epiphany 2.12 - en to bg translation catalogue (241 entries)

en: Epiphany Manual 1.6
bg: Ръководство за Epiphany 1.6

en: GNOME Documentation Project
bg: Проект за документация на GNOME

en: Permission is granted to copy, distribute and/or modify this document under the terms of the GNU Free Documentation License (GFDL), Version 1.1 or any later version published by the Free Software Foundation with no Invariant Sections, no Front-Cover Texts, and no Back-Cover Texts. You can find a copy of the GFDL at this <ulink type="help" url="ghelp:fdl">link</ulink> or in the file COPYING-DOCS distributed with this manual.
bg: Предоставя·се·разрешение·за·копиране,·разпространение·и/или·промяна·на·този·документ,·съгласно·условията·на·„Лиценза·за·свободна·документация·на·GNU“,·версия·1.1·или·всяка·следваща·версия,·издадена·от·Фондация·„Свободен·софтуер“;·без·„Непроменливи·раздели“,·„Текстове·на·предната·корица“,·както·и·„Текстове·на·задната·корица“.·Копие·на·лиценза·може·да·бъде·намерено·<ulink·type="help"·url="ghelp:fdl">тук</ulink>·или·във·файла·COPYING-DOCS,·разпространяван·с·това·ръководство.

en: This manual is part of a collection of GNOME manuals distributed under the GFDL. If you want to distribute this manual separately from the collection, you can do so by adding a copy of the license to the manual, as described in section 6 of the license.
bg: Това ръководство е част от колекцията ръководства за GNOME, разпространявани под GFDL. Ако искате да разпространявате ръководство отделно от колекцията, можете да го направите като добавите копие на лиценза към ръководството, по начина описан в раздел 6 на лиценза.

en: Many of the names used by companies to distinguish their products and services are claimed as trademarks. Where those names appear in any GNOME documentation, and the members of the GNOME Documentation Project are made aware of those trademarks, then the names are in capital letters or initial capital letters.
bg: Много·от·имената,·използвани·от·компании,·за·да·отличават·собствените·си·продукти·и·услуги,·са·регистрирани·търговски·марки.·Когато·такива·имена·присъстват·в·която·и·да·е·документация·за·GNOME·и·членовете·на·проекта·за·документация·на·GNOME·са·осведомени·за·съответните·търговски·марки,·тогава·имената·са·с·главни·букви·или·начални·главни·букви.

en: DOCUMENT IS PROVIDED ON AN "AS IS" BASIS, WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EITHER EXPRESSED OR IMPLIED, INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, WARRANTIES THAT THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS FREE OF DEFECTS MERCHANTABLE, FIT FOR A PARTICULAR PURPOSE OR NON-INFRINGING. THE ENTIRE RISK AS TO THE QUALITY, ACCURACY, AND PERFORMANCE OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS WITH YOU. SHOULD ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION PROVE DEFECTIVE IN ANY RESPECT, YOU (NOT THE INITIAL WRITER, AUTHOR OR ANY CONTRIBUTOR) ASSUME THE COST OF ANY NECESSARY SERVICING, REPAIR OR CORRECTION. THIS DISCLAIMER OF WARRANTY CONSTITUTES AN ESSENTIAL PART OF THIS LICENSE. NO USE OF ANY DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT IS AUTHORIZED HEREUNDER EXCEPT UNDER THIS DISCLAIMER; AND
bg: ДОКУМЕНТЪТ·СЕ·ПРЕДОСТАВЯ·НА·БАЗА·„КАКТО·Е“,·БЕЗ·КАКВАТО·И·ДА·Е·ГАРАНЦИЯ,·ПРЯКА·ИЛИ·КОСВЕНА,·ВКЛЮЧИТЕЛНО·БЕЗ·ОГРАНИЧЕНИЯ·И·ГАРАНЦИИ,·ЧЕ·ДОКУМЕНТЪТ·ИЛИ·ПРОМЕНЕНАТА·МУ·ВЕРСИЯ·СА·БЕЗ·ДЕФЕКТИ,·ГОДНИ·ЗА·КОНКРЕТНА·УПОТРЕБА·ИЛИ·НЕНАРУШАВАЩИ.·ЦЕЛИЯТ·РИСК·ОТНОСНО·КАЧЕСТВОТО,·ТОЧНОСТТА·И·ХАРАКТЕРИСТИКИТЕ·НА·ДОКУМЕНТА·ИЛИ·ПРОМЕНЕНАТА·МУ·ВЕРСИЯ·Е·ЗА·ВАША·СМЕТКА.·АКО·НЯКОЙ·ДОКУМЕНТ·ИЛИ·ПРОМЕНЕНАТА·МУ·ВЕРСИЯ·СЕ·ОКАЖЕ·ДЕФЕКТЕН·В·КАКВОТО·И·ДА·Е·ОТНОШЕНИЕ,·ВИЕ·(НЕ·ПЪРВОНАЧАЛНИЯ·АВТОР·ИЛИ·КОЙТО·И·ДА·Е·ДОПРИНЕСЪЛ·ЗА·РАЗРАБОТКАТА)·ПОЕМАТЕ·РАЗХОДИТЕ·ЗА·ВСЯКАКВО·НЕОБХОДИМО·ОБСЛУЖВАНЕ,·ПОПРАВКА·ИЛИ·КОРЕКЦИИ.·ТОВА·ОТКАЗВАНЕ·ОТ·ГАРАНЦИЯТА·ПРЕДСТАВЛЯВА·СЪЩЕСТВЕНА·ЧАСТ·ОТ·ТОЗИ·ЛИЦЕНЗ.·НЕ·Е·РАЗРЕШЕНА·УПОТРЕБАТА·НА·КОЙТО·И·ДА·Е·ДОКУМЕНТ·ИЛИ·ПРОМЕНЕНАТА·ВЕРСИЯ·НА·ДОКУМЕНТА,·ОСВЕН·ПРИ·СПАЗВАНЕ·НА·ТОЗИ·ОТКАЗ·ОТ·ГАРАНЦИЯ;·И

en: UNDER NO CIRCUMSTANCES AND UNDER NO LEGAL THEORY, WHETHER IN TORT (INCLUDING NEGLIGENCE), CONTRACT, OR OTHERWISE, SHALL THE AUTHOR, INITIAL WRITER, ANY CONTRIBUTOR, OR ANY DISTRIBUTOR OF THE DOCUMENT OR MODIFIED VERSION OF THE DOCUMENT, OR ANY SUPPLIER OF ANY OF SUCH PARTIES, BE LIABLE TO ANY PERSON FOR ANY DIRECT, INDIRECT, SPECIAL, INCIDENTAL, OR CONSEQUENTIAL DAMAGES OF ANY CHARACTER INCLUDING, WITHOUT LIMITATION, DAMAGES FOR LOSS OF GOODWILL, WORK STOPPAGE, COMPUTER FAILURE OR MALFUNCTION, OR ANY AND ALL OTHER DAMAGES OR LOSSES ARISING OUT OF OR RELATING TO USE OF THE DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT, EVEN IF SUCH PARTY SHALL HAVE BEEN INFORMED OF THE POSSIBILITY OF SUCH DAMAGES.
bg: ПРИ·НИКАКВИ·ОБСТОЯТЕЛСТВА·И·ПОД·НИКАКВА·ЮРИДИЧЕСКА·ОСНОВА,·НЕЗАВИСИМО·ДАЛИ·Е·В·НАРУШЕНИЕ·(ВКЛЮЧИТЕЛНО·ПРИЧИНЕНО·ОТ·НЕБРЕЖНОСТ),·ДОГОВОР·ИЛИ·ДРУГО,·АВТОРЪТ,·ПЪРВОНАЧАЛНИЯТ·АВТОР·ИЛИ·КОЙТО·И·ДА·Е·ДОПРИНЕСЪЛ·ЗА·РАЗРАБОТКАТА,·ИЛИ·КОЙТО·И·ДА·Е·ДИСТРИБУТОР·НА·ДОКУМЕНТА·ИЛИ·ПРОМЕНЕНАТА·МУ·ВЕРСИЯ,·ИЛИ·КОЙТО·И·ДА·Е·ДОСТАВЧИК·НА·КОЯТО·И·ДА·Е·ОТ·ИЗБРОЕНИТЕ·СТРАНИ,·НЯМА·ДА·БЪДЕ·ОТГОВОРЕН·ПРЕД·НИКОГО·ЗА·ВСИЧКИ·ПРЕКИ,·КОСВЕНИ,·СПЕЦИАЛНИ,·СЛУЧАЙНИ·ИЛИ·ПОСЛЕДСТВЕНИ·ЩЕТИ·ОТ·КАКЪВТО·И·ДА·Е·ХАРАКТЕР,·ВКЛЮЧИТЕЛНО,·БЕЗ·ОГРАНИЧЕНИЯ,·ЩЕТИ·ЗА·ЗАГУБА·НА·ДОБРОЖЕЛАТЕЛНОСТ,·СПИРАНЕ·НА·РАБОТАТА,·КОМПЮТЪРНА·ПОВРЕДА·ИЛИ·НЕИЗПРАВНОСТ,·ИЛИ·ВСЯКАКВИ·ДРУГИ·ЩЕТИ·ИЛИ·ЗАГУБИ,·ВЪЗНИКНАЛИ·ИЛИ·СВЪРЗАНИ·С·УПОТРЕБАТА·НА·ДОКУМЕНТА·ИЛИ·ПРОМЕНЕНИТЕ·МУ·ВЕРСИИ,·ДОРИ·И·КОГАТО·ТАЗИ·СТРАНА·Е·БИЛА·ИНФОРМИРАНА·ЗА·ВЪЗМОЖНОСТТА·ОТ·ТАКИВА·ЩЕТИ.

en: DOCUMENT AND MODIFIED VERSIONS OF THE DOCUMENT ARE PROVIDED UNDER THE TERMS OF THE GNU FREE DOCUMENTATION LICENSE WITH THE FURTHER UNDERSTANDING THAT: <placeholder-1/>
bg: ДОКУМЕНТЪТ·И·ПРОМЕНЕНИТЕ·МУ·ВЕРСИИ·СЕ·ПРЕДОСТАВЯТ·ПОД·УСЛОВИЯТА·НА·ЛИЦЕНЗА·ЗА·СВОБОДНА·ДОКУМЕНТАЦИЯ·НА·GNU,·С·ДОПЪЛНИТЕЛНОТО·ПОЯСНЕНИЕ,·ЧЕ:<placeholder-1/>

en: Epiphany Development Team
bg: Екип за разработка на Epiphany

en: This manual describes version 1.6 of Epiphany.
bg: Това ръководство описва версия 1.6 на браузъра Epiphany.

en: Browser
bg: Браузър

en: Introduction
bg: Въведение

en: <application>Epiphany</application> is the GNOME web browser. <application>Epiphany</application> aims to be simple to use and standards compliant.
bg: <application>Epiphany</application> е браузърът по подразбиране към GNOME. <application>Epiphany</application> цени простотата на употреба и съвместимост с уеб стандартите.

en: Getting Started
bg: Начало

en: To Open a Browser Window
bg: Отваряне прозорец на браузъра

en: You can open a browser window in the following ways:
bg: Можете да отворите прозорец на браузъра по следните начини:

en: <guimenu>Applications</guimenu> menu
bg: Менюто <guimenu>Програми</guimenu>

en: Choose <menuchoice><guisubmenu>Internet</guisubmenu><guimenuitem>Web Browser</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете <menuchoice><guisubmenu>Интернет</guisubmenu><guimenuitem>Интернет браузър (Epiphany)</guimenuitem></menuchoice>.

en: Command line
bg: Команден интерпретатор

en: Type <command>epiphany</command>, then press <keycap>Return</keycap>.
bg: Напишете <command>epiphany</command>, и след това натиснете клавишът <keycap>Enter</keycap>.

en: To Open the Bookmarks Window
bg: Отваряне на прозорец за отметките

en: You can open the bookmarks window in the following ways:
bg: Можете да отваряте прозореца за отметките по следните начини:

en: Choose <menuchoice><guisubmenu>Internet</guisubmenu><guimenuitem>Web Bookmarks</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете <menuchoice><guisubmenu>Интернет</guisubmenu><guimenuitem>Отметки</guimenuitem></menuchoice>.

en: Type <command>epiphany -b</command>, then press <keycap>Return</keycap>.
bg: Напишете <command>epiphany -b</command>, след което натиснете клавиша <keycap>Enter</keycap>.

en: From the <guimenu>Bookmarks</guimenu> menu
bg: От менюто <guimenu>Отметки</guimenu>

en: Choose <menuchoice><guimenu>Bookmarks</guimenu><guimenuitem>Edit Bookmarks</guimenuitem></menuchoice> from the <application>Epiphany</application> main window.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Отметки</guimenu><guimenuitem>Редактиране на отметки</guimenuitem></menuchoice> от основния прозорец на <application>Epiphany</application>.

en: From the <application>Epiphany</application> toolbar
bg: От лентата с инструменти на <application>Epiphany</application>

en: Click on the Bookmarks button in the toolbar of the main window.
bg: Натиснете върху бутона Отметки в лентата с инструменти на основния прозорец на програмата.

en: Browser Windows
bg: Прозорци на браузъра

en: Browser windows enable you to browse between web pages. <xref linkend="ephy-screenshot"/> shows a browser window displaying the home page.
bg: Прозорците на браузъра Ви позволяват да разглеждате различни страници в Интернет. <xref linkend="ephy-screenshot"/> съдържа браузър показващ домашната страница.

en: Browser window displaying the home page
bg: Прозорец на браузърът, показващ домашната страница

en: A page being displayed in a browser window. Callouts: Menubar, toolbar, address entry, bookmarks bar, view pane
bg: Показва се страница, изобразена прозорец на браузър. Представени са: лентата с менютата, лентата за адреси, лентата за отметките и панелът за преглед

en: <xref linkend="epiphany-TBL-1"/> describes the components of a browser window.
bg: <xref linkend="epiphany-TBL-1"/> описва компонентите на един прозорец на браузъра.

en: Browser Window Components
bg: Компоненти на прозореца на браузъра

en: Component
bg: Компонент

en: Description
bg: Описание

en: Menubar
bg: Лента за менюто

en: Contains menus that you use to perform tasks in a browser window.
bg: Съдържа менюта, които можете да използвате, за да изпълнявате задачи в прозореца на браузъра.

en: Toolbar
bg: Лента за инструменти

en: Contains buttons that you use to perform tasks in a browser window.
bg: Съдържа бутони, които можете да използвате, за да изпълнявате задачи в прозореца на браузъра.

en: Address entry
bg: Лента за адреси

en: Drop-down combination box that you use to enter web addresses or search terms.
bg: Падащо комбинативно меню, което може да използвате за въвеждането на адреси на Интернет страници или термини за търсене.

en: Bookmarks bar
bg: Лента за отметки

en: Contains menus, buttons and text fields that you use for highspeed access to bookmarks and web searches.
bg: Съдържа менюта, бутони и текстови полета, които да използвате за бърз достъп до отметки и търсене в Интернет.

en: View pane
bg: Панел за преглед

en: Displays the contents of the viewed page.
bg: Показва съдържанието на преглежданата страница.

en: Statusbar
bg: Лента за състоянието

en: Displays status information.
bg: Показва информация за състоянието.

en: You can also open a popup menu from browser windows. To open this popup menu right-click in a browser window. The items in this menu depend on where you right-click. For example, when you right-click on a link, you can choose items related to the link. When you right-click on the web page itself, you can choose items related to the display of the web page.
bg: Можете да отворите изскачащо меню от прозореца на браузъра. За да отворите изскачащо меню натиснете с десния бутон на мишката в прозорец на браузъра. Опциите в менюто зависят от мястото върху което сте натиснали с десния бутон на мишката.

en: Browsing the Web
bg: Сърфиране в Интернет

en: Using the Address Entry
bg: Употреба на лентата за адреси

en: The address entry is used to enter web addresses or search terms. Any words entered in the address entry are searched for in the Bookmarks database and the History database. If there are any matches, these are shown in a drop down list and can be selected by you. The selected web page will be loaded in the browser window or tab.
bg: Полето за въвеждане на адреси се използва за въвеждането на адреси и термини за търсене. Всяка въведена дума в полето за адреси бива търсена в базата с данни за отметките и базата данни с историята. Ако има някакви попадения, те ще бъдат показани чрез падащ списък и ще може да избирате от тях. Избраната Интернет страница ще бъде заредена в прозореца на браузъра.

en: You can type in a bookmark topic or a term that is part of the address or title of any page stored in your bookmarks. These terms are searched in the bookmark database for matches. For more information, see <xref linkend="overview-of-bookmarks"/>.
bg: Можете да въведете тема за отметки или термин, който е част от адреса или заглавието на всяка страница във вашите отметки. При търсене тези термини ще бъдат проверявани за евентуални попадения. За повече информация погледнете: <xref linkend="overview-of-bookmarks"/>.

en: Using the Toolbar
bg: Употреба на лентата с инструментите

en: The toolbar contains a number of shortcuts to commonly used functions. You can use the toolbar to navigate through your web history by clicking the back and forward buttons. In addition it is possible to stop the loading of pages by clicking the stop button. Finally pages may be reloaded by clicking the reload button.
bg: Лентата с инструменти съдържа бързи клавиши за най-често използваните функции. Можете да използвате лентата с инструменти за да навигирате през вашата история с посетени адреси, като натискате бутоните за напред и назад. Като допълнение имате възможност да спирате зареждането на Интернет страниците като натискате върху бутона стоп. И последно, страниците могат да бъдат презареждани чрез натискането на бутона за презареждане.

en: You can customize the buttons which appear on your toolbar by using the Toolbar Editor: for details, see <xref linkend="to-edit-toolbars"/>.
bg: Можете да настроите кои бутони да бъдат видими върху лентата с инструменти, като използвате редактора на лентата с инструменти: за повече информация погледнете <xref linkend="to-edit-toolbars"/>.

en: Using the Bookmarks Bar
bg: Употреба на лентата за отметки

en: The Bookmarks Bar allows you to have links to your favorite websites on a toolbar for easy access. For details on adding bookmarks to the bookmarks bar, see <xref linkend="to-add-bookmark-or-topic-to-bookmarks-bar"/>.
bg: Лентата за отметки позволява да имате бърз достъп до адресите на любимите Ви страници в Интернет. За повече детайли при добавянето на отметки към лентата с отметки погледнете <xref linkend="to-add-bookmark-or-topic-to-bookmarks-bar"/>.

en: Using Fullscreen Mode
bg: Използване на режим "На цял екран"

en: Fullscreen mode allows the browser to use the whole screen for its viewable area. To enter Fullscreen mode, select <menuchoice><guimenu>View</guimenu><guimenuitem>Fullscreen </guimenuitem></menuchoice>.
bg: Режимът "На цял екран" позволява на браузъра да използва целия екран, като зона за преглед. За да влезете в режим "На цял екран", изберете <menuchoice><guimenu>Изглед</guimenu><guimenuitem>На цял екран </guimenuitem></menuchoice>.

en: When in Fullscreen mode, only a minimal toolbar is shown. You can toggle its visibility by right-clicking on a blank area of the page and choosing <menuchoice><guimenuitem>New Toolbar</guimenuitem></menuchoice> or by pressing <keycap>Ctrl-Shift-T</keycap>.
bg: Когато сте в режим "На цял екран", от инструментите в лентата с инструменти ще останат само най-важните инструменти. Можете да премахнете и ограничената лента с инструменти като натиснете с десния бутон на мишката върху празно пространство под лентата с инструменти и изберете <menuchoice><guimenuitem>Нова лента с инструменти</guimenuitem></menuchoice> или натиснете <keycap>Ctrl-Shift-T</keycap>.

en: You can exit Fullscreen mode by clicking <guibutton>Leave Fullscreen</guibutton>.
bg: Можете да излезете от режим "На цял екран" като натиснете <guibutton>Напускане на цял екран</guibutton>.

en: To Open a New Window
bg: Отваряне на нов прозорец

en: To open a new window, choose <menuchoice><guimenu> File</guimenu><guimenuitem>New Window</guimenuitem></menuchoice>.
bg: За да отворите нов прозорец, изберете <menuchoice><guimenu> Файл</guimenu><guimenuitem>Нов прозорец</guimenuitem></menuchoice>.

en: To Open a New Tab
bg: Отваряне на нов подпрозорец

en: To open a new tab, choose <menuchoice><guimenu> File</guimenu><guimenuitem>New Tab</guimenuitem></menuchoice>. The new tab will be placed to the right of any existing tabs.
bg: За да отворите нов подпрозорец, изберете <menuchoice><guimenu> Файл</guimenu><guimenuitem>Нов подпрозорец</guimenuitem></menuchoice>. Новият подпрозорец ще бъде разположен отдясно на съществуващите подпрозорци.

en: To Open a File
bg: Отваряне на файл

en: To open a file, choose <menuchoice><guimenu>File </guimenu><guimenuitem>Open...</guimenuitem></menuchoice> to display the <guilabel>Open File</guilabel> dialog. Select the file that you want to open, then click <guibutton>OK</guibutton>. The file is displayed in the browser window.
bg: За да отворите файл, изберете <menuchoice><guimenu> Файл</guimenu><guimenuitem>Отваряне...</guimenuitem></menuchoice>. Изберете файла, който искате да отворите и след това натиснете <guibutton>ОК</guibutton>. Файлът ще бъде изобразен в прозореца на браузъра.

en: To Save a Page to a File
bg: Запазване на страница във файл

en: To save a page to a file, choose <menuchoice><guimenu> File</guimenu><guimenuitem>Save As</guimenuitem></menuchoice>. Enter a name for the file in the <guilabel> Save As</guilabel> dialog box, then click <guibutton>OK </guibutton>.
bg: За да запазите дадена страница в Интернет във файл, изберете <menuchoice><guimenu> Файл</guimenu><guimenuitem>Запазване като</guimenuitem></menuchoice>. Въведете името на файла в диалоговата кутия <guilabel> Запазване като</guilabel>, след това натиснете <guibutton>OK </guibutton>.

en: Using Print Setup
bg: Настройка на печата

en: Colors
bg: Цветове

en: Footers
bg: Горна част

en: Headers
bg: Долна част

en: Size
bg: Размер

en: The paper size.
bg: Размер на хартията.

en: Orientation
bg: Ориентация

en: Using Print Preview
bg: Употреба на преглед преди печат

en: To Print a Page
bg: Печат на страница

en: To Find Text in a Page
bg: Намиране на текст в дадена страница

en: You can use the following methods to resize the view of a page
bg: Можете да използвате следните методи за промяна на размера на изгледа на Интернет страниците

en: To View the Source of a Page
bg: Преглед на изходния код на Интернет страниците

en: To View the Page's Popup Windows
bg: Преглед на изскачащите прозорци

en: To Open Links
bg: Отваряне на връзка

en: To open a link in a new tab
bg: Отваряне на връзка в нов подпрозорец

en: To open a link in a new window
bg: Отваряне на връзка в нов прозорец

en: To Download a Link
bg: Изтегляне на връзка

en: To Switch in Between Tabs
bg: Превключване между подпрозорци

en: Click the header of a tab to switch to it.
bg: Натиснете върху горната част на подпрозорец, за да превключите към него.

en: To Move Tabs
bg: Преместване на подпрозорци

en: Managing Your Bookmarks
bg: Управление на отметките

en: Overview of the Epiphany Bookmarks System
bg: Обзор на системата за отметки в Epiphany

en: Building a browser with the simplest interface possible.
bg: Създаване на браузър с възможно най-прост интерфейс.

en: Avoiding the need for the user to remember addresses of sites that the user wants to visit.
bg: Спестяване на потребителя запомнянето на адресите на страниците в Интернет, които иска да посети.

en: The <application>Epiphany</application> bookmark system is quite different from the hierarchical file folder method used by most browsers. This design is in keeping with two design principles: <placeholder-1/>
bg: Системата за отметки на <application>Epiphany</application> е доста различна от йерархичния метод файл-папка използван от повечето браузъри. Дизайнът на системата за отметки на <application>Epiphany</application> се съобразява с два основни принципа: <placeholder-1/>

en: The hierarchical way of organising bookmarks does not work well for most people. Instead of this approach, <application>Epiphany</application> follows a database like approach. An address related to a bookmark is stored with some metadata associated with it. This metadata is then used to retrieve a bookmark later. Future versions of <application>Epiphany</application> will provide useful ways of searching for and retrieving bookmarks using this database.
bg: Йерархичният начин за подреждане на отметки не върши работа за повечето хора. Вместо този подход, <application>Epiphany</application> позволява подход като при работа с база данни. Даден адрес, свързан с отметка, се запазва с някакви мета данни, асоциирани към нея. По-късно тези мета данни се използват при получаване на отметката. Бъдещите версии на <application>Epiphany</application> ще предоставят мощни способи за търсене и получаване на отметките от тази база данни.

en: In the <application>Epiphany</application> bookmark system, addresses are organised by associating each address with one or more topic. For example, if one were to store a bookmark for <ulink type="http" url="http://developer.gnome.org">GNOME Developers home page</ulink>, in any other browser, the user might store it under the following hierarchy: <placeholder-1/>
bg: В системата за отметки на <application>Epiphany</application>, адресите се организират чрез асоцииране на всеки адрес към един или повече теми. Например, ако някой иска да запази отметка за <ulink type="http" url="http://developer.gnome.org">GNOME Developers home page</ulink>, в който и да е друг браузър, потребителят може да запази отметката в следната йерархия: <placeholder-1/>

en: In <application>Epiphany</application>, the same page could be associated with two topics: <placeholder-1/> Now the user can access this bookmark by typing the topic "GNOME" or "Development" in the location bar. The user can also type in any of the words "GNOME", "developers", "home" or "page" in the location bar. Either of these methods drops a list containing the required bookmark. For all ways to access bookmarks, see <xref linkend="to-access-a-bookmark"/>
bg: В <application>Epiphany</application>, същата страница ще бъде асоциирана с две теми: <placeholder-1/> Сега потребителят може да достига тази отметка чрез изписването на темата "GNOME" или "Development" в лентата за местоположения. Също така, потребителят може да напише думите "GNOME", "developer", "home" или "page" в лентата за адреси. Всеки от тези методи изважда списък, съдържащ нужната отметка. За всички начини за достигане на отметките погледнете: <xref linkend="to-access-a-bookmark"/>

en: No Subtopics
bg: Няма под-теми

en: <application>Epiphany</application> allows only a single level of topics. Topics cannot have sub-topics.
bg: <application>Epiphany</application> позволява да създавате теми само от едно ниво. Темите не могат да имат под-теми.

en: To Access a bookmark
bg: Достигане на отметка

en: The primary way to access bookmarks is the bookmarks window. To open the bookmarks window, see <xref linkend="ephy-to-open-bookmarks"/>. A separate window is used for organising bookmarks because that makes it easier to navigate, and also allows it to have search and edit functionalities in the same place. The bookmarks collection can be directly edited from the desktop. In the same place, it is now possible to edit the bookmark title inline, add more topics, remove bookmarks, associate them to more topics with drag and drop, edit properties of a bookmark, etc.
bg: Основният начин за достигане на отметките, е чрез прозореца за отметки. За да отворите прозореца за отметки погледнете <xref linkend="ephy-to-open-bookmarks"/>. При организирането на отметките се използва отделен прозорец, защото така можете много по-лесно да навигирате между тях, а също така да търсите и редактирате информацията за тях. Колекцията от отметки може да бъде редактирана директно от работния плот. Също така, можете да редактирате вътрешното заглави на отметките, добавяте още теми, премахвате отметки, да асоциирате отметки към други теми чрез изтегляне и пускане, редактирате техните настройки и т.н.

en: A word typed into the location bar are automatically searched in the bookmark database and matching bookmarks are shown in a drop down list below the location bar.
bg: Всяка изписана дума в лентата за адреси автоматично бива претърсвана в базата данни с отметки и всички попадения биват показвани в падащо меню под лентата с адреси.

en: The menu item <guimenu>Bookmark</guimenu> gives a menu of all the different topics. Bookmarks related to these topics can then be accessed from submenus here. This is closest to the traditional method of accessing bookmarks, and is provided to keep compatibility.
bg: Менюто <guimenu>Отметки</guimenu> дава списък с всички налични теми. Отметките, свързани с тези еми, могат да бъдат достигнати от под-менюта. Това е най-близко до традиционния метод за достигане на отметки и се предоставя за да има съвместимост.

en: The bookmark bar can also be used to access your bookmarks. Choose <menuchoice><guimenu>View</guimenu><guimenuitem>Bookmarks Bar</guimenuitem></menuchoice> to add the Bookmark bar. However, each topic and bookmark needs to be configured in the Bookmarks dialog to be shown on this bar. This can be used to organise most frequently used bookmarks.
bg: Лентата с отметки може да бъде използвана за достигане на вашите отметки. Изберете <menuchoice><guimenu>Изглед</guimenu><guimenuitem>Лента с отметките</guimenuitem></menuchoice>, за да я активирате. Както и да е, всяка тема и отметка трябва да бъде настроена в диалоговия прозорец Отметки. Тази функция е удобна при организирането на най-често използваните отметки.

en: The bookmarks can also be accessed by: <placeholder-1/>
bg: Също така, отметките мога да бъдат достигани чрез: <placeholder-1/>

en: To Create a New Bookmark
bg: Създаване на нова отметка

en: You can create new bookmarks in several ways.
bg: Можете да създадете нова отметка по няколко начина.

en: Browser Window
bg: Прозорец на браузъра

en: To bookmark the currently viewed page, choose <menuchoice><guimenu>Bookmarks</guimenu><guimenuitem>Add Bookmark...</guimenuitem></menuchoice>.
bg: За да отметнете текущата страница, изберете <menuchoice><guimenu>Отметки</guimenu><guimenuitem>Добавяне на отметка...</guimenuitem></menuchoice>.

en: To bookmark a link in the currently viewed page, right click on the link and choose <menuchoice><guimenuitem>Bookmark Link...</guimenuitem></menuchoice>.
bg: За да отметнете връзка от текущата страница, натиснете с десния клавиш на мишката върху връзката и изберете <menuchoice><guimenuitem>Отмятане на връзката...</guimenuitem></menuchoice>.

en: History Window
bg: Прозорец на историята

en: To bookmark the currently selected history link, choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Bookmark Link...</guimenuitem></menuchoice>. Alternatively, right-click on the history link in the history window, then choose <guimenuitem>Bookmark Link..</guimenuitem>.
bg: За да отметнете избраната връзка от историята, изберете <menuchoice><guimenu>Файл</guimenu><guimenuitem>Отмятане на връзка...</guimenuitem></menuchoice>. Можете да постигнете същия резултат и чрез натискане с десния клавиш на мишката върху връзката в прозореца на историята и след това изберете <guimenuitem>Отмятане на връзката...</guimenuitem>.

en: To Select Bookmarks and Topics
bg: Избор на много отметки или теми

en: You can select bookmarks and topics in several ways. <xref linkend="epiphany-TBL-2"/> describes how to select items in the bookmark window.
bg: Можете да избирате отметки и теми по различни начини. <xref linkend="epiphany-TBL-2"/> описва как да изберете записи в прозореца с отметките.

en: Selecting Items in the Bookmarks Window
bg: Избиране на записи в прозореца с отметките

en: Task
bg: Задача

en: Action
bg: Действие

en: Select a bookmark or topic
bg: Избор на отметка или тема

en: Click on the bookmark or topic.
bg: Натиснете върху отметката или темата.

en: Select a group of contiguous bookmarks
bg: Избиране на група от близки отметки

en: Press-and-hold <keycap>Shift</keycap>. Click on the first bookmark in the group, then click on the last bookmark in the group.
bg: Натиснете-и-задръжте <keycap>Shift</keycap>. Натиснете върху първата отметка в групата, след това натиснете върху последната отметка в групата.

en: Select multiple bookmarks
bg: Избор на много отметки

en: Press-and-hold <keycap>Ctrl</keycap>. Click on the bookmark that you want to select.
bg: Натиснете-и-задръжте <keycap>Ctrl</keycap>. Натиснете върху отметките, които искате да изберете.

en: Select all bookmarks in a topic
bg: Избор на всички отметки в дадена тема

en: Choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem> Select All</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Редактиране</guimenu><guimenuitem> Избиране на всичко</guimenuitem></menuchoice>.

en: To Open a Bookmark in a New Window or Tab
bg: Отваряне на нова отметка в нов прозорец или подпрозорец

en: To open a bookmark in a new window perform the following steps:
bg: За да отворите отметка в нов прозорец изпълнете следните стъпки:

en: Select the bookmark that you want to open.
bg: Изберете отметката, която искате да отворите.

en: Choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Open in New Window</guimenuitem></menuchoice>. Alternatively, right-click on the bookmark, then choose <menuchoice><guimenuitem>Open in New Window</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Файл</guimenu><guimenuitem>Отваряне в нов прозорец</guimenuitem></menuchoice>. Може да постигнете този резултат и чрез натискане с десния бутон на мишката върху отметката, след това изберете <menuchoice><guimenuitem>Отваряне в нов прозорец</guimenuitem></menuchoice>.

en: To open a bookmark in a new tab perform the following steps:
bg: За да отворите отметка в нов подпрозорец, изпълнете следните стъпки:

en: Choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Open in New Tab</guimenuitem></menuchoice>. Alternatively, right-click on the bookmark, then choose <menuchoice><guimenuitem>Open in New Tab</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Файл</guimenu><guimenuitem>Отваряне в нов подпрозорец</guimenuitem></menuchoice>. Може да постигнете този резултат и чрез натискане с десния бутон на мишката върху отметката и след това изберете <menuchoice><guimenuitem>Отваряне в нов подпрозорец</guimenuitem></menuchoice>.

en: To Create a New Topic
bg: Създаване на нова тема

en: To create a new topic, choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>New Topic</guimenuitem></menuchoice> in the Bookmark window. A new topic is created, you can now enter the name of the topic. The topics will appear as submenus in the <guimenu>Bookmarks </guimenu> menu.
bg: За да създадете нова тема, изберете <menuchoice><guimenu>Файл</guimenu><guimenuitem>Нова тема</guimenuitem></menuchoice> в прозореца с отметките. Ще бъде създадена нова тема. а Вие ще имате възможност да въведете име на темата. Темите ще бъдат показвани като под-менюта в менюто <guimenu>Отметки</guimenu>.

en: To Add a Bookmark to a Topic
bg: Добавяне на отметка към тема

en: To add a bookmark to a topic, right-click its entry in the bookmarks window and choose <guimenuitem>Properties</guimenuitem>. From the <guilabel>Topics</guilabel> list, select each topic to add this bookmark to, and click <guibutton>Close</guibutton>.
bg: За да добавите нова отметка или тема, натиснете с десния клавиш на мишката върху записа в прозореца с отметките и след това изберете <guimenuitem>Настройки</guimenuitem>. От списъка с <guilabel>Теми</guilabel> изберете всяка тема, към която искате да добавите тази отметка и след това натиснете <guibutton>Затваряне</guibutton>.

en: To Remove a Bookmark From a Topic
bg: Премахване на отметка от тема

en: To remove a bookmark from a topic, right-click its entry in the bookmarks window and choose <guimenuitem>Properties</guimenuitem>. From the <guilabel>Topics</guilabel> list, deselect each topic from which you wish to remove this bookmark, then click <guibutton>Close</guibutton>.
bg: За да премахнете отметка от тема, натиснете върху записа в прозореца с отметките и след това изберете <guimenuitem>Настройки</guimenuitem>. От списъка с <guilabel>Теми</guilabel> от-изберете всяка тема, от която искате да премахнете отметката. След това натиснете върху бутона <guibutton>Затваряне</guibutton>

en: To Rename a Bookmark or Topic
bg: Преименуване на отметка или тема

en: To rename a bookmark or topic perform the following steps:
bg: За да преименувате отметка или тема изпълнете следните стъпки:

en: Select the bookmark or topic that you want to rename in the bookmarks window.
bg: От прозореца с отметките изберете отметката или темата, които искате да преименувате.

en: Choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem>Rename...</guimenuitem></menuchoice>. Alternatively, right-click on the bookmark or topic in the view pane, then choose <guimenuitem>Rename...</guimenuitem>. The name of the bookmark or topic is selected.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Файл</guimenu><guimenuitem>Преименуване...</guimenuitem></menuchoice>. Можете да постигнете същия резултат и чрез натискане с десния бутон на мишката върху отметката или темата и след това изберете <guimenuitem>Преименуване...</guimenuitem>. Името на отметката или темата ще бъде избрано.

en: Type a new name for the topic or bookmark, then press <keycap>Return</keycap>.
bg: Напишете новото име за темата или отметката и след това натиснете <keycap>Enter</keycap>.

en: To Delete a Bookmark or Topic
bg: Изтриване на отметка или тема

en: To delete a bookmarks or topics perform the following steps:
bg: За да изтриете отметка или тема изпълнете следните стъпки:

en: Select the bookmark or topic that you want to delete from the bookmarks window.
bg: От прозореца с отметките изберете отметката или темата, които искате да изтриете.

en: Choose <menuchoice><guimenu>File</guimenu><guimenuitem> Delete</guimenuitem></menuchoice>. Alternatively, right-click on the bookmarks or topic in the bookmarks window, then choose <guimenuitem>Delete</guimenuitem>.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Файл</guimenu><guimenuitem> Изтриване</guimenuitem></menuchoice>. Можете да постигнете същия резултат и чрез натискане с десния бутон на мишката върху темата или отметката и след това изберете <guimenuitem>Изтриване</guimenuitem>.

en: To Edit a Bookmark's Properties
bg: Редактиране на информацията за отметките

en: To edit a bookmark's properties such as it's title and address right click it's entry in the bookmarks window and select <guimenuitem>Properties</guimenuitem>.
bg: За да редактирате информацията за дадена отметка, информация като нейното заглавие или адрес, натиснете с десния клавиш на мишката върху записа на отметката и след това изберете <guimenuitem>Настройки</guimenuitem>.

en: To Search Your Bookmarks
bg: Търсене из отметките

en: To search through your bookmarks, enter you search term in the <guilabel>Search</guilabel> field. <application>Epiphany</application> will search through all your bookmarks no matter which topic is currently selected.
bg: За да търсите в отметките, въведете терминът за търсене в полето <guilabel>Търсене</guilabel> <application>Epiphany</application> ще претърси вашите отметки, без значение коя тема е избрана в момента.

en: To Copy the Address of a Bookmark
bg: Копиране на адрес на отметка

en: To copy the address of a bookmark perform the following steps:
bg: За да копирате адреса на отметка изпълнете следните стъпки:

en: Select the bookmark.
bg: Изберете на отметката.

en: Choose <menuchoice><guimenu>Edit</guimenu><guimenuitem> Copy Address</guimenuitem></menuchoice>. Alternatively, right-click on the bookmark, then choose <guimenuitem>Copy Address</guimenuitem>.
bg: Изберете <menuchoice><guimenu>Редактиране</guimenu><guimenuitem> Копиране на адреса</guimenuitem></menuchoice>. Можете да постигнете същия резултат и чрез натискане с десния клавиш на мишката върху отметката и изберете <guimenuitem>Копиране на адреса</guimenuitem>.

en: To Add a Bookmark or Topic to the Bookmarks Bar
bg: Добавяне на отметка или тема към лентата с отметки

en: You can add a bookmark or topic to the bookmarks bar in the following ways:
bg: Можете да добавите отметка или тема към лентата с отметки по следните начини:

en: <guimenu>File</guimenu> menu
bg: От менюто <guimenu>Файл</guimenu>

en: Select the bookmark or topic you wish to add, and choose <menuchoice><guisubmenu>File</guisubmenu><guimenuitem> Show in Bookmarks Bar</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете отметката или темата, които искате да добавите и изберете <menuchoice><guisubmenu>Файл</guisubmenu><guimenuitem> Показване в лентата с отметките</guimenuitem></menuchoice>.

en: Drag and Drop
bg: Чрез изтегляне и пускане

en: You can drag and drop bookmarks and topics from the bookmarks window onto the bookmarks bar.
bg: Можете да изтеглите и пуснете отметките и темите от прозореца с отметки върху лентата с отметки.

en: To Remove a Bookmark or Topic From the Bookmarks Bar
bg: Премахване на отметки или тема от лентата с отметки

en: You can remove a bookmark or topic from the bookmarks bar in the following ways:
bg: Можете да премахнете отметка или тема от лентата с отметки по следните начини:

en: Select the bookmark or topic you wish to remove, and choose <menuchoice><guisubmenu>File</guisubmenu><guimenuitem>Show in Bookmarks Bar</guimenuitem></menuchoice>.
bg: Изберете отметката или темата, които искате да премахнете, след което изберете <menuchoice><guisubmenu>Файл</guisubmenu><guimenuitem>Показване в лентата с отметки</guimenuitem></menuchoice>.

en: Toolbar Editor
bg: От редактора на лентата с инструменти

en: You can remove bookmarks and topics from the bookmarks bar using the toolbar editor as described in the section <xref linkend="to-edit-toolbars"/>.
bg: Можете да премахнете отметки или теми от лентата с отметки, като използвате редактора на лентата с инструменти по начина описан в раздел <xref linkend="to-edit-toolbars"/>.

en: Smart Bookmarks
bg: Умни отметки

en: Managing Your History Links
bg: Управление на връзките от историята

en: History window
bg: Прозорец за историята

en: To Select History Links
bg: Избиране на връзки от историята

en: To Delete a History Link
bg: Изтриване на връзка от историята

en: Managing Your Passwords and Cookies
bg: Управление на пароли и бисквитки

en: Managing Cookies
bg: Управление на бисквитки

en: Content
bg: Съдържание

en: Path
bg: Път

en: Expires
bg: Изтича

en: Managing Passwords
bg: Управление на пароли

en: Using the Download Manager
bg: Използване на мениджъра на изтеглянията

en: Certificates &amp; Online Security
bg: Сертификати и сигурност

en: An unlocked padlock
bg: Отключен катинар

en: Indicates that this site is insecure.
bg: Показва, че тази Интернет страница е несигурна.

en: A locked padlock
bg: Заключен катинар

en: A broken padlock
bg: Счупен катинар

en: Organisation
bg: Организация

en: Serial Number
bg: Сериен номер

en: Issued On
bg: Издаден на

en: The date the certificate was issued.
bg: Датата, на която е издаден сертификата.

en: Expires On
bg: Изтича на

en: The date the certificate expires.
bg: Датата, в на която изтича сертификата.

en: SHA1 Fingerprint
bg: Отпечатък от пръст SHA1

en: MD5 Fingerprint
bg: Отпечатък от пръст MD5

en: Certificate Hierarchy
bg: Йерархия на сертификатите

en: Certificate Fields
bg: Полета за сертификати

en: Customizing <application>Epiphany</application>
bg: Настройване на <application>Epiphany</application>

en: General Preferences
bg: Основни настройки

en: Fonts and Colors Preferences
bg: Настройки на шрифтовете и цветовете

en: Privacy Preferences
bg: Настройки на защитата на личните данни

en: <application>Epiphany</application> allows you to configure a number of features which allow you to restrict what web pages can do:
bg: <application>Epiphany</application> позволява да настроите редица опции, които ще Ви позволят да ограничите възможностите на Интернет страниците:

en: You can also configure how cookies are handled:
bg: Можете да настроите начина на управление на бисквитки:

en: Language Preferences
bg: Настройки на езика

en: To Show and Hide Browser Window Components
bg: Показване и скриване на компонентите на браузъра

en: To Edit Your Toolbars
bg: Редакция на лентите с инструменти

en: Extending <application>Epiphany</application>
bg: Разширяване на <application>Epiphany</application>

en: Shortcuts
bg: Бързи клавиши

en: Keyboard Shortcuts
bg: Бързи клавиши чрез клавиатурата

en: General Shortcuts
bg: Основни бързи клавиши

en: Shortcut
bg: Бърз клавиш

en: Open a file from a local folder.
bg: Отваряне на файл от локална папка.

en: Print the current document.
bg: Печат на текущия документ.

en: Close the current tab or window.
bg: Затваряне на текущия подпрозорец или прозорец.

en: Show help.
bg: Показване на помощта.

en: Bookmark current page.
bg: Отмятане на текущата страница.

en: Show bookmarks manager.
bg: Показване на управлението на отметките.

en: Show history manager.
bg: Показване управлението на историята.

en: Navigation Shortcuts
bg: Бързи клавиши за навигация

en: Open a new window.
bg: Отваряне на нов прозорец.

en: Open a new tab.
bg: Отваряне на нов подпрозорец.

en: Focus the address bar.
bg: Фокусиране върху лентата с адреси.

en: Go back.
bg: Go·back.

en: Go forward.
bg: Отиване напред.

en: Go up a level.
bg: Отиване едно ниво нагоре.

en: Go to your home page.
bg: Отиване на домашната страница.

en: Stop page loading.
bg: Спиране на зареждането на страницата.

en: Switch to next frame.
bg: Превключване на следващата рамка.

en: Switch to previous frame.
bg: Превключване върху предишната рамка.

en: Focus next tab.
bg: Фокусиране върху следващия подпрозорец.

en: Focus previous tab.
bg: Фокусиране върху предишния подпрозорец.

en: Move tab left.
bg: Преместване на подпрозореца вляво.

en: Move tab right.
bg: Преместване на подпрозореца вдясно.

en: Detach tab.
bg: Отделяне на подпрозорец.

en: Toggle fullscreen mode.
bg: Преминаване в режим "На цял екран".

en: Zoom text larger.
bg: Увеличаване на текста.

en: Zoom text smaller.
bg: Намаляване на текста.

en: View page source.
bg: Преглед на изходния код на страницата.

en: Mouse Shortcuts
bg: Бързи клавиши с мишката

en: Middle-click (On a link)
bg: Натискане със среден бутон на мишката (Върху връзката)

en: Open link in a new tab.
bg: Отваряне на връзката в нов подпрозорец.

en: Ctrl-Click (On a link)
bg: Ctrl-Натискане (Върху връзката)

en: Shift-Click (On a link)
bg: Shift-Натискане (Върху връзката)

en: Download link.
bg: Изтегляне на връзка.

en: About <application>Epiphany</application>
bg: Относно <application>Epiphany</application>
