двойно затъмнение, 2017 на Деймос

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Double eclipse from Deimos in 2031
bg: Двойно затъмнение, 2031 на Деймос

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Eclipse from Olympus Mons Jan 2, 2021
bg: Фобос преминаващ пред Слънцето от Планина Олимп, Марс, 2 януари 2021

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Occultation of Earth and Jupiter 2048
bg: Окултация на Земята и Юпитер, 2048

note: TRANSLATORS: Name of script
en: 3 Transits and 2 Eclipses from Deimos 2027
bg: 3 пасажа и 2 затъмнение от Деймос, 2027

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Solar System Screensaver
bg: Явления из Слънчевата система

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Constellations Tour
bg: Обиколка на съзвездията

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Sun from different planets
bg: Слънцето от различни планети

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Earth best views from other bodies
bg: Най-добрите изгледи към Земята

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Transit of Venus
bg: Пасаж на Венера

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Sky Culture Tour
bg: Обиколка на културите

note: TRANSLATORS: Name and description of script
en: Earth Events from Mercury
bg: Земни явления от Меркурий

note: TRANSLATORS: Name and description of script
en: Earth Events from a floating city on Venus
bg: Земни явления от летящ град във Венера

note: TRANSLATORS: Name and description of script
en: Earth Events from Mars
bg: Земни явления от Марс

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Earth and other planet's Greatest Elongations and Oppositions from Mars
bg: Най-големи елонгации и най-ярки опозиции на планетите от Марс

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Earth and Mars Greatest Elongations and Transits from Callisto
bg: Най-големите елонгации и пасажи на Земята и Марс от Калисто

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Tycho's Supernova
bg: Свръхновата на Тихо

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Earth and other Planets from Ceres
bg: Земята и другите планети от Церера

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Messier Objects Tour
bg: Обиколка из обектите на Месие

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Binocular Highlights
bg: Подходящи за бинокъл обекти

note: TRANSLATORS: Name of script
en: 20 Fun Naked-Eye Double Stars
bg: 20 двойни звезди, видими с невъоръжено око

note: TRANSLATORS: Name of script
en: List of largest known stars
bg: Списък с известните най-големи звезди

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Herschel 400 Tour
bg: Обиколка из каталога Хершел 400

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Binosky: Deep Sky Objects for Binoculars
bg: Бинокосмос — обекти от дълбокия космос за бинокъл

note: TRANSLATORS: Name of script
en: The Jack Bennett Catalog
bg: Каталог на Джак Бенет

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Best objects in the New General Catalog
bg: Най-доброто от новия общ каталог

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Jupiter and triple shadow phenomena
bg: Юпитер и тройни сенки

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Jupiter without Galilean satellites
bg: Юпитер без Галилеевити луни

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Skybox Tiles
bg: Текстури от небето

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Occultations of bright stars by planets
bg: Окултации на ярки звезди от планети

note: TRANSLATORS: Name of script
en: Mutual occultations of planets
bg: Взаимни окултации на планети

note: TRANSLATORS: Description of the landscape tour script.
en: Look around each installed landscape.
bg: Разглеждане на всеки инсталиран пейзаж

note: TRANSLATORS: Description of the sky culture tour script.
en: Look at each installed sky culture.
bg: Разглеждане на всяка инсталирана небесна култура

en: Script to demonstrate a partial lunar eclipse.
bg: Демонстрация на частично лунно затъмнение

en: Script to demonstrate a total lunar eclipse.
bg: Демонстрация на пълно лунно затъмнение

en: A slow, infinite tour of the sky, looking at random objects.
bg: Безкрайна, бавна разходка по случайни обекти на небето

en: Script to demonstrate a total solar eclipse which has happened in 2009 (location=Rangpur, Bangladesh).
bg: Пълно слънчево затъмнение 2009 от Рангапур, Бангладеш

en: Script which runs automatically at startup
bg: Скрипт, който се изпълнява автоматично при стартиране на програмата

en: This script displays the constellations of the Zodiac. That means the constellations which lie along the line which the Sun traces across the celestial sphere over the course of a year.
bg: Този скрипт показва зодиакалните съзвездия. Това са съзвездията, които лежат на линията, която Слънцето изписва върху небесната сфера в продължение на една година (еклиптика).

en: Due to the quirks in Mercury's orbit and rotation at certain spots the sun will rise & set 3 different times in one Mercury day.
bg: Поради някои особености на орбитата и периода на завъртане на Меркурий, на определени места слънцето изгрява и залязва по три пъти за един меркуриански ден.

en: Just before Mars eclipses the sun, Phobos pops out from behind and eclipses it first. Takes place between Scorpio and Sagittarius on April 26, 2017.
bg: Точно преди Марс да затъмни Слънцето, Фобос преминава пред тях. Между Скорпион и Стрелец, 26 април 2017г.

en: Just before Mars eclipses the sun, Phobos pops out from behind and eclipses it first. Takes place between Taurus and Gemini on July 23, 2031.
bg: Точно преди Марс да затъмни Слънцето, Фобос преминава пред тях. Между Телец и Близнаци, 23 юли 2017г.

en: Phobos eclipsing the Sun as seen from Olympus Mons on Jan 2, 2021.
bg: Фобос преминаващ пред Слънцето от Планина Олимп, Марс, 2 януари 2021.

en: Phobos occultations of Earth are common, as are occultations of Jupiter. But occultations of both on the same day are very rare. Here's one that takes place 1/23/2048. In real speed.
bg: Окултациите на Земята или Юпитер от Фобос са сравнително чести. Окултациите на двете в рамките на един ден са много редки. Такава двойка явления ще се случи на 23 януари 2048. В реално време.

en: Phobos races ahead of Mars and transits the sun, passes through it and then retrogrades back towards the sun and just partially transits it again (only seen in the southern hemisphere of Deimos), then Mars totally eclipses the sun while Phobos transits in darkness between Mars and Deimos. When Phobos emerges from Mars it is still eclipsed and dimmed in Mars' shadow, only to light up later.
bg: Фобос изпреварва Марс и премина по Слънцето, след това се връща и частично преминава по Слънцето отново (вижда се само от южното полукълбо на Деймос). Тогава Марс напълно затъмнява Слънцето, а Фобос минава в мрака между Марс и Деймос. Когато Фобос се появява зад Марс, той все още е затъмнен в сянката на Марс и бива осветен едва по-късно.

en: Screensaver of various happenings in the Solar System. 300 events in all!
bg: Програма за защита на екрана с 300 различни явления!

en: A tour of the western constellations.
bg: Обиколка из съвременните съзвездия.

en: Look at the Sun from big planets of Solar System and Pluto.
bg: Поглед към Слънцето от всяка планета от Слънчевата система и Плутон.

en: Best views of Earth from other Solar System bodies in the 21st Century.
bg: Най-добри изгледи от Земята към други обекти в Слънчевата система през 21-ви век.

en: Transit of Venus as seen from Sydney Australia, 6th June 2012.
bg: Пасаж на Венера пред Слънцето, Сидни, Австралия, 6 юни 2012.

en: Flash of the supernova observed by Tycho Brahe in 1572. The Supernovae plugin has to be enabled.
bg: Блясъкът на свръхновата, наблюдавана от Тихо Брахе през 1572 г. Приставката „Свръхнови“ трябва да е включена.

en: Earth and other planet's Greatest Elongations and Oppositions from Mars 2000-3000
bg: Велики елонгации и опозиции на Земята и другите планети от Марс 2000-3000г.

en: Earth Greatest Elongations and Transits from Callisto 2000-3000. Why Callisto? Well of the 4 Galilean Moons, Callisto is the only one outside of Jupiter's radiation belt. Therefore, if humans ever colonize Jupiter's moons, Callisto will be the one.
bg: Велики елонгации и транзити от Калисто, 2000-3000г. От 4-те галилееви луни на Юпитер е избран точно Калисто, защото само той е извън радиационния му пояс. Ако човечеството реши да насели луните на Юпитер — това ще е спътникът.

en: Earth the other visible Planet's Greatest Elongations and Oppositions from Ceres 2000-2200
bg: Велики елонгации и опозиции на Земята и други планети от Церера, 2000-2200г.

en: A tour of Messier Objects
bg: Обиколка по обектите от каталога на Месие

en: Tours around interesting objects, which accessible to observation with binoculars. The data for the script are taken from the eponymous book by Gary Seronik.
bg: Обиколка по интересните обекти, които са подходящи за наблюдения с бинокъл. Данните за скрипта са от едноименната книга на Гари Сероник.

en: This script helps you make an excursion around 20 fun double stars. The list has been collected by Jerry Lodriguss and published in Sky & Telescope 09/2014. Data taken from his website, http://www.astropix.com/doubles/
bg: Този скрипт ще ви разходи по 20 двойни звезди. Списъкът е подбран от Джери Лодригъс и е публикуван в списанието „Небе и телескоп“ (Sky & Telescope) от 09/2014. Данните са получени от уеб сайта му: http://www.astropix.com/doubles/

en: This script helps you make an excursion around largest known stars.
bg: Скриптът позволява да прегледате най-големите познати звезди

en: A tour around objects from the Herschel 400 Catalogue
bg: Обиколка по обектите от каталога на Хершел 400

en: Ben Crowell has created Binosky, an observing list of Deep Sky Objects for Binoculars. In the script we give a list of these 31 objects, ordered by Right Ascension (2000.0).
bg: Бен Кроуел е създал „Бинокосмос“ (Binosky) — обекти от дълбокия космос, удобни за наблюдение с бинокъл. Скриптът демонстрира 31 от тези обекти, подредени по ректасцензия (2000,0).

en: The Jack Bennett Catalog of Southern Deep-Sky Objects (152 objects in all). The Bennett catalog was contributed by Auke Slotegraaf.
bg: Каталог на Джак Бенет за обектите от дълбокия космос на южното небе (обща 152 обекта). Каталогът на Бенет е споделен от Оуке Слотехрав.

en: This list of 111 objects by A.J. Crayon and Steve Coe is used by members of the Saguaro Astronomy Club of Phoenix, AZ, for the Best of the NGC achievement award.
bg: Списъкът от 111 обекти от А. Дж. Крейън и Стийв Коу е използван от членовете на Астрономическия клуб Сагуаро, Финикс, Аризона за наградата за най-доброто от Новия общ каталог (NGC)

en: Demonstration of the mid-time of rare events - triple shadow phenomena of the satellites of Jupiter from 1900 to 2100. All events are given in Dynamical Time.
bg: Демонстрации на редки явления — тройни сенки от спътниците на Юпитер от 1900 до 2100. Всички събития са в динамично време.

en: The planet Jupiter sometimes appears to be without moons, when the four Galilean satellites are simultaneously invisible because they are passing across the planet's disk (transit), are behind the planet (occultation), or are in its shadow (eclipse). This script demonstrates these rare phenomena from 1900 to 2100 in Dynamical Time.
bg: В някои случаи планетата Юпитер се вижда без спътници — когато и четирите Галилееви луни не се виждат, защото преминават пред планетата (транзити), преминанат зад нея (окултации) или са в нейната сянка (затъмнения). Скриптът демонстрира тези редки явления от 1900 до 2100 в динамично време.

en: This script demonstrates interesting phenomena - occultations bright stars by planets, 2000 to 2040.
bg: Този скрипт демонстрира интересни явления — окултации на ярки звезди от планети, 2000 до 2040.

en: This script demonstrates interesting and very rare phenomena - mutual occultations of planets, 0 to 2500.
bg: Този скрипт демонстрира интересни, но много редки явления — взаимни окултации на планети, 0 до 2500.

en: &Undo
bg: &U: Отмяна

en: &Redo
bg: &R: Възстановяване

en: Cu&t
bg: &T: Изрязване

en: &Copy
bg: &C: Копиране

en: &Paste
bg: &P: Поставяне

en: Delete
bg: Изтриване

en: Select All
bg: Избор на всичко

en: Look in:
bg: Търсене в:

en: Directory:
bg: Директория:

en: Folder
bg: Папка

en: &Choose
bg: &C: Избор

en: Cancel
bg: Отказ

en: &Cancel
bg: &C: Отказване

en: Files of type:
bg: Видове файлове:

en: Date Modified
bg: Дата на промяна

en: Directories
bg: Папки

en: Computer
bg: Компютър

en: &Open
bg: &O: Отваряне

en: &Save
bg: &S: Запазване

en: File &name:
bg: &N: Име на файл:

en: Copy &Link Location
bg: &L: Копиране на адреса на препратката

en: Abort
bg: Прекъсване

en: Ignore
bg: Игнориране

en: &Basic colors
bg: &B: Основни цветове

en: &Pick Screen Color
bg: &P: Избор на цвят за екрана

en: &Custom colors
bg: &C: Други цветове

en: &Add to Custom Colors
bg: &A: Добавяне към другите цветове

en: Hu&e:
bg: &S: Нюанс:

en: &Sat:
bg: &S: Нас:

en: &Val:
bg: &V: Ст-ст:

en: &Red:
bg: &R: Червено:

en: &Green:
bg: &G: Зелено:

en: Bl&ue:
bg: &B: Синьо:

en: Select Color
bg: Избор на цвят

en: Cursor at %1, %2 Press ESC to cancel
bg: Показалецът е при %1, %2. За отмяна натиснете „ESC“.

en: Back
bg: Назад

en: Forward
bg: Напред

en: Parent Directory
bg: Родителска папка

en: Create New Folder
bg: Създаване на нова папка

en: List View
bg: Списъчен изглед

en: Detail View
bg: Подробен изглед

en: Recent Places
bg: Последни места

en: %1 already exists.
    Do you want to replace it?
bg: „%1“ вече съществува.
    Искате би да го замените?

en: &Yes
bg: &Y: Да

en: &No
bg: &N: Не

en: &Select All
bg: &S: Избор на &всичко

en: &Step up
bg: &S: Увеличаване

en: Step &down
bg: &D: Намаляване

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Andorra
en: Andorra
bg: Андора

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/United_Arab_Emirates
en: United Arab Emirates
bg: Обединени арабски емирства

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Afghanistan
en: Afghanistan
bg: Афганистан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Antigua_&_Barbuda
en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Anguilla
en: Anguilla
bg: Ангила

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Albania
en: Albania
bg: Албания

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Armenia
en: Armenia
bg: Армения

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Angola
en: Angola
bg: Ангола

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Antarctica
en: Antarctica
bg: Антарктика

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Argentina
en: Argentina
bg: Аржентина

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/American_Samoa
en: Samoa (American)
bg: Самоа (американска)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Austria
en: Austria
bg: Австрия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Australia
en: Australia
bg: Австралия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Aruba
en: Aruba
bg: Аруба

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Åland_Islands
en: Åland Islands
bg: Аландски острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Azerbaijan
en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bosnia_&_Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
bg: Босна и Херцеговина

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Barbados
en: Barbados
bg: Барбадос

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bangladesh
en: Bangladesh
bg: Бангладеш

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Belgium
en: Belgium
bg: Белгия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Burkina_Faso
en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgaria
en: Bulgaria
bg: България

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bahrain
en: Bahrain
bg: Бахрейн

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Burundi
en: Burundi
bg: Бурунди

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Benin
en: Benin
bg: Бенин

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/St._Barthélemy
en: St Barthelemy
bg: Сен Бартелми

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bermuda
en: Bermuda
bg: Бермуда

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Brunei
en: Brunei
bg: Бруней

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bolivia
en: Bolivia
bg: Боливия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Caribbean_Netherlands
en: Caribbean NL
bg: Нидерландски Антили

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Brazil
en: Brazil
bg: Бразилия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bahamas
en: Bahamas
bg: Бахами

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bhutan
en: Bhutan
bg: Бутан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Bouvet_Island
en: Bouvet Island
bg: Остров Буве

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Botswana
en: Botswana
bg: Ботсвана

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Belarus
en: Belarus
bg: Беларус

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Belize
en: Belize
bg: Белиз

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Canada
en: Canada
bg: Канада

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cocos_(Keeling)_Islands
en: Cocos (Keeling) Islands
bg: Кокосови острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Congo_(DRC)
en: Congo (Dem. Rep.)
bg: Конго (Демократична република)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Central_African_Republic
en: Central African Rep.
bg: Централноафриканска република

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Congo_(Republic)
en: Congo (Rep.)
bg: Конго (Република)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland
en: Switzerland
bg: Швейцария

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Ivory_Coast
en: Côte d'Ivoire
bg: Кот д'Ивоар

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cook_Islands
en: Cook Islands
bg: Острови Кук

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Chile
en: Chile
bg: Чили

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cameroon
en: Cameroon
bg: Камерун

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/China
en: China
bg: Китай

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Colombia
en: Colombia
bg: Колумбия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Costa_Rica
en: Costa Rica
bg: Коста Рика

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cuba
en: Cuba
bg: Куба

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cape_Verde
en: Cape Verde
bg: Кабо Верде

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Curaçao
en: Curacao
bg: Кюрасао

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Christmas_Island
en: Christmas Island
bg: Остров Рождество

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cyprus
en: Cyprus
bg: Кипър

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Czech_Republic
en: Czech Republic
bg: Чехия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Germany
en: Germany
bg: Германия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Djibouti
en: Djibouti
bg: Джибути

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Denmark
en: Denmark
bg: Дания

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Dominica
en: Dominica
bg: Доминика

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Dominican_Republic
en: Dominican Republic
bg: Доминиканска република

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Algeria
en: Algeria
bg: Алжир

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Ecuador
en: Ecuador
bg: Еквадор

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Estonia
en: Estonia
bg: Естония

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Egypt
en: Egypt
bg: Египет

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Western_Sahara
en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Eritrea
en: Eritrea
bg: Еритрея

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Spain
en: Spain
bg: Испания

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Ethiopia
en: Ethiopia
bg: Етиопия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Finland
en: Finland
bg: Финландия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Fiji
en: Fiji
bg: Фиджи

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Falkland_Islands
en: Falkland Islands
bg: Фолкландски острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Micronesia
en: Micronesia
bg: Микронезия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Faroe_Islands
en: Faroe Islands
bg: Фарьорски острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/France
en: France
bg: Франция

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Gabon
en: Gabon
bg: Габон

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/United_Kingdom
en: Britain (UK)
bg: Великобритания

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Grenada
en: Grenada
bg: Гренада

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Georgia
en: Georgia
bg: Грузия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/French_Guiana
en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Guernsey
en: Guernsey
bg: Гърнзи

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Ghana
en: Ghana
bg: Гана

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Gibraltar
en: Gibraltar
bg: Гибралтар

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland
en: Greenland
bg: Гренландия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Gambia
en: Gambia
bg: Гамбия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Guinea
en: Guinea
bg: Гвинея

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Guadeloupe
en: Guadeloupe
bg: Гваделупа

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Equatorial_Guinea
en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Greece
en: Greece
bg: Гърция

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/South_Georgia_&_South_Sandwich_Islands
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bg: Южна Джорджия и Южни Сандвичеви острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Guatemala
en: Guatemala
bg: Гватемала

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Guam
en: Guam
bg: Гуам

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Guyana
en: Guyana
bg: Гвиана

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Hong_Kong
en: Hong Kong
bg: Хонконг

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Heard_&_McDonald_Islands
en: Heard Island and McDonald Islands
bg: Острови Хърд и МакДоналд

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Honduras
en: Honduras
bg: Хондурас

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Croatia
en: Croatia
bg: Хърватия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Haiti
en: Haiti
bg: Хаити

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Hungary
en: Hungary
bg: Унгария

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Indonesia
en: Indonesia
bg: Индонезия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Ireland
en: Ireland
bg: Ирландия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Israel
en: Israel
bg: Израел

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Isle_of_Man
en: Isle of Man
bg: Остров Ман

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/India
en: India
bg: Индия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/British_Indian_Ocean_Territory
en: British Indian Ocean Territory
bg: Британска индоокеанска територия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Iraq
en: Iraq
bg: Ирак

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Iran
en: Iran
bg: Иран

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Iceland
en: Iceland
bg: Исландия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Italy
en: Italy
bg: Италия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Jersey
en: Jersey
bg: Остров Джърси

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Jamaica
en: Jamaica
bg: Ямайка

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Jordan
en: Jordan
bg: Йордан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Japan
en: Japan
bg: Япония

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Kenya
en: Kenya
bg: Кения

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cambodia
en: Cambodia
bg: Камбоджа

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Kiribati
en: Kiribati
bg: Кирибати

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Comoros
en: Comoros
bg: Коморски острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/St._Kitts_&_Nevis
en: St Kitts and Nevis
bg: Сейнт Китс и Невис

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/North_Korea
en: Korea (North)
bg: Корея (Северна)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/South_Korea
en: Korea (South)
bg: Корея (Южна)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Kuwait
en: Kuwait
bg: Кувейт

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cayman_Islands
en: Cayman Islands
bg: Каймански острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Kazakhstan
en: Kazakhstan
bg: Казахстан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Laos
en: Laos
bg: Лаос

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Lebanon
en: Lebanon
bg: Ливан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/St._Lucia
en: St Lucia
bg: Сейнт Лусия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein
en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Sri_Lanka
en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Liberia
en: Liberia
bg: Либерия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Lesotho
en: Lesotho
bg: Лесото

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Lithuania
en: Lithuania
bg: Литва

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Luxembourg
en: Luxembourg
bg: Люксембург

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Latvia
en: Latvia
bg: Латвия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Libya
en: Libya
bg: Либия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Morocco
en: Morocco
bg: Мароко

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Monaco
en: Monaco
bg: Монако

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Moldova
en: Moldova
bg: Молдова

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Montenegro
en: Montenegro
bg: Черна гора

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/St._Martin
en: St Martin (French)
bg: Свети Мартин (френски)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Madagascar
en: Madagascar
bg: Мадагаскар

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Marshall_Islands
en: Marshall Islands
bg: Маршалови острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia
en: Macedonia
bg: Македония

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Mali
en: Mali
bg: Мали

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Myanmar_(Burma)
en: Myanmar (Burma)
bg: Мианмар (Бирма)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Mongolia
en: Mongolia
bg: Монголия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Macau
en: Macau
bg: Макао

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Northern_Mariana_Islands
en: Northern Mariana Islands
bg: Северни Мариански острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Martinique
en: Martinique
bg: Мартиника

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Mauritania
en: Mauritania
bg: Мавритания

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Montserrat
en: Montserrat
bg: Монсерат

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Malta
en: Malta
bg: Малта

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Mauritius
en: Mauritius
bg: Остров Мавриций

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Maldives
en: Maldives
bg: Малдиви

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Malawi
en: Malawi
bg: Малави

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Mexico
en: Mexico
bg: Мексико

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Malaysia
en: Malaysia
bg: Малайзия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Mozambique
en: Mozambique
bg: Мозамбик

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Namibia
en: Namibia
bg: Намибия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/New_Caledonia
en: New Caledonia
bg: Нова Каледония

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Niger
en: Niger
bg: Нигер

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Norfolk_Island
en: Norfolk Island
bg: Остров Норфолк

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Nigeria
en: Nigeria
bg: Нигерия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Nicaragua
en: Nicaragua
bg: Никарагуа

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Netherlands
en: Netherlands
bg: Нидерландия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Norway
en: Norway
bg: Норвегия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Nepal
en: Nepal
bg: Непал

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Nauru
en: Nauru
bg: Науру

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Niue
en: Niue
bg: Ниуе

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/New_Zealand
en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Oman
en: Oman
bg: Оман

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Panama
en: Panama
bg: Панама

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Peru
en: Peru
bg: Перу

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/French_Polynesia
en: French Polynesia
bg: Френска Полинезия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Papua_New_Guinea
en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Philippines
en: Philippines
bg: Филипини

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Pakistan
en: Pakistan
bg: Пакистан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Poland
en: Poland
bg: Полша

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/St._Pierre_&_Miquelon
en: St Pierre and Miquelon
bg: Сен Пиер и Микелон

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Pitcairn_Islands
en: Pitcairn
bg: Питкеърн

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Puerto_Rico
en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Palestine
en: Palestine
bg: Палестина

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Portugal
en: Portugal
bg: Португалия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Palau
en: Palau
bg: Палау

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Paraguay
en: Paraguay
bg: Парагвай

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Qatar
en: Qatar
bg: Катар

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Réunion
en: Réunion
bg: Остров Реюнион

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Romania
en: Romania
bg: Румъния

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Serbia
en: Serbia
bg: Сърбия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Russia
en: Russia
bg: Русия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Rwanda
en: Rwanda
bg: Руанда

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Saudi_Arabia
en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Solomon_Islands
en: Solomon Islands
bg: Соломонови острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Seychelles
en: Seychelles
bg: Сейшелски острови

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Sudan
en: Sudan
bg: Судан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Sweden
en: Sweden
bg: Швеция

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Singapore
en: Singapore
bg: Сингапур

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/St._Helena
en: St Helena
bg: Света Елена

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Slovenia
en: Slovenia
bg: Словения

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Svalbard_&_Jan_Mayen
en: Svalbard and Jan Mayen
bg: Сволбард и Ян Майен

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Slovakia
en: Slovakia
bg: Словакия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Sierra_Leone
en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/San_Marino
en: San Marino
bg: Сан Марино

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Senegal
en: Senegal
bg: Сенегал

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Somalia
en: Somalia
bg: Сомалия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Suriname
en: Suriname
bg: Суринам

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/South_Sudan
en: South Sudan
bg: Южен Судан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/São_Tomé_&_Príncipe
en: Sao Tome and Principe
bg: Сао Томе и Принсипи

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/El_Salvador
en: El Salvador
bg: Салвадор

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Sint_Maarten
en: St Maarten (Dutch)
bg: Синт Мартен (нидерландски)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Syria
en: Syria
bg: Сирия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Swaziland
en: Swaziland
bg: Свазиленд

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Turks_&_Caicos_Islands
en: Turks and Caicos Is
bg: Търкс и Кайкос

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Chad
en: Chad
bg: Чад

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/French_Southern_Territories
en: French Southern and Antarctic Lands
bg: Френски южни и антарктически територии

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Togo
en: Togo
bg: Того

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Thailand
en: Thailand
bg: Тайланд

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Tajikistan
en: Tajikistan
bg: Таджикистан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Tokelau
en: Tokelau
bg: Токелау

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/East_Timor
en: East Timor
bg: Източен Тимор

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Turkmenistan
en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Tunisia
en: Tunisia
bg: Тунис

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Tonga
en: Tonga
bg: Тонга

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Turkey
en: Turkey
bg: Турция

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Trinidad_&_Tobago
en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Tuvalu
en: Tuvalu
bg: Тувалу

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Taiwan
en: Taiwan
bg: Тайван

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Tanzania
en: Tanzania
bg: Танзания

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Ukraine
en: Ukraine
bg: Украйна

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Uganda
en: Uganda
bg: Уганда

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Outlying_Islands
en: US minor outlying islands
bg: Малки далечни острови на САЩ

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States
en: United States
bg: САЩ

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Uruguay
en: Uruguay
bg: Уругвай

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Uzbekistan
en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Vatican_City
en: Vatican City
bg: Ватикан

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/St._Vincent_&_Grenadines
en: St Vincent
bg: Сейнт Винсент

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Venezuela
en: Venezuela
bg: Венецуела

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/British_Virgin_Islands
en: Virgin Islands (UK)
bg: Вирджински острови (британски)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/U.S._Virgin_Islands
en: Virgin Islands (US)
bg: Вирджински острови (американски)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Vietnam
en: Vietnam
bg: Виетнам

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Vanuatu
en: Vanuatu
bg: Вануату

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Wallis_&_Futuna
en: Wallis and Futuna
bg: Острови Уолис и Футуна

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Samoa
en: Samoa (western)
bg: Самоа (западна)

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Yemen
en: Yemen
bg: Йемен

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Mayotte
en: Mayotte
bg: Майот

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/South_Africa
en: South Africa
bg: Южна Африка

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Zambia
en: Zambia
bg: Замбия

note: TRANSLATORS: https://en.wikipedia.org/wiki/Zimbabwe
en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

en: Date and Time in Gregorian calendar
bg: Григориански дата и час

en: Modified Julian Day
bg: Изменен юлиански ден

en: Help
bg: Помощ

en: About
bg: За програмата

en: Log
bg: Журнал

en: Edit keyboard shortcuts...
bg: Избор на клавишни комбинации…

en: Check updates
bg: Проверка за обновления

en: Refresh
bg: Опресняване

en: Standard list of locations contains only English names (without diacritics!)
bg: Стандартният списък с местоположения съдържа английски имена в ASCII

en: Reset Location List
bg: Изчистване на списъка с местоположения

en: Current location information
bg: Информация за текущото местоположение

en: Add to list
bg: Добавяне към списъка

en: Delete from list
bg: Изтриване от списъка

en: Return to default location
bg: Към стандартното местоположение

en: Latitude:
bg: Ширина:

en: Enter the elevation in meter
bg: Въведете надморската височина в метри

en: Get location from Network
bg: Местоположение по мрежата

en: Use current location as default
bg: Сегашното местоположение да е стандартно

en: Elevation:
bg: Надморска височина

en: You can enter values in decimal degrees, or using dms format, for example: +1d 12m 8s
bg: Стойностите могат да бъдат въвеждани в десетични градуси или във форма̀та dms, например: +1d 12m 8s

en: Longitude:
bg: Дължина:

en: New Location
bg: Ново място

en: Planet:
bg: Планета:

en: Use custom time zone
bg: Друг часови пояс

en: Time zone:
bg: Часови пояс:

en: Name/City:
bg: Име/град:

en: Country:
bg: Държава:

en: Enable daylight saving time
bg: Лятно време

en: Find Object
bg: Намиране на обект

en: Use tab key for select of found items
bg: Може да преминавате през намерените обекти с табулатора

en: iota
bg: йота

en: alpha
bg: алфа

en: beta
bg: бета

en: gamma
bg: гама

en: delta
bg: делта

en: epsilon
bg: епсилон

en: zeta
bg: зета

en: eta
bg: ета

en: theta
bg: тета

en: kappa
bg: капа

en: lambda
bg: ламбда

en: mu
bg: мю

en: nu
bg: ню

en: xi
bg: кси

en: omicron
bg: омикрон

en: pi
bg: пи

en: rho
bg: ро

en: sigma
bg: сигма

en: tau
bg: тау

en: upsilon
bg: ипсилон

en: phi
bg: фи

en: chi
bg: хи

en: psi
bg: пси

en: omega
bg: омега

en: Greek letters for Bayer designations
bg: Гръцки букви за означенията по Байер

en: Note: this tool doesn't apply the refraction correction for coordinates.
bg: Забележете, този инструмент не прилага корекция на координатите за рефракция.

en: Coordinate system:
bg: Координатна система:

en: Position
bg: Координати

en: Some objects may be found after activation respective plug-ins
bg: Някои обекти се откриват едва след включването на приставки за тях

en: names in English
bg: английски имена

en: Search in list...
bg: Търсене в списъка…

en: Lists
bg: Списъци

en: Use on-line astronomical database SIMBAD
bg: Използване на астрономическата база в мрежата SIMBAD

en: Use SIMBAD
bg: Използване на SIMBAD

en: Server:
bg: Сървър:

en: Search options
bg: Опции при търсене

en: Use autofill only from the beginning of words
bg: Автоматично дописване само от началото на думите

en: Lock position when coordinates are used
bg: Заключване на позициите при ползване на координати

en: Options
bg: Настройки

en: View
bg: Изглед

en: Projection
bg: Проекция

en: Vertical viewport offset
bg: Вертикално отместване на зрителното поле

en: Twinkle:
bg: Блещукане:

en: Labels and Markers
bg: Етикети и маркери

en: Use additional names of stars
bg: Допълнителни имена на звезди

en: Limit the magnitude of stars
bg: Ограничаване на звездната величина

en: Limit magnitude:
bg: Гранична звездна величина:

en: Relative scale:
bg: Относителен мащаб:

en: Absolute scale:
bg: Абсолютен мащаб:

en: Sky
bg: Небе

en: Dim faint stars when a very bright object is visible
bg: Затъмняване на бледите звезди, когато е видим много ярък обект

en: Dynamic eye adaptation
bg: Променяща се адаптация на зрението

en: Use light pollution data from locations database and ignore settings for light pollution below
bg: Данни за светлинна замърсеност от базата с местоположенията

en: Light pollution:
bg: Светлинно замърсяване:

en: Settings for sporadic meteors
bg: Настройки на спорадичните метеори

[ctx: Zenithal Hourly Rate]
en: Shooting stars:
bg: Падащи звезди:

en: The zenithal hourly rate for the sporadic meteors
bg: Зенитното часово число на спорадичните метеори

en: pressure, temperature, extinction coefficient
bg: налягане, температура, коефициент на екстинкция

en: Refraction/Extinction settings...
bg: Рефракция и екстинкция…

en: Zodiacal Light brightness:
bg: Зодиакална светлина:

en: Milky Way brightness/saturation:
bg: Яркост/наситеност на Млечния път:

en: Changing saturation from totally unsaturated (0.00) to default (1.00) value.
bg: Смяна на наситеността от никаква (0,00) до пълна (1,00).

en: Atmosphere visualization
bg: Показване на атмосферата

en: Solar System objects
bg: Обекти на Слънчевата система

en: Hide nomenclature on the celestial body of observer
bg: Скриване на информацията за небесното тяло на наблюдателя

en: Deactivate this option if you want to see the trails for all Solar system bodies.
bg: Изключете тази опция, ако искате да виждате следи за всички тела в Слънчевата система.

en: Show trail only for selected planet
bg: Следа само за избраната планета

en: Deactivate this option if you want to see orbit for selected planet and its moons.
bg: Изключете тази настройка, ако искате да видите орбитата на избраната планета и луните ѝ.

en: Show orbit for selected planet
bg: Орбита на избраната планета

en: Show planet orbits
bg: Показване на орбити на планети

en: Configure colors of orbit lines
bg: Настройване на цветовете на линиите на орбитите

en: Colors...
bg: Цветове…

en: Use more accurate 3D models (where available)
bg: Използване на по-точни тримерни модели, когато са налични

en: Planets magnitude algorithm:
bg: Алгоритъм за звездната величина на планетите:

en: Simulate self-shadowing
bg: Симулирани собствени сенки

en: Show planet trails
bg: Следите на планетите

en: Color of trails
bg: Цветове на следите

en: Show planet orbits only
bg: Само орбитите на планетите

en: Show hints and labels for planetary features
bg: Подсказки и етикети за планетните образувания

en: Show planetary nomenclature
bg: Планетна номенклатура

en: Color of nomenclature labels
bg: Номенклатурни етикети

en: Activate this option to simulate the effect of real speed of light (recommended).
bg: Симулиране на истинската скорост на светлината (препоръчва се).

en: Simulate light speed
bg: Симулиране на скоростта на светлината

en: Color of planet labels
bg: Цвят на етикетите на планетите

en: Scale minor bodies:
bg: Мащабиране на малките тела:

en: Scale Moon:
bg: Мащабиране на Луната:

en: Scale factor
bg: Коефициент на мащабиране

en: Limit the magnitude of solar system objects
bg: Ограничаване на звездната величина на обектите от Слънчевата система

en: Use custom settings of GRS:
bg: Други настройки на ГЧП:

en: GRS details...
bg: Подробности за ГЧП…

en: Show planet markers
bg: Маркери на планетите

en: Display objects from catalogs
bg: Обекти от каталозите

en: New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars
bg: Нов общ каталог на мъглявините и куповете от звезди

en: Atlas of Peculiar Galaxies (Arp, 1966)
bg: Атлас на пекулярните галактики (Arp, 1966)

en: A catalogue of Hα-emission regions in the southern Milky Way (Rodgers+, 1960)
bg: Каталог на районите излъчващи в Hα в южния Млечен път (Rodgers+, 1960)

en: A Catalogue of Star Clusters shown on Franklin-Adams Chart Plates (Melotte, 1915)
bg: Каталог на звездните купове присъстващи на плаките за картите на Franklin-Adams (Melotte, 1915)

en: Catalogue of Reflection Nebulae (Van den Bergh, 1966)
bg: Каталог на отражателните мъглявини (Van den Bergh, 1966)

en: Lynds' Catalogue of Bright Nebulae (Lynds, 1965)
bg: Каталог на Линд на ярките мъглявини (Lynds, 1965)

en: Catalog of Open Galactic Clusters (Collinder, 1931)
bg: Каталог на богатите купове от галактики (Collinder, 1931)

en: Lynds' Catalogue of Dark Nebulae (Lynds, 1962)
bg: Каталог на Линд на тъмните мъглявини (Lynds, 1962)

en: The Catalogue of Interacting Galaxies (Vorontsov-Velyaminov+, 2001)
bg: Каталог на взаимодействащите галактики (Vorontsov-Velyaminov+, 2001)

en: Catalog of bright diffuse Galactic nebulae (Cederblad, 1946)
bg: Каталог на ярките дифузни галактични мъглявини (Cederblad, 1946)

en: Catalogue of HII Regions (Sharpless, 1959)
bg: Каталог на районите с HII (Sharpless, 1959)

en: The Catalogue of Galactic Planetary Nebulae (Kohoutek, 2001)
bg: Каталог на галактични планетарни мъглявини (Kohoutek, 2001)

en: Index Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars
bg: Каталог-индекс на мъглявините и куповете от звезди

en: Barnard's Catalogue of 349 Dark Objects in the Sky (Barnard, 1927)
bg: Каталог на Барнард на 349 тъмни обекти на небето (Barnard, 1927)

en: The Strasbourg-ESO Catalogue of Galactic Planetary Nebulae (Acker+, 1992)
bg: Каталог на галактични планетарни мъглявини Страсбург-ESO (Acker+, 1992)

en: A catalogue of Galactic supernova remnants (Green, 2014)
bg: Каталог на галактични останки от свръхнови (Green, 2014)

en: A Catalog of Rich Clusters of Galaxies (Abell+, 1989)
bg: Каталог на богатите купове от галактики (Abell+, 1989)

en: Hickson Compact Group (Hickson+, 1982)
bg: Компактна група на Hickson (Hickson+, 1982)

en: Abell Catalog of Planetary Nebulae (Abell, 1966)
bg: Каталог на планетарните мъглявини на Абел (Abell, 1966)

en: ESO/Uppsala Survey of the ESO(B) Atlas (Lauberts, 1982)
bg: Обзор на ESO/Упсала на атлас ESO(B) (Lauberts, 1982)

en: Filter by type
bg: По вид файлове

note: TRANSLATORS: Exoplanet detection method
en: Other
bg: Други

en: Hydrogen regions
bg: Зони с йонизиран водород

en: Use hints proportional to angular size of deep-sky objects
bg: Подсказките да са пропорционални на ъгловия размер на обектите от дълбокия космос

en: Use proportional hints
bg: Пропорционални подсказки

en: Use surface brightness of deep-sky objects for scale of the visibility of their markers and labels.
bg: Видимост на маркерите и етикетите на обектите от дълбокото небе според повърхностната им яркост

en: Use surface brightness
bg: Повърхностна яркост

en: Limit magnitude (for unaided/binocular observers) of deep-sky objects.
bg: Ограничаване на видимостта на обектите от дълбокото небе (за невъоръжено око, за бинокли)

en: Use designations of deep-sky objects instead of their common names for screen labels
bg: Етикетите на обектите от дълбокото небе да са означенията им вместо популярните им имена

en: Use designations for screen labels
bg: Означения за етикетите на екрана

en: Labels
bg: Етикети

en: Hints
bg: Подсказки

en: Configure colors of markers
bg: Цветове на маркерите

en: Use outlines for big deep-sky objects
bg: Очертаване на обектите от дълбокия космос

en: Limit angular size (arcmin):
bg: Ограничение на ъгловия размер (в мин.):

en: Minimal angular size in arcminutes for visible DSO
bg: Минимален ъглов размер в дъгови минути за видимите ОДН

en: Maximum angular size in arcminutes for visible DSO
bg: Максимален ъглов размер в дъгови минути за видимите ОДН

en: Use additional names of DSO
bg: Допълнителни имена на ОДН

en: Celestial Sphere
bg: Небесна сфера

en: Color of the opposition/conjunction longitude line
bg: Цвят на линиите на дължината на опозиция/съединение

en: Color of meridian
bg: Цвят на меридиана

en: Show ecliptic line of J2000.0 (VSOP87A fundamental plane).
bg: Линия на еклиптиката J2000.0 (основна равнина за VSOP87A).

en: Ecliptic (J2000)
bg: Еклиптика (J2000.0)

en: Show celestial equator of current planet and date.
bg: Небесен екватор на текущата планета и дата.

en: Equator (of date)
bg: Екватор (на дата)

en: Show celestial equator of J2000.0.
bg: Небесен екватор (J2000.0)

en: Equator (J2000)
bg: Екватор (J2000.0)

en: Color of equator (J2000.0)
bg: Цвят на екватора (J2000.0)

en: Show ecliptic line of current date.
bg: Показване на линията на еклиптиката на текущата дата

en: Ecliptic (of date)
bg: Еклиптика (на дата)

en: Color of equator (of date)
bg: Цвят на екватора (на дата)

en: Show Galactic equator line.
bg: Линия на галактичния екватор

en: Color of supergalactic equator
bg: Цвят на свръхгалактичния екватор

en: Color of ecliptic (of date)
bg: Цвят на еклиптиката (на дата)

en: Color of ecliptic (J2000.0)
bg: Цвят на еклиптиката (J2000.0)

en: Color of galactic equator
bg: Цвят на галактичния екватор

en: Show mathematical horizon line.
bg: Линия на математическия хоризонт

en: Color of horizon
bg: Цвят на хоризонта

en: Show equator of de Vaucouleurs' Supergalactic coordinates (1976).
bg: Екватор по свръхгалактичните координати на de Vaucouleurs (1976).

en: Show meridian line.
bg: Линия на меридиана на наблюдателя

en: Opposition/conjunction longitude line - the line of ecliptic longitude which passes through both ecliptic poles, the Sun and opposition point.
bg: Линия на дължината на опозиция/съединение — линия по еклиптичната дължина, която минава през двата еклиптични полюса, Слънцето и точката на опозицията.

en: Color of colures
bg: Цветове на специалните меридиани

en: Show colures (great circles through poles and solstices/equinoxes).
bg: Специални меридиани (големите окръжности през полюсите и точките на слънцестоене/равноденствие).

en: Colures
bg: Линии на специалните меридиани

en: Labels for the Cardinal and Ordinal directions.
bg: Етикети на посоките на света.

en: Color of cardinal points
bg: Цвят на посоките на света

en: Color of the ecliptic poles (J2000.0)
bg: Цвят на еклиптичните полюси (J2000.0)

en: Color of Prime Vertical
bg: Цвят на основния вертикал

en: Show ecliptic poles of J2000.0
bg: Полюси на еклиптиката (J2000.0)

en: Ecliptic poles (J2000)
bg: Полюси на еклиптиката (J2000.0)

en: Color of the celestial poles (J2000.0)
bg: Цвят на небесните полюси (J2000.0)

en: Show celestial poles of current planet and date.
bg: Небесни полюси на текущата планета и дата.

en: Celestial poles (of date)
bg: Небесни полюси (на дата)

en: Color of ecliptic poles (of date)
bg: Цвят на еклиптичните полюси (на дата)

en: Color of celestial poles (of date)
bg: Цвят на небесните полюси (на дата)

en: Color of supergalactic poles
bg: Цвят на свръхгалактичните полюси

en: Show ecliptic poles of current date.
bg: Еклиптични полюси на текущата дата

en: Ecliptic poles (of date)
bg: Еклиптични полюси (на дата)

en: Show Prime (East-West) Vertical.
bg: Основен вертикал изток-запад

en: Color of galactic poles
bg: Цвят на галактичните полюси

en: Zenith and Nadir
bg: Зенит и надир

en: Color of Zenith and Nadir
bg: Цвят на зенита и надира

en: Color of circumpolar circles
bg: Цвят на кръговете на постоянна видимост

en: Show celestial poles of J2000.0.
bg: Небесни полюси (J2000)

en: Celestial poles (J2000)
bg: Небесни полюси (J2000)

en: These circles delimit stars which stay always above (respectively below) the mathematical horizon.
bg: Тези кръгове обхващат звездите, които са винаги над и съответно под математическия хоризонт.

en: Circumpolar circles
bg: Кръгове на постоянна видимост

en: Color of precession circles
bg: Цвят на кръговете на прецесия

en: Instantaneous circles of earth's axis on its motion around ecliptical poles. Displayed on Earth only.
bg: Кръгове на земната ос при движението ѝ около еклиптичните полюси. Показват се само от Земята.

en: Precession circles
bg: Кръгове на прецесия

en: Altitudes and azimuth (counted from North towards East).
bg: Височина и азимут (от север на изток).

en: Ecliptical coordinates for current date. Displayed on Earth only.
bg: Еклиптични координати на текущата дата. Извеждат се само на Земята.

en: Ecliptic grid (of date)
bg: Еклиптична мрежа (на дата)

en: Color of the equatorial grid (J2000.0)
bg: Цвят на екваториалната мрежа (J2000.0)

en: Color of the equinox points (J2000.0)
bg: Цвят на точките на равноденствие (J2000.0)

en: Ecliptical coordinates for J2000.0.
bg: Еклиптични координати (J2000.0)

en: Ecliptic grid (J2000)
bg: Еклиптична мрежа (J2000.0)

en: Color of the supergalactic grid
bg: Цвят на свръхгалактичната мрежа

en: Color of the galactic grid
bg: Цвят галактичната мрежа

en: Show de Vaucouleurs' Supergalactic coordinates (1976), defined by the distribution of nearby galaxies.
bg: Свръхгалактични координати по de Vaucouleurs (1976), определени по разпределението на близките галактики.

en: Equatorial coordinates of J2000.0.
bg: Екваториални координати (J2000.0)

en: Equatorial grid (J2000)
bg: Екваториална мрежа (J2000.0)

en: Color of the ecliptical grid (J2000.0)
bg: Цвят на еклиптичната мрежа (J2000.0)

en: Galactic Coordinates, System II (IAU 1958).
bg: Галактични координати, Система System II (МАС 1958).

en: Color of the equatorial grid (of date)
bg: Цвят на екваториалната мрежа (на дата)

en: Equinoxes (J2000)
bg: Точки на равноденствие (J2000)

en: Color of the ecliptical grid (of date)
bg: Цвят на еклиптичната мрежа (на дата)

en: Color of the azimuthal grid
bg: Цвят на азимутната мрежа

en: Color of the equinox points (of date)
bg: Цвят на точките на равноденствие (на дата)

en: Equatorial coordinates of current date and planet.
bg: Екваториални координати на текущата планета и дата.

en: Equatorial grid (of date)
bg: Екваториална мрежа (на дата)

en: Equinoxes (of date)
bg: Точки на равноденствие (на дата)

en: Solstices (J2000)
bg: Точки на слънцестоене (J2000)

en: Color of the solstice points (J2000.0)
bg: Цвят на точките на слънцестоене (J2000.0)

en: Solstices (of date)
bg: Точки на слънцестоене (на дата)

en: Color of the solstice points (of date)
bg: Цвят на точките на слънцестоене (на дата)

en: Show fog
bg: Показване на мъгла

en: Use associated planet and position
bg: Използване на планетата и местоположението на пейзажа

en: Use this landscape as default
bg: Пейзаж по подразбиране

en: Show ground
bg: Показване на земя

en: Use minimal brightness to leave landscape visible also in darkness
bg: Минимална яркост, за да се вижда пейзажът и в мрака

en: Minimal brightness:
bg: Минимална яркост:

en: Value range 0..1 (landscape is black at night - landscape is fully bright)
bg: Диапазон на стойностите: [0; 1] (от пейзажът е напълно тъмен до пейзажът е напълно осветен)

en: Use minimal brightness as may be specified in landscape.ini
bg: Използване на минималната яркост, която може да бъде указана във файла landscape.ini

en: from landscape, if given
bg: от пейзажа, ако е зададен

en: Show illumination layer (bright windows, light pollution, etc.)
bg: Слой допълнително осветление (ярки прозорци, светлинно замърсяване и др.)

en: Show illumination
bg: Осветление на пейзажите

en: Show landscape labels
bg: Етикети на пейзажите

en: Add/remove landscapes...
bg: Добавяне/премахване на пейзажи…

en: Show art in brightness
bg: Яркост на илюстрациите

en: Show constellation lines
bg: Фигури на съзвездията

en: Thickness of line in pixels
bg: Дебелина на линията в пиксели

en: Color of constellation lines
bg: Цвят на очертанията на съзвездията

en: Use native names for planets from current culture
bg: Използване на местните за културата имена на планети

en: Use native names for planets
bg: Местни имена на планети

en: Use this sky culture as default
bg: Използване на съзвездията на тази култура по подразбиране

en: Show labels
bg: Показване на надписи

en: Select if you want names abbreviated, original or translated
bg: Дали имената да са съкратени, първоначалните или преведени

en: Color of constellation names
bg: Цвят на имената на съзвездията

en: Show boundaries
bg: Показване на граници

en: Color of constellation boundaries
bg: Цвят на границите на съзвездията

en: Show asterism lines
bg: Линии на астеризмите

en: Color of asterism lines
bg: Цвят на линиите на астеризмите

en: Show asterism labels
bg: Етикети на астеризми

en: Color of asterism names
bg: Цвят на имената на астеризмите

en: Show ray helpers
bg: Насочващи лъчи

en: Color of ray helpers
bg: Цвят на насочващите лъчи

[ctx: Solar system objects]
en: SSO
bg: ОСС

[ctx: Deep-Sky Objects]
en: DSO
bg: ОДН

en: Deep-Sky Objects
bg: Обекти от дълбокото небе

en: Markings
bg: Означения

en: Landscape
bg: Пейзаж

en: Starlore
bg: Небесни легенди

en: Surveys
bg: Проучване

en: Configuration
bg: Настройки

en: Main
bg: Главни

en: Information
bg: Информация

en: Selected object information
bg: Информация за избран обект

[ctx: Additional settings for Graphical User Interface]
en: Extras
bg: Допълнителни

en: Additional settings for Graphical User Interface
bg: Допълнителни настройки на потребителския интерфейс

en: Time
bg: Време

en: Tools
bg: Инструменти

en: Plugins
bg: Приставки

en: Language settings
bg: Езикови настройки

en: Program Language
bg: Език на програмата

en: Sky Culture Language
bg: Език на небесната култура

en: This feature has not been thoroughly tested yet!
bg: Тази настройка не е напълно тествана.

en: Ephemeris settings (experimental)
bg: Настройки на ефемеридите (експериментално)

en: Not installed
bg: Не е инсталирана

en: DE431 provides position data for years -13000...+17000. For special applications only.
bg: Ефемеридите DE431 съдържат данни за позициите за години -13000…+17000. Само за специална употреба.

en: Use DE431 (long-time data)
bg: Използване на DE431 (по-дълъг период)

en: DE430 provides highest accuracy, only for years 1550...2650.
bg: Ефемеридите DE430 дават по-висока точност за годините 1550…2650.

en: Use DE430 (high accuracy)
bg: Използване на DE430 (по-висока точност)

en: Using VSOP87 is recommended for years -4000...+8000 only, but delivers useful positions outside this range.
bg: VSOP87 са препоръчва само за години -4000…+8000, но дава добри позиции и извън този времеви диапазон.

en: VSOP87/ELP2000-82B is used when these are not installed or not activated.
bg: VSOP87/ELP2000-82B се използват, когато тези ефемериди не са инсталирани или не са включени.

en: Default options
bg: Настройки по подразбиране

en: Save View
bg: Запазване на изгледа

en: Save the settings you've changed this session to be the same the next time you start Stellarium
bg: Запазване на настройките, променени през тази сесия, за да важат при следващото стартиране

en: Save settings
bg: Запазване на настройките

en: Restore the default settings that came with Stellarium
bg: Възстановяване на стандартните настройки на Stellarium

en: Restore defaults
bg: Първоначални настройки

en: Save either the current FOV and direction of view or all the current options for use at next startup. Restoring default settings requires a restart of Stellarium.
bg: Запазване или само на текущия зрителен ъгъл и посока на изгледа, или на всички опции за следващото стартиране на Stellarium. Възстановяването на оригиналните настройки изисква рестартиране на програмата.

en: The vertical field (height) of your view when Stellarium starts
bg: Височината по вертикала на изгледа при стартирането на Stellarium

en: The direction you're looking when Stellarium starts
bg: Посоката, в която „гледа“ Stellarium при стартиране

en: Display less information
bg: Показва по-малко информация

en: Short
bg: Съкратена

en: Display all information available
bg: Показва цялата налична информация

en: All available
bg: Цялата налична

en: Display no information
bg: Не показва информация

en: Display user settings information
bg: Извеждане на информация за потребителските настройки

en: Customized
bg: По избор

en: Displayed fields
bg: Показвани полета

en: Horizontal coordinates
bg: Хоризонтални координати

en: Azimuth/Altitude
bg: Азимут/височина

en: Equatorial coordinates, equinox of J2000.0
bg: Екваториални координати, равноденствие (J2000)

en: Right ascension/Declination (J2000)
bg: Ректасцензия/деклинация (J2000)

en: Ecliptic coordinates, equinox of date (only for Earth)
bg: Еклиптични координати при равноденствие на определена дата (само на Земята)

en: Ecliptic coordinates (of date)
bg: Еклиптични координати (на дата)

en: Ecliptic coordinates, equinox J2000.0
bg: Еклиптични координати, равноденствие (J2000.0)

en: Ecliptic coordinates (J2000)
bg: Еклиптични координати (J2000.0)

en: Equatorial coordinates, equinox of date
bg: Екваториални координати при равноденствие на определена дата

en: Right ascension/Declination (of date)
bg: Ректасцензия/деклинация (по дата)

en: Supergalactic coordinates
bg: Свръхгалактични координати

en: Visual magnitude
bg: Видима величина

en: Absolute magnitude
bg: Абсолютна величина

en: The type of the object (star, planet, etc.)
bg: Типът на обекта (звезда, планета и т.н.)

en: Angular or physical size
bg: Ъглов или физически размер

en: Velocity
bg: Скорост

en: Sidereal time
bg: Астрономическо време

en: 3-letter IAU constellation abbreviation
bg: Трибуквено съкращение на съзвездията по МАС

en: Constellation
bg: Съзвездие

en: Hour angle/Declination
bg: Часови ъгъл/деклинация

en: Catalog number(s)
bg: Каталожен номер

en: Show time of rise, transit and set of celestial object
bg: Времена на изгрев, пасаж и залез на небесните тела

en: Rises, transits and sets
bg: Изгреви, пасажи, залези

en: Spectral class, nebula type, etc.
bg: Спектрален клас, вид мъглявина и други

en: Additional information
bg: Допълнителна информация

en: Galactic coordinates
bg: Галактични координати

en: Additional buttons
bg: Допълнителни бутони

en: Show constellation boundaries button
bg: Показване на бутон за граници на съзвездията

en: Toggle display of nebula images.
bg: Показване на изображения на мъглявините.

en: Show nebula background button
bg: Бутон за изображенията на мъглявини

en: A button to toggle ecliptic grid of date
bg: Бутон за еклиптичната мрежа на дата

en: Show ecliptic grid button
bg: Бутон за еклиптичната мрежа

en: Toggle display of the button for the Digitized Sky Survey.
bg: Показване на бутона за „Цифров обзор на небето“ (Digital Sky Survey)

en: Show DSS button
bg: Бутон за ЦОН (DSS)

en: A button to toggle equatorial J2000 grid
bg: Бутон за екваториалната мрежа (J2000)

en: Show ICRS grid button
bg: Бутон за мрежата на ICRS (Международна референтна небесна система)

en: Toggle display of the button for the HiPS Surveys. Select a survey in the View settings.
bg: Бутон за йерархия от все по-подробни обзори. Може да изберете обзор от настройките на изгледа.

en: Show HiPS button
bg: Бутон за йерархия от все по-подробни обзори

en: A button to toggle galactic grid
bg: Бутон за показване на галактичната мрежа

en: Show galactic grid button
bg: Бутон за галактичната мрежа

en: Enable a feature to store favorite views.
bg: Включване на възможност за запазване на изгледи.

en: Show bookmarks button
bg: Бутон за отметки

en: Toggle vertical and horizontal image flip buttons.
bg: Показване на бутони за обръщане на картината по хоризонтала и вертикала.

en: Show flip buttons
bg: Показване на бутони за обръщане

en: Toggle the usage of background under GUI buttons
bg: Използване на фон под бутоните на интерфейса

en: Use buttons background
bg: Фон под бутоните

en: Star catalog updates
bg: Обновяване на звездните каталози

en: Click here to start downloading
bg: Натиснете тук за изтегляне

en: Download this file to view even more stars
bg: Свалете този файл за още повече звезди

en: Restart the download
bg: Започване на изтеглянето наново

en: Retry
bg: Повторен опит

en: Stop the download. You can always restart it later
bg: Спиране на изтеглянето. После може да бъде започнато наново.

en: Additional information settings
bg: Допълнителни настройки на информацията

en: Use short notation for unit of measurement of surface brightness
bg: Съкратен вариант на единицата за повърхностна яркост

en: Use unit of measurement mag/arcsec^2 for surface brightness
bg: Да се ползва mag/arcsec² за повърхностна яркост (звездна величина на квадратна дъгова секунда)

en: Use formatting output for coordinates
bg: Форматиран вариант на координатите

en: Use designations for celestial coordinate systems
bg: Да се използват означения на небесната координатна система

en: Startup date and time
bg: Дата и час при стартиране

en: Starts Stellarium at system clock date and time
bg: Stellarium започва с датата и часа на системния часовник

en: System date and time
bg: Системна дата и час

en: Sets the simulation time to the next instance of this time of day when Stellarium starts
bg: Симулацията на Stellarium започва на системната дата, но в зададения час

en: System date at:
bg: Системна дата в:

en: Use a specific date and time when Stellarium starts up
bg: Stellarium започва със зададените дата и час

en: Other:
bg: Други:

en: Use current local date and time
bg: Използване на текуща дата и време

en: use current
bg: въвеждане на текущите

en: These settings control the way time and date are displayed in the bottom bar.
bg: Тези настройки определят начина, по който датата и часът се показват в лентата на дъното на екрана.

en: Display formats of date and time
bg: Формат на датата и времето

en: Date:
bg: Дата:

en: and time:
bg: и час:

en: Time correction
bg: Поправка на времето

en: Edit equation
bg: Редактиране на уравнението

en: Planetarium options
bg: Настройки за планетариум

en: Align labels with the screen center
bg: Подравняване на етикетите с центъра на екрана

en: Gravity labels
bg: Гравитация за етикетите

en: Dithering
bg: Смесване

en: Spheric mirror distortion is used when projecting Stellarium onto a spheric mirror for low-cost planetarium systems.
bg: Изкривяване на картината за прожектиране на Stellarium върху сферично огледало в нискобюджетен планетариум.

en: Spheric mirror distortion
bg: Изкривяване за сферично огледало

en: Activate to view as seen from surface of the planet (recommended). If switched off, display planetocentric view.
bg: Ако е включено, изгледът е от повърхността на планетата (препоръчва се). Когато е изключено, изгледът е от центъра на планетата.

en: Topocentric coordinates
bg: Топоцентрични координати

en: Allow mouse to pan (drag) and zoom (mousewheel)
bg: Използване на мишката за местене (с влачене) и увеличаване (с колелцето) на изображението

en: Enable mouse navigation
bg: Управление с мишката

en: When enabled, the "auto zoom out" key will also set the initial viewing direction
bg: Ако тази опция е включена, клавишът за „автоматично намаляване“ ще връща и първоначалната посока на наблюдение

en: Auto zoom out returns to initial direction of view
bg: Автоматичното намаляване връща първоначалната посока

en: Hide other constellations when you click one
bg: При натискане на съзвездие всички други се скриват

en: Nutation is a small wobble of Earth's axis, amounting to a few arcseconds.
bg: Нутацията е леко поклащане на оста на Земята — в рамките на няколко дъгови секунди.

en: Include nutation
bg: Включване на нутацията

en: Auto-enable atmosphere and landscape when selecting a celestial body in the location window.
bg: Автоматично включване на атмосферата и пейзажа след избор на небесно тяло в прозореца за местоположения.

en: Auto-enabling for the environment
bg: Автоматично включване

en: Flash a short message when toggling mount mode.
bg: Съобщение при смяна на монтирането.

en: Indication for mount mode
bg: Показване на вида монтиране

en: Use decimal degrees for coordinates
bg: Десетичен запис на координатите

en: Use decimal degrees
bg: Десетични градуси

en: Mask out everything outside a central circle in the main view
bg: Закриване на всичко извън централния кръг в основния изглед

en: Disc viewport
bg: Кръгло зрително поле

en: Hides the mouse cursor when inactive
bg: Скриване на курсора на мишката при неактивност

en: Mouse cursor timeout:
bg: Скриване на показалеца след:

en: seconds
bg: секунди

en: Activate this option to calculate azimuth from south towards west.
bg: С тази настройка азимутът се отчита от юг на запад.

en: Azimuth from South
bg: Отчитане на азимута от юг

en: Automatic change of landscape when planet is changed
bg: Автоматична смяна на пейзажа при смяна на планетата

en: Auto select landscapes
bg: Автоматичен избор на пейзажа

en: Allow keyboard to pan and zoom
bg: Използване на клавиатурата за местене и увеличаване на изображението

en: Enable keyboard navigation
bg: Управление с клавиатурата

en: Screenshots
bg: Снимки на екрана

en: Screenshot Directory
bg: Директория за записване

en: Invert colors
bg: Обръщане на цветовете

en: Custom size
bg: Друг размер

en: Close window when script runs
bg: Затваряне на този прозорец

en: Run the selected script
bg: Изпълняване на избрания скрипт

en: Stop a running script
bg: Спиране на изпълняван скрипт

en: Load at startup
bg: Зареждане при стартиране

en: configure
bg: настройки

en: Add/Remove Landscapes
bg: Добавяне/премахване на пейзажи

en: Add a new landscape
bg: Добавяне на нов пейзаж

en: Install a new landscape from a ZIP archive...
bg: Инсталиране на нов пейзаж от ZIP архив…

en: Switch to the new landscape after installation
bg: Показване на новия пейзаж след инсталацията

en: Remove
bg: Премахване

en: WARNING: Removing the selected landscape means deleting its files. This operation is irreversible.
bg: ВНИМАНИЕ! Премахването на избрания пейзаж означава изтриване на файловете му. Тази операция е необратима.

en: Keyboard Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

en: Restore Defaults
bg: Първоначални

en: Apply
bg: Прилагане

en: Atmosphere Details
bg: Свойства на атмосферата

en: Refraction Settings
bg: Настройки на рефракцията

en: Pressure (mbar):
bg: Атмосферно налягане [mbar]:

en: Temperature (C):
bg: Температура [℃]:

en: Extinction is the loss of star brightness due to Earth's atmosphere. It is given in mag/airmass, where airmass is number of atmospheres light has to pass. (zenith: 1; horizon: about 40)
bg: Екстинкция се нарича загубата на яркост на звездите поради земната атмосфера. Задава се във величини/въздушна маса, където въздушна маса е броят атмосфери през които трябва да премине светлината. (В зенита е 1, на хоризонта — около 40.)

en: Extinction Coefficient:
bg: Коефициент на екстинкция

en: Use about 0.12 for superb mountaintops, 0.2 for good rural landscape, 0.35 for murky conditions.
bg: Около 0,12 за изключително добри планински върхове, 0,2 за добри селски небеса, 0,35 за условия на влошена видимост.

en: Great Red Spot Details
bg: Подробности за Голямото червено петно

en: Custom settings for position of GRS
bg: Настройки за положението на ГЧП

en: yyyy.MM.dd hh:mm
bg: гггг.ММ.дд чч:мм

en: Annual drift (degrees):
bg: Годишно придвижване (градуси):

en: Longitude of GRS (degrees):
bg: Дължина на ГЧП (градуси):

en: Date and Time (UTC):
bg: Време и дата (UTC):

en: Get the recent GRS measurement
bg: Получаване на скорошни измервания на ГЧП

en: Script console
bg: Конзола за скриптове

en: load script from file
bg: зареждане на скрипт от файл

en: save script to file
bg: запазване на скрипта във файл

en: clear
bg: изчистване

en: pre-process script using SSC preprocessor
bg: предварителна обработка на скрипта с препроцесора SSC

en: quickly load and run a utility script
bg: бързо зареждане и изпълнение на помощен скрипт

en: run script
bg: изпълнение на скрипт

en: stop script
bg: спиране на скрипт

en: Script
bg: Скрипт

en: Output
bg: Изход

en: Cursor position
bg: Позиция на показалеца

en: Include dir:
bg: Включване на директория:

en: ...
bg: …

en: Astronomical calculations
bg: Астрономически изчисления

en: Positions
bg: Координати

en: Celestial bodies above horizon
bg: Небесни тела над хоризонта

en: Ephemeris
bg: Ефемериди

en: Phenomena
bg: Явления

en: Graphs
bg: Графики

[ctx: What's Up Tonight]
en: WUT
bg: Вечерни събития

en: What's Up Tonight
bg: Какво се вижда довечера

[ctx: Planetary Calculator]
en: PC
bg: ПК

en: Planetary Calculator
bg: Планетен калкулатор

en: Save positions
bg: Запазване на позициите

en: Update positions
bg: Обновяване на позициите

en: Show objects brighter than magnitude:
bg: Показване на обекти с величина над:

en: List of objects above horizon
bg: Списък с обектите над хоризонта

en: Use horizontal coordinates
bg: Хоризонтални координати

en: Celestial body:
bg: Небесно тяло:

en: To:
bg: До:

en: From:
bg: От:

en: Time step:
bg: Времева стъпка:

en: Cleanup ephemerides
bg: Изчистване на ефемеридите

en: Save ephemeris
bg: Запазване на ефемеридите

en: Calculations require time, please be patient
bg: Изчисленията изискват време, изчакайте!

en: Calculate ephemeris
bg: Изчисляване на ефемериди

en: Show markers of positions of the current celestial body on the sky
bg: Маркери за местоположенията на текущото тяло по небето

en: Show markers
bg: Показване на маркери

en: Show dates of positions of current celestial body near markers
bg: Дати на местоположенията на текущото тяло по небето близо до маркерите

en: Show dates
bg: Извеждане на датите

en: Show magnitudes of current celestial body
bg: Звездни величини на текущото небесно тяло

en: Show magnitudes
bg: Извеждане на звездните величини

en: Maximum allowed separation:
bg: Максимално позволено ъглово отстояние:

en: Calculate oppositions
bg: Изчисление на опозициите

en: Between objects:
bg: Между обекти

en: and
bg: и

en: Cleanup of phenomena
bg: Изчистване на явленията

en: Save phenomena
bg: Запазване на явление

en: Calculate phenomena
bg: Изчисляване на явление

en: Please select object to plot its graph 'Altitude vs. Time'.
bg: Изберете обекта за графиката „Издигане по време“

en: Also the graph for the Sun
bg: И графиката на Слънцето

en: Also the graph for the Moon
bg: И графиката на Луната

en: Draw only the positive part of the graph
bg: Изчертаване само на положителната част от графиката

en: Above horizon only
bg: Само над хоризонта

en: Altitude vs. Time
bg: Височина по време

en: Please select object to plot its 'Monthly Elevation' graph for the current year at selected time.
bg: Изберете обекта, за който да се изчертае графиката за „Месечно издигане над хоризонта“ за текущата година за избраното време.

en: Local Time in hours
bg: Локално време в часове

en: Monthly Elevation
bg: Месечно издигане

en: Graphs on the current year
bg: Графики на текущата година

en: First graph (red):
bg: Първа графика (червено):

en: Second graph (yellow):
bg: Втора графика (жълто):

en: Draw graphs
bg: Изчертаване на графиките

en: Select a category:
bg: Избиране на категория:

en: Matching objects:
bg: Съвпадащи обекти:

[ctx: celestial event]
en: Set:
bg: Залез:

[ctx: celestial event]
en: Rise:
bg: Изгрев:

[ctx: celestial event]
en: Transit:
bg: Пасаж:

en: Save list of objects
bg: Запазване на списъка с обекти

en: Show objects which are up:
bg: Показване на обектите над хоризонта:

en: First celestial body:
bg: Първо небесно тяло:

en: Second celestial body:
bg: Второ небесно тяло:

en: Orbital resonance:
bg: Орбитален резонанс:

en: Synodic period:
bg: Синодичен период:

en: Orbital velocity of first celestial body:
bg: Орбитална скорост на първото небесно тяло:

en: Angular distance:
bg: Ъглово разстояние:

en: Linear distance:
bg: Линейно разстояние:

en: Orbital velocity of second celestial body:
bg: Орбитална скорост на второто небесно тяло:

en: Equatorial diameters ratio:
bg: Съотношение на екваториалните диаметри:

en: Data
bg: Дата

en: The change in the linear and angular distances between selected celestial bodies
bg: Промяната на линейното и ъгловото разстояние между избраните небесни тела

en: red graph: linear distance; yellow graph: angular distance
bg: линейно разстояние в червено, ъглово разстояние в жълто

en: Add date and time
bg: Добавяне на дата и час

en: Add location
bg: Добавяне на местоположение

en: Add selected object to bookmarks
bg: Добавяне на отметка за избрания обект

en: &Add bookmark
bg: &A: Добавяне на отметка

en: &Remove bookmark
bg: &R: Премахване на отметка

en: Clear bookmarks
bg: Изчистване на отметка

en: &Go to...
bg: &G: Отиване до…

en: Export bookmarks
bg: Изнасяне на отметки

en: Color settings
bg: Настройки на цветовете

en: Colors of labels and markers of deep-sky objects
bg: Цветове на етикетите и маркерите на обектите от дълбокото небе

en: Color of markers of dark nebulae
bg: Цвят на маркерите на тъмните мъглявини

en: Clusters with neb.
bg: Купове с м-ни

en: Color of markers of open star clusters
bg: Цвят на маркерите на разсеяните звездни купове

en: Color of markers of stellar associations
bg: Цвят на маркерите на звездните асоциации

en: Possible planetary nebulae
bg: Непотвърдена планетарна мъглявина

en: Possible pl. nebulae
bg: Непотв. планет. м-на

en: Color of labels of deep-sky objects
bg: Цвят на етикетите на обектите от дълбокото небе

en: Color of markers of interacting galaxies
bg: Цвят на маркерите на взаимодействащите галактики

en: Color of markers of clusters associated with nebulosity
bg: Цвят на маркерите на куповете свързани с мъглявини

en: Color of markers of young stellar objects
bg: Цвят на маркерите на младите звездни обекти

en: Color of markers of protoplanetary nebulae
bg: Цвят на маркерите на протопланетните мъглявини

en: Color of markers of possible planetary nebulae
bg: Цвят на маркерите на непотвърдените планетарни мъглявини

en: Color of markers of possible quasars
bg: Цвят на маркерите на непотвърдените квазари

en: Color of markers of star clusters
bg: Цвят на маркерите на звездните купове

en: Color of markers of supernova remnants
bg: Цвят на маркерите на останките от свръхнови

en: Possible quasars
bg: Възможни квазари

en: Color of markers of blazars
bg: Цвят на маркерите на блазарите

en: Color of markers of quasars
bg: Цвят на маркерите на квазарите

en: Color of markers of emission nebulae
bg: Цвят на маркерите на емисионните мъглявини

en: Color of markers of reflection nebulae
bg: Цвят на маркерите на отражателните мъглявини

en: Color of markers of star clouds
bg: Цвят на маркерите на звездните облаци

en: Labels of deep-sky objects
bg: Етикети на обектите от дълбокото небе

en: Labels of DSOs
bg: Етикети на обектите от дълбокото небе

en: Young stellar objects
bg: Млад звезден обект

en: Molecular clouds
bg: Молекулярни облаци

en: Color of markers of symbiotic stars
bg: Цвят на маркерите на симбиотичните звезди

en: Color of markers of molecular clouds
bg: Цвят на маркерите на молекулярните облаци

en: Color of markers of interstellar matter
bg: Цвят на маркерите на междузвездната материя

en: Color of markers of hydrogen regions
bg: Цвят на маркерите на водородните региони

en: Color of markers of radio galaxies
bg: Цвят на маркерите на радиогалактиките

en: Color of markers of stars
bg: Цвят на маркерите на звездите

en: Color of markers of nebulae
bg: Цвят на маркерите на мъглявините

en: Color of markers of bipolar nebulae
bg: Цвят на маркерите на биполярните мъглявини

en: Quasars
bg: Квазари

en: Color of markers of emission-line stars
bg: Цвят на маркерите на емисионните звезди

en: Color of markers of emission objects
bg: Цвят на маркерите на емисионните обекти

en: Color of markers of deep-sky objects
bg: Цвят на маркерите на обектите от дълбокото небе

en: Protoplanetary nebulae
bg: Протопланетни мъглявини

en: Color of markers of active galaxies
bg: Цвят на маркерите на активните галактики

en: Markers of deep-sky objects
bg: Маркери за обекти от дълбокото небе

en: Markers of DSOs
bg: Маркери на обектите от дълбокото небе

en: Color of markers of galaxies
bg: Цвят на маркерите на галактиките

en: Color of markers of planetary nebulae
bg: Цвят на маркерите на планетарните мъглявини

en: Color of markers of globular star clusters
bg: Цвят на маркерите за кълбовидните звездни купове

en: Color of markers of BL Lac objects
bg: Цвят на маркерите на обектите BL Гущер

en: Color of markers of supernova candidates
bg: Цвят на маркерите за кандидати за свръхнови

en: Color of markers of supernova remnant candidates
bg: Цвят на маркерите на кандидатите за останки от свръхнова

en: Color of markers for clusters of galaxies
bg: Цвят на маркерите за купове от галактики

en: Style of orbit colors
bg: Стил на цветовете на орбитите

en: One color for all orbits
bg: Един цвят за всички орбити

en: Separate colors for orbits by object type
bg: Отделен цвят за орбитите на всеки вид обекти

en: Separate colors for orbits of major planets only
bg: Отделен цвят за орбитите само на основните планети

en: Colors of orbits of Solar system bodies
bg: Цветове на орбитите на телата от Слънчевата система

en: Color of comet orbits
bg: Цвят на орбитите на кометите

en: Orbit of Uranus
bg: Орбита на Нептун

en: Orbit of Mars
bg: Орбита на Марс

en: Color of Neptune orbit
bg: Цвят на орбитата на Нептун

en: Color of planet moon orbits
bg: Цвят на орбитите на спътниците на планетите

en: Color of generic orbit
bg: Стандартен цвят на орбита

en: Orbit of Mercury
bg: Орбитата на Меркурий

en: Color of major planet orbits
bg: Цвят на орбитите на основните планети

en: Orbits of major planets
bg: Орбити на основните планети

en: Color of Saturn orbit
bg: Цвят на орбитата на Сатурн

en: Orbit of Jupiter
bg: Орбита на Юпитер

en: Orbit of Neptune
bg: Орбита на Нептун

en: Orbits of moons of planets
bg: Орбити на луните на планетите

en: Color of cubewano orbits
bg: Цвят на орбитите на кубеваните

en: Color of Venus orbit
bg: Цвят на орбитата на Венера

en: Color of minor planet orbits
bg: Цвят на орбитите на малките планети

en: Orbit of Saturn
bg: Орбита на Сатурн

en: Color of Uranus orbit
bg: Цвят на орбитата на Уран

en: Color of Earth orbit
bg: Цвят на орбитата на Земята

en: Orbit of Earth
bg: Орбита на Земята

en: Color of dwarf planet orbits
bg: Цвят на орбитите на планетите джудже

en: Orbits of comets
bg: Орбити на кометите

en: Orbits of dwarf planets
bg: Орбити на планетите джудже

en: Color of Mercury orbit
bg: Цвят на орбитата на Меркурий

en: Orbits of plutinos
bg: Орбити на плутините

en: Generic orbit
bg: Обикновена орбита

en: Orbits of cubewanos
bg: Орбити на кубеваните

en: Color of Mars orbit
bg: Цвят на орбитата на Марс

en: Color of Jupiter orbit
bg: Цвят на орбитата на Юпитер

en: Orbit of Venus
bg: Орбита на Венера

en: Color of plutino orbits
bg: Цвят на орбитите на плутините

en: Orbits of minor planets
bg: Орбити на малките планети

en: Color of Oort cloud object orbits
bg: Цвят на орбитите на обектите от облака на Оорт

en: Orbits of Oort cloud objects
bg: Орбити на обектите от облака на Оорт

en: Orbits of scattered disk objects
bg: Орбити на обектите от разредения диск

en: Color of scattered disk object orbits
bg: Цвят на орбитите на обектите от разредения диск

en: Orbits of sednoids
bg: Орбити на седноиди

en: Color of sednoid orbits
bg: Цвят на орбитите на седноиди

en: Angle Measure
bg: Ъгломер

en: Provides an angle measurement tool
bg: Инструмент за измерване на ъглови разстояния

en: Angle measure
bg: Ъгломер

note: TRANSLATORS: instructions for using the AngleMeasure plugin.
en: The Angle Measure is enabled:
bg: Ъгломерът е включен:

note: TRANSLATORS: instructions for using the AngleMeasure plugin.
en: Drag with the left button to measure, left-click to clear.
bg: Влачете с левия бутон за измерване, натиснете го за изчистване.

note: TRANSLATORS: instructions for using the AngleMeasure plugin.
en: Right-clicking changes the end point only.
bg: Натискане с десния бутон сменя само крайната точка.

note: TRANSLATORS: PA is abbreviation for phrase "Position Angle"
en: PA=
bg: P.A.=

en: Angle Measure Plug-in
bg: Приставка за измерване на ъгли

en: The Angle Measure plugin is a small tool which is used to measure the angular distance between two points on the sky (and calculation of position angle between those two points).
bg: С приставката за измерване на ъгли може да измервате ъгловото разстояние между произволни точки в небето, както и на позиционния ъгъл между тях.

en: Start and end points in horizontal mode can be linked to the rotating sky, which may be helpful to keep relations between landscape and some celestial object or (with both linked) for Dobsonian starhopping.
bg: Началната и крайната точки в хоризонтален режим могат да се прикрепят към въртящото се небе, което спомага за определянето на отношенията между пейзажа и някой небесен обект — идеално за астронома-любител.

en: *goes misty eyed* I recall measuring the size of the Cassini Division when I was a student. It was not the high academic glamor one might expect... It was cloudy... It was rainy... The observatory lab had some old scopes set up at one end, pointing at a <em>photograph</em> of Saturn at the other end of the lab. We measured. We calculated. We wished we were in Hawaii.
bg: *очите му су премрежиха* Помня как измерихме размерите на процепа на Касини, когато бях студент. Не беше великото академично постижение, което може да се очаква… Бе облачно… Валеше дъжд… В лабораторията на обсерваторията няколко стари телескопа бяха насочени към <em>фотография</em> на Сатурн в другия ѝ край. Измервахме. Изчислявахме. Мечтаехме да сме в Хавай.

en: Links
bg: Връзки

en: Support is provided via the Github website.  Be sure to put "%1" in the subject when posting.
bg: Помощ за потребителите се предлага чрез сайта Github. Слагайте „%1“ в заглавието, когато оставяте съобщение.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: If you have a question, you can {get an answer here}.
bg: {Тук може да получите отговор} на вашите въпроси.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: Bug reports and feature requests can be made {here}.
bg: {Тук може да подавате доклади} за грешки и заявки за нови възможности.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: If you want to read full information about this plugin and its history, you can {get info here}.
bg: {А тук е информацията} за приставката и историята ѝ.

en: Pulsars Configuration
bg: Настройки на пулсарите

en: Angle Measure Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката за измерване на ъгли

en: Show in Equatorial Coordinates
bg: В екваториални координати

en: Display with position angle
bg: Показване с позиционен ъгъл

en: Show in Horizontal Coordinates
bg: В хоризонтални координати

en: (e.g. for Dobson starhopping)
bg: (напр. за телескоп тип Добсън)

en: Display with position angle
bg: Показване с позиционен ъгъл

en: Attach start point to rotating sky
bg: Началната точка да се върти с небето

en: Attach end point to rotating sky
bg: Крайната точка да се върти с небето

en: Format
bg: Фoрмат

en: Use dms format for angles
bg: Ъглите да са в градуси, минути, секунди

en: Restore default settings
bg: Първоначални настройки

[ctx: tab in plugin windows]
en: About
bg: За приставката

en: Compass Marks
bg: Деления на компаса

en: Displays compass bearing marks along the horizon
bg: Показване на деленията на компаса по хоризонта

en: Compass marks
bg: Деления на компаса

en: Oculars
bg: Окуляри

en: Shows the sky as if looking through a telescope eyepiece. (Only magnification and field of view are simulated.) It can also show a sensor frame and a Telrad sight.
bg: Показва небето като през окуляра на телескоп. (Симулират се само увеличението и зрителния ъгъл.) Може да показва и размера на сензор и прицел тип Telrad.

en: Please select an object before switching to ocular view.
bg: Изберете обект, преди да включите окуляр.

en: &Previous ocular
bg: &P: Предишен окуляр

en: &Next ocular
bg: &N: Следващ окуляр

en: Select &ocular
bg: &O: Избор на окуляр

en: Toggle &crosshair
bg: &C: Мерна мрежа

en: Configure &Oculars
bg: &O: Настройки на „Окуляри“

en: Toggle &CCD
bg: &C: Рамка на матрица

en: Toggle &Telrad
bg: &T: Прицел Telrad

en: &Previous CCD
bg: &P: предишна матрица

en: &Next CCD
bg: &N: следваща матрица

en: &Select CCD
bg: &S: избор на матрица

en: &Rotate CCD
bg: &R: завъртане на матрица

en: &Reset rotation
bg: &R: нормална ориентация

en: Ocular view
bg: Изглед през окуляр

en: Oculars popup menu
bg: Меню на „Окуляри“

en: Show crosshairs
bg: Показване на визирния кръст

en: Image sensor frame
bg: Рамка на сензорната матрица

en: Telrad sight
bg: Прицел Telrad

en: Oculars plugin configuration
bg: Настройки на приставката Окуляри

en: Select next telescope
bg: Следващ телескоп

en: Select previous telescope
bg: Предишен телескоп

en: Select next eyepiece
bg: Следващ окуляр

en: Select previous eyepiece
bg: Предишен окуляр

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: RA/Dec (J2000.0) of cross
bg: α/δ (J2000.0) на кръста

note: TRANSLATORS: Unit of measure for scale - arcseconds per pixel
en: "/px
bg: ″/пикс.

en: Ocular
bg: Окуляр

en: Binocular
bg: Бинокъл

note: TRANSLATORS: FL = Focal length
en: Ocular FL: %1 mm
bg: ФР на окуляра: %1 mm

note: TRANSLATORS: aFOV = apparent field of view
en: Ocular aFOV: %1
bg: aFOV на окуляра: %1

en: Lens #%1
bg: Леща № %1

en: Lens #%1: %2
bg: Леща № %1: %2

en: Lens: none
bg: Леща: без

en: Telescope #%1
bg: Телескоп № %1

en: Magnification: %1
bg: Увеличение: %1

en: Exit pupil: %1 mm
bg: Изходна зеница: %1 mm

en: FOV: %1
bg: Зрит. ъгъл: %1

en: Dimensions: %1
bg: Размери: %1

en: Sensor #%1
bg: Сензор № %1

en: Sensor #%1: %2
bg: Сензор № %1: %2

en: Telescope #%1: %2
bg: Телескоп № %1: %2

en: &Lens
bg: &L: леща

en: &Previous lens
bg: &P: предишна леща

en: &Next lens
bg: &N: следваща леща

en: &Telescope
bg: &T: телескоп

en: &Previous telescope
bg: &P: предишен телескоп

en: &Next telescope
bg: &N: следващ телескоп

en: Previous ocular
bg: Предишен окуляр

en: Next ocular
bg: Следващ окуляр

en: Previous lens
bg: Предишна леща

en: Next lens
bg: Следваща леща

en: Previous CCD frame
bg: Предишна матрица

en: Next CCD frame
bg: Следваща матрица

en: Previous telescope
bg: Предишен телескоп

en: Next telescope
bg: Следващ телескоп

en: Reset the sensor frame rotation
bg: Без завъртане на сензорната рамка

en: Rotate the sensor frame 15 degrees counterclockwise
bg: Завъртане на сензорната рамка 15° обратно на часовниковата

en: Rotate the sensor frame 5 degrees counterclockwise
bg: Завъртане на сензорната рамка 5° обратно на часовниковата

en: Rotate the sensor frame 1 degree counterclockwise
bg: Завъртане на сензорната рамка 1° обратно на часовниковата

en: Rotate the sensor frame 15 degrees clockwise
bg: Завъртане на сензорната рамка 15° по часовниковата

en: Rotate the sensor frame 5 degrees clockwise
bg: Завъртане на сензорната рамка 5° по часовниковата

en: Rotate the sensor frame 1 degree clockwise
bg: Завъртане на сензорната рамка 1° по часовниковата

en: Effective focal length of the ocular
bg: Ефективно фокусно разстояние на окуляра

en: Apparent field of view of the ocular
bg: Видим зрителен ъгъл на окуляра

en: Multiplicity: %1
bg: Множител: %1

en: Lens: None
bg: Леща: без

en: Multiplicity: N/A
bg: Множител: няма

en: Focal length of eyepiece
bg: Фокусно разстояние на окуляр

en: Dimensions field of view
bg: Размер на зрителното поле

en: X scale
bg: Мащаб по X

en: Horizontal scale
bg: Хоризонтален мащаб

en: Y scale
bg: Мащаб по Y

en: Vertical scale
bg: Вертикален мащаб

en: Rotation: %1
bg: Завъртане: %1

en: Magnification provided by these binoculars
bg: Увеличението предоставено от този бинокъл

en: Actual field of view provided by these binoculars
bg: Истинско зрително поле на този бинокъл

en: Exit pupil provided by these binoculars
bg: Изходна зеница на тези бинокли

en: Magnification provided by this ocular/lens/telescope combination
bg: Увеличение при тази комбинация от окуляр/леща/телескоп

en: Actual field of view provided by this ocular/lens/telescope combination
bg: Истинско зрително поле при тази комбинация от окуляр/леща/телескоп

en: Exit pupil provided by this ocular/lens/telescope combination
bg: Изходна зеница при тази комбинация от окуляр/леща/телескоп

en: Rayleigh criterion
bg: Критерий на Рейлu

en: The Rayleigh resolution criterion
bg: Критерий на Рейлu за разделителна способност

en: Dawes' limit
bg: Граница на Доус

en: Dawes' resolution criterion
bg: Критерий на Доус за разделителна способност

en: Abbe's limit
bg: Граница на Абе

en: Abbe’s diffraction resolution limit
bg: Критерий на Абе за разделителна способност

en: Sparrow's limit
bg: Граница на Спароу

en: Sparrow's resolution limit
bg: Критерий на Спароу за разделителна способност

en: Visual resolution
bg: Визуална разделителна способност

en: Visual resolution is based on eye properties and magnification
bg: Визуалната разделителна способност зависи от увеличението и възможностите на окото

note: TRANSLATORS: tFOV for binoculars (tFOV = True Field of View)
en: tFOV:
bg: Истинско зрително поле:

note: TRANSLATORS: Magnification factor for binoculars
en: Magnification factor:
bg: Коефициент на увеличение:

en: Diameter:
bg: Диаметър:

en: aFOV:
bg: Видимо зрително поле:

en: Focal length:
bg: Фокусна дължина:

en: Field stop:
bg: Край на полето:

en: Oculars Plug-in
bg: Приставка „Окуляри“

en: Barlow lens feature
bg: Свойства на леща на Барлоу

en: Overview
bg: Обобщено

en: This plugin is intended to simulate what you would see through an eyepiece.  This configuration dialog can be used to add, modify, or delete eyepieces and telescopes, as well as CCD Sensors.  Your first time running the app will populate some samples to get your started.
bg: Тази приставка служи да симулира изгледа през окуляр. В прозореца на настройките може да добавите, промените и изтриете окуляри, телескопи и CCD матрици. При първото стартиране на приставката автоматично се попълват примерни стойности, за да може да започнете работа.

en: You can choose to scale the image you see on the screen.
bg: Може да мащабирате изображението на екрана.

en: This is intended to show you a better comparison of what one eyepiece/telescope combination will be like when compared to another.
bg: С това може да сравните една комбинация телескоп/окуляр с друга.

en: The same eyepiece in two different telescopes of differing focal length will produce two different exit pupils, changing the view somewhat.
bg: Един и същ окуляр при телескопи с различна фокусно разстояние има различна изходна зеница, което променя изгледа.

en: The trade-off of this is that, with the image scaled, a large part of the screen can be wasted.
bg: Цената, която се плаща, е че при смаляване на изображението, по-голяма част от екрана остава неизползвана.

en: Therefore I recommend that you leave it off, unless you feel you have a need of it.
bg: Препоръката е да не променяте тази настройка, освен ако не сте сигурни, че ви трябва.

en: You can toggle a crosshair in the view.  Ideally, I wanted this to be aligned to North.  I've been unable to do so.  So currently it aligns to the top of the screen.
bg: Може да превключите визирен кръст. В идеалния случай щеше да е ориентиран спрямо посока север, но засега е ориентиран по горната част на екрана.

en: You can toggle a Telrad finder; this can only be done when you have not turned on the Ocular view.  This feature draws three concentric circles of 0.5%1, 2.0%1, and 4.0%1, helping you see what you would expect to see with the naked eye through the Telrad (or similar) finder.
bg: Можете да превключите прицел Telrad, но само ако не сте включили изглед за окуляр. Така се изобразяват три концентрични кръга в центъра на екрана с ъглови размери 0,5%1, 2,0%1, и 4,0%1, което показва изгледа с през прицел Telrad (или подобен).

en: If you find any issues, please let me know.  Enjoy!
bg: Ако имате проблеми с приставката, молим да ги докладвате.

en: Hot Keys
bg: Бързи клавиши

en: The plug-in's key bindings can be edited in the Keyboard shortcuts editor (F7).
bg: Клавишните комбинации на приставката може да се променят в редактора за това (F7).

en: [no key defined]
bg: [не е зададен клавиш]

en: Switches on/off the ocular overlay.
bg: Превключване на окулярната маска.

en: Opens the pop-up navigation menu.
bg: Отваряне на менюто за насочване.

en: Rotate reticle pattern of the eyepiece clockwise.
bg: Завъртане на визирния кръст надясно.

en: Rotate reticle pattern of the eyepiece сounterclockwise.
bg: Завъртане на визирния кръст наляво.

en: Interface
bg: Интерфейс

en: Arrow button scale (requires restart)
bg: Мащаб на бутоните за стрелките (изисква рестартиране на Stellarium)

en: Show resolution criteria
bg: Критерий за разделителната способност

en: On-screen control panel
bg: Контролен панел

en: Mark it if you want the FOV value the same like at the startup of Stellarium.
bg: Когато е избрано, зрителното поле се връща към това, с което Stellarium стартира.

en: Restore FOV to initial values
bg: Възстановяване на първоначалното зрително поле

en: Mark it if you want the direction value the same like at the startup of Stellarium.
bg: Когато е избрано, посоката се връща към тази, с която Stellarium стартира.

en: Restore direction to initial values
bg: Възстановяване на първоначалната посока

en: Show oculars button on toolbar
bg: Бутон за окулярите на лентата с инструменти

en: Scale image circle
bg: Промяна на размера на зрителния кръг

en: Hide grids and lines when enabled
bg: При включване се скриват линиите на мрежите

en: Apply limits stellar magnitude for different apertures of telescopes
bg: Ограничаване на звездната величина според апертурата на телескопа

en: Limit stellar magnitude
bg: Ограничаване на звездната величина

en: Enable only if an object is selected
bg: Включване, ако има избран обект

en: In ocular mode, allow some visibility outside ocular circle.
bg: Частична видимост извън полето на окуляра в окулярен режим

en: Use semi-transparent mask
bg: Полупрозрачна маска

en: Sensor view
bg: Сензорен изглед

en: Use degrees and minutes for FOV of CCD
bg: Зрителното поле на матрицата е в градуси и минути

en: Enable automatic switch of mount type from the telescope settings for horizontal orientation of CCD frame.
bg: Автоматична смяна на вида монтиране от настройките на телескопа при хоризонтална ориентация на CCD матрицата.

en: Enable automatic switch of mount type
bg: Автоматична смяна на монтирането

en: Telrad view
bg: Изглед Telrad

en: Enable scaling FOV for Telrad
bg: Мащабиране на зрителното поле за Telrad

en: General
bg: Общи

en: Add
bg: Добавяне

en: Name:
bg: Име:

en: Binoculars
bg: Бинокъл

en: Has permanent cross-hairs
bg: С постоянен визирен кръст

en: Eyepieces
bg: Окуляри

en: Multiplier:
bg: Множител:

en: Values of multiplicity >1 expand the focal length (Barlow lens). Values of multiplicity <1 reduce the focal length (Shapley lens).
bg: Множител >1 увеличава фокусната дължина (леща на Барлоу). Множител <1 намалява фокусната дължина (леща на Шепли).

en: Lenses
bg: Лещи

en: Resolution x (pixels):
bg: Разделителна способност по X [пиксели]:

en: Resolution y (pixels):
bg: Разделителна способност по Y [пиксели]:

en: Chip height (mm):
bg: Височина на чипа [mm]:

en: Chip width (mm):
bg: Широчина на чипа [mm]:

en: Pixel width (micron):
bg: Широчина на пиксела (микрони):

en: Pixel height (micron):
bg: Височина на пиксела (микрони):

en: Prism/CCD distance (mm):
bg: Разстояние призма/матрица [mm]:

en: Prism/CCD height (mm):
bg: Височина призма/матрица [mm]:

en: Prism/CCD width (mm):
bg: Широчина призма/матрица [mm]:

en: Position angle (degrees):
bg: Позиционен ъгъл [градуси]:

en: Off-Axis guider
bg: Извъносов гид

en: Rotation Angle (degrees):
bg: Ъгъл на завъртане [градуси]:

en: Binning x:
bg: Биниране по X:

en: Binning y:
bg: Биниране по Y:

en: Sensors
bg: Сензори

en: Horizontal flip
bg: Хоризонтално обръщане

en: Vertical flip
bg: Вертикално обръщане

en: Equatorial Mount
bg: Екваториално монтиране

en: Telescopes
bg: Телескопи

en: Satellites
bg: Спътници

en: Prediction of artificial satellite positions in Earth orbit based on NORAD TLE data
bg: Предсказване на положенията на изкуствени спътници в орбита около Земята въз основа на данни във форма̀та TLE на NORAD.

en: Satellite hints
bg: Маркери за спътниците

en: Satellite labels
bg: Етикети на спътниците

en: Satellites configuration window
bg: Настройки на „Спътници“

en: The old satellites.json file is no longer compatible - using default file
bg: Файлът satellites.json е в остарял формат и ще бъде заменен с примерен файл в новия формат.

note: TRANSLATORS: Satellite group: Bright/naked-eye-visible satellites
en: visual
bg: видими

note: TRANSLATORS: Satellite group: Scientific satellites
en: scientific
bg: научни

note: TRANSLATORS: Satellite group: Communication satellites
en: communications
bg: комуникационни

note: TRANSLATORS: Satellite group: Navigation satellites
en: navigation
bg: навигационни

note: TRANSLATORS: Satellite group: Amateur radio (ham) satellites
en: amateur
bg: любителски

note: TRANSLATORS: Satellite group: Weather (meteorological) satellites
en: weather
bg: метеорологични

note: TRANSLATORS: Satellite group: Satellites in geostationary orbit
en: geostationary
bg: геостационарни

note: TRANSLATORS: Satellite group: Satellites that are no longer functioning
en: non-operational
bg: неработещи

note: TRANSLATORS: Satellite group: Space stations
en: stations
bg: станции

note: TRANSLATORS: Satellite group: Education satellites
en: education
bg: образование

note: TRANSLATORS: Satellite group: Satellites belonging to the space observatories
en: observatory
bg: обсерватория

note: TRANSLATORS: Satellite description. "Hubble" is a person's name.
en: The Hubble Space Telescope
bg: Космическият телескоп Хъбъл

note: TRANSLATORS: Satellite description.
en: The International Space Station
bg: Международната космическа станция

note: TRANSLATORS: Satellite description.
en: China's first space station
bg: Първата космическа станция на Китай

note: TRANSLATORS: Satellite description.
en: The russian space radio telescope RadioAstron
bg: Руският космически радиотелескоп РадиоАстрон

note: TRANSLATORS: Satellite description.
en: International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory
bg: Международната астрофизическа лаборатория за γ-лъчи

note: TRANSLATORS: Satellite description.
en: The Gamma-Ray Observatory
bg: Обсерватория за γ-лъчи

note: TRANSLATORS: Satellite name: International Space Station
en: ISS (ZARYA)
bg: МКС (ЗАРЯ)

note: TRANSLATORS: Satellite name: International Space Station
en: ISS
bg: МКС

note: TRANSLATORS: Satellite name: Hubble Space Telescope
en: HST
bg: Телескоп Хъбъл

note: TRANSLATORS: Satellite name: Spektr-R Space Observatory (or RadioAstron)
en: SPEKTR-R
bg: СПЕКТР-Р

note: TRANSLATORS: Satellite name: International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory (INTEGRAL)
en: INTEGRAL
bg: ИНТЕГРАЛ

note: TRANSLATORS: China's first space station name
en: TIANGONG 1
bg: ТЯНГОНГ 1

en: International Designator
bg: Международно обозначение

en: artificial satellite
bg: изкуствен спътник

en: Approx. magnitude
bg: Прибл. зв. вел.

note: TRANSLATORS: Slant range: distance between the satellite and the observer
en: Range
bg: Разстояние

note: TRANSLATORS: Rate at which the distance changes
en: Range rate
bg: Промяна на разстояние

en: SubPoint (Lat./Long.)
bg: Подточка (шир./дълж.)

note: TRANSLATORS: TEME (True Equator, Mean Equinox) is an Earth-centered inertial coordinate system
en: TEME coordinates
bg: Координати по TEME

note: TRANSLATORS: TEME (True Equator, Mean Equinox) is an Earth-centered inertial coordinate system
en: TEME velocity
bg: Скорост спрямо TEME

en: Sun reflection angle
bg: Ъгъл на отразяване на слънцето

en: Group
bg: Група

en: Groups
bg: Групи

en: Operational status
bg: Оперативно състояние

en: The satellite and the observer are in sunlight.
bg: И спътникът, и наблюдателят са на слънце.

en: The satellite is visible.
bg: Спътникът е видим.

en: The satellite is eclipsed.
bg: Спътникът е в затъмнение.

en: The satellite is not visible
bg: Спътникът не е видим.

[ctx: operational status]
en: unknown
bg: неизвестен

[ctx: operational status]
en: operational
bg: работещ

[ctx: operational status]
en: nonoperational
bg: неработещ

[ctx: operational status]
en: partially operational
bg: частично работещ

[ctx: operational status]
en: standby
bg: в готовност

[ctx: operational status]
en: spare
bg: резервен

[ctx: operational status]
en: extended mission
bg: разширена мисия

[ctx: operational status]
en: decayed
bg: разпадащ се

en: Save predicted Iridium flares as...
bg: Запазване на изчислените проблясвания от спътници Iridium като…

en: Stellarium Satellites Plugin
bg: Приставка за Stellarium „Спътници“

en: Iridium flares
bg: Проблясвания от спътници Iridium

en: The Satellites plugin predicts the positions of artificial satellites in Earth orbit.
bg: Приставката „Спътници“ (Satellites) служи за предсказване на позициите на изкуствени спътници в орбита около Земята.

en: Notes for users
bg: Бележки за потребителите

en: Satellites and their orbits are only shown when the observer is on Earth.
bg: Спътниците и техните орбити се показват, само когато наблюдателят е на Земята.

en: Predicted positions are only good for a fairly short time (on the order of days, weeks or perhaps a month into the past and future). Expect high weirdness when looking at dates outside this range.
bg: Изчислените позиции са актуални само за доста кратко време (дни, седмици или най-много месец преди и след сегашния момент). Очаквайте странни резултати, ако използвате дати извън този срок.

en: Orbital elements go out of date pretty quickly (over mere weeks, sometimes days).  To get useful data out, you need to update the TLE data regularly.
bg: Орбиталните елементи остаряват доста бързо (само за седмици, а понякога и за дни). За да получите използваеми данни, трябва да обновявате списъците с TLE редовно.

note: TRANSLATORS: The translated names of the button and the tab are filled in automatically. You can check the original names in Stellarium. File names are not translated.
en: Clicking the "%1" button in the "%2" tab of this dialog will revert to the default %3 file.  The old file will be backed up as %4.  This can be found in the user data directory, under "modules/Satellites/".
bg: Ако натиснете бутона „%1“ на страницата „%2“ на този прозорец, файлът %3 ще бъде заменен с оригиналния. Старият файл ще бъде запазен като %4. Тези файлове могат да бъдат намерени в директорията за потребителски данни, в поддиректорията „modules/Satellites/“.

en: The Satellites plugin is still under development.  Some features are incomplete, missing or buggy.
bg: Приставката „Спътници“ все още е в процес на разработка. Някои функции може да липсват, да са недовършени или да не работят добре.

note: TRANSLATORS: Title of a section in the About tab of the Satellites window
en: TLE data updates
bg: Обновяване на списъците от TLE

en: The Satellites plugin can automatically download TLE data from Internet sources, and by default the plugin will do this if the existing data is more than 72 hours old.
bg: Приставката „Спътници“ може да сваля списъци с TLE от източници в Интернет и стандартно това ще става, ако текущите списъци са по-стари от 72 часа.

en: If you disable Internet updates, you may update from a file on your computer.  This file must be in the same format as the Celestrak updates (see %1 for an example).
bg: Ако изключите обновяванията през Интернет, можете да извършите обновяване от файл на вашия компютър. Файлът трябва да бъде в същия формат като обновяванията на Celestrak (вижте например %1).

en: <b>Note:</b> if the name of a satellite in update data has anything in square brackets at the end, it will be removed before the data is used.
bg: <b>Забележка:</b> Ако името на даден спътник в обновяващия списък има в края си нещо заградено в квадратни скоби, то ще бъде махнато при зареждането на списъка.

en: Adding new satellites
bg: Добавяне на нови спътници

en: Make sure the satellite(s) you wish to add are included in one of the URLs listed in the Sources tab of the satellites configuration dialog.
bg: Уверете се, че спътниците, които искате да добавите, присъстват в някой от ресурсите на адресите, изброени в раздела за спътници в прозореца за настройки.

en: Go to the Satellites tab, and click the '+' button.  Select the satellite(s) you wish to add and select the 'add' button.
bg: Отидете към раздел „Спътници“ и натиснете бутона „+“. Изберете интересуващите ви спътници и натиснете бутона „Добавяне“.

en: Technical notes
bg: Технически забележки

en: Positions are calculated using the SGP4 & SDP4 methods, using NORAD TLE data as the input.
bg: Позициите се изчисляват по методите SGP4 и SDP4, използвайки данни във форма̀та TLE на NORAD за изходни данни.

en: The orbital calculation code is written by Jose Luis Canales according to the revised Spacetrack Report #3 (including Spacetrack Report #6).
bg: Кодът за изчисляване на орбитите е написан от Хосе Луи Каналес (Jose Luis Canales) въз основа на ревизирания Spacetrack Report #3 (включително Spacetrack Report #6).

note: TRANSLATORS: The numbers contain the opening and closing tag of an HTML link
en: See %1this document%2 for details.
bg: Вижте %1този документ%2 за подробности.

en: Next update
bg: Следващо обновяване

en: Internet updates disabled
bg: Обновяването по Интернет е изключено

en: Updating now...
bg: Тече обновяване…

en: < 1 minute
bg: < 1 минута

en: Update error
bg: Грешка при обновяване

en: Updated %1/%2 satellite(s); %3 added; %4 removed
bg: Обновени %1/%2 спътници; %3 — добавени; %4 — премахнати

en: Updated %1/%2 satellite(s); %3 added; %4 missing
bg: Обновени %1/%2 спътници; %3 — добавени; %4 — липсват

en: [new source]
bg: [нов източник]

en: Update now
bg: Обновяване сега

en: Update from files
bg: Обновяване от файлове

en: [orbit calculation error]
bg: [грешка при изчисляване]

en: [all newly added]
bg: [всички новодобавени]

en: [all not displayed]
bg: [всички непоказвани]

en: [all displayed]
bg: [всички показвани]

en: [all]
bg: [всички]

note: TRANSLATORS: Displayed in the satellite group selection box.
en: New group...
bg: Нова група…

en: Select TLE Update File
bg: Избор на файл с TLE за обновяване

en: Brightness
bg: Яркост

en: Satellite
bg: Спътник

en: Downloading data...
bg: Изтегляне на данни…

en: Stellarium is downloading satellite data from the update sources. Please wait...
bg: Stellarium изтегля информация за спътниците от източниците на обновявания. Изчакайте…

en: Select TLE source file(s)...
bg: Изберете файл(ове), съдържащ(и) TLE…

en: Processing data...
bg: Обработват се данни…

en: No data could be downloaded. Try again later.
bg: Изтеглянето на данни бе неуспешно, опитайте по-късно.

en: Download aborted.
bg: Изтеглянето е преустановено.

en: Get data
bg: Получаване на данни

en: Catalog Number: %1
bg: Каталожен номер: %1

en: Satellites Configuration
bg: Конфигурация на „Спътници“

en: Updates
bg: Обновления

en: Update satellite data from Internet sources
bg: Обновяване на данните на спътниците от източници в Интернет

en: Last update:
bg: Последно обновяване:

en: On update, add all new satellites from the selected source(s)
bg: При обновяване да се добавят и всички нови спътници от избраните източници

en: On update, remove the satellites that are no longer listed in the update sources
bg: При обновяване да се премахват спътниците, които вече не са в избраните източници

en: Update frequency (hours):
bg: Честота на обновяване [час]:

en: Label font size (pixels):
bg: Размер на шрифта на етикетите [пиксели]:

en: Orbit lines
bg: Орбитални линии

en: Number of segments used to draw the line
bg: Брой сегменти, използвани да се изчертае линията

en: Duration of a single segment in seconds
bg: Продължителност на един сегмент в секунди

en: Number of  segments:
bg: Брой сегменти:

en: Number of segments used to draw each end of the line
bg: Брой сегменти, използвани да се изчертае всеки край на линията

en: Fade length:
bg: Брой угасващи:

en: Segment length (s):
bg: Дължина на сегмента [″]:

en: Show artificial satellites as markers
bg: Изкуствените спътници да са маркери

en: Hide invisible artificial satellites
bg: Скриване на изкуствените спътници вън от видимост

en: Save settings as default
bg: Запазване на настройките

en: Settings
bg: Настройки

en: Double-click a satellite to start tracking it.
bg: Двукратно натискане върху спътник за следването му

en: Add more satellites
bg: Добавяне на още спътници

en: Remove the selected satellites
bg: Премахване на избраните спътници

en: Save changes
bg: Запазване на промените

en: Catalog number:
bg: Номер в каталога:

en: Display the selected satellite(s)
bg: Показване на избраните спътник или спътници

en: Displayed
bg: Показван

en: Display orbit line(s) for the selected satellite(s)
bg: Показване на част от орбитата на избраните спътници

en: Orbit
bg: Орбита

en: Do not update (or remove on update) the selected satellite(s)
bg: Без обновяване, вкл. изтриване на избраните спътници

en: Do not update
bg: Без обновяване

en: Description:
bg: Описание:

en: Groups:
bg: Групи:

en: TLE set:
bg: Данни във формат TLE:

en: Satellites in the marked source lists will be automatically added on the next update if they are not already in the collection.
bg: Спътниците в избраните списъци с източници автоматично ще бъдат добавени при следващото обновяване, ако вече не са изтеглени.

en: Enter or edit the URL of the selected source. Changes are saved by pressing Enter.
bg: Въвеждане или редактиране на URL адреса на избрания източник. Промените се запазват с натискане на „Enter“.

en: Add new source
bg: Добавяне на нов източник

en: Remove selected source
bg: Премахване на избрания източник

en: Sources
bg: Източници

en: Flare prediction (days):
bg: Предсказване на проблясване [дни]:

en: Predict Iridium flares
bg: Прогнозни проблясвания от Iridium

en: Save predictions...
bg: Запазване на прогнозата за проблясванията…

en: More Satellites
bg: Още спътници

en: Get data from update sources
bg: Получаване на данни от източниците за обновяване

en: Abort download
bg: Спиране на изтеглянето

en: New satellites
bg: Нови спътници

en: Mark all
bg: Всичко

en: Mark none
bg: Нищо

en: Discard
bg: Отхвърляне

en: Telescope Control
bg: Контрол на телескоп

en: This plug-in allows Stellarium to send "slew" commands to a telescope on a computerized mount (a "GoTo telescope").
bg: Тази приставка позволява на Stellarium да изпраща команди за насочване към телескоп с компютъризирано окачване (т.нар. „GoTo“ телескоп).

en: Move telescope #%1 to selected object
bg: Насочване на телескоп № %1 към избрания обект

en: Move telescope #%1 to the point currently in the center of the screen
bg: Насочване на телескоп № %1 към текущия център на екрана

en: Move a telescope to a given set of coordinates
bg: Насочване на телескоп към зададени координати

note: TRANSLATORS: Description for Meade AutoStar compatible mounts
en: Any telescope or telescope mount compatible with Meade's AutoStar controller.
bg: Всяко монтиране на телескоп, съвместимо с управлението на Meade AutoStar.

note: TRANSLATORS: Description for Meade LX200 (compatible) mounts
en: Any telescope or telescope mount compatible with Meade LX200.
bg: Всяко монтиране на телескоп, съвместимо с управлението на Meade LX200.

note: TRANSLATORS: Description for Meade ETX70 (#494 Autostar, #506 CCS) mounts
en: Meade's ETX70 with the #494 Autostar controller and the #506 Connector Cable Set.
bg: Meade ETX70 с управление #494 Autostar и кабели #506.

note: TRANSLATORS: Description for Losmandy G-11 mounts
en: Losmandy's G-11 telescope mount.
bg: Монтиране Losmandy G-11.

note: TRANSLATORS: Description for Wildcard Innovations Argo Navis (Meade mode) mounts
en: Wildcard Innovations' Argo Navis DTC in Meade LX200 emulation mode.
bg: Wildcard Innovations Argo Navis DTC в режим на емулация на Meade LX200.

note: TRANSLATORS: Description for Celestron NexStar (compatible) mounts
en: Any telescope or telescope mount compatible with Celestron NexStar.
bg: Всяко монтиране на телескоп, съвместимо с управлението на Celestron NexStar.

note: TRANSLATORS: Description for Sky-Watcher SynScan (version 3 or later) mounts
en: Any Sky-Watcher mount that uses version 3 or later of the SynScan hand controller.
bg: Всяко монтиране на Sky-Watcher с версия 3 и по-голяма на ръчно управление SynScan.

note: TRANSLATORS: Description for Sky-Watcher SynScan AZ GOTO mounts
en: The Sky-Watcher SynScan AZ GOTO mount used in a number of telescope models.
bg: Монтиране Sky-Watcher SynScan AZ GOTO, използвано в доста модели телескопи.

en: Read-only telescope
bg: Телескоп в режим само за четене

en: Telescope position:
bg: Позиция на телескопа:

en: Distance to target position:
bg: Разстояние до целевото положение:

en: INDI Settings
bg: Настройки INDI

en: TCP port:
bg: TCP порт:

en: Host name or IPv4 address of the machine that hosts the telescope server
bg: Име на хоста или IPv4 адреса на машината, на която е сървъра за телескоп

en: Host:
bg: Хост:

en: Refresh devices
bg: Опресняване на устройствата

en: Devices:
bg: Устройства:

en: Max
bg: Макс.

en: Min
bg: Мин.

en: The approximate time it takes for the signals from the telescope to reach Stellarium. Increase this value if the reticle is skipping.
bg: Приблизително време, за да стигнат сигналите от телескопа до Stellarium. Увеличете тази стойност, ако визирният кръст прескача.

en: Refresh rate of the RTS2 telescope. Delay before sending next telescope status request. The default value of 0.5 second works fine with most setups.
bg: Честота на обновяване на телескоп по RTS2. Забавяне преди изпращането на следващата заявка към телескопа. Стандартната стойност от 0,5 секунди работи добре в повечето случаи.

en: Add New Telescope
bg: Добавяне на нов телескоп

en: Configure Telescope
bg: Настройване на телескоп

en: N/A
bg: Не е налична

en: Starting
bg: Стартира се

en: Connecting
bg: Свързване

en: Connected
bg: Свързан

en: Disconnected
bg: Несвързан

en: Stopped
bg: Спрян

en: Telescope Control plug-in
bg: Приставка за управление на телескоп

en: Plug-in and GUI programming
bg: Приставка и програмиране на ГПИ

en: RTS2 support
bg: Поддръжка на RTS2

en: This plug-in is based on and reuses a lot of code under the GNU General Public License:
bg: Тази приставка използва много код под Общия публичен лиценз на GNU:

en: the Telescope, TelescopeDummy, TelescopeTcp and TelescopeMgr classes in Stellarium's code (the client side of Stellarium's original telescope control feature);
bg: класовете Telescope, TelescopeDummy, TelescopeTcp и TelescopeMgr в кода на Stellarium (клиентската част на първоначалната поддръжка на управлението на телескопи в програмата);

en: the telescope server core code (licensed under the LGPL)
bg: сървърния код за телескопи (под По-малкия общ публичен лиценз на GNU)

en: the TelescopeServerLx200 telescope server core code (originally licensed under the LGPL)
bg: сървърния код на TelescopeServerLx200 (първоначално под По-малкия общ публичен лиценз на GNU)

en: Author of all of the above - the client, the server core, and the LX200 server, along with the Stellarium telescope control network protocol (over TCP/IP), is <b>Johannes Gajdosik</b>.
bg: Автор на всичко по-горе — клиента, сървъра и LX200, заедно с мрежовия протокол по TCP/IP за управление на телескопи, е <b>Johannes Gajdosik</b>.

en: the TelescopeServerNexStar telescope server core code (originally licensed under the LGPL, based on TelescopeServerLx200) by <b>Michael Heinz</b>.
bg: сървърният код TelescopeServerNexStar (първоначално под По-малкия общ публичен лиценз на GNU, базиран на TelescopeServerLx200) е на <b>Michael Heinz</b>.

en: INDI by <b>Alessandro Siniscalchi</b>.
bg: INDI от <b>Alessandro Siniscalchi</b>.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: A more complete and up-to-date documentation for this plug-in can be found on the {Telescope Control} page in the Stellarium Wiki.
bg: Проверете за по-пълна и актуална документация на тази приставка в страницата „{Управление на телескопи}“ в уикито на Stellarium.

en: Contents
bg: Съдържание

en: Abilities and limitations
bg: Възможности и ограничения

en: The original telescope control feature
bg: Първоначалните възможности за управление на телескоп

en: Using this plug-in
bg: Чрез тази приставка

en: Main window ('Telescopes')
bg: Основен прозорец („Телескопи“)

en: Telescope configuration window
bg: Прозорец за настройки на телескоп

en: Connection type
bg: Вид връзка

en: Telescope properties
bg: Настройки на телескоп

en: Device settings
bg: Настройки на устройството

en: Connection settings
bg: Настройки на връзката

en: Field of view indicators
bg: Индикатори за зрително поле

en: 'Slew telescope to' window
bg: Прозорец „Насочване на телескопа“

en: Telescope commands
bg: Команди на телескопа

en: Supported devices
bg: Поддържани устройства

en: Virtual telescope
bg: Виртуален телескоп

en: This plug-in allows Stellarium to send only '<b>slew</b>' ('go to') commands to the device and to receive its current position. It cannot issue any other commands, so users should be aware of the possibility for mount collisions and similar situations. (To abort a slew, you can start another one to a safe position.)
bg: Тази приставка позволява на Stellarium да изпраща само команди за „<b>насочване</b>“ към устройството и да получава текущата позиция. Приставката не може да праща други команди, затова внимавайте да не ударите телескопа във вилката, друга част от монтирането или въобще някакъв обект. Внимавайте и за други подобни ситуации. За да прекратите едно придвижване, задайте след него друго, по възможност — към безопасна позиция.

en: As of the current version, this plug-in doesn't allow satellite tracking, and is not very suitable for lunar or planetary observations.
bg: Текущата версия не позволява следенето на изкуствени спътници и не е особено удобна за наблюдения на Луната и планетите.

en: WARNING: Stellarium CANNOT prevent your telescope from being pointed at the Sun.
bg: ВНИМАНИЕ: Stellarium НЕ МОЖЕ да предотврати насочването на телескопа ви към Слънцето!

en: Never point your telescope at the Sun without a proper solar filter installed. The powerful light amplified by the telescope WILL cause irreversible damage to your eyes and/or your equipment.
bg: НИКОГА не насочвайте телескопа си към Слънцето без подходящ филтър. Мощната светлина, усилена от оптиката на телескопа, ЩЕ УВРЕДИ НЕОБРАТИМО очите ви и апаратурата.

en: Even if you don't do it deliberately, a slew during daylight hours may cause your telescope to point at the sun on its way to the given destination, so it is strongly recommended to avoid using the telescope control feature before sunset without appropriate protection.
bg: Дори да внимавате при насочването на телескопа той може да премине през Слънцето при придвижването си към определена точка, затова силно препоръчваме да не използвате възможностите за управление на телескоп преди залез, освен ако не сте поставили правилната защита — филтри.

en: Back to top
bg: Обратно горе

en: As of Stellarium 0.10.5, the original telescope control feature has been removed. There is no longer a way to control a telescope with Stellarium without this plug-in.
bg: От версия 0.10.5 на Stellarium първоначалната възможност за управление на телескоп е премахната. Няма начин да насочите телескоп със Stellarium, освен ако не инсталирате тази приставка.

en: Here are two general ways to control a device with this plug-in, depending on the situation:
bg: Общо взето има два начина да управлявате телескоп с приставката. Кой от двата зависи от ситуацията:

en: DIRECT CONNECTION
bg: ПРЯКА ВРЪЗКА

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: A {device supported by the plug-in} is connected with a cable to the computer running Stellarium;
bg: {Поддържано от приставката устройство} е вързано с кабел към компютъра, на който е стартиран Stellarium;

en: INDIRECT CONNECTION
bg: НЕПРЯКА ВРЪЗКА

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: A device is connected to the same computer but it is driven by a {stand-alone telescope server program}
bg: Устройството е свързано с компютъра, на който е стартиран Stellarium, но то се управлява от {отдѐлен сървър за управление на телескоп}

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: or a {third-party application} <b>that can 'talk' to Stellarium</b>;
bg: или някаква {друга програма}, <b>към която Stellarium може да се свърже</b>;

en: A device is connected to a remote computer and the software that drives it can 'talk' to Stellarium <i>over the network</i>; this software can be either one of Stellarium's stand-alone telescope servers, or a third party application.
bg: Устройството е свързано към отдалечен компютър и софтуерът, който го управлява, може да комуникира със Stellarium <i>по мрежата</i>. Този софтуер може да е някой от сървърите на Stellarium или друга програма.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: Most older telescopes use cables that connect to a {serial port} (RS-232), the newer ones use USB (Universal Serial Bus).
bg: Повечето стари телескопи се свързват с кабел към {сериен порт — RS-232}. По-новите модели използват USB (универсалната серийна шина).

en: On Linux and Mac OS X both cases are handled identically by the plug-in. On Windows, a USB connection may require a 'virtual serial port' software, if it is not supplied with the cable or the telescope.
bg: Под Linux и Mac OS X и двата варианта се третират като един и същ. Под Windows връзката по USB може да се нуждае от програма за „виртуален сериен порт“. Често, но не винаги, той се доставя с телескопа или кабелите към него.

en: Such a software creates a virtual ('fake') COM port that corresponds to the real USB port so it can be used by the plug-in.
bg: Тази програма служи да създаде виртуален COM порт, който отговаря на съществуващия USB порт — така комбинацията може да се използва от тази приставка.

en: On all three platforms, if the computer has no 'classic' serial ports and the telescope can connect only to a serial port, a serial-to-USB (RS-232-to-USB) adapter may be necessary.
bg: И на трите операционни системи, когато компютърът не разполага с истински сериен порт, а телескопът може да ползва само такъв, ще ви се наложи да си вземете преходник от RS-232 към USB.

en: Telescope set-up (setting geographical coordinates, performing alignment, etc.) should be done before connecting the telescope to Stellarium.
bg: Настройването на телескопа (напр. задаване на географски координати, юстиране и т.н.) трябва да се извърши преди свързването му със Stellarium.

en: The plug-in's main window can be opened:
bg: Основният прозорец на приставката може да бъде отворен:

en: By pressing the 'configure' button for the plug-in in the 'Plugins' tab of Stellarium's Configuration window (opened by pressing <b>F2</b> or the respective button in the left toolbar).
bg: След като натиснете бутона „Настройки“ в подпрозореца „Приставки“ в прозореца на Stellarium за настройки. Той се отваря с натискането на <b>F2</b> или бутона му от лявата лента с инструменти.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: By pressing the 'Configure telescopes...' button in the {'Slew to' window} (opened by pressing <b>Ctrl+0</b> or the respective button on the bottom toolbar).
bg: Като натиснете бутона „Настройване на телескопи…“ в {прозореца „Насочване“} (който се отваря при натискане на <b>Ctrl+0</b> или съответния бутон на лентата с инструменти долу на екрана).

en: The <b>Telescopes</b> tab displays a list of the telescope connections that have been set up:
bg: Подпрозорецът <b>Телескопи</b> извежда списък с връзките към телескопи, които вече са настроени:

en: The number (<b>#</b>) column shows the number used to control this telescope. For example, for telescope #2, the shortcut is Ctrl+2.
bg: Колоната за номера (<b>№</b>) показва с коя цифра управлявате телескопа. Напр. за телескоп № 2 клавишната комбинация е „Ctrl+2“.

en: The <b>Status</b> column indicates if this connection is currently active or not. Unfortunately, there are some cases in which 'Connected' is displayed when no working connection exists.
bg: Колоната <b>Състояние</b> указва дали в момента има връзка към телескопа или не. За съжаление има случаи, в които дори да няма връзка, в колоната пише „Свързан“.

en: The <b>Type</b> field indicates what kind of connection is this:
bg: Полето <b>Тип</b> указва вида на връзката:

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: <b>virtual</b> means a {virtual telescope};
bg: <b>виртуална</b> означава {виртуален телескоп};

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: <b>local, Stellarium</b> means a DIRECT connection to the telescope (see {above});
bg: <b>локална, Stellarium</b> означава ПРЯКА връзка към телескопа (вижте {по-горе});

en: <b>local, external</b> means an INDIRECT connection to a program running on the same computer;
bg: <b>локална, външна</b> означава НЕПРЯКА връзка към програма на същия компютър;

en: <b>remote, unknown</b> means an INDIRECT connection over a network to a remote machine.
bg: <b>отдалечена, неизвестно</b> означава НЕПРЯКА връзка по мрежата до отдалечена машина.

en: To set up a new telescope connection, press the <b>Add</b> button. To modify the configuration of an existing connection, select it in the list and press the <b>Configure</b> button. In both cases, a telescope connection configuration window will open.
bg: За да настроите нова връзка към телескоп, натиснете бутона <b>Добавяне</b>. За да промените настройките на съществуваща връзка, я изберете от списъка и натиснете бутона <b>Настройки</b>. И в двата случая се появява прозорецът за настройки на връзки.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: The topmost field represents the choice between the two types of connections (see {above}):
bg: Най-горното поле дава избор за два вида връзка (вижте {по-горе}):

en: Telescope controlled by:
bg: Телескоп, управляван от:

en: <b>Stellarium, directly through a serial port</b> is the DIRECT case
bg: <b>Stellarium, директно през сериен порт</b> е вариантът за ПРЯКА връзка

en: <b>External software or a remote computer</b> is the INDIRECT case
bg: <b>Външна програма или отдалечен компютър</b> е вариантът за НЕПРЯКА връзка

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: <b>Nothing, just simulate one (a moving reticle)</b> is a {virtual telescope} (no connection)
bg: <b>Без връзка, проста симулация на визирен кръст</b> на {виртуален телескоп}

en: <b>Name</b> is the label that will be displayed on the screen next to the telescope reticle.
bg: <b>Име</b> е етикетът, който ще се появява на екрана до визирния кръст на телескопа.

en: <b>Connection delay</b>: If the movement of the telescope reticle on the screen is uneven, you can try increasing or decreasing this value.
bg: <b>Забавяне при връзка</b>: ако движението на визирния кръст на телескопа по екрана е неравно, пробвайте да увеличите тази стойност.

en: <b>Coordinate system</b>: Some Celestron telescopes have had their firmware updated and now interpret the coordinates they receive as coordinates that use the equinox of the date (EOD, also known as JNow), making necessary this override.
bg: <b>Координатна система</b>: след обновяване на фърмуера някои телескопи Celestron интерпретират получените координати спрямо равноденствието на дата (JNow — текуща епоха), което налага използването на тази настройка.

en: <b>Start/connect at startup</b>: Check this option if you want Stellarium to attempt to connect to the telescope immediately after it starts.
bg: <b>Връзка при стартиране</b>: когато включите тази опция, Stellarium ще се опита да се свърже с телескопа веднага след стартирането си.

en: Otherwise, to start the telescope, you need to open the main window, select that telescope and press the 'Start/Connect' button.
bg: За да стартирате телескопа иначе, отворете основния прозорец, изберете телескопа и натиснете бутона „Начало/Връзка“.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: This section is active only for DIRECT connections (see {above}).
bg: Тази настройка работи само за ПРЕКИ връзки (вижте {по-горе}).

en: <b>Serial port</b> sets the serial port used by the telescope.
bg: Настройката <b>Сериен порт</b> указва порта, към който е свързан телескопа.

en: There is a pop-up box that suggests some default values:
bg: Има изскачащ прозорец с подходящи стойности:

en: On Windows, serial ports COM1 to COM10;
bg: Под Windows серийните портове са с имена COM1 до COM10;

en: On Linux, serial ports /dev/ttyS0 to /dev/ttyS3 and USB ports /dev/ttyUSB0 to /dev/ttyUSB3;
bg: Под Linux серийните портове са с имена от /dev/ttyS0 до /dev/ttyS3, а портовете за USB са /dev/ttyUSB0 до /dev/ttyUSB3;

en: On Mac OS X, the list is empty as it names its ports in a peculiar way.
bg: Под Mac OS X списъкът е празен, защото тази операционна система дава имена на портовете по специален начин.

en: If you are using an USB cable, the default serial port of your telescope most probably is not in the list of suggestions.
bg: Ако използвате кабел за USB, стандартният сериен порт на телескопа ви не е в списъка с предложения.

en: To list all valid serial port names in Mac OS X, open a terminal and type:
bg: За да видите всички имена на серийни портове под Max OS X, отворете терминал и въведете:

en: This will list all devices, the full name of your serial port should be somewhere in the list (for example, '/dev/cu.usbserial-FTDFZVMK').
bg: Командата извежда списъка със всички устройства. Пълното име на серийния порт е някъде там, то изглежда подобно на това: „/dev/cu.usbserial-FTDFZVMK“.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: <b>Device model</b>: see {Supported devices} below.
bg: <b>Модел на устройство</b>: вижте {Поддържани устройства} по-долу.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: Both fields here refer to communication over a network ({TCP/IP}).
bg: И двете полета се отнасят за връзките по мрежа ({TCP/IP}).

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: Doing something with them is necessary only for INDIRECT connections (see {above}).
bg: Попълването им е необходимо единствено за НЕПРЕКИте връзки (вижте {по-горе}).

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: <b>Host</b> can be either a host name or an {IPv4} address such as '127.0.0.1'. The default value of 'localhost' means 'this computer'.
bg: <b>Хост</b> може да е или име, или адрес по {IPv4} — напр. „127.0.0.1“. Стойността „localhost“ стандартно означава текущия компютър.

en: <b>Port</b> refers to the TCP port used for communication. The default value depends on the telescope number and ranges between 10001 and 10009.
bg: <b>Порт</b> е число, което и е характеристика на връзката по TCP. Стандартната стойност зависи от номера на телескопа и е от 10001 до 10009.

en: Both values are ignored for DIRECT connections.
bg: При ПРЕКИ връзки тези две настройки не се ползват.

en: For INDIRECT connections, modifying the default host name value makes sense only if you are attempting a remote connection over a network.
bg: При НЕПРЕКИ връзки промяната е необходима само за отдалечени връзки — по мрежата.

en: In this case, it should be the name or IP address of the computer that runs a program that runs the telescope.
bg: В този случай това следва да е мрежовото име или IP адрес на компютъра, който изпълнява програмата за управление на телескопа.

en: A series of circles representing different fields of view can be added around the telescope marker. This is a relic from the times before the <strong>Oculars</strong> plug-in existed.
bg: Към визирния кръст могат да се добавят поредица от кръгове, които представляват различните зрителни полета. Това е остатък от времената преди наличието на приставката <strong>Окуляри</strong>.

en: In the telescope configuration window, click on 'User Interface Settings'.
bg: Натиснете върху „Настройки на интерфейса“ в прозореца за настройки на телескопа.

en: Mark the 'Use field of view indicators' option, then enter a list of values separated with commas in the field below.
bg: Включете опцията „Индикатори за зрително поле“ и въведете списък от стойности, разделени със запетаи в полето отдолу.

en: The values are interpreted as degrees of arc.
bg: Стойностите са в дъгови градуси.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: This can be used in combination with a {virtual telescope} to display a moving reticle with the Telrad circles.
bg: Може да се ползва в комбинация с {виртуален телескоп}, за да се показва визирен кръст с кръгове като на търсача на Telrad.

en: The 'Slew telescope to' window can be opened by pressing <b>Ctrl+0</b> or the respective button in the bottom toolbar.
bg: Прозорецът „Насочване на телескопа“ се отваря с клавишната комбинация <b>Ctrl+0</b> или с бутона си от лентата с инструменти.

en: It contains two fields for entering celestial coordinates, selectors for the preferred format (Hours-Minutes-Seconds, Degrees-Minutes-Seconds, or Decimal degrees), a drop-down list and two buttons.
bg: Той съдържа две полета за въвеждане на небесни координати, възможност за смяна на форма̀та им (часове-минути-секунди, градуси-минути-секунди или градуси в десетични дроби), падащ списък и два бутона.

en: The drop-down list contains the names of the currently connected devices.
bg: Падащият списък съдържа имената на текущо свързаните устройства.

en: If no devices are connected, it will remain empty, and the 'Slew' button will be disabled.
bg: Ако няма свързани телескопи, падащият списък е празен, а бутонът „Насочване“ не работи.

en: Pressing the <b>Slew</b> button slews the selected device to the selected set of coordinates.
bg: Натискането на бутона <b>Насочване</b> ориентира избрания телескоп по съответните координати.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: See the section about {keyboard commands} below for other ways of controlling the device.
bg: Вижте раздела по-долу за {клавишни комбинации} за още начини за управление на телескопите.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: Pressing the <b>Configure telescopes...</b> button opens the {main window} of the plug-in.
bg: Натискането на бутона <b>Настройване на телескопи…</b> отваря {основния прозорец} на приставката.

en: <b>TIP:</b> Inside the 'Slew' window, underlined letters indicate that pressing 'Alt + underlined letter' can be used instead of clicking.
bg: <b>СЪВЕТ:</b> В прозореца „Насочване“ подчертаните знаци означават, че при натискане на клавишите им в комбинация ще изпълните командата им.

en: For example, pressing <b>Alt+S</b> is equivalent to clicking the 'Slew' button, pressing <b>Alt+E</b> switches to decimal degree format, etc.
bg: Например натискането на <b>Alt+S</b> е като да натиснете бутона „Насочване“, натискането на <b>Alt+E</b> форматът се сменя на градуси в десетични дроби и т.н.

en: Sending commands
bg: Изпращане на команди

en: Once a telescope is successfully started/connected, Stellarium displays a telescope reticle labelled with the telescope's name on its current position in the sky.
bg: При успешна връзка към телескоп, Stellarium извежда визирен кръст с етикет — името на телескопа и с координати — тези на телескопа.

en: The reticle is an object like every other in Stellarium - it can be selected with the mouse, it can be tracked and it appears as an object in the 'Search' window.
bg: Визирните кръстове са нормални обекти в Stellarium — може да ги избирате с мишка, да ги следвате и да ги търсите в прозореца за търсене.

en: <b>To point a device to an object:</b> Select an object (e.g. a star) and press the number of the device while holding down the <b>Ctrl</b> key.
bg: <b>За да насочите телескопа към обект:</b> изберете обект (напр. звезда) и натиснете клавиша за номер на телескопа в комбинация с клавиша <b>Ctrl</b>.

en: For example, Ctrl+1 for telescope #1.
bg: Напр. Ctrl+1 за телескоп № 1.

en: This will move the telescope to the selected object.
bg: Това ще насочи телескопа към избрания обект.

en: <b>To point a device to the center of the view:</b> Press the number of the device while holding down the <b>Alt</b> key.
bg: <b>За да насочите телескоп към центъра на изгледа:</b> Натиснете номера на устройството едновременно с клавиша <b>Alt</b>.

en: For example, Alt+1 for telescope #1.
bg: Напр. Alt+1 за телескоп № 1.

en: This will slew the device to the point in the center of the current view.
bg: Това ще насочи телескопа към средата на текущия изглед.

en: If you move the view after issuing the command, the target won't change unless you issue another command.
bg: Ако промените изгледа след подаването на командата, крайната цел няма да се обнови, а ще трябва да изпълните командата отново.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: <b>To point a device to a given set of coordinates:</b> Use the {'Slew to' window} (press <b>Ctrl+0</b>).
bg: <b>За да ориентирате телескопа по дадени координати:</b> използвайте {прозореца „Насочване“} (натиснете <b>Ctrl+0</b>).

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: All devices listed in the {'Device model' list} are convenience definitions using one of the two built-in interfaces: the Meade LX200 (the Meade Autostar controller) interface and the Celestron NexStar interface.
bg: Всички устройства в {списъка „Модел на устройството“} са описателни, като се ползват един от двата вградени интерфейса: Meade LX200 (контролер „Meade Autostar“) и Celestron NexStar.

en: The device list contains the following:
bg: Списъкът с устройства съдържа следните:

en: Any device using the NexStar interface.
bg: Всяко устройство с интерфейс NexStar.

en: A computerized telescope mount made by Losmandy (Meade LX-200/Autostar interface).
bg: Компютризирано монтиране на телескоп на Losmandy (интерфейс Meade LX-200/Autostar).

en: Any device using the LX-200/Autostar interface.
bg: Всяко устройство с интерфейс LX-200/Autostar.

en: The Meade ETX-70 telescope with the #494 Autostar controller and the #506 Connector Cable Set.
bg: Телескоп Meade ETX-70 с управление #494 Autostar и кабели #506.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: According to the tester, it is a bit slow, so its default setting of %1'Connection delay'%2 is 1.5 seconds instead of 0.5 seconds.
bg: Според някои потребители е бавен, затова стандартната настройка „%1Забавяне при връзка%2“ е 1,5 секунди вместо обичайните 0,5.

en: The Sky-Watcher SynScan AZ GoTo mount is used in a number of telescopes.
bg: Монтирането Sky-Watcher SynScan AZ GoTo се използва от много телескопи.

en: <b>SynScan</b> is also the name of the hand controller used in other Sky-Watcher GoTo mounts, and it seems that any mount that uses a SynScan controller version 3.0 or greater is supported by the plug-in, as it uses the NexStar protocol.
bg: <b>SynScan</b> е и името на ръчен контролер, който се ползва и при други монтирания на Sky-Watcher GoTo. Най-вероятно всяко монтиране, което използва контролер SynScan, версия 3.0 или по-висока, се поддържа от приставката, защото се ползва протокола NexStar.

en: Argo Navis is a 'Digital Telescope Computer' by Wildcard Innovations.
bg: Argo Navis е „Цифров телескоп и компютър“ на Wildcard Innovations.

en: It is an advanced digital setting circle that turns an ordinary telescope (for example, a dobsonian) into a 'Push To' telescope (a telescope that uses a computer to find targets and human power to move the telescope itself).
bg: Това е кръг за допълнителни цифрови настройки, който превръща най-обикновен телескоп (напр. — тип Добсън) в телескоп „Бутни-дръпни“ (т.е., целите се откриват компютърно, но човек насочва телескопа).

en: Just don't forget to set it to Meade compatibility mode and set the baud rate to 9600B
bg: Не забравяйте да ползвате режим, съвместим с Meade, а серийният порт да е със скорост 9600 бода

en: If you want to test this plug-in without an actual device connected to the computer, choose <b>Nothing, just simulate one (a moving reticle)</b> in the <b>Telescope controlled by:</b> field. It will show a telescope reticle that will react in the same way as the reticle of a real telescope controlled by the plug-in.
bg: Ако искате да изпробвате приставката, без да свързвате реален телескоп, изберете <b>Без връзка, проста симулация на визирен кръст</b> в полето the <b>Телескоп, управляван от:</b>. Така на екрана ще се появи визирен кръст, който ще се държи все едно управлявате истински телескоп с приставката.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: See the section above about {field of view indicators} for a possible practical application (emulating 'Telrad' circles).
bg: Вижте раздела по-горе за {индикаторите на зрителното поле} за възможни приложения в практиката (емулация на кръговете на търсачи „Telrad“).

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: This feature is equivalent to the 'Dummy' type of telescope supported by {Stellarium's original telescope control feature}.
bg: Това е еквивалентно на „фиктивен“ (dummy) като вид телескоп от {първоначалната поддръжка на управление на телескопи в Stellarium}.

note: TRANSLATORS: Symbol for "number"
en: #
bg: №

en: Status
bg: Състояние

en: To slew a connected telescope to an object (for example, a star), select that object, then hold down the %1 key and press the key with that telescope's number. To slew it to the center of the current view, hold down the Alt key and press the key with that telescope's number.
bg: За да насочите свързан телескоп към даден обект (например звезда), изберете обекта, задръжте клавиша %1 и натиснете клавиша с номера на този телескоп. За да го насочите към центъра на текущия изглед, задръжте клавиша „Alt“ и натиснете клавиша с номера на този телескоп.

note: TRANSLATORS: Currently, it is very unlikely if not impossible to actually see this text. :)
en: No device model descriptions are available. Stellarium will not be able to control a telescope on its own, but it is still possible to do it through an external application or to connect to a remote host.
bg: Липсва описание на модела на устройството. Stellarium няма да може да управлява телескопа самостоятелно, но все още е възможно това да се прави чрез външна програма или с връзка към отдалечен сървър.

note: TRANSLATORS: The translated name of the Add button is automatically inserted.
en: Press the "%1" button to set up a new telescope connection.
bg: Натиснете бутона „%1“, за да зададете нова връзка с телескоп.

note: TRANSLATORS: Telescope connection type
en: local, Stellarium
bg: локална, Stellarium

note: TRANSLATORS: Telescope connection type
en: local, external
bg: локална, външна

note: TRANSLATORS: Telescope connection type
en: remote, unknown
bg: отдалечена, неизвестна

note: TRANSLATORS: Telescope connection type
en: virtual
bg: виртуална

note: TRANSLATORS: Telescope connection type
en: remote, RTS2
bg: отдалечена, RTS2

note: TRANSLATORS: Telescope connection type
en: remote, INDI
bg: отдалечена, INDI

en: Start
bg: Стартиране

en: Start the selected local telescope
bg: Стартиране на връзката с избрания телескоп

en: Stop
bg: Спиране

en: Stop the selected local telescope
bg: Спиране на връзката с избрания телескоп

en: Connect
bg: Свързване

en: Connect to the selected telescope
bg: Установяване на връзка с избрания телескоп

en: Disconnect
bg: Прекъсване

en: Disconnect from the selected telescope
bg: Прекъсване на връзката с избрания телескоп

en: Select a directory
bg: Избор на директория

en: Right Ascension (J2000)
bg: Ректасцензия (J2000)

en: Declination (J2000)
bg: Деклинация (J2000)

en: Select one
bg: Избиране на един

en: Slew telescope to
bg: Насочване на телескоп към

en: There are no active devices.
bg: Няма активни устройства.

en: Slew telescope to coordinates
bg: Насочване на телескоп към координати

en: &Right Ascension (J2000):
bg: &R: Ректасцензия (J2000):

en: De&clination (J2000):
bg: &C: Деклинация (J2000):

en: &Current object
bg: &C: Текущ обект

en: Center of the screen
bg: Център на екрана

en: Hours-minutes-seconds format
bg: Формат часове-минути-секунди

en: &HMS
bg: &H: ЧМС

en: Degrees-minutes-seconds format
bg: Формат градуси-минути-секунди

en: &DMS
bg: &D: ГМС

en: Decimal degrees
bg: Формат градуси като десетична дроб

en: D&ecimal
bg: &E: Десетични

en: &Slew
bg: &S: Завъртане

en: Configure &telescopes...
bg: &T: Настройки на телескопите…

en: Telescope Configuration
bg: Настройки на телескоп

en: A telescope connected to this computer via a serial port and controlled directly by Stellarium.
bg: Телескоп, свързан към този компютър през сериен порт и пряко управляван от Stellarium

en: Stellarium, directly through a serial port
bg: Stellarium, директно през сериен порт

en: A telescope controlled by an external application, either at this computer or at a remote machine.
bg: Телескоп, управляван от външна програма, намираща се или на този компютър, или на друг в мрежата.

en: External software or a remote computer
bg: Външна програма или отдалечен компютър

en: Telescope which is accessible through RTS2(.org) JSON API
bg: Телескоп, който ползва RTS2(.org) JSON API

en: RTS2 telescope
bg: Телескоп с RTS2

en: Nothing, just simulate one (a moving reticle)
bg: Нищо, само симулация (движещ се визирен кръст)

en: Connection delay:
bg: Забавяне на връзката:

en: J2000 (default)
bg: J2000 (обичайна)

en: Equinox of the date (JNow)
bg: Равноденствие на дата (JNow)

en: Automatically attempt to start the telescope or establish connection when Stellarium starts
bg: Автоматична връзка с телескопа при стартирането на Stellarium

en: Start/connect at startup
bg: Свързване при стартиране

en: Serial port:
bg: Сериен порт:

en: Device model:
bg: Модел на устройството:

en: RTS2 telescope settings
bg: Настройки на телескопа за RTS2

en: URL:
bg: URL адрес:

en: Username:
bg: Потребителско име:

en: Password:
bg: Парола:

en: RTS2 username
bg: Потребителско име за RTS2

en: RTS2 password
bg: Парола за RTS2

en: URL of the machine that hosts the RTS2 JSON (httpd) server
bg: Адрес (URL) на машината, на която е уеб сървъра за RTS2 JSON

en: Refresh every:
bg: Обновяване на всеки:

en: User interface settings
bg: Настройки на интерфейса

en: Show circles with fixed angular size around the telescope reticle
bg: Показване на кръгове с определен ъглов размер около визирния кръст на телескопа

en: Use field of view indicators
bg: Използване на индикатори на зрително поле

en: Circle size(s):
bg: Размер на кръг(овете):

en: Up to ten decimal values in degrees of arc, separated with commas
bg: До 10 стойности, десетични дроби на градуси, разделени със запетаи

en: OK
bg: Добре

en: Telescopes Controlled
bg: Управлявани телескопи

en: Configure the selected telescope
bg: Настройване на избрания телескоп

en: Configure
bg: Настройка

en: Add a new telescope
bg: Добавяне на нов телескоп

en: Remove the selected telescope
bg: Премахване на избрания телескоп

en: GUI
bg: Интерфейс

en: Show telescope labels
bg: Показване на етикетите на телескопи

en: Show telescope reticles
bg: Показване на визирния кръст на телескопа

en: Show field of view indicators
bg: Показване на индикаторите на зрителен ъгъл

en: Files
bg: Файлове

en: Log telescope driver messages to files
bg: Запазване на журналните съобщения във файлове

en: Use telescope server executables (override built-in drivers)
bg: Използване на изпълними файлове за телескопа (с предимство пред вградените драйвери)

en: Executables directory:
bg: Папка с изпълними файлове:

en: Points
bg: Точки

en: Add point
bg: Добавяне на точка

en: Remove selected
bg: Махане на избраното

en: Clear list
bg: Изчистване на списъка

en: Text User Interface
bg: Текстов интерфейс

en: Plugin implementation of 0.9.x series Text User Interface (TUI), used in planetarium systems
bg: Имплементация като приставка на текстовия интерфейс (TUI) от версиите 0.9.*, предназначен за използване в планетариум.

en: Altitude:
bg: Височина:

en: Solar System body
bg: Тяло от Слънчевата система

en: Current date/time
bg: Текущи дата и час

en: Set time zone
bg: Задаване на часови пояс

en: Day keys
bg: Клавиши за дни

en: Startup date/time preset
bg: Дата и време, с които да се стартира

note: TRANSLATORS: The current system time is used at startup
en: system
bg: системното

note: TRANSLATORS: A pre-set time is used at startup
en: preset
bg: зададено

en: mmddyyyy
bg: ммддгг

en: ddmmyyyy
bg: ддммгггг

en: yyyymmdd
bg: гггггммдд

en: Date display format
bg: Формат за показване на датата

note: TRANSLATORS: 12-hour time format
en: 12h
bg: 12-часов формат

note: TRANSLATORS: 24-hour time format
en: 24h
bg: 24-часов формат

en: Time display format
bg: Формат за показване на времето

en: Sky Language
bg: Език за небето

en: App Language
bg: Език за интерфейса

en: Show stars
bg: Показване на звезди

en: Colors
bg: Цветове

note: TRANSLATORS: Refers to constellation art
en: Art brightness:
bg: Яркост на илюстрациите:

en: Ecliptic line (J2000)
bg: Линия на еклиптиката (J2000)

en: Nebula names
bg: Имена на мъглявини

en: Nebula hints
bg: Маркери на мъглявини

en: Galaxy hints
bg: Подсказки за галактики

en: Bright nebulae hints
bg: Подсказки за ярки мъглявини

en: Dark nebulae hints
bg: Подсказки за тъмни мъглявини

en: Clusters hints
bg: Подсказки за купове

en: Galactic equator line
bg: Линия на галактичния екватор

en: Sky Background (default: black)
bg: Фон на небето (стандартно: черен)

en: Effects
bg: Ефекти

en: Setting landscape sets location
bg: Задаването на пейзаж задава и положение

en: Zoom duration:
bg: Продължителност на приближаването:

en: Milky Way intensity:
bg: Яркост на Млечния път:

en: Zodiacal light intensity:
bg: Интензивност на зодиакалната светлина

en: Run local script
bg: Стартиране на локален скрипт

en: Stop running script
bg: Спиране на скрипт

en: Administration
bg: Управление

en: Load default configuration
bg: Зареждане на първоначалните настройки

en: Save current configuration
bg: Запазване на текущите настройки

en: Shut down
bg: Изключване

en: [no TUI node]
bg: [няма елемент от ТПИ]

en: On
bg: Вкл.

en: Off
bg: Изкл.

en: error, unknown color part "%1"
bg: грешка, непозната част за цвят „%1“

en:  [RETURN to activate]
bg:  [ENTER за включване]

en: Solar System Editor
bg: Слънчева система

en: An interface for adding asteroids and comets to Stellarium. It can download object lists from the Minor Planet Center's website and perform searches in its online database.
bg: Графичен интерфейс за добавяне на астероиди и комети към Stellarium. Програмата може да изтегля обекти от уебсайта на Центъра за малки планети и да търси в базата от данни онлайн.

en: Import orbital elements in MPC format...
bg: Внасяне на орбиталните елементи във формат на ЦМП (MPC)…

note: TRANSLATORS: A link showing the text "Minor Planet & Comet Ephemeris Service" is inserted.
en: Query the MPC's %1:
bg: Заявка към ЦМП %1:

en: Only one result will be returned if the query is successful.
bg: Ако заявката е успешна, ще се върне само един резултат.

en: Both comets and asteroids can be identified with their number, name (in English) or provisional designation.
bg: И кометите, и астероидите могат да бъдат определяни с техния номер, име (на английски) или предварително означение.

en: Comet <i>names</i> need to be prefixed with %1 or %2. If more than one comet matches a name, only the first result will be returned. For example, searching for "%3" will return %4, Halley's Comet, but a search for "%5" will return the asteroid %6.
bg: <i>Имената</i> на кометите трябва да започват с %1 или %2. Ако повече от една комета съответства на дадено име, ще бъде върнат само първият резултат. Например, търсенето на „%3“ ще върне %4, Халеевата комета, но търсене за „%5“ ще върне астероида %6.

en: Select bookmark...
bg: Избор на отметка…

en: Select a text file
bg: Избор на текстов файл

note: TRANSLATORS: Appears as the text of hyperlinks linking to websites. :)
en: website
bg: уебсайт

note: TRANSLATORS: IAU = International Astronomical Union
en: You can import comet and asteroid data formatted in the export formats of the IAU's Minor Planet Center (%1). You can import files with lists of objects, download such lists from the Internet or search the online Minor Planet and Comet Ephemeris Service (MPES).
bg: Възможно е зареждането на данни за астероиди и комети оформени в експортния формат на Центъра за малки планети на МАС (%1). Можете да заредите файлове със списъци от обекти, да свалите такива списъци от Интернет или да търсите онлайн за конкретен обект в Службата за ефемериди на малките планети и кометите (MPES).

en: Save the minor Solar System bodies as...
bg: Запазване на малките тела в Слънчевата система като…

en: Configuration files
bg: Конфигурационни файлове

en: Select a file to replace the Solar System minor bodies
bg: Изберете файл, който да замести базата с малките тела в Слънчевата система

en: Select a file to add the Solar System minor bodies
bg: Изберете файл, който да добавите към базата с малките тела в Слънчевата система

en: Import data
bg: Зареждане на данни

en: Select the type
bg: Тип обект

en: Select the source
bg: Избор на източник

en: Download a list of objects from the Internet
bg: Сваляне на списък с обекти от Интернет

en: Select a source from the list:
bg: Изберете източник от списъка:

en: Or enter a URL:
bg: Или въведете адрес:

en: Add this URL to the bookmarks list
bg: Добавяне на този адрес към списъка с отметки

en: Bookmark title:
bg: Име на отметката:

en: A file containing a list of objects
bg: Файл със списък с обекти

en: Get orbital elements
bg: Получаване на орбиталните елементи

en: Online search
bg: Търсене онлайн

en: Objects found
bg: Намерени обекти

en: Mark the objects you wish to be imported. In <i>italic</i> are listed names that match the names of already loaded objects. In <b>bold</b> are listed names that match the names of objects inherited from Stellarium's default Solar System configuration.<br/>Note that adding a large number of objects may cause Stellarium to run slowly.
bg: Изберете обектите, които искате да бъдат заредени. С <i>курсив</i> са отбелязани имена, които съвпадат с тези на вече добавени обекти. С <b>получерен</b> са отбелязани имена, които съвпадат с имената на обекти, наследени от оригиналния състав на Слънчевата система в Stellarium.<br/> Имайте предвид, че добавянето на голямо количество обекти може да забави Stellarium.

en: Overwrite existing objects
bg: Съществуващите обекти да се заместват

en: Update existing objects
bg: Съществуващите обекти да се обновяват

en: Update only the orbital elements
bg: Обновяване само на орбиталните елементи

en: Add objects
bg: Добавяне на обекти

en: Minor Solar System objects
bg: Малки обекти от Слънчевата система

en: Note
bg: Бележка

en: This plug-in edits a custom Solar System configuration file for the minor bodies. If something goes wrong and Stellarium crashes and/or doesn't start, you can delete manually that file from:
bg: С тази приставка може да редактирате файла с настройките на малките тела в Слънчевата система. Ако нещо се обърка и Stellarium започва да забива или въобще да не се стартира, просто изтрийте файла от:

en: You can also reset all changes and return to the default configuration:
bg: Може да отхвърлите всички промени и да се върнете към стандартните настройки:

en: Reset to defaults
bg: Връщане на стандартните настройки

en: Export/replace the Solar System minor objects file
bg: Изнасяне/замяна на файла с малките тела в Слънчевата система

en: You can create a backup copy of your custom Solar System configuration file in a convenient location, or replace it with such a copy.
bg: Може да създадете резервно копие на файла с настройките на малките тела в Слънчевата система или да замените текущия файл с такова, предварително създадено, копие.

en: Export the Solar System minor objects to file...
bg: Изнасяне на файла с малките тела в Слънчевата система…

en: Import and replace the Solar System minor objects from file...
bg: Внасяне и замяна на файла с малките тела в Слънчевата система…

en: Import and add Solar System minor objects from file...
bg: Внасяне и добавяне към файла с малките тела в Слънчевата система…

en: Configuration file
bg: Файл с настройки

en: Add new Minor Solar System objects
bg: Добавяне на малки тела в Слънчевата система

en: Historical Supernovae
bg: Исторически свръхнови

en: This plugin allows you to see some bright historical supernovae.
bg: Тази приставка дава възможност да видите ярки исторически свръхнови.

en: Historical Supernovae configuration window
bg: Настройки на „Исторически свръхнови“

en: January
bg: януари

en: February
bg: февруари

en: March
bg: март

en: April
bg: април

en: May
bg: май

en: June
bg: юни

en: July
bg: юли

en: August
bg: август

en: September
bg: септември

en: October
bg: октомври

en: November
bg: ноември

en: December
bg: декември

en: supernova
bg: свръхнова

en: Type of supernova
bg: Тип на свръхновата

en: Maximum brightness
bg: Максимална яркост

en: Historical Supernovae Plug-in
bg: Исторически свръхнови

en: This plugin allows you to see some bright historical supernovae:
bg: Тази приставка дава възможност да видите ярки исторически свръхнови:

en: This list altogether contains %1 stars.
bg: Този списък съдържа %1 звезди.

en: All those supernovae are brighter %1 at peak of brightness.
bg: Всички тези свръхнови в максимума си са по-ярки от %1 звездна величина.

en: Light curves
bg: Криви на светимостта

en: This plugin implements a simple model of light curves for different supernovae. Typical views of light curves for type I and type II supernova can be seen %1here%2 (right scale in days), and this model is used for this plugin.
bg: Тази приставка дава прост модел на кривите на светимост на различните свръхнови. Типичните криви за свръхнови от вид I и вид II могат да бъдат видени %1тук%2 (дясната скала е в дни). Този модел се използва в тази приставка.

en: Acknowledgments
bg: Благодарности

en: We thank the following people for their contribution and valuable comments:
bg: Благодарим на следните хора за приноса им и ценните им коментари:

en: Sergei Blinnikov
bg: Сергей Блинников

en: Institute for Theoretical and Experimental Physics
bg: Институт по теоретична и експериментална физика

en: in Russia
bg: в Русия

en: Historical supernovae is updated
bg: Историческите свръхнови са обновени

en: Historical Supernovae Configuration
bg: Настройки на историческите свръхнови

en: Historical Supernovae Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката „Исторически свръхнови“

en: Update catalog from Internet
bg: Обновяване на каталога от Интернет

en: Update from Internet sources
bg: Обновяване от Интернет

en: Update frequency (days):
bg: Честота на обновяване (дни):

en: [next update info]
bg: [данни за следващото обновление]

en: Navigational Stars
bg: Навигационни звезди

en: This plugin marks navigational stars from a selected set.
bg: Тази приставка показва няколко набора от звезди за навигация

en: Mark the navigational stars
bg: Отбелязване на навигационните звезди

note: TRANSLATORS: The emphasis tags mark a title.
en: The 57 "selected stars" that are listed in <em>The Nautical Almanac</em> jointly published by Her Majesty's Nautical Almanac Office and the US Naval Observatory since 1958; consequently, these stars are also used in navigational aids such as the <em>2102D Star Finder</em> and <em>Identifier</em>.
bg: 57-те звезди, които са описани в <em>Морския алманах</em> — съвместно издание на Офиса за морски алманах на Нейно Величество и Американската морска обсерватория от 1958 г. насам. Тези звезди се използват съответно в помагалата за навигация: <em>2102D Star Finder</em> и <em>Identifier</em>.

note: TRANSLATORS: The emphasis tags mark a book title.
en: The 81 stars that are listed in the <em>%1</em> published by the French Bureau des Longitudes.
bg: 81-те звезди, които са изброени в <em>%1</em>, издание на Френското бюро на дължините.

note: TRANSLATORS: The emphasis tags mark a book title.
en: The 160 stars that are listed in the Russian Nautical Almanac (The original Russian title is <em>%1</em>).
bg: 160-те звезди, които са изброени в Руския морски алманах (Оригиналното име на руски е <em>%1</em>).

en: Navigational Stars Plug-in
bg: Приставка за навигационните звезди

note: TRANSLATORS: Part of full phrase: Anglo-American set of navigational stars
en: Anglo-American
bg: Англо-американски

note: TRANSLATORS: Part of full phrase: French set of navigational stars
en: French
bg: Френски

note: TRANSLATORS: Part of full phrase: Russian set of navigational stars
en: Russian
bg: Руски

en: Navigational stars
bg: Навигационни звезди

en: Set of navigational stars
bg: Списък със звездите за навигация

en: Place of the string with coordinates of the mouse pointer
bg: Място на низа с координати на показалеца на мишката

en: Current set:
bg: Текущо зададено:

en: Note:
bg: Бележка:

en: Enable display at startup
bg: Показване при стартиране на Stellarium

en: Bright Novae
bg: Ярки нови звезди

en: A plugin that shows some bright novae in the Milky Way galaxy.
bg: Приставка, която показва някои ярки нови звезди в Млечния път.

en: Bright Novae configuration window
bg: Настройки за новите звезди

en: nova
bg: нова

en: Bright Novae Plug-in
bg: Приставка за ярки нови звезди

en: You can find novae via search tool by entering designation of nova or its common name (e.g. 'Nova Cygni 1975' or 'V1500 Cyg').
bg: Може да търсите нови звезди като въведете означенията или имената им (напр. „Nova Cygni 1975“ или „V1500 Cyg“).

en: This plugin allows you to see recent bright novae:
bg: Тази приставка ви позволява да видите ярките нови звезди:

en: All those novae are brighter than %1 at peak of brightness.
bg: Всички тези нови звезди са по-ярки от %1 звездна величина в пика на яркостта си.

en: This plugin uses a very simple model for calculation of light curves for novae stars.
bg: Тази приставка използва много прост модел за изчисляване на кривите на светимостта на новите звезди.

en: This model is based on time for decay by %1 magnitudes from the maximum value, where %1 is 2, 3, 6 and 9.
bg: Този модел използва време за намаляване на светимостта с %1 звездни величини от максимума, където %1 е 2, 3, 6 и 9.

en: If a nova has no values for decay of magnitude then this plugin will use generalized values for it.
bg: Ако няма стойности за намаляването на светимостта на някоя нова звезда, то тази приставка използва стандартни стойности.

en: Novae is updated
bg: Новите звезди са обновени

en: Bright Novae Configuration
bg: Настройки за новите звезди

en: Bright Novae Plug-in Configuration
bg: Настройки за приставката за нови звезди

en: A plugin that shows some quasars brighter than visual magnitude 18. The catalogue of quasars was compiled from 'Quasars and Active Galactic Nuclei' (13th Ed.) (Veron+ 2010)
bg: Приставката показва някои квазари с видима звездна величина поне 18. Ползваният каталог е „Квазари и активни галактични ядра“ (13-то изд.) (Veron+ 2010).

en: Show quasars
bg: Показване на квазарите

en: Quasars configuration window
bg: Настройки на „Квазари“

en: Radio flux density around 5GHz (6cm)
bg: Плътност на радиопотока при 5 GHz (6 cm)

en: Radio flux density around 1.4GHz (21cm)
bg: Плътност на радиопотока при 1,4G Hz (21 cm)

en: Quasars Plug-in
bg: Приставка за квазари

en: The Quasars plugin provides visualization of some quasars brighter than visual magnitude 18. The catalogue of quasars was compiled from "Quasars and Active Galactic Nuclei" (13th Ed.)
bg: Приставката показва някои квазари с видима звездна величина поне 18. Ползваният каталог е „Квазари и активни галактични ядра“ (13-то изд.) (Veron+ 2010).

en: Veron+ 2010
bg: Верон+ 2010

en: The current catalog contains info about %1 quasars.
bg: Текущият каталог съдържа около %1 квазари.

en: Quasars is updated
bg: Квазарите са обновени

en: Quasars Configuration
bg: Настройки на квазарите

en: Quasars Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката „Квазари“

en: Settings for quasars
bg: Настройки на квазарите

en: Plot all quasars without labels
bg: Изобразяване на всички квазари без етикети

en: Enable display of distribution for quasars
bg: Изобразяване на разпределението на квазарите

en: Show quasars button on toolbar
bg: Бутони за квазарите на лентата с инструменти

en: Use markers for quasars
bg: Маркери на квазарите

en: Quasars marker color
bg: Цвят на маркерите на квазарите

en: Pulsars
bg: Пулсари

en: This plugin plots the position of various pulsars, with object information about each one.
bg: Приставката показва местоположенията и информация за някои от пулсарите

en: Show pulsars
bg: Пулсари

en: Pulsars configuration window
bg: Настройки на „Пулсари“

en: pulsar
bg: пулсар

en: pulsar with glitches
bg: пулсар със звездотресения

en: registered glitches
bg: регистрирани звездотресения

en: Barycentric period
bg: Барицентричен период

en: Time derivative of barycentric period
bg: Първа производна по време на барицентричния период

en: Dispersion measure
bg: Оценка на дисперсията

en: Spin down energy loss rate
bg: Темпо на загуба на енергия при забавяне на въртенето

[ctx: power]
note: TRANSLATORS: Unit of measure for power - erg per second
en: ergs/s
bg: erg/s

en: Binary period of pulsar
bg: Период на двойна система с пулсар

[ctx: period]
note: TRANSLATORS: Unit of measure for period - days
en: days
bg: дни

en: Eccentricity
bg: Ексцентрицитет

en: Annual parallax
bg: Годишен паралакс

en: Distance based on electron density model
bg: Разстояние според модела за плътност на електроните

en: Profile width at 50% of peak
bg: Широчина на профила при 50% от пика на яркост

note: TRANSLATORS: Full phrase is "Time averaged flux density at XXXMHz"
en: Time averaged flux density at
bg: Усреднена по време плътност на потока при

en: Notes
bg: Записки

en: anomalous X-ray pulsar or soft gamma-ray repeater with detected pulsations
bg: аномален рентгенов пулсар или повторител на меки γ-лъчи с установени пулсации

en: has one or more binary companions
bg: има един или повече компаньони

en: with pulsed emission from radio to infrared or higher frequencies
bg: пулсации в радио до инфрачервена или по-висока област

en: with pulsed emission only at infrared or higher frequencies
bg: пулсации само в инфрачервената или по-високи области

en: with pulsed emission in the radio band
bg: пулсации в радиоспектъра

en: with intermittently pulsed radio emission
bg: прекъсващи пулсации в радиоспектъра

en: isolated neutron star with pulsed thermal X-ray emission but no detectable radio emission
bg: самотна неутронна звезда с пулсиращо топлинно излъчване в рентгеновата област, но без открито излъчване в радиоспектъра

en: Pulsars Plug-in
bg: Приставка за пулсари

en: Pulsar data is derived from 'The ATNF Pulsar Catalogue'  (Manchester, R. N., Hobbs, G. B., Teoh, A. & Hobbs, M., Astron. J., 129, 1993-2006 (2005) (%1astro-ph/0412641%2)).
bg: Данните за пулсарите са получени от „Каталога на пулсарите на Австралийската национална обсерватория“ (ATNF) (Manchester, R. N., Hobbs, G. B., Teoh, A. и Hobbs, M., Astron. J., 129, 1993-2006 (2005) (%1astro-ph/0412641%2)).

en: Current catalog contains info about %1 pulsars.
bg: Текущият каталог съдържа информация за около %1 пулсари.

en: pulsar identifiers have the prefix 'PSR'
bg: идентификаторите на пулсари започват с „PSR“

en: Acknowledgment
bg: Благодарности

en: Vladimir Samodourov
bg: Владимир Самодуров

en: Pushchino Radio Astronomy Observatory
bg: Обсерваторията за радиоастрономия в Пушкино

en: Nancay Radioastronomical Observatory
bg: Радиоастрономическа обсерватория в Носе

en: in France
bg: във Франция

en: Pulsars is updated
bg: Пулсарите са обновени

en: Pulsars Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката „Пулсари“

en: Settings for pulsars
bg: Настройки на пулсарите

en: Plot all pulsars without labels
bg: Извеждане на всички пулсари без етикети

en: Enable display of distribution for pulsars
bg: Извеждане на разпределението на пулсарите

en: Show pulsars button on toolbar
bg: Бутон за пулсарите на лентата с инструменти

en: Pulsars marker color
bg: Цвят на маркерите на пулсарите

en: Marker Color for pulsars
bg: Цвят на маркерите на пулсарите

en: Use separate color for pulsars with glitches
bg: Отделен цвят за пулсарите със звездотресения

en: Marker Color for pulsars with glitches
bg: Цвят на маркерите на пулсарите със звездотресения

en: Only show pulsars with Time average flux density at 400 MHz above
bg: Показване само на пулсари с усреднена по време плътност на потока над 400 MHz над

en: Remote Control
bg: Отдалечено управление

en: Provides remote control functionality using a webserver interface. See manual for detailed description.
bg: Предоставя отдалечено управление чрез интерфейс на уеб сървър. За повече информация вижте ръководството.

en: Remote control
bg: Отдалечено управление

en: Remote Control Plug-in
bg: Приставка за отдалечено управление

en: The Remote Control plugin provides a web interface to allow state changes and triggering scripts using a connected webbrowser.
bg: Приставката за отдалечено управление предоставя уеб интерфейс за промяна на състоянието и стартиране на скриптове чрез интерфейс през уеб браузър.

en: It is also possible to send commands via command line, e.g..
bg: Възможно е да пращате команди и през командния ред, напр.:

en: This allows triggering automatic show setups for museums etc.
bg: Това позволява и автоматичното стартиране на презентации за музеи и т.н.

en: This plugin was developed during ESA SoCiS 2015.
bg: Тази приставка бе разработена през лято 2015 за космическо програмиране, спонсорирано от Европейската космическа агенция.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: This plugin uses the {QtWebApp HTTP server} by Stefan Frings.
bg: Тази приставка използва {Сървър за HTTP QtWebApp} от Stefan Frings.

note: TRANSLATORS: The text between braces is the text of an HTML link.
en: Further information can be found in the {developer documentation}.
bg: Повече информация има в {документацията за разработчици}.

en: Listening on %1, IP:
bg: Слуша на %1, IP:

en: Not active.
bg: Не е активно.

en: Remote Control Configuration
bg: Настройки на отдалеченото управление

en: Remote Control Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката за отдалечено управление

en: Port Number:
bg: Номер на порт:

en: Access requires authentication
bg: Достъпът изисква идентификация

en: Password
bg: Парола

en: <html><head/><body><p>Note: The user name field in the browser must be left empty. </p><p>The password is transmitted over an insecure channel.</p></body></html>
bg: <html><head/><body><p>Бележка: Оставете името на потребителя в браузъра празно. </p><p>Паролата се предава по несигурен канал.</p></body></html>

en: Your changes require a restart of the server.
bg: Промяната изисква рестартиране на сървъра.

en: Restart server
bg: Рестартиране на сървъра

en: Server enabled
bg: Сървърът е включен

en: Enable automatically on startup
bg: Автоматично стартиране на скрипта с програмата

en: Server disabled - or Server listening on IP: aaa.bbb.ccc.ddd
bg: Сървърът е изключен или слуша на адрес: aaa.bbb.ccc.ddd

en: Remote Sync
bg: Синхронна работа

en: Provides state synchronization for multiple Stellarium instances running in a network. See manual for detailed description.
bg: Дава възможност за синхронизирането на множество стартирани програми Stellarium в мрежа. За повече информация вижте описанието.

en: ERROR: %1
bg: ГРЕШКА: %1

en: Start server
bg: Стартиране на сървъра

en: Connect to server
bg: Свързване към сървър

en: Not running
bg: Не работи

en: Stop server
bg: Спиране на сървър

en: Running as server on port %1
bg: Изпълнение като сървър на порт %1

en: Cancel connecting
bg: Преустановяване на свързването

en: Connecting to %1: %2...
bg: Свързване към %1: %2…

en: Retrying connection to %1: %2...
bg: Нов опит за свързване към %1: %2…

en: Disconnecting...
bg: Прекъсване на връзката…

en: Disconnect from server
bg: Прекъсване на връзката

en: Connected to %1: %2
bg: Връзка към %1: %2

en: Remote Sync Plug-in
bg: Приставка за синхронна работа

en: The Remote Sync plugin provides state synchronization for multiple Stellarium instances running in a network.
bg: Приставката за синхронна работа дава възможност за синхронизирането на множество стартирани програми Stellarium в мрежа.

en: This can be used, for example, to create multi-screen setups using multiple physical PCs.
bg: Тя може да се ползва за многомониторни конфигурации с множество компютри.

en: Partial synchronization allows parallel setups of e.g. overview and detail views.
bg: Частичното синхронизиране позволява и паралелни общ и детайлен изглед.

en: See manual for detailed description.
bg: За подробно описание вижте подробното описание.

en: This plugin was developed during ESA SoCiS 2015&amp;2016.
bg: Тази приставка бе разработена през лета 2015 и 2016 за космическо програмиране, спонсорирани от Европейската космическа агенция.

en: Server Name
bg: Име на сървъра

en: Server not active.
bg: Сървърът не работи.

en: Remote Sync Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката за синхронна работа

en: Status:
bg: Състояние:

en: Server mode
bg: Режим на сървър

en: Server port
bg: Порт на сървър

en: Client mode
bg: Режим на клиент

en: Server host address/name
bg: Адрес на сървър

en: When connection is lost
bg: При прекъсване на връзката

en: Do nothing
bg: Нищо да не се прави

en: Try reconnecting
bg: Да се опита свързване наново

en: When server quits
bg: При спиране на сървър

en: Changes on this page require a re-connection to the server
bg: Промените на тази страница изискват установяване на връзка към сървъра наново

en: Settings applied on this client
bg: Настройките са приложени на този клиент

en: Selection
bg: Избор

en: View direction
bg: Посока на наблюдение

en: Property filters
bg: Филтри на настройките

en: Exclude GUI-related properties
bg: Без настройки на интерфейса

en: These are all available properties.
bg: Това са всички налични настройки.

en: These are the properties currently excluded from synchronisation.
bg: Това са настройките, които не се синхронизират.

en: Excluded Properties
bg: Без синхронизиране

en: Synchronized Properties
bg: Синхронизирани

en: Additional excluded properties:
bg: Допълнителни настройки без синхронизиране

en: Client settings
bg: Настройки на клиента

en: Exoplanets
bg: Извънслънчеви планети

en: This plugin plots the position of stars with exoplanets. Exoplanets data is derived from the 'Extrasolar Planets Encyclopaedia' at exoplanet.eu
bg: Приставката показва позициите на звезди с планети. Данните са изведени от сайта „Енциклопедия на извънслънчевите планети“ (Extrasolar Planets Encyclopaedia) на адрес exoplanet.eu

en: Show exoplanets
bg: Показване на извънслънчевите планети

en: Exoplanets configuration window
bg: Настройки на „Извънслънчевите планети“

note: TRANSLATORS: Habitable zone
en: Hot
bg: Гореща

note: TRANSLATORS: Habitable zone
en: Warm
bg: Топла

note: TRANSLATORS: Habitable zone
en: Cold
bg: Студена

note: TRANSLATORS: Planet size
en: Miniterran
bg: Миниземя

note: TRANSLATORS: Planet size
en: Subterran
bg: Малка земя

note: TRANSLATORS: Planet size
en: Terran
bg: Земя

note: TRANSLATORS: Planet size
en: Superterran
bg: Свръхземя

note: TRANSLATORS: Planet size
en: Jovian
bg: Юпитер

note: TRANSLATORS: Planet size
en: Neptunian
bg: Нептун

note: TRANSLATORS: Exoplanet detection method
en: Primary Transit
bg: Фотометрия при пасаж

note: TRANSLATORS: Exoplanet detection method
en: Microlensing
bg: Микрогравитационна леща

note: TRANSLATORS: Exoplanet detection method
en: Radial Velocity
bg: Лъчева скорост

note: TRANSLATORS: Exoplanet detection method
en: Imaging
bg: Преки наблюдения

note: TRANSLATORS: Exoplanet detection method
en: Pulsar
bg: Време на въртене на пулсар

note: TRANSLATORS: Exoplanet detection method
en: Astrometry
bg: Астрометрия

note: TRANSLATORS: Detection method. TTV=Transit Timing Variation
en: TTV
bg: Промяна на времето на пасаж

en: planetary system
bg: планетна система

en: Metallicity
bg: Металичност

en: Mass
bg: Маса

en: Radius
bg: Радиус

en: Effective temperature
bg: Ефективна температура

[ctx: temperature]
en: K
bg: K

en: Exoplanet
bg: Извънслънчева планета

en: Jup
bg: Юп.

en: Semi-Major Axis
bg: Голяма полуос

en: Inclination
bg: Наклон

en: Angle Distance
bg: Ъглово отстояние

en: Discovered year
bg: Година на откриване

en: Detection method
bg: Метод на откриване

en: Planetary class
bg: Планетен клас

note: TRANSLATORS: Full phrase is "Equilibrium Temperature"
en: Equilibrium temp.
bg: Равновесна температура

note: TRANSLATORS: Average stellar flux of the planet
en: Flux
bg: Звезден поток

note: TRANSLATORS: ESI = Earth Similarity Index
en: ESI
bg: ИПЗ

en: Equilibrium temperature on Earth
bg: Равновесна температура на Земята

en: Exoplanets Plug-in
bg: Приставка за извънслънчеви планети

en: This plugin plots the position of stars with exoplanets. Exoplanets data is derived from "%1The Extrasolar Planets Encyclopaedia%2"
bg: Тази приставка указва местоположенията на звездите с извънслънчеви планети. Данните за тях са получени от „%1Енциклопедия на планетите извън Слънчевата система%2“ (The Extrasolar Planets Encyclopaedia)

en: The list of potential habitable exoplanets and data about them were taken from "%1The Habitable Exoplanets Catalog%3" by %2Planetary Habitability Laboratory%3.
bg: Списъкът с потенциално обитаемите извънслънчеви ланети и данните за тях са от „%1Каталога на обитаемите извънслънчеви планети%3“ (The Habitable Exoplanets Catalog) от %2Лабораторията за обитаемостта на планетите%3 (Planetary Habitability Laboratory).

en: The current catalog contains info about %1 planetary systems, which altogether have %2 exoplanets (including %3 potentially habitable exoplanets).
bg: Текущият каталог разполага с информация за около %1 планетни системи, с общо %2 извънслънчеви планети, от които %3 са потенциално обитаеми.

en: Potential habitable exoplanets
bg: Потенциално обитаеми планети

en: This plugin can display potential habitable exoplanets (orange marker) and some information about those planets.
bg: Тази приставка може да покаже кои извънслънчеви планети са потенциално обитаеми (с оранжев маркер) и информация за тях.

en: Extra info for the optimistic samples of potentially habitable planets mark by italic text.
bg: Допълнителната информация за потенциално обитаемите планети е в курсив.

en: Planetary Class
bg: Клас на планета

en: Planet classification from host star spectral type (F, G, K, M), habitable zone (hot, warm, cold) and size (miniterran, subterran, terran, superterran, jovian, neptunian) (Earth = G-Warm Terran).
bg: Класификация на планетата по спектралния тип на притежаващата звезда (F, G, K, M), обитаема зона (гореща, топла, студена) и размер (мини-Земя, почти-Земя, Земя, свръх-Земя, като Нептун, като Юпитер) (така Земята се класифицира като G-топла Земя).

en: Equilibrium Temperature
bg: Равновесна температура

en: The planetary equilibrium temperature is a theoretical temperature in (°C) that the planet would be at when considered simply as if it were a black body being heated only by its parent star (assuming a 0.3 bond albedo). As example the planetary equilibrium temperature of Earth is -18.15°C (255 K).
bg: Равновесната температура на планетата е теоретичната температура [℃] на планетата, ако е абсолютно черно тяло, затопляно само от притежаващата я звезда (като се приема албедо по Бонд от 0,3 ). Пример: равновесната температура на Земята е -18,15 ℃ (255 K).

en: Actual surface temperatures are expected to be larger than the equilibrium temperature depending on the atmosphere of the planets, which are currently unknown (e.g. Earth mean global surface temperature is about 288 K or 15°C).
bg: Действителната температура на повърхността се очаква да е над равновесната, като това много зависи от атмосферите на планетите, а те в момента са неизвестни. Пример: средната температура на повърхността на Земята е около 288 K или 15 ℃).

en: Average stellar flux of the planet in Earth fluxes (Earth = 1.0 S<sub>E</sub>).
bg: Усреднен поток на енергията, която планетата получава от звездата си спрямо този на Земята от Слънцето (Земя = 1,0 S<sub>E</sub>).

en: Earth Similarity Index (ESI)
bg: Индекс на прилика със Земята — ИПЗ (ESI)

en: Similarity to Earth on a scale from 0 to 1, with 1 being the most Earth-like. ESI depends on the planet's radius, density, escape velocity, and surface temperature.
bg: Прилика със Земята по скалата [0; 1], като 1 отговаря на най-голяма прилика със Земята. ИПЗ зависи от радиуса, плътността, втората космическа скорост и температурата на повърхността.

en: Proper names
bg: Собствени имена

en: In December 2015, the International Astronomical Union (IAU) has officially approved names for several exoplanets after a public vote.
bg: След публично гласуване през декември 2015, Международният астрономически съюз одобри официални имена на няколко извънслънчеви планети.

en: From the latin <em>Veritas</em>, truth. The ablative form means <em>where there is truth</em>.
bg: От <em>veritas</em> на латински — истина. В отделителен падеж означава: <em>където има истина</em>.

en: From the latin <em>Spes</em>, hope. The ablative form means <em>where there is hope</em>.
bg: От <em>spes</em> на латински — надежда. В отделителен падеж означава: <em>където има надежда</em>.

en: Musica is Latin for <em>music</em>.
bg: От <em>musica</em> на латински — музика.

en: Arion was a genius of poetry and music in ancient Greece. According to legend, his life was saved at sea by dolphins after attracting their attention by the playing of his kithara.
bg: <em>Арион</em> е бил геният на поезията и музиката в древна Гърция. Според легендите, животът му е спасен от делфини в морето, след като им е привлякъл вниманието като е свирил на лира.

en: Fafnir was a Norse mythological dwarf who turned into a dragon.
bg: <em>Фафнир</em> е джудже от скандинавската митология, което се е превърнало в дракон.

en: Orbitar is a contrived word paying homage to the space launch and orbital operations of NASA.
bg: <em>Орбитър</em> е новоизмислена дума, чиято цел е да указва изстрелванията в Космоса и операциите в орбита на НАСА.

en: Chalawan is a mythological crocodile king from a Thai folktale.
bg: <em>Чалаван</em> е митичен цар-крокодил от тайския фолклор.

en: Taphao Thong is one of two sisters associated with the Thai folk tale of Chalawan.
bg: <em>Тафао Тонг</em> е една от двете сестри свързани с тайския мит за Чалаван.

en: Taphao Kae is one of two sisters associated with the Thai folk tale of Chalawan.
bg: <em>Тафао Кае</em> е една от двете сестри свързани с тайския мит за Чалаван.

en: Helvetios is Celtic for <em>the Helvetian</em> and refers to the Celtic tribe that lived in Switzerland during antiquity.
bg: Хелвециос е келтското име на <em>Хелвеция</em> и указва келтското племе, което е живяло в Швейцария през античния период.

en: Dimidium is Latin for <em>half</em>, referring to the planet's mass of at least half the mass of Jupiter.
bg: От <em>dimidium</> на латински — половина, което се отнася до масата на планетата, която е поне половината на Юпитер.

en: Nicolaus Copernicus or Mikolaj Kopernik (1473-1543) was a Polish astronomer who proposed the heliocentric model of the solar system in his book <em>De revolutionibus orbium coelestium</em>.
bg: Николай Коперник (1473-1543) е полски астроном, който е предложил хелиоцентричния модел за Слънчевата система в книгата си <em>За въртенето на небесните сфери</em> (De revolutionibus orbium coelestium).

en: Galileo Galilei (1564-1642) was an Italian astronomer and physicist often called the <em>father of observational astronomy</em> and the <em>father of modern physics</em>. Using a telescope, he discovered the four largest satellites of Jupiter, and the reported the first telescopic observations of the phases of Venus, among other discoveries.
bg: Галилео Галилей (1564-1642) е италиански астроном и физик, който често е наричан <em>баща на наблюдателната астрономия</em> и <em>баща на модерната физика</em>. Той е открил четирите най-големи спътника на Юпитер с телескоп, публикувал е и първите телескопски наблюдения на фазите на Венера и е направил още много открития.

en: Tycho Brahe (1546-1601) was a Danish astronomer and nobleman who recorded accurate astronomical observations of the stars and planets. These observations were critical to Kepler's formulation of his three laws of planetary motion.
bg: Тихо Брахе (1546-1601) е датски астроном и благородник, който е направил много точни наблюдения на звездите и планетите. Тези наблюдения са били критично важни, за да може Йохан Кеплер да формулира трите закона за движението на планетите.

en: Hans Lipperhey (1570-1619) was a German-Dutch lens grinder and spectacle maker who is often attributed with the invention of the refracting telescope in 1608.
bg: Ханс Липерхей (1570-1619) е немско-датски шлифовчик на лещи и производител на очила. Изобретяването на телескопа-рефрактор често се присъжда на него — през 1608.

en: Jacharias Janssen (1580s-1630s) was a Dutch spectacle maker who is often attributed with invention of the microscope, and more controversially with the invention of the telescope.
bg: Захариас Янсен (1580-те - 1630-те) е бил нидерландски майстор на очила, на който често се приписват изобретяването на микроскопа и понякога (оспорвано) — изобретяването на телескопа.

en: Thomas Harriot (ca. 1560-1621) was an English astronomer, mathematician, ethnographer, and translator, who is attributed with the first drawing of the Moon through telescopic observations.
bg: Томъс Хариет (около 1560-1621) е английски астроном, математик, етнограф и преводач, който е известен с първите илюстрации на Луната през телескопски наблюдения.

en: <em>Amateru</em> is a common Japanese appellation for shrines when they enshrine Amaterasu, the Shinto goddess of the Sun, born from the left eye of the god Izanagi.
bg: <em>Аматеру</em> е често срещано японско название на храмовете, посветени на Аматерасу - богиня на Слънцето в религията Шинто, която е родена от лявото око на бога Изанги.

en: Hypatia was a famous Greek astronomer, mathematician, and philosopher. She was head of the Neo-Platonic school at Alexandria in the early 5th century, until murdered by a Christian mob in 415.
bg: Хипатия е известна гръцка жена — астроном, математик и философ. Тя е била начело на неоплатоничната школа в Александрия в началото на 5-ти век — до 415, когато е убита от тълпа християни.

en: Ran is the Norse goddess of the sea, who stirs up the waves and captures sailors with her net.
bg: <em>Ран</em> е скандинавска богиня на морето, която предизвиква вълните и улавя моряците в мрежата си.

en: AEgir is Ran's husband, the personified god of the ocean. <em>AEgir</em> and <em>Ran</em> both represent the <em>Jotuns</em> who reign in the outer Universe; together they had nine daughters.
bg: Егир е съпругът на Ран, той е богът на океана. <em>Егир</em> и <em>Ран</em> представляват <em>Йотуните</em>, които властват във външната вселена. Те имат 9 дъщери.

en: Ancient Semitic name and modern Arabic name for the city of Palmyra, a UNESCO World Heritage Site.
bg: Древно семитско и съвременно арабско име на град <em>Палмира</em>, който е част от Световното културно наследство на UNESCO.

en: Dagon was a Semitic deity, often represented as half-man, half-fish.
bg: <em>Дагон</em> е семитско божество. Често се представя като получовек, полузмия.

en: Tonatiuh was the Aztec god of the Sun.
bg: <em>Тонатуих</em> е ацтекски бог на Слънцето.

en: Meztli was the Aztec goddess of the Moon.
bg: <em>Мецтли</em> е ацтекска богиня на Луната.

en: Ogma was a deity of eloquence, writing, and great physical strength in the Celtic mythologies of Ireland and Scotland, and may be related to the Gallo-Roman deity <em>Ogmios</em>.
bg: <em>Огма</em> е божеството на красноречието, писането и голямата физическа сила в келтските митологии на Ирландия и Шотландия и може да е свързан с гало-римското божество <em>Огмиос</em>.

en: Smertrios was a Gallic deity of war.
bg: <em>Смертриос</em> е галско божество на войната.

en: Intercrus means <em>between the legs</em> in Latin style, referring to the star's position in the constellation Ursa Major.
bg: От латински <em>intercrus</em> — между краката, което описва местоположението на звездата в Голямата мечка.

en: Arkas was the son of Callisto (Ursa Major) in Greek mythology.
bg: <em>Аркас</em> е синът на Калисто (Голямата мечка) в гръцката митология.

en: Miguel de Cervantes Saavedra (1547-1616) was a famous Spanish writer and author of <em>El Ingenioso Hidalgo Don Quixote de la Mancha</em>.
bg: Мигел де Сервантес Сааведра (1547-1616) е известен испански писател и автор на <em>Дон Кихот де ла Манча</em> (цялото име на романа е „Знаменитият идалго Дон Кихот де ла Манча“).

en: Lead fictional character from Cervantes's <em>El Ingenioso Hidalgo Don Quixote de la Mancha</em>.
bg: Главният герой от романа на Сервантес <em>Дон Кихот де ла Манча</em>.

en: Fictional character and love interest of Don Quijote (or Quixote) in Cervantes's <em>El Ingenioso Hidalgo Don Quixote de la Mancha</em>.
bg: Любимата на Дон Кихот от романа на Сервантес <em>Дон Кихот де ла Манча</em>.

en: Fictional horse of Don Quijote in Cervantes's <em>El Ingenioso Hidalgo Don Quixote de la Mancha</em>.
bg: Конят на Дон Кихот от романа на Сервантес <em>Дон Кихот де ла Манча</em>.

en: Fictional squire of Don Quijote in Cervantes's <em>El Ingenioso Hidalgo Don Quixote de la Mancha</em>.
bg: Оръженосецът на Дон Кихот от романа на Сервантес <em>Дон Кихот де ла Манча</em>.

en: Thestias is the patronym of Leda and her sister Althaea, the daughters of Thestius. Leda was a Greek queen, mother of Pollux and of his twin Castor, and of Helen and Clytemnestra.
bg: <em>Тестия<em> е патроним — име по бащина линия на Леда и нейната сестра Алтея, дъщерите на Тестий. Леда е гръцка богиня, майка на близнаците Кастор и Полукс, на Елена и на Клитемнестра.

en: Lich is a fictional undead creature known for controlling other undead creatures with magic.
bg: <em>Лих</em> е фантастично немъртво същество, което може да контролира другите немъртви същества с магия.

en: Draugr refers to undead creatures in Norse mythology.
bg: <em>Дрогр</em> са немъртви същества от скандинавската митология.

en: Poltergeist is a name for supernatural beings that create physical disturbances, from German for <em>noisy ghost</em>.
bg: От <em>полтъргайст</em> на немски — „шумен дух“. Това е свръхестествено същество, което предизвиква смут и бъркотия.

en: Phobetor is a Greek mythological deity of nightmares, the son of Nyx, the primordial deity of night.
bg: <em>Фобетор</em> е гръцкото божество на кошмарите, син на Никс, първичното божество на нощта.

en: Titawin (also known as Medina of Tetouan) is a settlement in northern Morocco and UNESCO World Heritage Site. Historically it was an important point of contact between two civilizations (Spanish and Arab) and two continents (Europe and Africa) after the 8th century.
bg: Титаун (познато още като Медина на Тетуан) е селище в северно Мароко и част от световното наследство на ЮНЕСКО. След 8-и век е исторически важно място за контакти между испанците и арабите и между два континента — Европа и Африка.

en: Saffar is named for Abu al-Qasim Ahmed Ibn-Abd Allah Ibn-Omar al Ghafiqi Ibn-al-Saffar, who taught arithmetic, geometry, and astronomy in 11th century Cordova in Andalusia (modern Spain), and wrote an influential treatise on the uses of the astrolabe.
bg: Сафар е кръстен на Абу ал Касим Ибн Абд Аллах Ибн Омар ал Гафики Ибн ал Сафар, който е преподавал аритметика, геометрия и астрономия през 11-ти век в Кордоба в Андалусия — съвременна Испания. Той е написал влиятелен труд за употребата на астролабията.

en: Samh is named for Abu al-Qasim 'Asbagh ibn Muhammad ibn al-Samh al-Mahri (or <em>Ibn al-Samh</em>), a noted 11th century astronomer and mathematician in the school of al Majriti in Cordova (Andalusia, now modern Spain).
bg: Сам е кръстен на Абу ал Касим Асбах ибн Мухамед ибн ал Сам ал Махри (или по-кратко: <em>Ибн ал Сам</em>), известен астроном и математик в 11-и век от школата ал Маджрити в Кордоба в Андалусия — съвременна Испания.

en: Majriti is named for Abu al-Qasim al-Qurtubi al-Majriti, a notable mathematician, astronomer, scholar, and teacher in 10th century and early 11th century Andalusia (modern Spain).
bg: Маджрити е кръстен на Абу ал Касим ал Куртуби ал Маджрити, известен математик, астроном, изследовател и учител през 10-и и началото на 11-ти век в Андалусия — съвременна Испания.

en: Libertas is Latin for <em>liberty</em>. Liberty refers to social and political freedoms, and a reminder that there are people deprived of liberty in the world even today. The constellation Aquila represents an eagle - a popular symbol of liberty.
bg: От <em>libertas</em> на латински — свобода. Тя се отнася до социалните и политически свободи и напомня, че има хора, които и днес са лишени от свобода. Планетата е в съзвездието Орел — птица, която е символ на свободата.

en: Fortitudo is Latin for <em>fortitude</em>. Fortitude means emotional and mental strength in the face of adversity, as embodied by the eagle (represented by the constellation Aquila).
bg: От <em>fortitudo</em> на латински — устойчивост, мъжество. Това се отнася за емоционалната и психическа сила в лицето беди и несгоди, което е символизирано от Орела.

en: These names are modified based on the original proposals, to be consistent with the IAU rules.
bg: Тези имена са базирани на първоначалните предложения, но са променени, за да отговарят на правилата на МАС.

en: The original name proposed, <em>Veritas</em>, is that of an asteroid important for the study of the solar system.
bg: Първоначално предложеното име — <em>Веритас</em> вече е дадено на астероид, с роля за проучването на Слънчевата система.

en: The name originally proposed, <em>Amaterasu</em>, is already used for an asteroid.
bg: Първоначално предложеното име — <em>Аматерасу</em> вече е дадено на астероид.

en: Note the typographical difference between <em>AEgir</em> and <em>Aegir</em>, the Norwegian transliteration. The same name, with the spelling <em>Aegir</em>, has been attributed to one of Saturn's satellites, discovered in 2004.
bg: Забележете различното изписване на латиница на <em>AEgir</em> и <em>Aegir</em> — норвежката транслитерация. Името Егир, с изписване на латиница: <em>Aegir</em> вече е дадено на един от спътниците на Сатурн, открит през 2004.

en: <em>Ogmios</em> is a name already attributed to an asteroid.
bg: Името <em>Огмиос</em> вече е дадено на астероид.

en: The original proposed name <em>Leda</em> is already attributed to an asteroid and to one of Jupiter's satellites. The name <em>Althaea</em> is also attributed to an asteroid.
bg: Първоначално предложеното име <em>Леда</em> вече е дадено на астероид и на един от спътниците на Юпитер. Името <em>Алтея</em> е дадено на астероид.

en: The original spelling of <em>Lippershey</em> was corrected to <em>Lipperhey</em> on 15.01.2016. The commonly seen spelling <em>Lippershey</em> (with an <em>s</em>) results in fact from a typographical error dating back from 1831, thus should be avoided.
bg: Оригиналното изписване <em>Липерсхей</em> е поправено на <em>Липерхей</em> на 15.01.2016. Често срещаният вариант със <em>с</em> — <em>Липерсхей</em> е резултат от типографска грешка през 1831 и затова трябва да се избягва.

en: Additional info
bg: Допълнителна информация

en: Circumstellar habitable zone
bg: Обитаема зона около звездата

en: Planetary equilibrium temperature
bg: Равновесна температура на планетата

en: Planetary habitability
bg: Обитаемост на планетите

en: Earth Similarity Index
bg: Индекс на прилика със Земята

en: Final Results of NameExoWorlds Public Vote Released
bg: Крайни резултати от публичното гласуване на сайта NameExoWorlds

en: NameExoWorlds website
bg: Уебсайта NameExoWorlds (имена за извънслънчевите светове)

en: General professional Web sites relevant to extrasolar planets
bg: Общи професионални уеб сайтове посветени на извънслънчевите планети

en: Exoplanets: an interactive version of XKCD 1071
bg: Извънслънчеви планети: интерактивен комикс от XKCD — 1071

en: HEK (The Hunt for Exomoons with Kepler)
bg: ТЕК (Търсене на извънслънчеви луни с Кеплер — HEK)

en: Exoplanets in binaries and multiple systems (Richard Schwarz)
bg: Извънслънчеви планети в двойни и кратни системи (Ричард Шварц)

en: Naming exoplanets (IAU)
bg: Имена на извънслънчевите планети (МАС)

en: Some Astronomers and Groups active in extrasolar planets studies
bg: Някои астрономи и екипи, които работят в областта на изследването на планетите извън Слънчевата система.

en: update: 16 April 2012
bg: обновено: 16 април 2012

en: The Exoplanet Data Explorer
bg: Изследване на данните на извънслънчевите планети

en: The Anglo-Australian Planet Search
bg: Англо-австралийското планетно проучване

en: Geneva Extrasolar Planet Search Programmes
bg: Женевските програми за търсене на планети извън Слънчевата система

en: OLBIN (Optical Long-Baseline Interferometry News)
bg: OLBIN (Известия на оптичната интерферометрия при голяма база)

en: NASA's Exoplanet Exploration Program
bg: Програмата на НАСА за търсене на извънслънчеви планети

en: Pulsar planets
bg: Планети около пулсари

en: The NASA Exoplanet Archive
bg: Архивът за извънслънчеви планети на НАСА

en: IAU Commission 53: Extrasolar Planets
bg: Комисия 53 на МАС: планети извън Слънчевата система

en: The Habitable Zone Gallery
bg: Галерия на обитаемата зона

en: PlanetQuest - The Search for Another Earth
bg: PlanetQuest - Проучването за втора Земя

en: Open Exoplanet Catalogue
bg: Общ каталог на извънслънчеви планети

en: The Habitable Exoplanets Catalog
bg: Каталог на обитаемите извънслънчеви планети

en: Exoplanets is updated
bg: Извънслънчевите планети са обновени

en: Orbital Eccentricity
bg: Ексцентрицитет на орбитата

en: Orbit Semi-Major Axis, AU
bg: Голяма полуос на орбитата [AU]

en: Planetary Mass, Mjup
bg: Маса на планетата спрямо Юпитер [M]

en: Planetary Radius, Rjup
bg: Радиус на планетата спрямо Юпитер [R]

en: Orbital Period, days
bg: Орбитален период [дни]

en: Angular Distance, arcsec
bg: Ъглово разстояние [″]

en: Effective temperature of host star, K
bg: Ефективна температура на звездата [K]

en: Year of Discovery
bg: Година на откриване

en: Metallicity of host star
bg: Металичност на притежаващата звезда

en: V magnitude of host star, mag
bg: Зв. вел. във филтър V на притежаващата звезда

en: RA (J2000) of star, deg
bg: α (J2000) на звездата [°]

en: Dec (J2000) of star, deg
bg: δ (J2000) на звездата [°]

en: Distance to star, pc
bg: Разстояние до звездата [pc]

en: Mass of host star, Msol
bg: Маса на звездата спрямо Слънцето [M☉]

en: Radius of host star, Rsol
bg: Радиус на звездата спрямо Слънцето [R☉]

[ctx: temperature scale]
note: TRANSLATORS: Name of temperature scale
en: Kelvin
bg: Келвин

[ctx: temperature scale]
note: TRANSLATORS: Name of temperature scale
en: Celsius
bg: Целзий

[ctx: temperature scale]
note: TRANSLATORS: Name of temperature scale
en: Fahrenheit
bg: Фаренхайт

en: Exoplanets Configuration
bg: Настройки за „Извънслънчевите планети“

en: Exoplanets Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката „Извънслънчеви планети“

en: Update exoplanets data from Internet
bg: Обновяване на информацията за извънслънчевите планети през Интернет

en: Settings for exoplanets
bg: Настройки на „Извънслънчевите планети“

en: Plot all systems with exoplanets without labels
bg: Изобразяване на системите с извънслънчеви планети без етикети

en: Enable display of distribution for exoplanets
bg: Извеждане на разпределението на извънслънчевите планети

en: Display exoplanets since their discovery
bg: Извеждане на планетите от момента на откриването им

en: Enable timeline discovery of exoplanets
bg: Извеждане на планетите според времето на откриването им

en: Display of the planetary systems, which contains the potential habitable exoplanets
bg: Показване на планетните системи с планети с потенциал за живот

en: Enable display of the potential habitable exoplanets only
bg: Извеждане само на потенциално обитаемите извънслънчеви планети

en: Enable display of designations for exoplanets
bg: Извеждане на информация за извънслънчевите планети

en: Show exoplanets button on toolbar
bg: Бутон за извънслънчевите планети на лентата с инструменти

en: Exoplanets marker color
bg: Цвят за отбелязване на извънслънчеви планети

en: Marker color for potential habitable exoplanets
bg: Цвят за отбелязване на потенциално обитаемите извънслънчеви планети

en: Temperature scale:
bg: Температурна ска̀ла

en: Diagrams: scatter plot
bg: Точкови диаграми

en: X axis
bg: Ос X

en: Logarithmic scale
bg: Логаритмична скала

en: log scale
bg: логаритмична скала

en: min
bg: мин.

en: max
bg: макс.

en: Y axis
bg: Ос Y

en: Plot
bg: Изчертаване

[ctx: tab in plugin windows]
en: Diagram
bg: Диаграма

[ctx: tab in plugin windows]
en: Info
bg: Информация

[ctx: tab in plugin windows]
en: Websites
bg: Уеб сайтове

en: Observability Analysis
bg: Анализ на видимостта

en: Displays an analysis of a selected object's observability (rise, set, and transit times) for the current date, as well as when it is observable through the year. An object is assumed to be observable if it is above the horizon during a fraction of the night. Also included are the dates of the largest separation from the Sun and acronychal and cosmical rising and setting. (Explanations are provided in the 'About' tab of the plugin's configuration window.)
bg: Извежда анализ на видимостта на избрания обект за избраната дата (изгрев, залез, време на преминаване през кулминацията). Анализът включва и времената на видимост през годината. Казва се, че обект е видим, ако е над хоризонта поне за част от нощта. Включени са най-голямото отстояние от Слънцето (елонгация) и времената за сутрешна и вечерна видимост. За повече информация вижте раздела „Относно“ в прозореца за настройки на приставката.

[ctx: short month name]
en: Jan
bg: яну

[ctx: short month name]
en: Feb
bg: фев

[ctx: short month name]
en: Mar
bg: мар

[ctx: short month name]
en: Apr
bg: апр

[ctx: short month name]
en: May
bg: май

[ctx: short month name]
en: Jun
bg: юни

[ctx: short month name]
en: Jul
bg: юли

[ctx: short month name]
en: Aug
bg: авг

[ctx: short month name]
en: Sep
bg: сеп

[ctx: short month name]
en: Oct
bg: окт

[ctx: short month name]
en: Nov
bg: ное

[ctx: short month name]
en: Dec
bg: дек

note: TRANSLATORS: Short for "hours".
en: h
bg: ч

note: TRANSLATORS: Short for "minutes".
en: m
bg: м

note: TRANSLATORS: Short for "seconds".
en: s
bg: с

en: Sets at %1 (in %2)
bg: Залязва в %1 (след %2)

en: Rose at %1 (%2 ago)
bg: Изгря в %1 (преди %2)

en: Set at %1 (%2 ago)
bg: Залезе в %1 (преди %2)

en: Rises at %1 (in %2)
bg: Изгрява в %1 (след %2)

en: Circumpolar.
bg: Кръг на постоянна видимост

en: No rise.
bg: Не изгрява.

en: Culminates at %1 (in %2) at %3 deg.
bg: Кулминира в %1 (след %2), достигайки %3°.

en: Culminated at %1 (%2 ago) at %3 deg.
bg: Кулминира в %1 (преди %2), достигайки %3°.

en: Source is not observable.
bg: Обектът не е видим.

en: No Acronychal nor Cosmical rise/set.
bg: Нито акроничен, нито космичен изгрев/залез.

en: Greatest elongation: %1 (at %2 deg.)
bg: Най-голяма елонгация: %1 при %2°.)

en: Largest Sun separation: %1 (at %2 deg.)
bg: Най-голямо отстояние от Слънцето: %1 (при %2°.)

note: TRANSLATORS: The space at the end is significant - another sentence may follow.
en: Acronycal rise/set: %1/%2.
bg: Акроничен изгрев/залез: %1/%2.

en: Heliacal rise/set: %1/%2.
bg: Хелиакален изгрев/залез: %1/%2.

en: No Heliacal rise/set.
bg: Без хелиакален изгрев/залез.

note: TRANSLATORS: The space at the end is significant - another sentence may follow.
en: No Acronycal rise/set.
bg: Без акроничен изгрев/залез.

en: Cosmical rise/set: %1/%2.
bg: Космичен изгрев и залез: %1/%2.

en: No Cosmical rise/set.
bg: Без космичен изгрев и залез

en: Observable during the whole year.
bg: Видим през цялата година.

en: Not observable at dark night.
bg: Не се вижда в тъмни нощи.

en: Nights above horizon: %1
bg: Нощи над хоризонта: %1

en: TODAY:
bg: ДНЕС:

en: THIS YEAR:
bg: ТАЗИ ГОДИНА:

note: TRANSLATORS: The space at the end is significant - another sentence may follow.
en: Previous Full Moon: %1 %2 at %3:%4.
bg: Предишно пълнолуние: %2 %1 в %3:%4.

en: Next Full Moon: %1 %2 at %3:%4.
bg: Следващо пълнолуние: %2 %1 в %3:%4.

en: Observability
bg: Видимост

en: Observability configuration window
bg: Настройки на „Видимост“

en: Observability Plug-in
bg: Приставка за видимост

en: Plugin that analyzes the observability of the selected source (or the screen center, if no source is selected). The plugin can show rise, transit, and set times, as well as the best epoch of the year (i.e., largest angular separation from the Sun), the date range when the source is above the horizon at dark night, and the dates of Acronychal and Cosmical rise/set.<br>Ephemeris of the Solar-System objects and parallax effects are taken into account.<br><br> The author thanks Alexander Wolf and Georg Zotti for their advice.<br><br>Ivan Marti-Vidal (Onsala Space Observatory)
bg: Приставка, която анализира видимостта на избрания обект (или центъра на екрана, ако не е избран обект). Може да показва кога обектът изгрява, кулминира и залязва, както и през коя част от годината обектът се вижда най-добре (т.е. кога ъгловото му отстояние от слънцето е най-голямо), датите, когато обектът е над хоризонта през тъмна нощ, и датите на акроничния и космичния изгрев и залез.<br> Взети са под внимание ефемеридите на Слънчевата система и ефектите на паралакса.<br><br> Авторът благодари на Александър Волф и Георг Зоти за техните съвети.<br><br> Ivan Marti-Vidal (Onsala Space Observatory)

en: Explanation of some parameters
bg: Обяснение на някои параметри

en: Sun altitude at twilight:
bg: Височина на Слънцето в полумрака:

en: Any celestial object will be considered visible when the Sun is below this altitude. The altitude at astronomical twilight ranges usually between -12 and -18 degrees. This parameter is only used for the estimate of the range of observable epochs (see below).
bg: Небесните тела се считат видими, когато Слънцето е поне на толкова градуса под хоризонта. За астрономически цели това обикновено е от 12° до 18°. Този параметър се ползва само за оценката на обхвата от епохи на видимост (погледнете отдолу).

en: Horizon altitude:
bg: Височина на хоризонта:

en: Minimum observable altitude (due to mountains, buildings, or just a limited telescope mount).
bg: Минималната ъглова височина, осигуряваща видимост (поради релеф, сгради или просто ограничение на монтирането на телескопа).

en: Today ephemeris:
bg: Ефемериди на деня:

en: Self-explanatory. The program will show the rise, set, and culmination (transit) times. The exact times for these ephemeris are given in two ways: as time spans (referred to the current time) and as clock hours (in local time).
bg: Програмата показва изгрева, залеза и времето на преминаване през кулминацията. Точните времена на ефемеридите са дадени по два начина: интервали време спрямо текущото време и часово време в съответния часови пояс.

en: Acronychal/Cosmical/Heliacal rise/set:
bg: Ахронични, космични, хелиакални изгреви/залези:

en: The days of Cosmical rise/set of an object are estimated as the days when the object rises (or sets) together with the rise/set of the Sun. The exact dates of these ephemeris depend on the Observer's location.  On the contrary, the Acronycal rise (or set) happens when the star rises/sets with the setting/rising of the Sun (i.e., opposite to the Sun). On the one hand, it is obvious that the source is hardly observable (or not observable at all) in the dates between Cosmical set and Cosmical rise. On the other hand, the dates around the Acronychal set and rise are those when the altitude of the celestial object uses to be high when the Sun is well below the horizon (hence the object can be well observed). The date of Heliacal rise is the first day of the year when a star becomes visible. It happens when the star is close to the eastern horizon roughly before the end of the astronomical night (i.e., at the astronomical twilight). In the following nights, the star will be visibile during longer periods of time, until it reaches its Heliacal set (i.e., the last night of the year when the star is still visible). At the Heliacal set, the star sets roughly after the beginning of the astronomical night.
bg: Дните на космичен изгрев и залез са, когато обектът изгрява (или залязва) заедно с изрева (съответно залеза) на Слънцето. Точните дати на тези ефемериди зависят от местоположението на наблюдателя. Точно обратното е при акроничен изгрев (или залез), който се случва при залеза (и съответно изгрева) на Слънцето (обектът е в опозиция на Слънцето). Очевидно между датите на първи космичен изгрев и последен космичен залез обектът не се вижда (или е много трудно да бъде видян). Датите около акроничния изгрев и залез са, когато височината на обекта е най-голяма — Слънцето е далеч под хоризонта и обектът се вижда много добре. Датата на хелиакалния изгрев е първият ден в годината, когато обектът започва да бъде видим. Това се случва, когато той е много близо до източния хоризонт в края на астрономическата нощ (т.е. в астрономическия полумрак). В следващите нощи обектът ще се вижда все по дълго пред нощта до момента на хелиакалния залез — последната нощ, когато обектът е все още видим. Грубо казано, при хелиакален залез обектът залязва с настъпването на астрономическата нощ.

en: Largest Sun separation:
bg: Максимално ъглово отстояние от Слънцето

en: Happens when the angular separation between the Sun and the celestial object are maximum. In most cases, this is equivalent to say that the Equatorial longitudes of the Sun and the object differ by 180 degrees, so the Sun is in opposition to the object. When an object is at its maximum possible angular separation from the Sun (no matter if it is a planet or a star), it culminates roughly at midnight, and on the darkest possible area of the Sky at that declination. Hence, that is the 'best' night to observe a particular object.
bg: Това се случва, когато ъгловото отстояние между Слънцето и небесния обект са максимални. В повечето случаи (като изключим вътрешните планети) това отговаря на 180° разлика между екваториалните дължини на обекта и слънцето. В тези случаи обектът е в кулминация близо до полунощ, което отговаря грубо на най-тъмния период в нощта спрямо Слънцето при тази деклинация. Затова отбелязваме тази нощ като „най-добра“ за наблюдение на съответния обект.

en: Nights with source above horizon:
bg: Нощи с източник над хоризонта:

en: The program computes the range of dates when the celestial object is above the horizon at least during one moment of the night. By 'night', the program considers the time span when the Sun altitude is below that of the twilight (which can be set by the user; see above). When the objects are fixed on the sky (or are exterior planets), the range of observable epochs for the current year can have two possible forms: either a range from one date to another (e.g., 20 Jan to 15 Sep) or in two steps (from 1 Jan to a given date and from another date to 31 Dec). In the first case, the first date (20 Jan in our example) shall be close to the so-called 'Heliacal rise of a star' and the second date (15 Sep in our example) shall be close to the 'Heliacal set'. In the second case (e.g., a range in the form 1 Jan to 20 May and 21 Sep to 31 Dec), the first date (20 May in our example) would be close to the Heliacal set and the second one (21 Sep in our example) to the Heliacal rise. More exact equations to estimate the Heliacal rise/set of stars and planets (which will not depend on the mere input of a twilight Sun elevation by the user) will be implemented in future versions of this plugin.
bg: Програмата изчислява датите, когато обектът е над хоризонта поне за момент през нощта. Под нощ се разбира периодът, в който височината на Слънцето е под тази на полумрака. Височината на полумрака може да се настройва. Когато обектът е неподвижен спрямо небето или е външна планета, диапазонът на епохите на видимост в текущата година имат един от следните два вида: или период от една дата до друга (напр. 20 януари до 15 септември), или два периода (напр. от 1 януари до 20 май и 21 септември до 31 декември). В първия случай първата дата (в примера е 20 януари) е близо до хелиакалния изгрев на обекта, а втората (15 септември в примера) е близо до хелиакалния залез. Във втория случай първата дата (20 май в примера) е близо до хелиакалния залез, а втората дата (21 септември в примера) е близо до хелиакалния изгрев. В бъдещи версии на приставката ще има реализация на по-точни изчисления за хелиакалните изгреви и залези на звездите и планетите (които не са просто зависими от височината на Слънцето под хоризонта при полумрак).

en: Full Moon:
bg: Пълнолуние:

en: When the Moon is selected, the program can compute the exact closest dates of the Moon's opposition to the Sun.
bg: Когато е избрана Луната, програмата може да изчисли датите, в които Луната е най-точно в опозиция на Слънцето.

en: Sun altitude at twilight: %1 deg.
bg: Височина на Слънцето при полумрак: %1°.

en: Horizon altitude: %1 deg.
bg: Височина на хоризонта: %1°.

en: Observability Configuration
bg: Настройки за видимостта

en: Observability Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката „Видимост“

en: Font color and size
bg: Размер и цвят на шрифта

en: Red
bg: Червено

en: Green
bg: Зелено

en: Blue
bg: Синьо

en: Font Size
bg: Размер на шрифта

en: Observing conditions
bg: Условия за наблюдение

en: Showing options
bg: Настройки

en: Today's ephemeris (rise, set, and transit times)
bg: Ефемериди за днес (изгрев, залез, кулминация)

en: Dates of Acronychal/Cosmical/Heliacal rise/set
bg: Дати на ахронични, космични, хелиакални изгрев/залез

en: Date of largest separation to the Sun
bg: Дата на най-голямо отстояние от Слънцето

en: Nights with the source above horizon
bg: Нощи, когато обектът е над хоризонта

en: Dates of previous and next Full Moon
bg: Предишно и следващо пълнолуние

en: Field of View
bg: Зрително поле

en: This plugin allows stepwise zooming via keyboard shortcuts like in the <em>Cartes du Ciel</em> planetarium program.
bg: Тази приставка позволява постъпково увеличаване чрез клавишни комбинации подобно на програмата-планетариум <em>Cartes du Ciel</em>.

en: Set FOV to
bg: Задаване на зрителното поле да е

en: Field of View plug-in
bg: Приставка за зрително поле

en: By default Stellarium uses smooth zooming via mouse wheel or keyboard shortcuts. Some users want stepwise zooming to fixed values for field of view like in Cartes du Ciel planetarium, and this plugin provides this feature. You can edit values and use the keyboard for quick-setting of FOV. All values in degrees.
bg: Стандартно Stellarium използва плавно увеличение с колелцето на мишката или клавишни комбинации. Някои потребители предпочитат постъпково увеличение по предварително зададени стойности подобно на програмата-планетариум Cartes du Ciel и тази приставка предоставя тази възможност. Може да редактирате стойностите и да използвате клавиатурата, за да задавате зрителното поле. Всички стойности са в градуси.

en: Equation of Time
bg: Уравнение на времето

en: This plugin shows the solution of the equation of time.
bg: Тази приставка показва решението на уравнението на времето.

en: Show solution for Equation of Time
bg: Показване на решението на уравнението на времето

en: Equation of Time plug-in
bg: Приставка „Уравнение на времето“

en: The equation of time describes the discrepancy between two kinds of solar time. These are apparent solar time, which directly tracks the motion of the sun, and mean solar time, which tracks a fictitious "mean" sun with noons 24 hours apart. There is no universally accepted definition of the sign of the equation of time. Some publications show it as positive when a sundial is ahead of a clock; others when the clock is ahead of the sundial. In the English-speaking world, the former usage is the more common, but is not always followed. Anyone who makes use of a published table or graph should first check its sign usage.
bg: Уравнението на времето описва разликата между два вида слънчево време. Това са истинското слънчево време, което отговаря на движението на Слънцето, и средното слънчево време, което следи усреднено слънце с пладне на всеки 24 часа. Няма универсална дефиниция на знака на уравнението. В някои публикации положителният знак означава, че слънчевият часовник изпреварва гражданския часовник. В други е точно обратното. В англоезичната литература първият вариант е по-популярен, но не е във всички случаи. Преди да ползвате публикувана таблица или графика, проверете каква е дефиницията на знака.

en: Show plug-ins button on toolbar
bg: Показване на бутоните на приставката на лентата с инструментите

en: Use minutes and seconds
bg: Използване на минути и секунди

en: Change sign of equation
bg: Смяна знака на уравнението

en: Font size:
bg: Размер на шрифта:

en: The current catalog of Meteor Showers is invalid!
bg: Текущият каталог с метеорни потоци е неправилен.

en: Meteor Showers
bg: Метеорни потоци

en: Toggle meteor showers
bg: Превключване на метеорнитe потоци

en: Toggle radiant labels
bg: Етикети на радиантите

en: Show settings dialog
bg: Прозорец с настройки

en: Show search dialog
bg: Прозорец за търсене

en: Using the default Meteor Showers catalog.
bg: Ползва се стандартният каталог с метеорни потоци.

en: <p>This plugin enables you to simulate periodic meteor showers and to display a marker for each active and inactive radiant.</p><p>By a single click on the radiant's marker, you can see all the details about its position and activity. Most data used on this plugin comes from the official <a href="http://imo.net">International Meteor Organization</a> catalog.</p><p>It has three types of markers:<ul><li><b>Confirmed:</b> the radiant is active and its data was confirmed. Thus, this is a historical (really occurred in the past) or predicted meteor shower.</li><li><b>Generic:</b> the radiant is active, but its data was not confirmed. It means that this can occur in real life, but that we do not have proper data about its activity for the current year.</li><li><b>Inactive:</b> the radiant is inactive for the current sky date.</li></ul></p>
bg: <p>Тази приставка позволява да симулирате периодични метеорни потоци и да се извеждат маркери за действащите и неактивните радианти.</p>
    <p>Натиснете върху маркера на радианта и ще се изведат данни за положението и активността му. Повечето данни за тази приставка идват от официалния каталог на <a href='http://imo.net'>Международната метеорна организация</a>.
    <p>Има три вида маркери:<ul><li><b>Потвърден:</b> радиантът действа и датата е потвърдена. Това е или исторически действителен (случил се в миналото) или прогнозиран метеорен поток.</li><li><b>Обикновен:</b> радиантът може да действа, но няма потвърдени данни за активността му конкретната годинаr.</li><li><b>Неактивен:</b> радиантът не действа на зададената дата.</li></ul></p>

en: Confirmed
bg: Потвърдено

en: Generic
bg: Типично

en: generic data
bg: общи данни

en: confirmed data
bg: потвърдени данни

en: inactive
bg: неактивен

en: meteor shower
bg: метеорен поток

en: Radiant drift (per day)
bg: Отместване на радианта на денонощие

en: Geocentric meteoric velocity
bg: Геоцентрична скорост на частиците

en: The population index
bg: Индекс на населеност

en: Parent body
bg: Родителско тяло

en: Activity
bg: Активност

en: Maximum: %1
bg: Максимум: %1

en: Solar longitude
bg: Слънчева дължина

en: variable
bg: променлива

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Quadrantids
bg: Квадрантиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Lyrids
bg: Лириди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: α-Centaurids
bg: α-Центавриди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: γ-Normids
bg: γ-Нормиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: η-Aquariids
bg: η-Аквариди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: June Bootids
bg: Юнски Боотиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Piscis Austrinids
bg: Писцис Аустралиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Southern δ-Aquariids
bg: Южни δ-Аквариди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: α-Capricornids
bg: α-Каприкорниди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: α-Aurigids
bg: α-Ауригиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: September ε-Perseids
bg: Септемврийски ε-Персеиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Draconids
bg: Дракониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Leonids
bg: Леониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Phoenicids
bg: Фениксиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Puppid-Velids
bg: Пупид Велиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Ursids
bg: Урсиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Perseids
bg: Персеиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: δ-Leonids
bg: δ-Леониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: π-Puppids
bg: π-Пупиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: June Lyrids
bg: Юнски Лириди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: κ-Cygnids
bg: κ-Сигниди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: ε-Lyrids
bg: ε-Лириди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: δ-Aurigids
bg: δ-Ауригиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: ε-Geminids
bg: ε-Геминиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Southern Taurids
bg: Южни Тауриди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Northern Taurids
bg: Северни Тауриди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Monocerotids
bg: Моноцеротиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: α-Monocerotids
bg: α-Моноцеротиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: σ-Hydrids
bg: σ-Хидриди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Geminids
bg: Геминиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Leonis Minorids
bg: Лео Минориди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: December Leonis Minorids
bg: Декемврийски Лео Минориди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Comae Berenicids
bg: Кома Беренициди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Orionids
bg: Ориониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Andromedids
bg: Андромедиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: η-Lyrids
bg: η-Лириди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: α-Scorpiids
bg: α-Скорпиониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Ophiuchids
bg: Офиухиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: θ-Ophiuchids
bg: θ-Офиухиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: κ-Serpentids
bg: κ-Серпентиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: θ-Centaurids
bg: θ-Центавриди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: ω-Cetids
bg: ω-Цетиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Southern ω-Scorpiids
bg: Южни ω-Скорпиониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Northern ω-Scorpiids
bg: Северни ω-Скорпиониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Arietids
bg: Ариетиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: π-Cetids
bg: π-Цетиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: δ-Cancrids
bg: δ-Канкриди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: τ-Herculids
bg: τ-Херкулиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: ρ-Geminids
bg: ρ-Геминиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: η-Carinids
bg: η-Кариниди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: η-Craterids
bg: η-Кратериди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: π-Virginids
bg: π-Виргиниди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: θ-Virginids
bg: θ-Виргиниди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: May Librids
bg: Майски Либриди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: June Scutids
bg: Юнски Скутиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: α-Pisces Australids
bg: α-Писцес Аустралиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Southern ι-Aquariids
bg: Южни ι-Аквариди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Northern ι-Aquariids
bg: Северни ι-Аквариди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: γ-Aquariids
bg: γ-Аквариди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Autumn Arietids
bg: Есенни Ариетиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: χ-Orionids
bg: χ-Ориониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: Sextantids
bg: Секстантиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: November Orionids
bg: Ноемврийски Ориониди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: August Caelids
bg: Августовски Целиди

note: TRANSLATORS: Name of meteor shower
en: ε-Gruids
bg: ε-Груиди

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 1P/Halley
bg: Комета 1P/Халей

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 7P/Pons-Winnecke
bg: Комета 7P/Понс-Винеке

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 55P/Tempel-Tuttle
bg: Комета 55P/Темпъл-Тътл

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 96P/Machholz
bg: Комета 96P/Макхолц

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 109P/Swift-Tuttle
bg: Комета 109P/Суифт-Тътл

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet Thatcher (1861 I)
bg: Комета Тачър (1861 I)

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 26P/Grigg-Skjellerup
bg: Комета 26P/Григ-Скелеруп

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 21P/Giacobini-Zinner
bg: Комета 21P/Джакобини-Цинер

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 169P/NEAT
bg: Комета 169P/NEAT

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 289P/Blanpain
bg: Комета 289P/Бланпен

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 8P/Tuttle
bg: Комета 8P/Тътл

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 3D/Biela
bg: Комета 3D/Биела

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet C/1917 F1 (Mellish)
bg: Комета C/1917 F1 (Мелиш)

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet C/1964 N1 (Ikeya)
bg: Комета C/1964 N1 (Икея)

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet Schwassmann-Wachmann 3
bg: Комета Швасман-Вахман 3

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Minor planet 2003 EH1 and Comet C/1490 Y1
bg: Малка планета 2003 EH1 и комета C/1490 Y1

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Minor planet (4450) Pan
bg: Малка планета (4450) Пан

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Minor planet 2008 ED69
bg: Малка планета 2008 ED69

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Comet 2P/Encke
bg: Комета 2P/Енке

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Minor planet 2004 TG10
bg: Малка планета 2004 TG10

note: TRANSLATORS: Name of parent object for meteor shower
en: Minor planet (3200) Phaethon
bg: Малка планета (3200) Федон

en: Updating...
bg: Обновяване…

en: Successfully updated!
bg: Обновяването е успешно!

en: Failed!
bg: Неуспешно обновяване!

en: Outdated!
bg: Стари данни!

en: Meteor Showers Plug-in
bg: Приставка за метеорни потоци

en: This plugin enables you to simulate periodic meteor showers and to display a marker for each active and inactive radiant.
bg: Тази приставка ви позволява да симулирате метеорни потоци. Тя осигурява и маркери за активните и неактивните радианти.

en: By a single click on the radiant's marker, you can see all the details about its position and activity. Most data used on this plugin comes from the official <a href="http://imo.net">International Meteor Organization</a> catalog.
bg: Натиснете върху маркера на радианта и ще се изведат данни за положението и активността му. Повечето данни за тази приставка идват от официалния каталог на <a href='http://imo.net'>Международната метеорна организация</a>.

en: <p>It has three types of markers:<ul><li><b>Confirmed:</b> the radiant is active and its data was confirmed. Thus, this is a historical (really occurred in the past) or predicted meteor shower.</li><li><b>Generic:</b> the radiant is active, but its data was not confirmed. It means that this can occur in real life, but that we do not have proper data about its activity for the current year.</li><li><b>Inactive:</b> the radiant is inactive for the current sky date.</li></ul></p>
bg: <p>Има три вида маркери:<ul><li><b>Потвърден:</b> радиантът действа и датата е потвърдена. Това е или исторически действителен (случил се в миналото) или прогнозиран метеорен поток.</li><li><b>Обикновен:</b> радиантът може да действа, но няма потвърдени данни за активността му конкретната година.</li><li><b>Неактивен:</b> радиантът не действа на зададената дата.</li></ul></p>

en: Terms
bg: Термини

en: Meteor shower
bg: Метеорен поток

en: A meteor shower is a celestial event in which a number of meteors are observed to radiate, or originate, from one point in the night sky. These meteors are caused by streams of cosmic debris called meteoroids entering Earth's atmosphere at extremely high speeds on parallel trajectories. Most meteors are smaller than a grain of sand, so almost all of them disintegrate and never hit the Earth's surface. Intense or unusual meteor showers are known as meteor outbursts and meteor storms, which may produce greater than 1,000 meteors an hour.
bg: Метеорните потоци са явления, при които светещи следи (метеори) изглеждат като произлизащи от определена точка на нощното небе. Те се предизвикват от частици в рой (метеороидни частици), които навлизат с голяма скорост в земната атмосфера по паралелни траектории. Повечето такива частици са по-малки от песъчинки и се разпадат, преди да стигат земната повърхност. Най-интензивните или необичайни потоци са известни като метеорни дъждове и могат да се виждат над 1000 метеора на час.

en: Radiant
bg: Радиант

en: The radiant or apparent radiant of a meteor shower is the point in the sky, from which (to a planetary observer) meteors appear to originate. The Perseids, for example, are meteors which appear to come from a point within the constellation of Perseus.
bg: Радиантът на метеорния поток е точката на небесната сфера, от която метеорите „струят“ за наблюдател от повърхността на земята. Персеидите са метеори, които изглеждат сякаш излизат от точка в съзвездието Персей.

en: An observer might see such a meteor anywhere in the sky but the direction of motion, when traced back, will point to the radiant. A meteor that does not point back to the known radiant for a given shower is known as a sporadic and is not considered part of that shower.
bg: Метеори може да се появи навсякъде по небесната сфера, но като продължим траекториите им назад, те сочат към радианта. Метеор, който не сочи към никой познат радиант се нарича спорадичен.

en: Many showers have a radiant point that changes position during the interval when it appears. For example, the radiant point for the Delta Aurigids drifts by more than a degree per night.
bg: Радиантите на много потоци се придвижват по небесната сфера през интервала от време, в който действат. Например радиантът на δ-Ауригиди се мести с по над 1° на денонощие.

en: Zenithal Hourly Rate (ZHR)
bg: Зенитно часово число (ZHR)

en: In astronomy, the Zenithal Hourly Rate (ZHR) of a meteor shower is the number of meteors a single observer would see in one hour under a clear, dark sky (limiting apparent magnitude of 6.5) if the radiant of the shower were at the zenith. The rate that can effectively be seen is nearly always lower and decreases the closer the radiant is to the horizon.
bg: В астрономията зенитното часово число (ZHR) на метеорен поток представя броя метеори, които един наблюдател би видял за един час при ясна, тъмна нощ и гранична звездна величина от 6,5, ако радиантът би бил в зенита. Действителното часово число е почти винаги по-малко и намалява с приближаването на радианта към хоризонта.

en: Population index
bg: Индекс на населеност

en: The population index indicates the magnitude distribution of the meteor showers. The values below 2.5 correspond to distributions where bright meteors are more frequent than average, while values above 3.0 mean that the share of faint meteors is larger than usual.
bg: Индексът на населеност указва приблизителното разпределение на звездните величини на метеорите в един метеорен поток. Стойности под 2,5 указват разпределение с относително повече ярки метеори от средното, а стойности над 3,0 указват относително повече слаби метеори от обикновеното.

en: This plugin was initially created as a project of the ESA Summer of Code in Space 2013.
bg: Тази приставка бе създадена като проект в рамките на Лятото за космическо програмиране 2013, организирано от Европейската космическа агенция.

en: Info
bg: Информация

en: Info about meteor showers you can get here:
bg: Повече информация за метеорите може да получите тук:

note: TRANSLATORS: The numbers contain the opening and closing tag of an HTML link
en: %1Meteor shower%2 - article in Wikipedia
bg: %1Метеорни потоци%2 — статия в Wikipedia

note: TRANSLATORS: The numbers contain the opening and closing tag of an HTML link
en: %1International Meteor Organization%2
bg: %1Международната метеорна организация%2

en: Support is provided via the Github website. Be sure to put "%1" in the subject when posting.
bg: Помощ за потребителите се предлага чрез сайта Github. Слагайте „%1“ в заглавието, когато оставяте съобщение.

en: Start date greater than end date!
bg: Началната дата трябва да е преди крайната!

en: Time interval must be less than one year!
bg: Интервалът трябва да е под една година!

en: Data Type
bg: Вид данни

en: Peak
bg: Връх

en: Meteor Showers Configuration
bg: Настройки за метеорните потоци

en: Meteor Showers: Settings
bg: Метеорни потоци: настройки

en: General settings
bg: Общи настройки

en: Enable plugin at startup
bg: Включване на приставката при стартиране

en: Show a button to enable/disable the plugin
bg: Бутон за включването/изключването па приставката

en: Show a button to open the search panel
bg: Бутон за панела за търсене

en: Show radiant marker
bg: Отбелязване на радиантите

en: Show radiant labels
bg: Показване на етикетите на радиантите

en: Show active radiants only
bg: Показване на действащите радианти

en: Label font size (pixels)
bg: Размер на шрифта за етикети (пиксели)

en: Set radiant color
bg: Задаване на цвят на радианта

en: Active Radiant - Generic Data
bg: Активен радиант — общи данни

en: Inactive Radiant
bg: Неактивен радиант

en: Inactive
bg: Неактивен

en: Active Radiant - Confirmed Data
bg: Активен радиант — потвърдени данни

en: Enable automatic updates
bg: Включване на автоматичното обновяване

en: Next update:
bg: Следващо обновяване:

en: Last attempt to update
bg: Последен опит за обновяване

en: Update
bg: Обновяване

en: Meteor Showers: Search
bg: Метеорни потоци: търсене

en: Search
bg: Търсене

en: dd/MM/yyyy
bg: дд/мм/гггг

en: Results
bg: Резултати

en: Pointer Coordinates
bg: Координати на показалеца

en: This plugin shows the coordinates of the mouse pointer.
bg: Тази приставка показва координатите на показалеца на мишката

en: Show coordinates of the mouse pointer
bg: Извеждане на координатите на показалеца на мишката

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: RA/Dec (J2000.0)
bg: α/δ (J2000.0)

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: RA/Dec
bg: α/δ

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: Az/Alt
bg: Азим./вис.

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: Gal. Long/Lat
bg: l/b

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: Supergal. Long/Lat
bg: Свръхгал. l/b

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: Ecl. Long/Lat
bg: Екл. дълж./шир.

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: Ecl. Long/Lat (J2000.0)
bg: Екл. дълж./шир.(J2000.0)

[ctx: abbreviated in the plugin]
en: HA/Dec
bg: t/δ

en: Pointer Coordinates plug-in
bg: Приставка за координатите на показалеца

en: Show coordinates of the mouse cursor on the screen.
bg: Извеждане на координатите на показалеца на мишката на екрана.

en: The top center of the screen
bg: Горе, в средата на екрана

en: In center of the top right half of the screen
bg: В центъра на горната, дясна част на екрана

en: The right bottom corner of the screen
bg: В десния, долен ъгъл на екрана

en: Near mouse cursor
bg: До показалеца на мишката

en: Custom position
bg: Друго положение

en: Right ascension/Declination (J2000.0)
bg: Ректасцензия/деклинация (J2000.0)

en: Right ascension/Declination
bg: Ректасцензия/деклинация

en: Ecliptic Longitude/Latitude
bg: Еклиптична дължина/ширина

en: Ecliptic Longitude/Latitude (J2000.0)
bg: Еклиптична дължина/ширина (J2000.0)

en: Altitude/Azimuth
bg: Азимут/височина

en: Galactic Longitude/Latitude
bg: Галактична дължина/ширина

en: Supergalactic Longitude/Latitude
bg: Свръхгалактична дължина/ширина

en: Coordinates of custom position:
bg: Координати на произволно положение:

en: Enable display of coordinates at startup
bg: Включване на извеждането на координати при стартиране на Stellarium

en: Show plug-in button on toolbar
bg: Бутон за приставката в лентата с инструменти

en: Show IAU constellation code
bg: Код на съзвездие по МАС

en: Show crossed lines under mouse cursor
bg: Кръстосани линии под показалеца на мишката

en: Which coordinate system will be used for displaying
bg: Координатна система за показалеца на мишката

en: Coordinates:
bg: Координати:

en: Place of the string:
bg: Място на низа:

en: Coordinate X
bg: Координата X

en: Coordinate Y
bg: Координата Y

en: Scenery3d plugin loaded!
bg: Заредена е приставката за тримерен терен!

en: Scenery3d: 3D landscapes
bg: Тримерни терени

en: Toggle 3D landscape
bg: Превключване на тримерния терен

en: Show viewpoint dialog
bg: Прозорец за изгледа

en: Toggle shadows
bg: Превключване на сенки

en: Toggle debug information
bg: Превключване на информацията за изчистване на грешки

en: Toggle location text
bg: Превключване на текста за местоположението

en: Toggle torchlight
bg: Превключване на челника

en: Scenery3d shaders reloaded
bg: Презареждане на програмите за GPU

en: Loading scene. Please be patient!
bg: Зареждане на терен. Изчакайте.

en: Loading scene '%1'
bg: Зареждане на терен „%1“

en: Loading model...
bg: Зареждане на модел…

en: Transforming model...
bg: Преобразуване на модел…

en: Calculating collision map...
bg: Изчисляване на картата на сблъсъците…

en: Loading ground...
bg: Зареждане на терена…

en: Transforming ground...
bg: Преобразуване на терена…

en: Finalizing load...
bg: Завършване на зареждането…

en: Could not load scene, please check log for error messages!
bg: Теренът не може да се зареди, прегледайте журнала за съобщения с грешки!

en: Scene successfully loaded.
bg: Теренът е зареден успешно.

en: Could not load scene info, please check log for error messages!
bg: Информацията за терена не може да се зареди, прегледайте журнала за съобщения с грешки!

en: Could not find scene ID for %1
bg: Идентификаторът на терена за %1 не може да бъде открит

en: Please load a scene first!
bg: Първо заредете терен!

en: Per-Pixel shading %1.
bg: Попикселна програма за GPU %1.

[ctx: enable]
en: on
bg: включване

[ctx: disable]
en: off
bg: изключване

en: Shadows %1.
bg: Сенки %1.

en: Shadows deactivated or not possible.
bg: Сенките или са изрично изключени, или не могат да бъдат включени.

en: Surface bumps %1.
bg: Симулирана релефност на повърхност %1.

en: Selected cubemap mode not supported, falling back to '6 Textures'
bg: Избраният режим на кубични текстури не се поддържа, ще се ползват „6 текстури“

en: Lazy cubemapping: %1
bg: Последващо изчисляване на кубични текстури: %1

en: enabled
bg: включено

en: disabled
bg: изключено

en: Cubemap size changed
bg: Размерът на кубичната текстура се промени

en: Cubemap size not supported, set to %1
bg: Размерът на кубичната текстура не се поддържа и е сменен на %1

en: Shadowmap size changed
bg: Размерът на текстурата на сенките се промени

en: Shadowmap size not supported, set to %1
bg: Размерът на текстурата на сенките не се поддържа и е сменен на %1

en: 3D Sceneries
bg: Тримерен терен

en: <p>3D foreground renderer. Walk around, find and avoid obstructions in your garden, find and demonstrate possible astronomical alignments in temples, see shadows on sundials etc.</p><p>To move around, press Ctrl+cursor keys. To lift eye height, use Ctrl+PgUp/PgDn. Movement speed is linked to field of view (i.e. zoom in for fine adjustments). You can even keep moving by releasing Ctrl before cursor key.</p><p>Development of this plugin was in parts supported by the Austrian Science Fund (FWF) project ASTROSIM (P 21208-G19). More: http://astrosim.univie.ac.at/</p>
bg: <p>Изобразяване на тримерен терен. Разходете се, вижте има ли камъни във вашата градина, открийте дали някои храмове са построени спрямо конфигурациите на небесните тела, насладете се на сянката на гномон и т.н.</p><p>За придвижване ползвайте Ctrl+стрелките. За да промените наклона на погледа спрямо хоризонта, използвайте Ctrl+PgUp/PgDn. Скоростта отговаря на мащаба на изгледа, т.е. при увеличаване движенията са по-фини. Ако искате да се движите постоянно, отпуснете Ctrl, преди да отпуснете клавишите да стрелките.</p><p>Разработката на тази приставка е частично подпомогната по проекта ASTROSIM на Австралийския научен фонд (FWF) (P 21208-G19). За повече информация: <a href='http://astrosim.univie.ac.at/'>http://astrosim.univie.ac.at/</a></p>

en: Scenery3d shader error, can't draw. Check debug output for details.
bg: Грешка в програмите за GPU на тримерния терен. Проверете изхода за грешки.

en: Your hardware does not support cubemapping, please switch to 'Perspective' projection!
bg: Хардуерът ви не поддържа кубични текстури. Ползвайте перспективна проекция.

en: Geometry shader is not supported. Falling back to '6 Textures' mode.
bg: Не се поддържат програми за GPU. Ще се ползва режимът „6 текстури“.

en: Falling back to '6 Textures' because of ANGLE bug
bg: Преминаване към режим „6 текстури“ поради грешка при този зрителен ъгъл.

en: Shadow mapping can not be used on your hardware, check logs for details
bg: Вашият хардуер не поддържа текстури на сенките, прегледайте журнала за съобщения с грешки!

en: Provides more accurate lighting by calculating it per-pixel instead of per-vertex.
bg: По-точно осветление с изчисляване пиксел по пиксел, а не връх по връх.

en: Required for bump mapping and shadows!
bg: Изисква се за сенките и симулираната релефност на повърхностите!

en: Uses only a single shadow cascade instead of up to four.
bg: Единично наслагване на сенки, а не (до) четирикратно.

en: Provides a speedup in exchange for shadow quality, especially in large scenes.
bg: По-висока скорост с по-ниско качество, особено за големи сцени.

en: Determines how the shadows are filtered, in increasing quality from top to bottom.
bg: Как се филтрират сенките, най-високото качество е отгоре, най-ниското — отдолу.

en: PCSS requires the quality set to LOW or HIGH.
bg: Замъгляването на сенките (PCSS) изисква качеството да е НИСКО или ВИСОКО.

en: Approximate calculation of shadow penumbras (sharper shadows near contact points, blurred shadows further away).
bg: Специално изчисляване на полусенките (по-остри при контактните точки, замъгляване с отдалечаването от тях).

en: Requires <b>LOW</b> or <b>HIGH</b> shadow filtering (without <b>Hardware</b>).
bg: Изисква <b>НИСКО</b> или <b>ВИСОКО</b> филтриране на сенките (да не е <b>ХАРДУЕРНО</b>).

en: Causes a performance hit.
bg: Намалява производителността.

en: This determines the way the scene is rendered when Stellarium uses a projection other than &quot;Perspective&quot;. The scene is always rendered onto a cube, and this cube is then warped according to the real projection. The cube is described using an image called &quot;cubemap&quot;.
bg: Това указва начина на изобразяване на терена, когато Stellarium използва друга, а не <b>Перспективна</b> проекция. Сцената винаги се изобразява върху куб, а кубът се обработва по правилата на проекцията. Кубът се описва с изображение, което се нарича „кубична текстура“ (cubemap).

en: <b>6 Textures</b> uses 6 single textures, one for each cube side. This is the most compatible method, but may be slower than the others.
bg: Режимът <b>6 текстури</b> използва 6 единични текстури, по една за всяка от страните на куба. Това е възможно най-съвместимо, но е по-бавно от другите методи.

en: <b>Cubemap</b> uses a single GL_TEXTURE_CUBEMAP. Recommended for most users.
bg: При <b>Кубична текстура</b> се използва единична структура GL_TEXTURE_CUBEMAP. Това се препоръчва за повечето потребители.

en: <b>Geometry shader</b> uses a modern GPU feature to render all 6 sides of the cube at once. It may be the fastest method depending on the scene and your GPU hardware. If not supported, this cannot be selected.
bg: Методът <b>Програми за GPU</b> е наличен при съвременните видео ускорители и позволява изобразяването на 6-те страни на куба едновременно. В зависимост от сцената и видеокартата това често е най-бързият метод. Ако хардуерът ви не го поддържа, няма да можете да го изберете.

en: Calculates shadows for each cubemap face separately.
bg: Изчислява сенките за всяка страна на куба поотделно.

en: If disabled, the shadowed area is calculated using a perspective projection, which may cause missing shadows with high FOV values, but is quite a bit faster!
bg: Когато е изключено, засенчената област се изчислява с перспективна проекция. При големи зрителни ъгли (FOV) това може да доведе до изчезването на някои от сенките, но се изчислява много бързо.

en: This does not work when using the <b>Geometry shader</b> cubemapping mode!
bg: Това не работи в режима на текстуриране: <b>Програми за GPU</b>!

en: When checked, the cubemap is only recreated in specific time intervals, instead of each frame.
bg: Когато е избрано, кубичната текстура се обновява на определен интервал време, а не на всеки кадър.

en: Saves energy and may increase subjective application performance.
bg: Това пести енергия и може да повиши производителността.

en: Note that the cubemap is always re-rendered when the view position changes.
bg: Кубичната текстура се обновява винаги при промяна на местоположението.

en: When checked, only the face that corresponds to your viewing direction is updated on movement.
bg: Когато е избрано, се обновява само текстурата на лицето на куба, към което гледате.

en: This will speed up rendering, but the appearance will look &quot;broken&quot; until you stop moving.
bg: Това води до ускоряване на производителността, но околността ви ще се „накъсва“ докато не спрете да се движите.

en: This does NOT work with the &quot;Geometry-Shader&quot; cubemapping mode!
bg: Това не работи в режим на кубично текстуриране „Програми за GPU“!

en: This updates a second face, so that the visual appearance seems less &quot;broken&quot;.
bg: Обновяване на още една текстура на друго лице, което намалява „накъсването“.

en: The interval (in timeline seconds) in which no redraw is performed
bg: Интервал в секунди между обновяването на текстурите.

en: 6 Textures
bg: 6 текстури

en: Cubemap
bg: Кубични текстури

en: Geometry shader
bg: Програми за GPU

en: Grid coordinates (%1): %2m, %3m, %4m
bg: Координати (%1): %2m, %3m, %4m

en: 3D Scenery
bg: Тримерен терен

en: Set as default scene
bg: Задаване като стандартен терен

en: Load/save viewpoints
bg: Зареждане/запазване на изгледи

en: Torch strength:
bg: Сила на челника ви:

en: Torch range:
bg: Обхват на челника:

en: Torchlight (%1)
bg: Челник (%1)

en: Show grid coordinates (%1)
bg: Показване на решетките на координатите (%1)

en: Visual options
bg: Настройки на изгледа

en: Per-Pixel lighting
bg: Попикселно осветление

en: Shadows
bg: Сенки

en: Simple shadows
bg: Обикновени сенки

en: Bump mapping
bg: Симулирана релефност на повърхностите

en: Cubemap size:
bg: Размер на кубичната текстура:

en: Shadowmap size:
bg: Размер на текстурата на сенките

en: Filtering Quality:
bg: Качество на филтрите:

en: Hardware
bg: Хардуер

en: Low
bg: Ниско

en: Low + Hardware
bg: Ниско + хардуер

en: High (slow)
bg: Високо (бавно)

en: High + Hardware (slow)
bg: Високо + хардуер (бавно)

en: PCSS
bg: Замъгляване на сенките

en: Cubemapping mode:
bg: Режим на кубично текстуриране

en: Full cubemap shadows
bg: Пълни сенки по куба

en: Lazy cubemap re-rendering
bg: Последващо изобразяване на кубичната текстура

en: Interval:
bg: Интервал:

en: Only update dominant face when moving
bg: При местене да се обновява само най-видимата страна

en: Also update second-most dominant face
bg: При местене да се обновява и втората най-видима страна

en: Quality/Performance settings
bg: Настройки качество/производителност

en: Stored views
bg: Запазени изгледи

en: Load view
bg: Зареждане на изглед

en: Delete view
bg: Изтриване на изгледа

en: Add current view
bg: Добавяне на текущия изглед

en: Load/store with date
bg: Зареждане/запазване с данни

en: Title:
bg: Заглавие:

en: ArchaeoLines
bg: Археолинии

en: A tool for archaeo-/ethnoastronomical alignment studies
bg: Инструмент за архео- и етно- астрономически изследвания

en: Show Line for Equinox
bg: Линия за равноденствието

en: Show Line for Solstices
bg: Линия за слънцестоенията

en: Show Line for Crossquarter
bg: Линия на среднодневие

en: Show Line for Major Standstill
bg: Линия на голямо луностоене

en: Show Line for Minor Standstill
bg: Линия на малко луностоене

en: Show Line for Zenith Passage
bg: Линия на преминаване през зенита

en: Show Line for Nadir Passage
bg: Линия на преминаване през надира

en: Show Line for Selected Object
bg: Линия на избрания обект

en: Show Line for Selected Object's Azimuth
bg: Линия за азимута на избрания обект

en: Show Line for Selected Object's Hour Angle
bg: Линия за часовия ъгъл на избрания обект

en: Show Line for Current Sun
bg: Линия на текущото Слънце

en: Show Line for Current Moon
bg: Линия на текущата Луна

en: Show Vertical for Geographic Location 1
bg: Вертикал за географско положение 1

en: Show Vertical for Geographic Location 2
bg: Вертикал за географско положение 2

en: Show Vertical for Custom Azimuth 1
bg: Вертикал за азимут 1

en: Show Vertical for Custom Azimuth 2
bg: Вертикал за азимут 2

en: Show Line for Custom Declination 1
bg: Вертикал за деклинация 1

en: Show Line for Custom Declination 2
bg: Вертикал за деклинация 2

en: Equinox
bg: Равноденствие

en: Solstice
bg: Слънцестоене

en: Crossquarter
bg: Среднодневие

en: Major Lunar Standstill
bg: Голямо луностоене

en: Minor Lunar Standstill
bg: Малко луностоене

en: Zenith Passage
bg: Преминаване през зенита

en: Nadir Passage
bg: Преминаване през надира

en: Selected Object
bg: Избран обект

en: error if you can read this
bg: възникнала е грешка

en: Mercury
bg: Меркурий

en: Venus
bg: Венера

en: ArchaeoLines Plug-in
bg: Приставка за археолинии

en: The ArchaeoLines plugin displays any combination of declination arcs most relevant to archaeo- or ethnoastronomical studies.
bg: Приставката за археолинии извежда произволна комбинация от дъги, които си използват при изучаване на архео- и етно- астрономията.

en: Declinations of equinoxes (i.e. equator) and the solstices
bg: Деклинация на равноденствията (т.е. екватора) и слънцестоенията

en: Declinations of the crossquarter days (days right between solstices and equinoxes)
bg: Деклинация на среднодневията (дните на средата между слънцестоенията и равноденствията)

en: Declinations of the Major Lunar Standstills
bg: Деклинация на Луната при големите луностоения

en: Declinations of the Minor Lunar Standstills
bg: Деклинация на Луната при малките луностоения

en: Declination of the Zenith passage
bg: Деклинация при преминаването през зенита

en: Declination of the Nadir passage
bg: Деклинация при преминаването през надира

en: Declination of the currently selected object
bg: Деклинация на избрания обект

en: Azimuth of the currently selected object
bg: Азимут на избрания обект

en: Hour Angle of the currently selected object
bg: Часови ъгъл на избрания обект

en: Current declination of the sun
bg: Текуща деклинация на Слънцето

en: Current declination of the moon
bg: Текуща деклинация на Луната

en: Current declination of a naked-eye planet
bg: Текуща деклинация на планета при наблюдение с невъоръжено око

en: The lunar lines include horizon parallax effects. There are two lines each drawn, for maximum and minimum distance of the moon. Note that declination of the moon at the major standstill can exceed the indicated limits if it is high in the sky due to parallax effects.
bg: Линиите за Луната включват ефектите на паралакса на хоризонта. Чертаят се по две линии — за най-малкото и най-голямото разстояние до Луната. Поради ефектите на паралакса при луностоенията деклинацията на Луната ще надхвърля указаните граници.

en: Some religions, most notably Islam, adhere to a practice of observing a prayer direction towards a particular location. Azimuth lines for two locations can be shown. Default locations are Mecca (Kaaba) and Jerusalem. The directions are computed based on spherical trigonometry on a spherical Earth.
bg: В някои религии, особено в Исляма, молитвите се извършват в определена посока, към определено местоположение. Може да се изведат линиите на азимута на две местоположения. Стандартните местоположения са Мека (Кааба) и Йерусалим. Посоките се изчисляват със сферична тригонометрия за сферична Земя.

en: In addition, up to two vertical lines with arbitrary azimuth and declination lines with custom label can be shown.
bg: Допълнително може да покажете и няколко вертикални линии с етикет с произволен азимут и деклинация

en: Select color for equinox line
bg: Цвят на линията на равноденствието

en: Select color for solstice lines
bg: Цвят на линиите на слънцестоенията

en: Select color for crossquarter lines
bg: Цвят за линиите на среднодневията

en: Select color for major standstill lines
bg: Цвят на линиите на големите луностоения

en: Select color for minor standstill lines
bg: Цвят на линиите на малките луностоения

en: Select color for zenith passage line
bg: Цвят на линията на преминаването през зенита

en: Select color for nadir passage line
bg: Цвят на линията на преминаването през надира

en: Select color for selected object line
bg: Цвят на линията на текущия обект

en: Select color for selected object azimuth line
bg: Цвят на линията на азимута на избрания обект

en: Select color for selected object hour angle line
bg: Цвят на линията на часовия ъгъл на избрания обект

en: Select color for current sun line
bg: Цвят на линията на текущото Слънце

en: Select color for current moon line
bg: Цвят на линията на текущата Луна

en: Select color for current planet line
bg: Цвят на линията на текущата планета

en: Select color for Geographic Location 1 line
bg: Цвят на линията на 1-то географско местоположение

en: Select color for Geographic Location 2 line
bg: Цвят на линията на 2-то географско местоположение

en: Select color for Custom Azimuth 1 line
bg: Цвят на линията на 1-я азимут

en: Select color for Custom Azimuth 2 line
bg: Цвят на линията на 2-я азимут

en: Select color for Custom Declination 1 line
bg: Цвят на линията на 1-та деклинация

en: Select color for Custom Declination 2 line
bg: Цвят на линията на 2-та деклинация

en: ArchaeoLines Configuration
bg: Настройки на археолиниите

en: ArchaeoLines Plug-in Configuration
bg: Настройки на приставката за археолиниите

en: To change colors you may have to leave fullscreen mode!
bg: Може да се наложи да излезете от режима на цял екран, за да смените цветовете

en: Declination of Nadir passage
bg: Деклинация при преминаването през надира

en: Custom Azimuth 1
bg: Азимут 1

en: Enter a label for this line
bg: Въведете етикет за линията

en: Custom Azimuth 2
bg: Азимут 2

en: Solstice Lines
bg: Линии на слънцестоене

en: Current Moon
bg: Текуща Луна

en: Crossquarter Lines
bg: Линии на среднодневията

en: Equinox line (Equator)
bg: Линия на равноденствията (на екватора)

en: Declination of Zenith passage
bg: Деклинация на преминаването на зенита

en: Major Lunar Standstill lines
bg: Линии на големите луностоения

en: Custom Declination 1
bg: Деклинация 1

en: Geographic Location 1
bg: Географско местоположение 1

en: Enter a label (location name) for this line
bg: Въведете етикет (местоположение) на тази линия

en: Current Sun
bg: Текущо Слънце

en: Geographic Location 2
bg: Географско местоположение 2

en: Minor Lunar Standstill lines
bg: Линии на малките луностоения

en: Change color
bg: Смяна на цвета

en: Current Planet: None
bg: Текуща планета: Няма

en: Current Planet: Mercury
bg: Текуща планета: Меркурий

en: Current Planet: Venus
bg: Текуща планета: Венера

en: Current Planet: Mars
bg: Текуща планета: Марс

en: Current Planet: Jupiter
bg: Текуща планета: Юпитер

en: Current Planet: Saturn
bg: Текуща планета: Сатурн

en: Custom Declination 2
bg: Деклинация 2

en: Selected Object Azimuth
bg: Азимут на избрания обект

en: Selected Object Hour Angle
bg: Часови ъгъл на избрания обект
