gnulib 4.0.0.2567 - en to bg translation catalogue (247 entries)

en: invalid argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ е неправилен

en: ambiguous argument %s for %s
bg: аргументът „%s“ на опцията „%s“ не е еднозначен

en: Valid arguments are:
bg: Възможните аргументи са:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
bg: „ARGP_HELP_FMT“: стойността %s е по-малка или равна на %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
bg: %.*s: параметърът „ARGP_HELP_FMT“ изисква стойност

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
bg: %.*s: непознат параметър „ARGP_HELP_FMT“

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
bg: Грешки в „ARGP_HELP_FMT“: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
bg: Аргументите, задължителните или незадължителни за дългите опции, са съответно задължителни или незадължителни и за кратките опции.

en: Usage:
bg: Използване:

en:   or:
bg:   или:

en:  [OPTION...]
bg:  [ОПЦИЯ…]

en: Try '%s --help' or '%s --usage' for more information.
bg: За повече информация използвайте „%s --help“ или „%s --usage“.

en: Report bugs to %s.
bg: Съобщавайте за програмни грешки на %s.
    За грешки в българския превод на <dict@fsa-bg.org>.

en: Unknown system error
bg: Неизвестна системна грешка

en: give this help list
bg: извеждане на тази справка

en: give a short usage message
bg: извеждане на кратко съобщение за използването

en: NAME
bg: ИМЕ

en: set the program name
bg: задаване на името на програмата

en: SECS
bg: СЕКУНДИ

en: hang for SECS seconds (default 3600)
bg: спиране за толкова СЕКУНДИ (стандартно е 3600)

en: print program version
bg: извеждане на версията на програмата

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Неизвестна версия!

en: %s: Too many arguments
bg: %s: Твърде много аргументи

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
bg: (ДЕФЕКТ В ПРОГРАМАТА) Опцията би трябвало да е била разпозната!

en: %u bitset_allocs, %u freed (%.2f%%).
bg: %u побитови заделяния, освободени са %u (%.2f%%).

en: %u bitset_sets, %u cached (%.2f%%)
bg: %u побитови задавания, кеширани са %u (%.2f%%)

en: %u bitset_resets, %u cached (%.2f%%)
bg: %u побитови изчиствания, кеширани са %u (%.2f%%)

en: %u bitset_tests, %u cached (%.2f%%)
bg: %u побитови проби, кеширани са %u (%.2f%%)

en: %u bitset_lists
bg: %u побитови извеждания

en: count log histogram
bg: логаритмична хистограма по брой

en: size log histogram
bg: логаритмична хистограма по размер

en: density histogram
bg: хистограма по плътност

en: Bitset statistics:
bg: Побитова статистика:

en: Accumulated runs = %u
bg: Натрупани изпълнения = %u

en: cannot read stats file
bg: файлът със статистиките не може да се прочете

en: bad stats file size
bg: неправилен размер на файла със статистиките

en: cannot write stats file
bg: файлът със статистиките не може да се запише

en: cannot open stats file for writing
bg: файлът със статистиките не може да се отвори за запис

en: program error
bg: програмна грешка

en: stack overflow
bg: препълване на стека

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
bg: липсва временна директория, пробвайте да укажете такава в променливата „TMPDIR“

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
bg: не може да се създаде временна директория по шаблона „%s“

en: cannot remove temporary file %s
bg: временният файл „%s“ не може да се изтрие

en: cannot remove temporary directory %s
bg: временната директория „%s“ не може да се изтрие

en: error closing file
bg: грешка при затваряне на файл

en: write error
bg: грешка при запис

en: preserving permissions for %s
bg: запазване на правата за „%s“

en: error while opening %s for reading
bg: „%s“ не може да се отвори за четене

en: cannot open backup file %s for writing
bg: резервният файл „%s“ не може да се отвори за запис

en: error reading %s
bg: грешка при четене на „%s“

en: error writing %s
bg: грешка при записа на „%s“

en: error after reading %s
bg: грешка след четене на „%s“

en: fdopen() failed
bg: неуспешно отваряне с „fdopen()“

en: C# compiler not found, try installing mono
bg: Липсва компилатор за C#, инсталирайте „mono“

en: C# virtual machine not found, try installing mono
bg: Липсва виртуална машина за C#, инсталирайте „mono“

en: unbalanced [
bg: „[“ без еш

en: invalid character class
bg: неправилен клас знаци

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
bg: клас знаци се указва чрез „[[:ИМЕ:]]“, а не „[:ИМЕ:]“

en: unfinished \ escape
bg: незавършена екранираща последователност чрез „\“

en: invalid content of \{\}
bg: неправилно съдържание в „\{\}“

en: regular expression too big
bg: прекалено голям регулярен израз

en: unbalanced (
bg: „(“ без еш

en: no syntax specified
bg: не е зададен синтаксис

en: unbalanced )
bg: „)“ без еш

en: %s subprocess failed
bg: дъщерният процес „%s“ завърши неуспешно

en: regular empty file
bg: празен, обикновен файл

en: regular file
bg: обикновен файл

en: directory
bg: директория

en: symbolic link
bg: символна връзка

en: message queue
bg: опашка за съобщения

en: semaphore
bg: семафор

en: shared memory object
bg: споделен обект в паметта

en: typed memory object
bg: типов обект в паметта

en: block special file
bg: блоков специален файл

en: character special file
bg: знаков специален сайт

en: contiguous data
bg: последователни данни

en: fifo
bg: програмен канал

en: door
bg: порта

en: multiplexed block special file
bg: мултиплексиран блоков специален файл

en: multiplexed character special file
bg: мултиплексиран знаков специален файл

en: multiplexed file
bg: мултиплексиран файл

en: named file
bg: именован файл

en: network special file
bg: мрежов специален файл

en: migrated file with data
bg: мигриран файл с данни

en: migrated file without data
bg: мигриран файл без данни

en: port
bg: порт

en: socket
bg: гнездо

en: whiteout
bg: припокриващо изтриване

en: weird file
bg: странен файл

en: Address family for hostname not supported
bg: Този вид адреси за името на хоста не се поддържат

en: Temporary failure in name resolution
bg: Временен проблем при намиране на IP-адреса на хост

en: Bad value for ai_flags
bg: Неправилна стойност за „ai_flags“

en: Non-recoverable failure in name resolution
bg: Окончателен неуспех при намиране на IP-адреса на хост

en: ai_family not supported
bg: посочването на вид адреси („ai_family“) не се поддържа

en: Memory allocation failure
bg: Неуспешно заделяне на памет

en: No address associated with hostname
bg: Няма IP-адрес с посоченото име на хост

en: Name or service not known
bg: Името или услугата са непознати

en: Servname not supported for ai_socktype
bg: Името на услугата не се поддържа за използвания вид гнездо („ai_socktype“)

en: ai_socktype not supported
bg: посочването на вид гнездо („ai_socktype“) не се поддържа

en: System error
bg: Системна грешка

en: Argument buffer too small
bg: Буферът за аргументите е твърде малък

en: Processing request in progress
bg: Заявката е в процес на изпълнение

en: Request canceled
bg: Заявката е отменена

en: Request not canceled
bg: Заявката не е отменена

en: All requests done
bg: Изпълнени са всички заявки

en: Interrupted by a signal
bg: Прекъснат със сигнал

en: Parameter string not correctly encoded
bg: Неправилно кодиран низ на аргумент

en: Unknown error
bg: Неизвестна грешка

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
bg: %s: опцията „%s%s“ не е еднозначна.  Възможности:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
bg: %s: непозната опция „%s%s“

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ се използва без аргументи

en: %s: option '%s%s' requires an argument
bg: %s: опцията „%s%s“ изисква аргумент

en: %s: invalid option -- '%c'
bg: %s: неправилна опция — „%c“

en: %s: option requires an argument -- '%c'
bg: %s: опцията изисква аргумент — „%c“

en: invalid source_version argument to compile_java_class
bg: неправилен аргумент „source_version“ за версията на кода към командата „compile_java_class“

en: invalid target_version argument to compile_java_class
bg: неправилен аргумент „target_version“ за версията на целта към командата „compile_java_class“

en: failed to create "%s"
bg: „%s“ не може да се създаде

en: error while writing "%s" file
bg: грешка при записа на „%s“

en: Java compiler not found, try installing gcj or set $JAVAC
bg: Липсва компилатор за Java, инсталирайте „gcj“ или задайте такъв с променливата „JAVAC“

en: Java virtual machine not found, try installing gij or set $JAVA
bg: Липсва виртуална машина за Java, инсталирайте „gcj“ или задайте такава с променливата „JAVA“

en: %s subprocess I/O error
bg: %s: вх./изх. грешка в дъщерен процес

en: cannot stat %s
bg: не може да се получи информация със „stat“ за „%s“

en: cannot change permissions of %s
bg: правата за достъп до „%s“ не може да се сменят

en: cannot create directory %s
bg: директорията „%s“ не може да се създаде

en: memory exhausted
bg: паметта е изчерпана

en: unable to record current working directory
bg: текущата работна директория не може да се запише

en: failed to return to initial working directory
bg: не може да се върне към първоначалната работна директория

en: Failed to open /dev/zero for read
bg: „/dev/zero“ не може да се отвори за запис

en: creation of reading thread failed
bg: неуспешно създаване на четяща нишка

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
bg: не може да се зададе вх./изх. без блокиране за подпроцеса „%s“

en: communication with %s subprocess failed
bg: неуспешна комуникация с дъщерния процес „%s“

en: write to %s subprocess failed
bg: неуспешен запис към дъщерния процес „%s“

en: read from %s subprocess failed
bg: неуспешно четене от дъщерния процес „%s“

en: subprocess %s terminated with exit code %d
bg: подпроцесът „%s“ завърши с код за състояние %d

en: creation of threads failed
bg: неуспешно създаване н нишки

en: %s subprocess terminated with exit code %d
bg: подпроцесът на „%s“ завърши с код за състояние %d"

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
bg: „

en: '
bg: “

en: Success
bg: Успех

en: No match
bg: Няма съвпадения

en: Invalid regular expression
bg: Неправилен регулярен израз

en: Invalid collation character
bg: Неправилен знак за подредба

en: Invalid character class name
bg: Неправилно име на клас знаци

en: Trailing backslash
bg: Самотна „\“ накрая

en: Invalid back reference
bg: Неправилна препратка към съвпадение

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
bg: „[“, „[^“, „[:“, „[.“ или „[=“ без еш

en: Unmatched ( or \(
bg: „(“ или „\(“ без еш

en: Unmatched \{
bg: „\{“ без еш

en: Invalid content of \{\}
bg: Неправилно съдържание в „\{\}“

en: Invalid range end
bg: Неправилен край на диапазон

en: Memory exhausted
bg: Паметта свърши

en: Invalid preceding regular expression
bg: Предхождащият регулярен израз е неправилен

en: Premature end of regular expression
bg: Ранен край на регулярен израз

en: Regular expression too big
bg: Регулярният израз е прекалено голям

en: Unmatched ) or \)
bg: „)“ или „\)“ без еш

en: No previous regular expression
bg: Няма предхождащ регулярен израз

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
bg: ^[yYдДщЩ]

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
bg: ^[nNнНхХ]

en: setting permissions for %s
bg: задаване на права на „%s“

en: Hangup
bg: Прекъсване на връзката

en: Interrupt
bg: Прекъсване

en: Quit
bg: Спиране

en: Illegal instruction
bg: Неправилна инструкция

en: Trace/breakpoint trap
bg: Прекъсване за трасиране

en: Aborted
bg: Преустановяване

en: Floating point exception
bg: Изключение от плаваща запетая

en: Killed
bg: Убит

en: Bus error
bg: Грешка в шината

en: Segmentation fault
bg: Грешка в разделянето

en: Broken pipe
bg: Прекъснат програмен канал

en: Alarm clock
bg: Аларма

en: Terminated
bg: Прекратен

en: Urgent I/O condition
bg: Спешно вх./изх. състояние

en: Stopped (signal)
bg: Спрян (сигнал)

en: Stopped
bg: Спрян

en: Continued
bg: Продължен

en: Child exited
bg: Преустановен дъщерен процес

en: Stopped (tty input)
bg: Спиране (вход от tty)

en: Stopped (tty output)
bg: Спиране (изход към tty)

en: I/O possible
bg: Възможен вх./изх.

en: CPU time limit exceeded
bg: Надвишаване на процесорното време

en: File size limit exceeded
bg: Надвишаване на размера на файл

en: Virtual timer expired
bg: Изтекъл виртуален таймер

en: Profiling timer expired
bg: Изтекъл профилиращ таймер

en: Window changed
bg: Преоразмерен прозорец

en: User defined signal 1
bg: Потребителски сигнал 1

en: User defined signal 2
bg: Потребителски сигнал 2

en: EMT trap
bg: Емулирана инструкция

en: Bad system call
bg: Грешно системно извикване

en: Stack fault
bg: Грешка в разделянето

en: Information request
bg: Заявка за информация

en: Power failure
bg: Проблем в захранването

en: Resource lost
bg: Загубен ресурс

en: error writing to a closed pipe or socket
bg: грешка при запис във вече затворен програмен канал или гнездо

en: cannot create pipe
bg: не може да се създаде програмен канал

en: Real-time signal %d
bg: Сигнал за реално време %d

en: Unknown signal %d
bg: Непознат сигнал %d

en: Execution times (seconds)
bg: Време за изпълнение [секунди]

en: CPU user
bg: потребителско време

en: CPU system
bg: системно време

en: wall clock
bg: общо време

en: iconv function not usable
bg: функцията „iconv“  е неизползваема

en: iconv function not available
bg: функцията „iconv“ е недостъпна

en: character out of range
bg: знак извън диапазона

en: cannot convert U+%04X to local character set
bg: „U+%04X“ не може да се конвертира в локалното кодиране

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
bg: „U+%04X“ не може да се конвертира в локалното кодиране: %s

en: invalid user
bg: несъществуващ потребител

en: invalid group
bg: несъществуваща група

en: invalid spec
bg: неправилна спецификация

en: unable to display error message
bg: съобщението за грешка не може да се изведе

en: Packaged by %s (%s)
bg: Пакетирано от %s (%s)

en: Packaged by %s
bg: Пакетирано от %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
bg: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
bg: Лиценз — Общ публичен лиценз на GNU (GNU GPL), както е публикуван от Фондацията
    за свободен софтуер — версия 3 на лиценза или (по ваше решение) по-късна версия.
    <%s>
    Тази програма е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или променяте.
    Тя се разпространява БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ доколкото е позволено от закона.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
bg: Създадено от %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
bg: Създадено от %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s и %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
bg: Създадено от %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s и др.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в програмата на адрес: %s
    Докладвайте грешки в превода на адрес: <dict@ludost.net>

en: Report %s bugs to: %s
bg: Докладвайте грешки в „%s“ на адрес: %s

en: %s home page: <%s>
bg: Уеб страница на „%s“: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
bg: Обща помощ за програмите на GNU: <%s>

en: _open_osfhandle failed
bg: неуспешно изпълнение на „_open_osfhandle“

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
bg: файловият дескриптор %d не може да се възстанови: неуспешно изпълнение на функцията „dup2“

en: %s subprocess
bg: дъщерен процес „%s“

en: %s subprocess got fatal signal %d
bg: дъщерният процес „%s“ получи фатален сигнал %d

en: failed to set file descriptor text/binary mode
bg: неуспешно задаване на вид на файла като текстов/двоичен

en: stdin
bg: стандартен вход

en: stdout
bg: стандартен изход

en: stderr
bg: стандартна грешка

en: unknown stream
bg: непознат поток

en: failed to reopen %s with mode %s
bg: файлът „%s“ не може да се отвори наново с режим „%s“

en: string comparison failed
bg: неуспешно сравнение на низове

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
bg: Използвайте „LC_ALL='C'“, за да заобиколите този проблем.

en: The strings compared were %s and %s.
bg: Сравняваните низове бяха %s и %s.

en: cannot perform formatted output
bg: невъзможно форматиране на изхода

en: standard file descriptors
bg: стандартни файлови дескриптори

en: invalid %s%s argument '%s'
bg: неправилен аргумент „%3$s“ за опцията „%1$s%2$s“

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
bg: неправилен суфикс в аргумента „%3$s“ за опцията „%1$s%2$s“

en: %s%s argument '%s' too large
bg: прекалено дълъг аргумент „%3$s“ за опцията „%1$s%2$s“
